Ayak Uyuşması Neden Olur Nasıl Geçer

ayak uyuşması neden olur, nasıl geçer
ayak uyuşması neden olur, nasıl geçer

Ayak Uyuşması Neden Olur

Bazen ayaklarımızın karıncalanıp hissizleştiği anlar olur. Karıncalanma, uyuşma ve yanmaları genel olarak ayak uyuşması olarak ifade ederiz. Ayak uyuşması çok sık olmadığı müddetçe normal sayılabilir. Ancak ayak uyuşmasının sık sık oluşması ve uyuşmayla birlikte farklı belirtilerin görülmesi ayak uyuşmasının nedenini sormamızı gerektirir. Sık sık meydana gelen ve geç geçen ayak uyuşmaları için doktora başvurulması ve ayak uyuşmasının neden kaynaklandığı tespit edilmesi gerekir.

Ayak Uyuşması Nedenleri, Ayaklar Neden Uyuşur

ayak uyuşması nedenleri, ayaklar neden uyuşur
ayak uyuşması nedenleri, ayaklar neden uyuşur

Ayak uyuşmasının en sık görülen nedeni; ayaklara giden sinir damarlarında oluşan problemlerdir. Sinirlerde oluşan sorun kan dolaşımını da etkileyerek ayak uyuşmasına neden olur. Ayak uyuşmaları günlük hayatımızda yürümek ve ayakta kalmak gibi basit hareketleri yapmayı zorlaştırır.

Ayaklara giden kan dolaşımının sıkışması uyuşmalara neden olur. Örneğin; ayaklar üzerinde uzun süre oturmak kan dolaşımını etkiler ve ayağa kalkarken ayak uyuşması yaşanır. Ayakları alta alarak oturmak, ayak, ayak bileği ve bacaklarda oluşan kan dolaşımını etkiler ve uzun süre hareketsiz kalma sonucu sinirler sıkışır ve uyuşma oluşur.

Ayak uyuşmasına neden olan sinir sıkışmasına tarsal tünel sendromu denir ve oldukça sık görülen bir sendromdur. Ayak tabanında uyuşma, yanma ve karıncalanma şeklinde kendini belli eder ve ayak uyuşmasına neden olur. 

Omurgada oluşan fıtık ve omurilik sıkışması sinirlere baskı yapar, bu baskı ayak ve bacaklarda uyuşmaya neden olur.

Ayak uyuşmasının temelinde yatan nedenler arasında besin ve oksijen yetersizliği vardır. Sinirlerin yeterince besin alamaması, görevlerini yerine getirmemesine ve ayak uyuşmasına neden olur. Beyne oksijen gitmemesi ya da çok az gitmemesi ki bu durumda felç ya da kısmı felç gibi sorunlar yaşanır, böyle anlarda da ayaklarda şiddetli uyuşmalar yaşanır. B12 vitamini, kalsiyum ve sodyum eksikliği de sinirlerin görevini tam yapamamasını sağlar ve ayak uyuşmasına neden olur. 

Ayak Uyuşması Nasıl Geçer

ayak uyuşması nasıl geçer
ayak uyuşması nasıl geçer

Ayak uyuşmasını geçirmek için kan dolaşımının yerine gelmesi gerekir. Uyuşmanın geçmesi için ayaklara masaj yapmak çoğu zaman iyi gelir.

Ayak uyuşmasını tetiklediği için ayakları sıkan ve baskı yapan çorap ve ayakkabılar giyilmemelidir. Bu tür ayakkabılar ayakların kan dolaşımını olumsuz etkiler.

Sıcak bir zemin üzerinde beklemek ya da ayağın altını bir yastıkla desteklemek ayak uyuşmasına iyi gelen uygulamalardır.

Ayak uyuşması uzun süre geçmiyor ve günlük yaşam kalitesini etkiliyorsa temel nedenini araştırmak ve  tedaviye başlamak için doktora görünmek gerekir. Zira ayak uyuşması sinir sıkışması, vitamin eksikliği gibi nedenlerden kaynaklanıyorsa tedavi şekli de buna göre belirlenmektedir.

Ayak Uyuşması İçin Hangi Doktora Gidilir

Sık sık oluşan ve geç geçen ayak uyuşmasının nedenini öğrenmek ve tedaviye başlamak için nöroloji doktoruna gidilmesi gerekir. Doktorun yapacağı muayenede ve soracağı sorularla ayak uyuşmasının sinir sıkışması mı yoksa beyinde gelişen bir sorun nedeniyle mi meydana geldiği tespit edilmeye çalışılır.

Hangi Durumlarda Doktora Gidilmeli

  • Son zamanlarda nedensiz yere ayak uyuşması yaşanıyorsa
  • Ayak uyuşması başladıktan sonra git gide şiddetleniyorsa, geçme süresi uzuyorsa
  • Uyuşma belli bir süre sonra geçiyor ve kısa süre sonra yeniden oluşuyor ya da bazı hareketleri yapınca tekrarlıyorsa
  • Ayakta ya da yürürken uyuşma ve yanma hissi şiddetleniyorsa
  • Uyuşma oluşunca idrara çıkmada artış oluyorsa

Bu ve buna benzer durumlarda ayak uyuşmasının nedenini öğrenmek için doktora gidilmesinde yarar vardır.

Aşağıdaki Yazılar da İlginizi Çekebilir,

Ayak Altı Yanması Neden Olur Tedavisi

Dil Uyuşması Nedir Neden Olur Nasıl Geçer

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA