Bamyanın Faydaları Nelerdir

80
bamyanın faydaları nelerdir
bamyanın faydaları nelerdir

Ebegümeci ailesinden olan bamya, besleyici özellikleri ile öne çıkar. Bamyanın faydaları arasında; vitamin ve mineral deposu olması, sindirim sistemini koruması, astım gibi hastalıklara karşı iyileştirici özelliğinin bulunması gelir. Bir yaz sebzesi olan bamya, konservesi yapılarak kışın da rahatlıkla tüketilebilir. Bamyanın faydalarına geçmeden önce, bamya sebzesinin içerdiği vitamin ve mineralleri kısaca aktaralım.

Bamya Nedir

bamya nedir
bamya nedir

Bamya sağlığımız için oldukça faydalıdır ve bol miktarda lif içerir. Ayrıca, A, C, E ve K vitaminleri bamyada bol miktarda bulunur. İyi bir folat kaynağıdır. Ülkemizde de yetişme imkânı olan bamyanın ana vatanı ise Batı Afrika’dır. Yeşil renkli bir sebze olan bamya hem taze olarak hem de kuru olarak da tüketilebilir. B1, B3, B5 vitaminlerini de içeren bamya kalsiyum, potasyum, mangenez gibi mineraller bakımından da zengindir. Besin değerleri bakımından zengin bir sebze olan bamya, sağlığımızı korur ve bağışıklık sistemimizi de güçlendirir. Özellikle içerdiği lifler sayesinde sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.

Bamyanın Faydaları

bamyanın faydaları
bamyanın faydaları

Sindirim Sistemini Korur; Yeşil renkli sebzelerin içinde bulunan lif, sindirim sistemi için en önemli maddedir. Lifler bağırsak hareketlerimizin daha iyi çalışmasını sağlar, kabızlık ve hazımsızlık gibi sindirim sorunlarının azalmasına yardımcı olur. Bağırsaklarımızın ve sindirim sistemimizin düzenli çalışması kilo vermeye de yardımcı olur.

Hamilelikte Bebeğe Faydaları; Gebelik için en önemli minerallerden olan folat minerali bamyada bol miktarda bulunur. Kadınların düzenli olarak bamya tüketimi folat minerali düzeyini de olumlu etkiler. Folat minerali bebeklerin sağlığı ve gelişimi için oldukça önemlidir.

Kemik Sağlığını Korur; Kemik gelişimi için önemli bir vitamin olan K vitamini ve kalsiyum minerali içeren bamya, kemiklerimizin korunmasını sağlar ve kemikleri güçlendirir.

Kilo Vermeye Yardımcıdır; Bamya bol miktarda lif içerir ve düşük kalorili bir sebzedir. Ana öğünlerde tüketilerek sağlıklı beslenmede kilo vermeye yardımcı olur.

Astım Rahatsızlığına iyi Gelir; Bamya ile ilgili yapılan araştırmalarda, bamyanın astım gibi solunum yolu rahatsızlıklarına da iyi geldiği tespit edilmiştir.

Cilt Sağlığını Korur; Bamya içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde cilt sağlığımıza da faydalıdır. C vitamini hem bağışıklık sistemini güçlendiren hem de cilt sağlığını koruyan en önemli vitaminlerden biridir. Bamyada bol miktarda bulunan C vitamini cildin hücrelerinin korunmasını sağlar. Bamya cilt pigmentastonunu koruyarak yaşlanma etkilerini azaltır.  Sivilce problemlerinin azalmasını sağlar.

Saç Sağlığını Korur; Mevsiminde taze sebze tüketmek saç sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bamya içerdiği faydalı özler sayesinde saç derisinin pullanmasını engeller.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir; Yeşil renkli sebzeler bağışıklık sisteminin güçlenmesi için faydalı besinlerdendir. Bamya bol miktarda vitamin ve mineral içerdiği için bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklardan korunmamazı sağlar.

Bamya Kan Şekerini Dengeler; İçerdiği faydalı lifler kan şekerinin dengelenmesine katkı sağlar.

Kabızlığa İyi Gelir; Bamya içerdiği faydalı lifler sayesinde bağırsak faaliyetlerinin daha düzenli olmasını sağlar ve kabızlık gibi sindirim sorunlarının azalmasını yardımcı olur.

Göz Sağlığını Korur; K vitamini göz sağlığının korunması için önemli bir vitamindir. Bamya içerdiği K vitamini ile göz sağlığını korur ve yaşlılığa bağlı olarak oluşan göz hastalıklarının azalmasını sağlar.

Bamyanın Diğer Faydaları;

  • Doymuş yağ içermediği için kolesterolün yükselmesine neden olmaz.
  • Bamya tüketmek bağırsaklar için faydalı bir bakteri olan probiyotiklerin daha kolay yayılmasını sağlar.
  • Güneş çarpmalarına iyi gelir.

Bamya Kaç Kalori

Beslenme alışkanlıklarında daha düşük kalorili fakat doyurucu beslenmek isteyenler için en iyi tercihlerden birisi de bamya yemeğidir. Bamya oldukça düşük kalorili bir sebzedir. Bamya kalori olarak incelendiğinde 1 porsiyonu yaklaşık 50 kaloridir. Kalorisi düşük bir sebze olan bamya besleyici vitamin ve mineralleri sayesinde diyet yapanlar için de iyi bir tercih olacaktır.

Hamilelikte Bamyanın Faydaları

hamilelikte bamyanın faydaları
hamilelikte bamyanın faydaları

Bamya tüketmek her yaşta ve sağlıkta olan kişiler için oldukça önemlidir. Hamilelikte kadınların ihtiyaç duydukları minerallerden birisi de folat mineralidir. Folat, hücrelerin korunması için görev yapan ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bir mineraldir. Bu sebeple özellikle hamilelik döneminde bamya tüketilmesi hem anne hem de bebek için oldukça faydalıdır.

Ancak unutulmamalıdır ki her besinde olduğu gibi fazla bamya tüketimi de tek başına fayda sağlamamaktadır. Bu nedenle özellikle hamilelik döneminde doktorunuzun da tavsiyeleri neticesinde her türlü sağlıklı besinden yeterince tüketilmelidir.

Şeker Hastalarına Bamyanın Faydaları

İyi bir lif kaynağı olması ve doymuş yağ içermemesi nedeniyle bamya şeker hastaları için dost sebzelerin başında gelir. Bamya glisemik endeksi düşük bir sebzedir ve kandaki şeker seviyesini aniden yükseltmez ve şeker düzeyinin dengelenmesini sağlar. Bu sebeple şeker hastalarının bamya tüketmesi tavsiye edilmektedir.

Lifli Beslenmenin Faydaları ve Lifli Yiyecekler Nelerdir
Bamyanın Faydaları, Bamya Yemeği Tarifi
Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir, Kilo Aldırır Mı
Hafta Hafta Hamilelik Gebelik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA