Balık Yağının Faydaları, Çocuklarda Bebeklerde Balık Yağı Kullanımı

balık yağının faydaları, çocuklarda bebeklerde balık yağı kullanımı
balık yağının faydaları, çocuklarda bebeklerde balık yağı kullanımı

Özellikle çocukların gelişim çağında oldukça faydalı yağlardan olan balık yağı iyi bir omega-3 kaynağıdır.  Soğuk su balık türlerinden olan somon, lüfer, sardalye, ton balığı, kefal gibi balıkların yağından elde edilen balık yağı kapsülleri; kalp ve damar rahatsızlıkları, diyabet ve beyin sağlığı için oldukça faydalıdır.

Balık yağı kapsülleri vücut gelişiminde oldukça önemli yere sahip olan omega-3 yağ asitlerini bol miktarda içerir. 3.5 gram balık yağı yaklaşık olarak 3 gram yağ asidi içerir. Sağlığımız için birçok faydası olan balığı tüketerek de balık yağı almış oluruz. Ancak bazı kişilerde balığın kokusundan dolayı balık tüketmezler bu durum çocuklarda daha fazladır. O yüzden gerekli omega 3 alımı balık yağı kapsüllerinden karşılanabilir.

Bu Yazının Konu Başlıkları

Balık Yağının Faydaları

balık yağının faydaları
balık yağının faydaları

Balık Yağının Beyin Sağlığı İçin Faydaları; Balık yağında bulunan omega-3 beyin sağlığı için çok faydalıdır. Beyin sağlığını olumsuz etkileyen alzheimer gibi hastalıklardan korur ve dikkat eksikliğini azaltır.

Balık Yağı Tansiyonu Dengeler; Balık yağı kan basıncı düzeyini dengeleyen  özelliklere sahiptir. Balık yağında bulunan omega-3 yağ asitleri kan damarlarının genişlemesini sağlar böylece de kan basıncının yükselmesini önlemiş olur. Balık yağı bu faydası nedeniyle özellikle kalp ameliyatı sonrasında kan basıncının takip edilmesi ve kan basıncının yükselmesinin engellenmesinde kullanılabilecek besin takviyeleri arasındadır.

Balık Yağı Kalp Sağlığını korur; Balık yağı içerdiği omega-3 yağ asitleri sayesinde kan basıncını dengeleyerek kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Balık yağı besleyici özelliğinin yanı sıra kalp dostu yağlardan birisidir.

Balık Yağı Diyabete Yatkınlığı Azaltır; Omega 3 asitleri insülin direncini dengelediği için diyabete yatkınlığın önüne geçer. Ayrıca diyabetten kaynaklanan damarların hasarlarını da onarır.

Adet düzensizliği ve polikistik over sendromu gibi rahatsızlıklarda takviye besin olarak balık yağı kapsülleri tüketilebilir.

Kemik Sağlığını Korur; Balık yağının içinde bulunan omega 3 yağ asitleri osteoporozun neden olduğu kemiklerin zayıflamasını önler. Yapılan araştırmalara göre; özellikle omurgadaki kemiklerin kaybını yavaşlattığı bilinmektedir.

Düzenli olarak omega-3 alımı felç riskini %27 azaltmaktadır.

Damar Sertliğine İyi Gelir; Kalbe kan taşıyan damarların sertleşmesini yavaşlatan balık yağı kalp sağlığını da korur.

Böbrek Sorunları İçin Balık Yağı; Balık yağının düzenli olarak tüketilmesi omega 3 yağ asitleri sayesinde böbrek sağlığını korur. Böbreklerin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasına yardım eder.

Obeziteye Karşı Savaşır; Balık yağının düzenli olarak tüketilmesi, kan şekerini ve insülin direncini dengelediği için aşırı yemenin de önüne geçerek iştah kontrolü sağlar.

Balık Yağı Kolesterolü Dengeler; Balık yağı kalp ve damar için faydalı yağlar içerirken kolesterol seviyesini yükseltmez ve dengede kalmasını sağlar. B12 vitamin takviyesi ile alındığında ise kolesterolü düşürür.

Balık Yağı Cildi Besler; Düzenli ve yeterli miktarda omega-3 alımı cildin hücrelerini besler. Güneşten ve yaşlanmadan kaynaklanan yaşlanma etkilerini azaltır.

Balık Yağı Kilo Aldırır Mı

Toplumumuzda yaygın bir inanış olan balık yağı tüketmek ya da balık yağı takviyesi alımının kilo aldıracağı yanlış bir bilgidir. Balık yağı kilo aldırmaz. Düzenli olarak balık yağı tüketmek kilo vermeye yardımcı olur. Balık yağı sağlığımız için en faydalı yağ asitlerinden olan omega 3 yağ asidi bağışıklık sistemini güçlendirirken yağ depolanmasını da azaltır. Dolayısıyla kilo vermeye yardımcı yağ asidi içerir balık yağı.

Çocuklarda Bebeklerde Balık Yağı Kullanımı

İnsan hayatının her döneminde omega yağına ihtiyaç duyar. Ancak çocukluk çağı gelişimin devam ettiği bir dönemdir ve bu dönemde çocukların sağlıklı beslenmeleri çok önemlidir. Bu açıdan bakıldığı zaman omega 3 alımı en fazla balık yağından karşılanır.

8-12 yaş arasındaki çocukların dikkat eksikliğini gidermek için omega 3 alımı önerilmektedir.

Bazı çocuklar yemek yeme konusunda seçicidir. Balık ve deniz ürünleri tüketmek istemez. Bu gibi durumlarda gelişimleri için çok önemli olan balık yağı kapsülü tüketilebilir. Omega-3 alımı çocukların zihinsel gelişimi için büyük önem taşır. Çocukların zihinsel gelişimine olumlu katkı sağlar.

Balık yağı aynı zamanda çocukların göz sağlığı için çok faydalıdır. Göz sağlığının korunması ve göz hastalıkları riskini  düzenli omega 3 alımı sayesinde azaltabilirsiniz.

Sadece çocuklarda değil, anne karnındaki bebekler de omega-3’e ihtiyaç duyar. Hamile anne adaylarının bebeklerinin zihinsel ve bedensel gelişimini desteklemek için omega 3 içeren besinleri tüketilmesi tavsiye edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA