Bahar Mevsiminde Cilt Bakımı İçin Neler Yapılmalı

bahar mevsiminde cilt bakımı için neler yapılmalı
bahar mevsiminde cilt bakımı için neler yapılmalı

Bahar Mevsiminde Cilt Bakımı

Cildimiz mevsim geçişlerden sandığımızdan çok etkileniyor. Özellikle  kışın soğuk ve nemsiz hava ile birlikte cildimizdeki kurumalarda da artış görülüyor. Bu sebepten dolayı kış aylarında cildimizin nemine daha fazla özen göstermemiz ve çok sık nemlendirmemiz gerekiyor.  Ancak bahar aylarına geçiş  yaptığımız dönemlerde cildimizi kışın etkilerinden kurtarmak  için dikkat edeceğimiz ve uygulayacağımız basit yöntemlerle cildimizi yeniden canlandırabiliriz.

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte havada oluşan polenler  hassas ciltlerde alerjik reaksiyonlar göstermesine sebep olabiliyor. Ciltte pul pul dökülmeler, kızarıklıklar meydana gelebiliyor. Ciltteki bu değişikliklerin sebebi sadece bahar aylarının gelmesi, mevsim değişikliği, güneşin etkileri ya da beslenme şekilleri de olabiliyor.

İlkbaharda cilt yüksek reaksiyon içindedir ve alerjik tepkiler gösterebilir. Kan dolaşımının hızlanmaya başlaması ile birlikte vücutta hormonal değişiklikler oluşabilir ve  cilt hassaslaşabilir. Bahar aylarında birçok kişi farklı cilt sorunları yaşayabilir. Kızarıklık, pul pul dökülmeler, sivilcelerin çoğalması ve cilt lekelenmeleri görülebilir.

Bahar Mevsiminde Cilt Bakımı  İçin  Yapılacaklar

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte alacağınız önlemler ve yapacağınız değişikliklerle cildinizde oluşacak değişiklikleri ortadan kaldırabilir, cildinizi daha taze ve dinç  bir hale getirebilirsiniz..

Bahar Mevsiminde Cilt Bakımı İçin Cilt Peelingi

Mevsim geçişlerinde cildi temizlemek, canlandırmak için  kimyasal peeling uygulaması yapabilirsiniz. Kışın havanın soğuk olması ve nem oranının azalması, kirli havanın artaması cildimizi  olumsuz etkiler ve nemsiz ve solgun durmasına neden olur. Kimyasal Peeling uygulayarak cilt temizlenmiş olur canlılık kazanır. Kimyasal Peeling kuruyan matlaşan cildi ölü tabakalardan ayırır ve kullanılan nemlendiricilerin cilde nüfuzunu kolaylaştırır. Cilt Peelingini güzellik merkezlerinde yaptırabileceğiniz gibi evde ya da aktarlardan  kolayca bulunan malzemelerden de kendinize doğal cilt temizleyici maske yapabilirsiniz.

Doğal cilt Peelingi 2 yemek kaşığı kil, 3 yemek kaşığı yulaf, 1 yemek kaşığı kuru gül yaprağı, 1 yemek kaşığı kuru lavanta yaprağı. Tüm malzemeyi bir kapta karıştırın ve üzerine sıcak su ilave edin. Krem kıvamına gelen kadar karıştırın ve yüzünüze sürün yaklaşık 20-25 dakika maske cildinizde bekledikten sonra cildinizi yıkayın ve nemlendirici kreminizle cildinizi nemlendirin

Cilt Bakımı İçin Güneş Kremi

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte güneşin etkisi artmaya başlar, cilt lekeleri baharın gelmesiyle belirginleşir. Güneş koruma faktörü içeren kremler kullanarak cilt lekeleri oluşumu engellenebilir. Su bazlı 30-50 spf içeren güneş kremleri kullanabilirsiniz.

Cilt Bakımında Nemlendirme

Bahar aylarına geçerken, kışın etkisiyle kuruyan matlaşan cildimizi daha fazla nemlendirmeliyiz. Bahar aylarında cildimizi nemlendirirken daha az yağlı, su bazlı nemlendirici kremler tercih edilmelidir. Yağ oranı fazla olan ürünler ciltte akne oluşumunu tetikleyebilir. Cildiniz yağlanmaya yatkın ise, cildi yatıştırıcı etkisi olan tonikler kullanabilirsiniz.

Cilt Bakımında Dermokozmetik Ürün  Kullanımı 

Dermokozmetik ürünler cilt yaşlanmasını geciktiren ürün gruplarıdır. Cildin daha derin tabakalarına ulaşır. Dermokozmetik ürünler antioksidan içerir. Cildinize uygulayacağınız  kremlerin cilt yapısına uygun ürünler tercih etmelisiniz. Yağlı bir cilde sahipsiniz çok fazla yağ içeren bir  krem kullandığınızda cildiniz reaksiyon gösterebilir.

Cilt Bakımında Beslenmenin Önemi

Parlak ve ışıltılı bir cilt için ; cilt bakımı, temizliği ve cildin nemlendirilmesi  gerekir, ancak bir de bunların yanı sıra cildimizi içerden de besleyerek daha sağlııklı ve ışıltılı olmasına destek olabilirsiniz. Dengeli ve sağlıklı beslenme cilt dokusu içinde olumlu etki yaratacaktır. Vücuda canlılık ve sağlık veren besinleri tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Sebze ve meyve tüketin, soğan, yeşillik, enginar, havuç, sarımsak gibi  vücuda canlılık veren gıdalar tüketin. Hem vücudunuz hem de cildiniz için günde 2,5 litre su için. Su cildi doğal olarak ve içten nemlendirir  ve cilt için doğal besin kaynağıdır. Cildin nem dengesini sağlamak için yeterli miktarda su içmek gerekir.

Alkol ve Sigaranın Cildimize Etkisi

Sağlıklı ve ışıldayan bir cilt için kesinlikle alkol ve sigaradan uzak durmak gerekiyor. Sigara ve alkol tüketimi cildi olumsuz yönde etkileri cildin özellikle sigara cildin gerginliğini azaltır ve sarkmasına neden olur. Çevrenizde sigara tüketen kişilerin cildine dikkat ettiğinizde solgun,  canlılığını kaybetmiş bir cilde sahip olduklarını fark edebilirsiniz. Aynı şekilde alkol kullanımı da vücudun dengesini bozduğu için bu durum cildin nemini ve kırışmasına  da etki ediyor.

Uyku Düzenimizin Cildimize Etkisi

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte bazı kişilerde bahar yorgunluğu ya da bahar depresyonu görülebilir. Bu kişilerde  uyku bozuklukları geceleri geç yatma, sabahları uyanamama sorunu yaşayabilirler.  İşte bu uyku sorunu kişinin cildine de olumsuz etki yaratır. Uykusuzluk ciltte mat ve şişkin bir görüntü oluşturur. Bu yüzden düzenli ve iyi alınmış bir uyku cilt için çok önemlidir.

Makyajla Uyumanın Cildimize Etkisi

Makyaj malzemeleri ciltteki yağı kiri hapseder. Cildin hava almasına izin vermez. Dolayısıyla geceleri makyajınızı temizlemeden yatarsanız cildinizin nefes almasını engellersiniz.  kir ve kapalı gözenekler cildin nemini azaltır ve cildin erken kırışmasına neden olur. Bu sebeplerden dolayı geceleri kesinlikle makyajlı uyumayın.

Cildiniz İçin Stresten Uzak Durun

Stres, öfke ve kaygı vücudun kasılmasına neden olur.Kasılmalar  cildimizde de meydana gelir.  Kasılmalar en sık omuz, boyun ve yüz bölgesinde oluşur. Kasılmaların artması  ciltte  kırışıklıkların oluşmasını tetikler. Ayrıca uzmanların  en doğal yüz jimnastiği dediği “Gülme” eylemini gerçekleştirin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA