Ayaktaki Nasır Nasıl Geçer Ayak Nasırı İçin Krem

ayaktaki nasır nasıl geçer, ayak nasrı için krem
ayaktaki nasır nasıl geçer, ayak nasrı için krem

Nasır

Hem görüntü açısından hoş durmaması hem de oldukça ağrı vermesi sebebiyle nasır pek çok kişinin korkulu rüyasıdır. El ve ayakta çıkan nasır yüzünden, birey normalde kolaylıkla yaptığı günlük işlerini yapamaz hale gelir. Bu sebeple nasır neden olur, ayaktaki nasır nasıl geçer, ayak için nasır kremi, nasır bandı gibi konularda bilgi edinilmesi önemlidir.

Nasır Neden Olur

Genellikle el ve ayak bölgelerinde yoğun olarak görülen bir cilt problemi olan nasır neden olur sorusunun tek bir cevabı yoktur. Nasır çıkma sebebi olarak pek çok etkenden söz edilebilir. Temel olarak nasır aslında aşırı sürtünmeden kaynaklanan cilt yüzeyindeki kalınlaşma, sertleşme olarak bilinmektedir. Bunun dışında nasır neden olur diye bir göz atalım isterseniz;

 • Yanlış ayakkabı seçimi nasır nedenleri arasında en başta yer almaktadır. Kalitesiz ve ayak yapısına uygun olmayan ayakkabılar nasır oluşumunu tetiklemektedir.
 • Çorapsız, çıplak ayağa giyilen sandalet ve ayakkabı da nasır oluşmasına sebep olabilmektedir.
 • Çok yüksek topuklu ayakkabıların uzun süre giyilmesi topuk üzerinde baskıyı artırdığı için nasır oluşmasına sebep olur.
 • Ayaklarda görülen deformasyonlar da nasır oluşmasına neden olur.
 • Ellerde görülen nasırların oluşma nedenleri arasında vücut geliştirme merkezlerindeki gibi bazı ağır ekipmanların uzun süre ve eldivensiz kullanılması ya da uzun süre bir müzik aleti çalmak da yer almaktadır.
 • Duruş bozuklukları ya da bilinçsiz yapılan yürüyüşler de nasır oluşumuna neden olmaktadır.

Ayaktaki Nasır Nasıl Geçer

ayaktaki nasır nasıl geçer
ayaktaki nasır nasıl geçer

Nasır belirtileri görüldüğü anda hemen önlem alınması gerekmektedir. El ya da ayakta sararma ve kalınlaşma, ciltte kuruma ve kaşıntı, ağrı gibi nasır belirtileri görüldüğünde yapılması gerekenler;

 • El ya da ayakta sürtünmeye neden olan durumları tespit edin ve bu durumları azaltmaya çalışın.
 • Ayakkabı seçimine özen gösterin.
 • Çıplak ayak ile yürümeyin.
 • Ayaklarınızı aşırı zorlamayın, fırsat buldukça dinlendirin.

Ayaktaki nasır nasıl geçer sorusunun cevabını araştırdığımızda nasır tedavisinde bitkisel ve doğal çözüm yollarının da mevcut olduğu uzmanlar tarafından dile getirilmektedir.

Nasır tedavisinde ponza taşı: Ponza ile cilt yüzeyinde bulunan ölü hücreyi bu sayede atabilirsiniz. Nasırlı bölgeyi 15 dakika boyunca ılık suda bekletin. Sonrasında ponza taşı ile 6 – 7 dakika boyunca nasırlı bölgeyi ovalayın ve yumuşatın.

Nasır tedavisinde sarımsak: bir diş sarımsağı ikiye bölün. Nasırlı bölgeye sarımsak özü gelecek şekilde sarın ve sabaha kadar bekletin. Bir başka uygulama önerisi ise sarımsak ve tuzu iyice ezin. Macun haline gelen karışımı nasırlı bölgeye sürün. Bu kürü her akşam yatmadan önce yapabilirsiniz.

Nasır tedavisinde limon: Limonun nasır tedavisindeki iyileştirici etkisini en iyi şekilde göstermesi için her gece yatmadan önce limon suyu ile nasırlı bölge masaj yapılabilir.

Nasır tedavisinde ananas: Ananası nasır tedavisinde kullanmak için her gece yatmadan önce ince bir dilim ananas nasırlı bölgeye güzelce sarılır. Ve sabaha kadar bekletilir.

Nasır tedavisinde zerdeçal ve bal: 1 yemek kaşığı zerdeçal ile 1 yemek kaşığı balı macunu haline getirin. Nasırlı bölgeye masaj ile sürün. Streç ile sarın ve bir süre beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

Nasır tedavisinde terebentin yağı: Antiseptik özelliği sayesinde terebentin nasır tedavisinde çok önemli etkiler gösterir. Nasırlı bölge bir parça buz ile ovulur ve soğutulur. Daha sonra terebentin yağı damlatılmış pamuk ile bölge bandajla sarılır.

Nasır tedavisinde sirke: Öncelikle sirke ile suyu 1/3 oranında seyreltin. Sirkeli su ile ıslatılmış pamuğu nasırlı bölge üzerine bandajla sarın ve sabaha kadar bekletin.

Nasır tedavisinde karbonat: Karbonattan nasır tedavisinde yaralanmak için öncelikle 2 yemek kaşığı karbonata bir miktar su ilave edin. Macun kıvamına gelince nasırlı bölgeye sürün 30 dakika bekletip durulayın.

Nasır tedavisinde muz: Bir parça muz kabuğunu nasırlı olan bölge üzerine koyun. Bandajla iyice sarın. Sabaha kadar bekletin. Her gece tekrarlayabilirsiniz.

Nasır tedavisinde Hint yağı: Bir miktar Hint yağını nasırlı bölge üzerine sürün. Bandaj ile sarın ve sabaha kadar bekleyin. Nasır bölgeden tamamen temizlenene kadar işlemi günlük olarak uygulamaya devam edin.

Ayak Nasırı İçin Krem

ayak nasırı için krem
ayak nasırı için krem

Vereceğimiz tarif ile artık evde kendiniz doğal malzemeler kullanarak ve oldukça rahat bir şeklide ayak nasırı için krem hazırlayabileceksiniz.

Malzemeler;

 • 50 gr lanolin
 • 40 gr badem yağı
 • 25 ml gliserin
 • 5 gr lavanta yağı

Yapılışı: Ayak nasırı için krem tarifi için öncelikle lanolini benmari usulü eritin. Eriyen lanolin içerisine diğer malzemeleri de katın ve iyice karıştırın ve ısıtmaya devam edin. Soğumaya bıraktığınız karışım koyu ve kremsi bir kıvam alınca kreminizi nasırlı bölgeye masaj yaparak sürebilirsiniz. En iyi sonuçları almak için krem sürmeden önce ayaklarınızı 20 dakika boyunca ılık su içinde bekletin. Bölgeyi kurulayıp kremi ondan sonra uygulayın.

Nasır Bandı

Nasır bandı nasır tedavisinde kullanılan önemli bir araçtır. Nasır üzerine yapıştırılan nasır bandı bölgeyi yumuşatarak nasırın geçmesini sağlamaktadır. Özel kimyasallar içeren nasır bandı nasırlı bölgenin mikrop kapmasını önleyerek nasırı tedavi eder. En yakın eczaneden temin edebileceğiniz nasır bandı uygularken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Nasırınızın büyüklüğüne uygun nasır bandı seçin.
 • İçeriğinde özel ilaç bulunana nasır bandını dikkatlice yapışkanından ayırın.
 • Bandı ilaçlı bölüm nasırın tam üstüne gelecek şekilde dikkatlice yapıştırın. Nasır bandının ilaçlı kısmı sağlam deriye kesinlikle temas ettirilmemelidir.
 • Nasır bandını yapıştırdıktan sonra yara bandı ile kenarlarından tekrar yapıştırarak sağlamlaştırabilirsiniz. Yapıştıktan sonra nasır bandının kesinlikle kaymaması ve oynamaması gerekmektedir.
 • Nasır bandı paketinin üzerinde yazan süre sonunda bandı çıkarabilirsiniz. Nasır geçmediyse uygulamayı tekrar edebilirsiniz.
 • Süresi dolan nasır bandını çıkarırken ise tentürdiyot sürdükten sonra cerrahi pens yardımı ile ya da elinizle çıkarmanız önerilmektedir.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA