Bademcik İltihabı Neden Olur Ne İyi Gelir

bademcik iltihabı neden olur, ne iyi gelir
bademcik iltihabı neden olur, ne iyi gelir

Bademcik İltihabı Neden Olur

Enfeksiyonlara karşı en savunmasız yerlerden birisi de bademciktir. Bademcik  iltihabı bademciklerimizin enfeksiyon kapması sonucu oluşur. Boğazın iki tarafında yer alan ve dilin hemen üzerinde oval bir biçimde olan lenf dokuları bademciktir. Bademcikler bağışıklık sistemimizin önemli bir parçasıdır ve özellikle kış aylarında enfeksiyona maruz kalırlar. Bademcikler vücudumuzu enfeksiyonlara karşı korumak için bağışıklık sistemimize yardımcı olurlar.

bademcik iltihabı neden olur
bademcik iltihabı neden olur

Tıpta tonsil olarak adlandırılan bademciklerin virüs kaparak iltihaplanmasına tonsilit denir. Tonsilit bademcik iltihaplanmasıdır. Bademcikler iltihaplandığında bazı belirtiler gösterir. Boğazda şişlik, yutkunmada güçlük çekme, boğaz ağrısı. Bunların yanında boyun bölgesine doğru lenf düğümlerinde acı ya da hassasiyet bademcik iltihabı belirtilerindendir.

Bademcik iltihaplanmaları genellikle virüslerden dolayı oluşurlar. Ancak bazı vakalarda bakterilerin neden olduğu bademcik iltihaplanmaları da vardır. Az da olsa mantar ya da parazitlerden kaynaklanan bademcik iltihaplanmaları meydana gelebilir. Bademcik iltihaplanması belirtileri arasında öksürme de vardır ancak her bademcik iltihaplanması öksürüğe neden olmayabilir.

Bademcik İltihabı Bulaşıcı Mıdır

Bademciklerinde iltihap oluşmuş kişiler, nefes alıp verme, öksürme ya da hapşırma gibi durumlarda enfeksiyonlarını hava yoluyla yayabilirler. Bademciklerdeki bu enfeksiyonlar ağız, burun ya da cilt yoluyla bulaşabilir.

Bademcik İltihaplanması Nedenleri

Bademcik iltihaplanmasına neden olan virüslerdir.  Soğuk havalarda bu virüsler vücudumuza en kolay bamdemciklerden girerler. Bademcik iltihaplanmasına neden olan bir diğer etmen ise bakterilerdir. Bakterilerin neden olduğu iltihaplanmalar; spektokok bakteridir ve şiddetli boğaz ağrısına da neden olurlar.

Bademcik iltihabı olan birisine temas olunduysa bulaşma ihtimali yüksek olan virüs türüdür. Bademcik iltihabı olan kişinin soluduğu hava, öksürmesi ya da konuşurken yaydığı patojenler havaya yayılır ve hava yoluyla diğer insanlara da geçer. Bademcik iltihabı olan bireyden yayılan bu virüs patojenler hasta olan kişinin ağız ya da hava yoluyla temas ettiği eşyalardan da başka kişilere bulaşabilir.

Bademcik İltihabı Belirtileri

bademcik iltihabı belirtileri
bademcik iltihabı belirtileri

Bademcik iltihaplanması belirtileri; Bademciklerin enfeksiyon kapması sonucu boğazda ağrı ve bademciklerde şişlik oluşur. Şişen bademcikler kırmızıya yakın bir renk alır. Bademciklerin şişmesinden dolayı yutkunmada, yemek yemekte zorluklar yaşanabilir.En sık görülen bademcik iltihabı belirtileri şunlardır;

Ateş; Bademcik iltihaplanmasında en sık görülen belirtilerden birisi de ateştir. Virüs ile birlikte vücudun bağışıklık sistemi çöker ve vücut ısısı da yükselmeye başlar.

 • En sık görülen belirti boğaz ağrısıdır.
 • Ağızda oluşan yoğun koku
 • Lenf düğümlerinde şişlik
 • Karın ve baş ağrısı
 • Bademcik yüzeyinde sert bir yüzeyin oluşması ve kızarıklık

Bademcik iltihaplanmasına neden olan virüsten sonra soğuk algınlığı belirtileri görülebilir. Soğuk algınlığı belirtileri; öksürme, hapşırık, burun akıntısı ya da geniz akıntısı şeklinde olabilir.

Bademcik iltihaplanmasının belirtisi olan ateş, bakteri kaynaklı olabilir. Bakterinin neden olduğu bademcik iltihaplanması yüksek ateş gösterirse antibiyotik tedavisi ile tedavi edilir. Yüksek ateş ile birlikte lenf düğümlerinde şişlik ve yumru gibi belirtiler antibiyotik tedavisi ile geçmektedir.Bu ve benzer belirtiler görülüyorsa biran önce doktorunuza gitmelisiniz ve tedavi işlemlerine başlamalısınız.

Bademcik İltihaplanması Risk Faktörleri

Virüslerin ya da bakterilerin neden olduğu bademcik iltihaplanması bazı risk faktörleri vardır. Yani bu virüsler ya da bakterilerin vücudumuza bulaşması ve yayılmasının daha kolay olduğu risk durumları vardır. Enfeksiyon taşıyan kişiyle temas halinde olmak bademcik enfeksiyonu kapmanın riskini artırır. Çünkü enfeksiyon taşıyan birey ağız yoluyla havaya ya da cilt ile temas ettiği eşyalara taşıdığı virüsü bulaştırır.

Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir

bademcik iltihabına ne iyi gelir
bademcik iltihabına ne iyi gelir

Bademcik iltihabı kişinin direncini de etkileyerek halsiz ve yorgun hissetmesine neden olur. Bademcik iltihabı genellikle 4-10 gün içerisinde geçer. Bademcik iltihabı tedavisi ile ilgili  farklı tedavi yöntemleri vardır. Bademcik iltihabının virüs ya da bakteriden mi kaynaklandığı doktor muayenesi ile teşhis edilir, eğer bakteri kaynaklı bir bademcik iltihabı ise doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi uygulanır. Bademcik iltihabında evde dinlenme ve vücudun direncini arttıracak beslenme de iyileşme sürecini hızlandırır. Bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir ne iyi gelir; 

Dinlenmek; Virüsün neden olduğu enfeksiyon vücudun direncini de kırdığı için kişi uyuyarak ya da dinlenerek iyileşme sürecini hızlandırır.

Bol su içmek; Bademcik iltihabı bademciklerin şişmesine ve boğazın nemsiz kalmasına neden olur. Nemsiz boğaz daha çok ağrır. Bol su içerek boğaz ve bademciklerin nemli kalması sağlanmalıdır.

Tuzlu su gargarası; 1 su bardağı ılık suyun içine 1 çay kaşığı tuz ekleyip boğaz gargarası yaparak, boğazdaki enfeksiyonun temizlenmesi sağlanır.

Nemli ortam; Kış aylarında havaların kuru ve soğuk olması nedeniyle soluduğumuz hava boğazımızı kurutabilir. Kuru havanın nemlendirilmesi sağlanarak boğaz tahrişini ve enfeksiyonunu azaltabilirsiniz.

Pastil Kullanmak; Pastil kullanmak da bademcik iltihabında rahatlatan bir yöntemdir.

Boğazı tahriş edecek yiyecek ve içecek tüketilmemesi; Alkol, sigara, gazlı içecekler ve kafeinli içecekler boğaz ve bademciklerin tahriş olmasına neden olur.

Antibiyotik; Antibiyotik alımı bademciklerin bakteriden dolayı iltihaplanması durumunda kullanılır. Doktorun verdiği antibiyotik ile bakterinin bademciklerden atılması amaçlanır.

Cerrahi; Sık sık bademcik iltihaplanması olması ya da bu iltihaplanmaların bakterilerden dolayı olması durumunda bademciklere cerrahi bir müdahale yapılabilir. Bir yıl içinde 7’den fazla bademcik iltihaplanıyorsa ya da önceki 2 yıla göre 4 ya da 5’ten daha fazla tekrar olması durumunda doktorun gerek görmesi ile bademciklere cerrahi operasyon yapılabilir.

Bademcik İltihabına İyi Gelen Yiyecekler

Bademcik iltihabına iyi gelen bazı yiyecekler ve uygulamalar vardır.Bu yiyecekler bademcik iyileşme sürecini hızlandırır. Bademcik iltihabına ne iyi gelir;

 • Tuzlu su gargarası
 • Zerdeçal
 • Tarçın
 • Süt
 • C vitamini
 • Bol su içmek
 • Adaçayı

Aşağıdaki Yazı Da İlginizi Çekebilir

Boğaz Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer Ne İyi Gelir

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA