Ayak Tırnak Mantarı Tedavisi Nasıl Geçer

ayak tırnak mantarı
ayak tırnak mantarı

Tırnak Mantarı Nedir

Mantarın yoğun olarak görüldüğü türlerinden biri de ayak tırnak mantarıdır. Estetik görüntü olarak hoş görünmemesinin yanı sıra tedavi edilmediğinde ise psikolojik ve fiziksel pek çok olumsuz etkene sebep olabilmektedir.   Kişiyi ve gündelik yaşamını her yönden etkileyen bir sağlık sorunu olan tırnak mantarı çeşitleri arasında özellikle yaygın olarak görülen ayak tırnak mantarını ve hakkında tüm merak edilenleri sizler için araştırdık… Ayrıca tırnak mantarı tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için konuyla ilgili olarak hazırlamış olduğumuz yazımızı da okuyabilirsiniz..

Ayak Tırnak Mantarı

Nem, rutubet, aşırı terleme, yetersiz hijyen, aşırı kilo, zayıf bağışıklık sistemi ve sıcak havaların da etkisi ile tırnaklarda görülen enfeksiyonlar artış göstermektedir. Özellikle ayak tırnaklarında görülen ayak tırnak mantarı oldukça yaygın bir şekilde görülmektedir. Ayakların kapalı ortamda kalması ve ayakkabıların yetersiz havalandırılması da ayak tırnak mantarı enfeksiyonunun artmasına neden olan başka bir faktördür.

Tırnak mantarı; el veya ayaklarda görülen mantar enfeksiyonu sonucunda tırnağın sertleşmesi, renginin ve şeklinin değişmesi olarak tanımlanmaktadır.

Tırnak Mantarı Neden Olur

tırnak mantarı neden olur
tırnak mantarı neden olur

Tırnak mantarı oluşmasına neden olan etken en temel olarak mantar enfeksiyonudur. Tırnak mantarı enfeksiyonun oluşmasına sebep olan, ya da tırnak mantarının tekrarlaması gibi riskli durumlara sebep olan bazı durumlar ise şu şekildedir;

 • Ayakların uzun süre havasız ve kapalı kalması
 • Kan dolaşımını olumsuz etkileyebilecek durum ve hastalıkların yaşanması
 • Tırnaklara alınan şiddetli darbeler
 • Sürekli aynı ayakkabının giyilmesi
 • Parmak ve tırnak yapısını bozan ucu dar, sivri burun ayakkabıların sıklıkla tercih edilmesi
 • Havuz, soyunma odası ve hamam gibi kalabalık ortamların paylaşılması
 • Yeterli hijyenin sağlanmadığı ortam ve araç gereçlerle manikür & pedikür gibi uygulamaların yapılması
 • Başka kişiler tarafından kullanılan ayakkabı ya da terlikler
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Cildin Ph seviyesinin aniden değişmesi
 • Kalitesiz malzemeden yapılan ayakkabıların tercih edilmesi
 • Ayak bakımına ve ayak hijyenine dikkat edilmemesi 

Tırnak Mantarı Belirtileri

Tırnak mantarı tırnağın iç ya da en uç kısmındaki beyaz ya da sarı renk değişimi ile kendini belli etmeye başlar. Mantar enfeksiyonu ilerleyerek tırnak yapısının bozulmasına devam eder. Tırnak yüzeyi matlaşır ve kalınlaşır. Tırnak mantarı tek bir tırnak üzerinde görülebilirken birden fazla tırnak yüzeyinde de görülebilmektedir. Tedavi edilmediği taktirde mantar enfeksiyonu tüm ayağı sarabilir. Tırnak mantarı belirtileri şu şekildedir;

 • Tırnak yüzeyinde kalınlaşma
 • Tırnakların zayıflaması ve parçalanması
 • Tırnak renginin değişmesi
 • Tırnak üzerinde sarı ya da beyaz çizgilerin oluşması
 • Tırnağın kokması
 • İltihap
 • Şişlik
 • Tırnak yapısında görülen belirgin bozulma

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak mantarı tedavisinde en etkili sonuçlar almak için öncelikle olarak doktor kontrolünde olmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Ayak tırnak mantarı tedavisi oldukça kolay ve kısa sürede tedavi edilebilmektedir. Ancak yanlış ve bilinçsizce yapılan uygulamalar geri dönülemez hasarlar açabilir. Bu nedenle ayak mantarı tedavisinde özellikle dikkatli olmakta fayda vardır.

Ayak mantarı tedavisinde ilk olarak doktor muayenesi sonucunda mantar enfeksiyonu görülen tırnak dezenfekte edilmeye ve mantar mikrobundan arındırılmaya çalışılır. Doktor muayenesi sonrasında mantar mikrobundan dolayı hasar görmüş tırnak, öncelikle tırnak makası ile kesilir ve törpülenir. Bu işlemlerin ardından tırnak üzerine doktorunuzun önerdiği krem tatbik edilir. ( Doktorunuz tarafından tırnak mantarının büyüklüğüne ve mantar türüne göre üre içerikli ya da antifungal içerikli gibi değişik etki gücüne sahip bir krem reçete edilebilir. )

Ayak Mantarı Kremi

Ayak mantarı kremi ile ayak tırnaklarında görülen mantar enfeksiyonu için doğal yollardan çözüme ulaşabilirsiniz. Ayak mantarına karşı en etkili doğal tedavi yöntemi için size vereceğimiz tariflerden yararlanabilirsiniz. Özellikle başlangıç aşamasında olan ve ileri düzeyde ilerlememiş olan mantar enfeksiyonlarının doğal tedavisinde bitkisel tariflerden yararlanabilirsiniz. Ayak mantarı kremi olarak kullanabileceğiniz alternatif öneriler şu şekildedir;

 • Zeytinyağı ile çay ağacı yağını eşit bir şekilde karıştırın. Hazırlanan karışımı günde 3 kez mantar enfeksiyonu olan tırnağa nazikçe sürün. Bu uygulamada dikkat edilmesi gereken husus, ayağın hava alması için yağı sürdükten sonra bir süre çorap ya da ayakkabı giyilmemesi gerektiğidir. Kısa sürede mantar enfeksiyonun geçtiğini göreceksiniz.
 • Mantar enfeksiyonu kapmış ayak tırnağını limonlu su ya da elma sirkeli su içinde yaklaşık 30 dakika bekleterek de tırnağın dezenfekte olmasına doğal yönden katkı sunabilirsiniz.
 • Kaynar su içine bir miktar kekik ilave edin. 10 dakika demlenmesi için bekleyin. Daha sonra bu karışımın içine mantarlı tırnağınızı batırın ve 30 dakika boyunca bekletin. Bu uygulamayı gün boyu dilediğiniz kadar tekrar edebilirsiniz.
 • ½ çay bardağı kastır yağı içine yarım limonun suyunu sıkın. Hazırladığınız karışımı mantar enfeksiyonu olan tırnağınıza düzenli olarak sürerek mantar enfeksiyonun önemli derecede azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA