Bahar Depresyonu Nedir Belirtileri Tedavisi

bahar depresyonu nedir belirtileri tedavisi
bahar depresyonu nedir belirtileri tedavisi

Bahar Depresyonu Nedir

Havaların yavaş yavaş ısınmaya başlaması,  kış günlerinin o soğuk ve kasvetli havalarının geride kalmasıyla artık bahar aylarına merhaba demeye başlarız. Kimileri için bahar güzellik, yeni umutlar ve mutluluk demek ise bazıları için öyle olmayabiliyor ve hatta tam tersi olabiliyor. Bahar aylarının gelmesiyle birlikte yorgunluğunuz artıyor sabahları keyifsiz uyanmaya başlıyor  ve sürekli uyku halinden şikayet ediyorsanız bahar depresyonu yaşıyor olabilirsiniz. Dünya sağlık örgütünün (WHO) 2020 tahmini raporuna göre Dünya’da en büyük ikinci sağlık sorunu depresyon olarak öngörülmektedir. Ancak yaşam şeklimizde meydana gelen değişiklikleri ruhsal ve bedensel şekilde tolere ederek ilkbahar depresyonundan kurtulmamız mümkün.

Bahar depresyonu, bahar aylarıyla birlikte başlayan ve her sene aynı zamanlarda görülen bir depresif ruh durumudur. Bahar depresyonu mevsimsel özellikler taşıyan bir depresyondur. Strese, üzüntüye neden olacak bir neden olmadığı halde bazı mevsimlerde depresif durumlar görülmektedir. Bahar mevsimi kişilerin zihninden  olumlu olaylarla eşleşmiştir. Ancak bahar depresyonu yaşayan kişiler yaşadığı durumlar olumlu olsa bile kendini depresif hissedebilir. Bahar depresyonu mevsimsellik göstermesinin yanı sıra diğer depresyonlarla benzerlik taşıyan bir hastalıktır. İlkbaharda havada nem oranı artar ve bununla birlikte havadaki elektrik yükü de artar. Artan elektrik yükü fizyolojimizi ve vücut kimyamızı bozar. Her insanın biyolojik saati farklıdır. Yaşanan değişimler biyolojik dengeyi etkileyebilir. Baharın gelmesi ile birlikte mutluluk hormonu olarak adlandırdığımız serotonin ve melatonin hormonundaki dalgalanmalar depresyona neden olmaktadır.

Bahar Depresyonu Belirtileri

Halsizlik, kolay yorulma, dikkat kaybı, kaygılı ve endişeli olmak, telaşlı olmak, uyku düzeninde değişiklikler, iştah artması ya da iştah azalması en sık görülen bahar semptomlarıdır. Ayrıca daha önce zevk alınarak yapılan işten soğuma, zevk alamama da bahar  depresyonu belirtilerindendir. Bahar depresyonu yaşayan kişi okula ya da işe gitmek istemeyebilir daha önce severek yaptığı bir işten işlevsellik alamayabilir. Bahar depresyonu yaşayan kişide  unutkanlık, baş ağrıları, kas ağrıları, bulantı ve cinsel isteksizlik, karamsarlık ve içe kapanma belirtileri de görülebilir. Bu belirtileri bahar aylarında 2 haftadan uzun süredir yaşıyorsa acilen bir uzmana başvurmalıdır.

Bahar Depresyonu  Kimlerde  Görülür

Bahar depresyonu genetik olarak depresyona yatkınlığı olan kişilerde daha fazla görülür. Geçmişte depresyon yaşamış ya da mani yaşamış kişilerde de  bahar depresyonu görülmektedir. Yani dışa dönük iletişim becerileri iyi olan kişilerde mevsimsel  depresyon daha az görülürken, içine kapanık iletişim becerileri iyi olmayan kişilerde mevsimsel depresyon daha fazla görülür. Bahar depresyonu yaşayanların %70’i kadınlardır. 15-55 yaş  arası kadınlar en yüksek riski taşırlar.

Bahar Depresyonu Tedavisi

Bahar depresyonu  ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Çünkü yaşanan bahar depresyonu psikolojik bir sebepten kaynaklanabileceği gibi tiroit hormonları düzensizliğinden de kaynaklı olabilir. Bahar  depresyonu sebepleri arasında ayırıcı bir tanı yapmak için uzman bir doktora başvurmak tedavi için önemli bir adımdır. Bahar depresyonundan ilaç tedavisi ya da  ilaç kullanmadan da tedavi edilebilir. Ayrıca bahar depresyonu kronik bazı hastalıkların artmasını da tetikleyebilir. Bu hastalıklar kalp yetmezliği, solunum yetmezliği ve böbrek yetmezliğidir. Bu sebepten ötürü bahar depresyonu ciddiye alınıp yakından takip edilmelidir. Bahar depresyonu tedavi yöntemlerinden ilaç tedavisinde doktorunuzun verdiği ilaçların kullanmak özelliklerini dikkate alarak kullanmanızdır. İlaçlar alınmaya başlanmasından itibaren 10 gün içerisinde  etkisini göstermeye başlar ve kişide bir rahatlama görünebilir. Doktorunuzun verdiği ilaçlar tedavi süresi bitmeden aniden kesilmemelidir böyle durumlarda depresyon tekrar artabilir. Hastanın iyi hissetmesine bağlı olarak doktoruna durumunu belirtmesi ve doktor kontrolü ile birlikte ilaç azaltılması ve kesilmesi gerekmektedir.

Bahar Depresyonunu Yenmek İçin Neler Yapılmalı

Bahar depresyonu belirtileri taşıyan kişiler öncelikle düzenli ve disiplinli bir yaşam tarzını benimsemelilerdir.

Dengeli beslenmeli ve egzersiz yapmaya özen göstermelisiniz.

-Uyku sağlığınızı koruyun, yeterli düzeyde uykunuzu almaya özen gösterin

Günde 30 dakika egzersiz yapın egzersiz yapamıyorsanız ineceğiniz  duraktan 2-3 durak önce inin ve yürüyün. Bakkala ya da markete giderken arabaya binmek yerine yürüyerek gitmeyi tercih edin.

-işlenmiş hazır gıdalardan uzak durun ve bol bol mevsim sebze ve meyve tüketin.

Bahar gelmeden önce, baharla ilgili planlar yapın, arkadaş grupları  oluşturun

-Alkol ve sigaran uzak durun

Tembel, miskin, bezgin ve mutsuz arkadaşlarınızda uzak durun

-Aşırı kafein tüketiyorsanız, kafein tüketimini azaltmalısınız.

Ada çayı, ıhlamur ve papatya çayı gibi bitki çaylarını tüketebilirsiniz. Bitki çaylarının sakinleştirici etkisi yararlı olacaktır.

-Depresyonu azaltan besinleri tercih etmelisiniz; özellikle omega-3 içeren balık tüketmeye özen gösterin.

Özellikle ilkbahar aylarında  su tüketiminizi hızlandırın, Vücudunuzu susuz bırakmayın. İlkbahar aylarında sabahları yataktan kalkmakta zorlananlar günlük su içme miktarlarını artırdığında bunun faydasını görecektir.

-Eğer mümkün ise kendi evinizde yaptığınız ekmek ve yoğurdu tüketmeye çalışın.

Bol bol güneş ışığından yararlanın, pazar günleri kahvaltınızı sevdiklerinizle ya da ailenizle açık havada yaparak bol oksijen alın ve güneş ışınlarının depresyonu azaltmaktaki etkisinden faydalanın.

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir;

Mesleki Tükenmişlik Sendromu Nedir Belirtileri
Mobbing Nedir Maruz Kalan Kişinin Hakları
Tatil Sonrası Sendromundan Kurtulmanın Yolları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA