Baklanın Faydaları Nelerdir

95
baklanın faydaları nelerdir
baklanın faydaları nelerdir

Akdeniz ve Ege bölgelerimizde bolca yetiştirilen besinlerden olan bakla, şifalı ve faydaları besinlerdendir. Baklanın faydaları oldukça fazladır. Düşük kalorili olması, kalp sağlığını koruması, vitamin ve mineral zengini olması baklanın faydalarından birkaç tanesidir. Şubat, mart gibi ekimi yapılan bakla, yaz aylarına doğru olgunlaşır ve pazar tezgahlarında yerini alır. Taze bakla taneleri kurutularak da kuru bakla olarak tüketilir ve oldukça lezzetlidir. Yeşil kabukları olan taze bakla en sık zeytinyağlı olarak tüketilir. Bakla tanelerinden meze yapılabilir ya da bakla çorbası yapılarak da çeşitli lezzetlerde bakla yemeği yapılabilir.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Eski Roma ve Yunan dönemlerinden beri yetiştirilen ve tüketilen bakla, besleyici özellikleri sayesinde sağlığımız için de birçok sağlar. Yeşil renkte bir besin olan bakla, şekil olarak kuru fasulyeye benzer. Baklanın sağlığımız için faydalarını belirtmeden önce besin değerlerini belirtmekte yarar var; çünkü bakla sağlığımız için faydalarını içerdiği vitamin ve minerallerden alır.

Baklanın Besin Değerleri

Bakla besin değerli bakımından zengin bir besindir. Karbonhidrat, lif, protein, folat içeren baklada ayrıca A,B, B2 ve C vitaminlerini bulundurur. Bakla güçlü bir protein kaynağıdır. Kırmızı et ya da tavuk tüketemeyenler için bitkisel protein kaynağıdır ve vejetaryen olan kişiler tarafından tüketilir.

Baklanın Faydaları

baklanın faydaları
baklanın faydaları

Kalp Sağlığını Korur; B vitamini zengini bakla, kalp sağlığını korur. B vitamini içeren besinlerle ilgili yapılan araştırmalara göre B vitamininin kalp krizi ve felç riskini azalttığı yönündedir. Bol miktarda lif içeren bakla bu özelliği sayesinde de kalp sağlığının korunmasına yardım eder.

Damar Sağlığını Korur; Bol miktarda lif içeren bakla kandaki kolesterol ve şeker seviyesini dengeler. Damar tıkanıklığı riskini azaltır. Baklanın içerdiği lif kandaki kötü kolesterolün yükselmesini önler.

Kilo Kontrolü Sağlar; Bakla bol miktarda bitkisel protein ve besin lifi içerir. Besin lifi sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlar ve bağırsak faaliyetlerini düzenler. Baklanın içinde bulunan lif, kilo vermeye yardımcı olur. Bakla kompleks karbonhidrat içerir. 1 kase pişmiş bakla yaklaşık 187 kaloridir. Baklanın içerdiği bitkisel protein ise kas yapımına yardımcı olur. 1 porsiyon bakla yemeği günlük alınması gereken protein ihtiyacının yaklaşık %25’ini karşılar.

Bakla Bağışıklık Sistemini Güçlendirir; A, B ve C vitamini içeren bakla protein ve lif zengini bir besindir. Bakla aynı zamanda potasyum, demir ve magnezyum minerallerini de içerir. Tüm bu sağlıklı bileşenler bağışıklık sistemimizin güçlenmesine yardımcı olur.

Parkinson Hastalığı Riskini Azaltır; Baklada bulunan Levodopa maddesi parkinson hastalığına karşı en iyi gelen bileşenlerdendir. Öyle ki parskinson hastalığı tedavisinde L-dopa adı verilen bu madde kullanılır. C-dopa bileşeni de parkinson hastalığına iyi gelen bir kimyasaldır ve bakla içinde bulunur. L-dopa ve  C-dopa maddeleri, beyin motor sistemimizi destekleyerek parkinson etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

Cilt Sağlığına İyi Gelir; Bakla A ve C vitaminlerini içerir ve bu vitaminler cildimizin canlılık kazanmasını sağlar ve cildi güzelleştirir.

Cilt Kararmasına Doğal Çözüm

Tansiyonu Dengeler; Potasyum minerali tansiyonun düşmesi ve kan basıncının dengede kalması için önemli bir mineraldir. Bakla potasyum içeren besinlerdendir. Tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur ve kan basıncının korunmasına etki eder.

Sindirim Sistemini Dengeler; Sindirim sisteminin daha iyi çalışması için lif zengini besinler tüketmek oldukça önemlidir. Lifler bağırsak faaliyetlerini düzenler ve dolaşım sistemine yardımcı olur. Bu açıdan bakıldığında bakla lif zengini bir besindir ve günlük lif ihtiyacımızın yaklaşık %36’sını karşılar.

Baklanın Diğer Faydaları;

  • Baklanın faydaları arasında idrar yollarının daha iyi çalışmasını düzenlemek de vardır. İdrar yolları enfeksiyonunun giderilmesinde etkilidir.
  • Kabızlığın giderilmesine yardımcı olur.
  • Böbreklerdeki kumun atılmasını kolaylaştırır.

Bakla Zararlı Mıdır

bakla zararlı mıdır
bakla zararlı mıdır

Sağlığımız için faydalı bir besin olan bakla, birtakım zararlar da içermektedir. Baklanın zararları ile ilgili en önemli nokta favizm isimli hastalığa yol açmasıdır. Favizm kırmızı kan hücrelerinin bozulmasına neden olur ve kalıtsal bir rahatsızlıktır. Glukoz 6 fosfat dehidrogenaz eksikliğinin altında yatan bir rahatsızlık olan favizm, baklanın tüketiminden sonra bazı belirtiler gösterir. Baklanın tüketilmesinden sonra kırmızı al yuvarlar bozulur ve kansızlık oluşabilir. Favizm rahatsızlığı Akdeniz ülkelerinde yaşayanlarda görülür.

Selülit Nasıl Geçer

Bakla pişirildiği gün tüketilmesi gereken bir besindir. 1 Gün bekledikten sonra tüketilen bakla yemeği karaciğerin yorulmasına neden olabilir.

  • Favizm rahatsızlığında; mide bulantısı, sarılık, kusma gibi belirtiler görülebilir.
  • Bakla alerjisi olan kişiler bakla tükettiğinde mide ağrıları görülebilir.
  • Her besin gibi baklayı da yeterli seviyede tüketmek gerekir. Aşırı miktarda bakla tüketmek B6 vitamini eksikliğine yol açabilir.
  • Bakla asit içeren bir besindir. Aşırı tüketildiği zaman idrar yolunda oksalat taşı oluşmasına neden olabilir.

Bakla Suyunun Faydaları

Bakla A, B ve C vitaminleri içerir, bu vitaminler cildin güzelleşmesine yardımcı olur. Cildin canlılığını sağlamak için bakla suyunu pamuk yardımı ile cilde sürebilirsiniz.

Bakla Kaç Kalori

bakla kaç kalori
bakla kaç kalori

Bakla karbonat, lif ve protein içeren bir besindir. Tazesi ve kurusu da tüketilebilir. 1 porsiyon pişmiş bakla yaklaşık 180 kaloridir. Demir ve potasyum gibi faydalı mineraller içerir. Bitkisel protein içerdiği için tokluk süresini uzatır.

Yaz aylarında taze bakla zeytinyağlı olarak pişirilir. Kuru bakla salatalarda tüketilebilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA