Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir, Güçlendiren Besinler

bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir, güçlendiren besinler
bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir, güçlendiren besinler

Bağışıklık Sistemi

Gripten kansere kadar pek çok hastalıktan korunmanın ve hayatta kalmanın en önemli nedenlerinden biri de bağışıklık sisteminin işleyişidir. Bir bağışıklık sistemi ne kadar sağlıklı işleyişe sahip ise hastalıklardan, mikroplardan ve virüslerin zararlı etkilerinden korunmak da o derece yüksek olur.

İnsan vücudu için bu denli öneme sahip olan bağışıklık sistemi nedir, bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir ve bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ile ilgili olarak tüm merak edilenlerin detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemi Nedir

İnsan vücudunun çalışmasında etkili olan pek çok sistem vardır. Bunlardan biri de doğal bir savunma sistemi olan bağışıklık sistemidir. Bizi sağlıklı tutan ve hastalıklarla mücadele eden doğal savunma sistemine bağışıklık sistemi adı verilmiştir. Bulunduğu vücudu tanıyan bağışıklık sistemi, vücuda zarar verebilecek düzeyde olan mikrop, virüs, bakteri, tümör hücreleri ile mücadele ederek vücutta barınmasına engel olur. Zira sürekli tekrarlayan veya kronikleşen hastalıkların temel sebebi zayıf bağışıklık sistemidir. Bu nedenle bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve sağlıklı işleyişinin desteklenmesi çok önemsenmelidir.

Bağışıklık siteminde görev alan organlar;

 • Enfeksiyonlar ile mücadele eden antikorların üretilmesine yardımcı olan bademcikler,
 • Vücut dokuları ve kan arasında gerekli olan sıvı ve besinlerin taşınmasına yardımcı olan lenf düğümleri,
 • Enfeksiyonlara karşı etkili mücadele halinde olan ve antikor üreten timüs bezi,
 • Vücuda giren yabancı maddeleri ve bakterileri tespit ederek yok eden dalak bağışıklık sisteminin çalışmasını desteklemektedir.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir

bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir
bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi sağlıklı bir vücuda ve organlara sahip olmak adına çok önemlidir. Zayıf bağışıklık sistemi devamında enfeksiyona açık hale gelen vücutta soğuk algınlığından kansere kadar pek çok hastalık ortaya çıkabilir. Bağışıklık sistemi çökmüş olan bir vücutta oluşan enfeksiyon vücut direncini düşürürken hastalıkların kolayca ilerlemesine neden olur.

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi adına neler yapılabileceği ile ilgili olarak tıbbi çalışmalar devam etmektedir. Vücut dengesi ve uyumlu çalışmasını gerektiren bu süreçte dikkat edilmesi gereken pek çok yöntem bulunmaktadır. Bağışıklık sisteminin desteklenmesinde en önemli faktör yaşam tarzıdır. Bilim insanlarının bağışıklık sistemi üzerine yapmış olduğu araştırmalarda sağlıklı beslenme, düzenli spor ve stresin etkili olduğu gözlemlenmiştir. Tüm bunların yanı sıra bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi adına yapılabilecekler şu şekilde sıralanabilir;

 • Sigara ve alkolden uzak durmak
 • Ruhsal ve fiziksel açıdan sağlıklı bir yaşam tarzı tercih etmek
 • Yaş ve boya göre en ideal kiloda olmak
 • Yeterli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek
 • Stresten uzak durmak
 • Kişisel temizlik kurallarına dikkat etmek
 • Yeterli uyku düzeni oluşturmak

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Kür

Bağışıklık sistemini zayıflamasına neden olan faktörlerin en başında beslenme yetersizliği ya da yanlış beslenme alışkanlıkları gelmektedir. Beslenme rutininde aşırı miktarda şeker tüketilmesi, aşırı ya da yetersiz protein alımı, ayrıca alkol ve sigara bağımlılığı, hava kirliliği ve radyasyon gibi etkenler sebebiyle de bağışıklık sistemi olumsuz yönde etkilenmektedir. Hücre dokularında hasara neden olan serbest radikaller ile mücadele etmesi için antioksidan yönünden güçlü besinler ile beslenmek bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılacakların arasında en başta yer almaktadır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

bağışıklık sistemini güçlendiren besinler
bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Bağışıklık sisteminin geliştirilmesinde çok önemli bir basamak da sağlıklı beslenmektir. Vücut için gerekli olan vitamin, mineral, yağ, karbonhidrat, protein bakımından dengeli beslenmek bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Tek yönlü beslenmek yerine her besin grubundan dengeli ve yeterli miktarda beslenmek çok önemlidir.

 • Selenyum ve E vitamininin birlikte tüketilmesi güçlü bir antioksidan kaynağı haline gelir. Ay çekirdeği, yumurta ve tahıl çeşitleri, bakliyat, kırmızı ve beyaz et zengin selenyum kaynağı besinlerdir.
 • Bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskini azaltan A vitamini ayrıca kemik ve dokularda koruyucu kalkan görevi görmektedir. Bitkisel ve hayvansal pek çok üründe bulunan A vitamini, en çok havuç, kara lahana, keçi sütü, baklagiller ve tavukta olduğu bilinmektedir.
 • B12 vitamini protein, yağ ve karbonhidratı enerjiye dönüştürdüğü ve güçlü bir antioksidan etki gösterdiği için bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Kırmızı kan hücrelerinin sayısını artıran B12 vitamini en çok yumurta, baklagiller ve süt ürünlerinde bulunmaktadır.
 • B6 vitamini virüs ve bakterilerin vücuttaki etkisini azaltmaktadır. Ancak fazla tüketilmesi halinde çeşitli yan etkilere sebep olabilir. B6 vitamini yönünden en zengin besinlerin ise kuru yemiş, esmer pirinç, sarımsak ve muz olduğu bilinmektedir.
 • C vitamini bağışıklık sisteminin olmazsa olmaz elemanıdır. Depolanmayan ve vücuttan hemen atılabilen bir vitamin olduğu için her gün düzenli olarak alınması tavsiye edilmektedir. Turunçgiller, yeşilbiber, kivi, brokoli ve karnabahar c vitamini yönünden oldukça güçlüdür.

Bunun dışında bağışıklığı güçlendirmek için beslenmede dikkat edilecek hususlar şu şekildedir;

 • Omega 3 ve omega 6 yönünden zengin gıdalar olan chia tohumu, ceviz, somon, ıspanak, pazı, tavuk ciğeri – karaciğer, soya fasulyesi,  tahin, kaju, fıstık ezmesi tüketilmeli.
 • Demir, çinko ve bakır gibi günlük mineral ihtiyacının karşılanmasına dikkat edilmeli.
 • Bağırsak florasına katkı sağlayan probiyotik gıdalar düzenli olarak tüketilmeli.
 • Yeşil çay, kayısı çayı ve ginseng çayı gibi doğal bitki çayları tüketilmeli.

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için en önemli adım olan sağlıklı beslenme için uzman bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz. Besinlerin bazılarına ulaşmada ve yemede zorluk çekiyorsanız doktorunuz ile görüştükten sonra takviye olarak da alabilirsiniz. Örneğin balık tüketiminiz yetersiz ise omega 3 takviyesi, yoğurt ve kefir alımınız yetersiz ise probiyotik takviyesi alabilirsiniz. Tabi ki takviye almaya başlamadan önce kesinlikle uzman bir doktora danışmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA