Bağırsak Paraziti Nedir Belirtileri Tedavisi

bağırsak paraziti nedir belirtileri tedavisi
bağırsak paraziti nedir belirtileri tedavisi

Bağırsak kurdu olarak da bilinen bağırsak parazitleri, sağlık için birçok olumsuzluğa da neden olur. Bağırsak parazitlerinin çeşitli belirtileri vardır. Bunun yanında bağırsak parazitleri çeşitli nedenlerle bulaşabilir. Kirli su içilmesi, kirli iç çamaşırı giyilmesi, yeterli miktarda pişmeyen kırmızı etin tüketilmesi sonucu bağırsak paraziti bulaşabilir. Bağırsak paraziti belirtilerini ve nedenlerini ayrıntılı olarak açıklamadan önce gelin öncelikle bağırsak paraziti nedir onu görelim.

Bağırsak Paraziti Nedir

bağırsak paraziti nedir
bağırsak paraziti nedir

Bağırsak parazitleri bağırsaklarda canlı olarak yaşayabilen organizmalardır ve boyutları değişkenlik gösterir. İnsan vücudu parazitler için bir ara konaktır. Hayvanların bağırsaklarında yaşayan parazitler kirli hayvan dışkısıyla tarım alanlarına yerleşir. Bağırsak parazitleri vücudumuza parazit yumurtalarının bulaştığı yerlere temas ile girerler. Çiğ tüketilen iyi yıkanmamış sebzeler, kirli eller ile yemek yeme, tırnak altlarına yapışmış yumurtalar ağız yoluyla vücudumuza girer. Bağırsaklarda parazitler oluşmaya başlar. Bağırsak parazitleri bağırsaklara yerleşerek vücudumuzu olumsuz etkilemeye başlar ve yediğimiz yiyeceklerden yeterince vitamin almamamıza, demir emilimini engelleyerek kansızlık oluşmasına sebep olurlar.

Bağırsak Çalıştıran Muhteşem Kür

Parazitler bağışıklık sistemini de olumsuz etkilerler. Bağırsak parazitlerinin şekilleri ve büyüklükleri birbirinden farklıdır. Bazı parazit türleri; Tenya, amip, kıl kurdu ve giardiadır. Bağırsak parazitleri insanlara  çeşitli yollarla bulaşırlar, kirli su içilmesi, temiz olmayan bir suda yıkanmak, havuz ya da sıcak su banyoları, jakuzi, okul, fabrika gibi kalabalık ortamlardan, parazitli hayvan etini yemek, çiğ süt içmek bağırsak parazitleri yumurtalarını insanlara bulaştırır.

Bağırsak Paraziti Belirtileri Nelerdir

bağırsak paraziti belirtileri nelerdir
bağırsak paraziti belirtileri nelerdir

Bağırsak parazitleri belirtileri, vücutta çeşitli belirtiler göstererek kendini belli etmeye başlar. Ancak bağırsak parazitinin neden oluğu belirtiler genel belirtilerdir ve bağırsak paraziti  dışkıdan alınacak bir örnek ile incelenerek bulunur. Bağırsak paraziti en sık görülen belirtileri;

İshal ve Kötü Kokulu Dışkı; Bağırsaklarda yaşamaya başlayan parazitler sindirim sisteminin çalışmasını olumsuz etkiler. Gün içinde yenilen besinler bağırsaklar tarafından yeterince işlenemez ve anüse gönderilemez. Bu durumda ishale neden olabilir. Dışkı normalden daha sulu  olur ve dayanılmaz bir kokusu vardır.

Hazımsızlık ve Gaz Sorunu; Bağırsaklarda bulunan parazitler en çok sindirim sistemini etkiler. Bağırsaklar görevlerini tam yerine getirmediği için şişkinlik ya da gaz sorunları oluşabilir.

Halsizlik; Bağırsak parazitleri, gün içinde yenilen besinlere ortak olurlar ve besinlerin bağırsaklar tarafından yetirince emilmesini  engellerler. Bundan dolayı besinlerin vitaminleri diğer organlara ya da dokulara ulaşamaz. Besinlerden yeterince vitamin alamayan vücudun bağışıklık sistemi zayıflar ve halsizlik gibi belirtiler gösterir.

Karın Ağrısı; Bağırsaklara yerleşen parazitler; karın bölgesinde de sıkışmaya neden olur ve karın ağrısı başlar. Bağırsakların dokularına zarar veren parazitler karın ağrısına da neden olur.

Kilo Kayıpları; Bağırsaklarda parazitlerin olması kişinin yediği her besinin yeterince sindirilmemesine neden olur. Besinlerin vitaminleri organlarımıza iletilemez ve bu durum besinsiz kalmaya neden olur. Parazitler yeterince yemek yense bile kilo kayıplarına neden olur.

Mide Bulantısı; Parazitler bağırsak ve sindirim sistemi işleyişini bozan organizmalardır. Bağırsaklarda parazit olması besinlerin yeterince emilmesini engeller ve bu durum mideyi olumsuz etkiler mide bulantısı başlar.

Anal Bölgede Kaşıntı; Bazı bağırsak parazitleri uyku sırasında anüs bölgesine kadar ulaşabilir. Parazitlerin anüse ulaşması kaşıntılara neden olur.

Kıl Kurdu Belirtileri Tedavisi

Bağırsak Paraziti Tedavisi

bağırsak paraziti tedavisi
bağırsak paraziti tedavisi

Bağırsak paraziti tedavisinde öncelikle doktor muayenesinden sonra bağırsaklarda parazit olup olmadığı dışkı tahlili ile belirlenir. Daha sonra bağırsakta eğer parazit yerleşmiş ise parazitin bağırsakta yok edilmesini amaçlanır. Bağırsak paraziti tedavisinde ilaç tedavisi oldukça etkilidir. Oral yolla alınacak ilaçlar bağırsak parazitlerinin yok edilmesinde büyük yarar sağlar.

Bağırsak paraziti tedavisinde ilaç tedavisi ile birlikte bazı alınacak önlemler de oldukça önemlidir. Bu önlem ve dikkat ile bağırsak parazitlerinin bulaşmasının önüne geçebilirsiniz.

Elleriniz kesinlikle sabunlu su ile yıkamalısınız. Özellikle tuvaletten çıktıktan sonra

Temiz olmayan sular kesinlikle içilmemelidir.

Temizliğinden emin olmadığınız havuz ya da jakuzi gibi alanlara girmemelisiniz.

Göl ya da akarsu gibi yerlerde yüzmemelisiniz. Eğer yüzüyorsanız su yutmamaya çalışın.

İyi pişmemiş kırmızı et tüketmekten kaçının.

Sebze ya da meyveleri yemeden önce iyice yıkamalısınız.

Korunmasız cinsel ilişkiden uzak durmalısınız.

Bağırsak paraziti olan bir kişi ile aynı evde yaşıyorsanız havlu ya da bardak gibi eşyalarınızın ayrı olmasına dikkat etmelisiniz.

Parazitlerin en rahat bulunduğu ortamlar tırnaklardır. Tırnaklar çok uzamadan kesilmelidir.

Kıl Kurdu Bitkisel Tedavisi

Bağırsak Parazitleri Nasıl Bulaşır

bağırsak parazitleri nasıl bulaşır
bağırsak parazitleri nasıl bulaşır

Güvenli olmayan içme sularından bağırsak parazitleri bulaşabilir.

Göl ve akarsu kenarlarında suya girmek ya da göl, akarsu suyu içmek de bağırsak parazitlerinin bulaşmasına sebep olabilir.

Temiz olmayan havuz ya da jakuziye girmek bağırsaklarda parazit oluşumunu hızlandırır.

Uzun tırnaklar da bağırsak paraziti oluşumunu tetikleyen sebepler arasında yer alır.

İyi yıkanmadan pişirilen sebzeler nedeniyle bağırsaklarda parazit görülebilir.

İyi yıkanmadan tüketilen meyvelerden de bağırsak parazitleri bulaşabilir.

Tüm bunların yanı sıra gelişme çağında olan çocuklarda da bağırsak parazitlerinin bulaşma riski çok daha yüksektir. Çünkü çocuklar okulda tuvalet kullanırken ya da dışarıda oyun oynarken daha fazla parazite maruz kalır ve çok fazla dikkat etmedikleri için çocuklara parazit bulaşma riski vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA