Baş Ağrısı Nasıl Geçer

baş ağrısı nasıl geçer
baş ağrısı nasıl geçer

Baş ağrısı tuttuğunda kişinin en başta sosyal ilişkilerini ve kişisel her türlü aktivitesini etkiler. Dünya üzerinde milyonlarca kişinin muzdarip olduğu bir sağlık sorunu olan baş ağrısı nasıl geçer bu günkü konumuz.

Bu yazımızda öncelikle baş ağrısı nedir, çeşitleri nelerdir gibi konu başlıklarını ve şiddetli baş ağrısı nasıl geçer ile ilgili bilgileri uzman tavsiyelerini ve baş ağrısı için evde kolayca uygulayabileceğiniz pratik çözüm yollarını sizler için derledik… Baş ağrınızı geçirmek için faydalı olmasını umuyor ve acil şifalar diliyoruz…

Hiç şüphe yoktur ki çağımızın sağlık sorunu nedir diye sorsak insanların büyük bir kısmı baş ağrısı diye yanıtlar… Öyle ki modern hayatın getirisi olarak iş ve yaşam şartlarının değişmesi, stres ve gerginlik, radyasyona maruz kalma, trafik, işsizlik ya da uyku düzeni gibi pek çok faktör baş ağrısı için ilk sırada yer alan faktörler olarak bilinse de beslenme ya da kişinin diğer sağlık sorunları da baş ağrısına sebep olmaktadır.

Sabah Kalkınca Baş Ağrısı Neden Olur

Kadın erkek büyük küçük her yaştan insanın sosyal ilişkilerini kökten etkilediği için  baş ağrısı neden olur sorusunun cevabını bilmek de ayrı bir önemdedir.

baş ağrısı için ağrı kesici
baş ağrısı için ağrı kesici

Kişilerin baş ağrısını geçirmek için yaptığı yanlışlar ne yazık ki rahatsızlığı ortadan kaldırmadığı gibi bambaşka sağlık sorunlarının gelişmesine de neden olmaktadır. Örneğin baş ağrısı ile karşılaştığında herkesin çoğunlukla yaptığı ilk hata hemen ağrı kesici ilaç almaktır. Ancak unutulmaması gereken husus bilinçsizce alınan her ilaç vücuda farklı noktalarda hasarlar verecek ve ilacın etkisine bağışıklık kazanan ağrıya karşı bir süre sonra hiçbir fayda etmeyecektir.

Bu nedenle günlük hayatta pek çok kez karşılaştığımız sağlık sorunu olan baş ağrısını ilaçsız geçirmek çok önemli bir yeri vardır. Bu yazımızda vereceğimiz doğal uzman tavsiyelerini uygulamanızı öneriyoruz.

Baş ağrısı ile mücadele etmede önemli bir yol da bu ağrıyı iyi tanımaktır. Yani baş ağrısı nedir ve neden olur diye iyi bilmek gerekir. Baş ağrısını artıran faktörleri azaltarak baş ağrısından kurtulabileceğinizi unutmayın.

Baş Ağrısı Nedir

baş ağrısı nedir
baş ağrısı nedir

Baş bölgesinde ense ya da alın gibi belli bir bölümden başlayarak zamanla tüm baş bölgesinde hissedilen zonklama tipi ağrı çeşididir. Tanımdan da anlaşılabileceği üzere baş ağrısı öncelikle belli bir bölümden başlayarak tüm kafa yüzeyini saran bir ağrı çeşididir.

Kimi durumlarda tek bir noktada ağrı yoğunlaşabilirken bazı durumlarda ise tek bir noktada başladıktan sonra devamlı olarak yayılma eğilimi gösterir.

Baş Ağrısı Çeşitleri

Baş ağrısı nedenleri nedir diye baktığımızda baş ağrısının 2 farklı çeşitte olabileceğini görüyoruz. Örneğin herhangi bir hastalık ve rahatsızlıktan kaynaklı olmayan baş ağrıları “Birincil baş ağrıları” olarak adlandırılır. Tam aksine baş ağrısı nörolojik sebepli ya da herhangi bir hastalıktan kaynaklı olarak görülüyorsa “İkincil baş ağrıları” olarak adlandırılır.

Birincil Baş Ağrıları 

birincil baş ağrıları
birincil baş ağrıları

Migren tipi baş ağrısı; Yapılan araştırmalar migren tipi baş ağrısının neden kaynaklı meydana geldiğini tam olarak bilememektedir. Tetkikler sonucunda stres, yorgunluk, açlık, gerginlik, beslenme alışkanlıkları, aşırı ses, aşırı ışık gibi bazı uyarıcıların beyin damarlarını genişletip daraltması sonucu migren tipi baş ağrısının oluştuğunu ispatlamıştır. Tabiî ki migren tipi baş ağrısının görülmesinde bir diğer faktör ise genetik kaynaklı faktörlerdir. Beyin damarlarında görülen değişimlere bağlı olarak oluşan birincil baş ağrısı migren tipi baş ağrısıdır.

Migren Belirtileri Nelerdir

Küme tipi baş ağrısı; Küme tipi baş ağrıları kişide birden hissedilmektedir. Oldukça şiddetli zonklama ile kendini belli eden küme tipi baş ağrıları uyku düzenini de alt üst edebilir. Özellikle geceleri görülse de gündüz de yaygın olarak görülebilmektedir. Gün içerisinde aniden başlayan küme tipi baş ağrıları birden de geçebilir. Bu tip ağrılar haftalar sonra tekrar edebilen baş ağrısı çeşididir. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte küme tipi baş ağrılarını tetikleyen bir çok faktörden şüphelenilmektedir. Bu faktörler arasında şiddetli ses, aşırı stres, aşırı sıcak hava ve yorgunluk yer almaktadır. Ağrıyı tetikleyen bu faktörleri bilip kişinin uzak kalması ve tedbirli olması ağrının görülmesini önemli derecede azaltır. Ayrıca küme tipi baş ağrıları diğer baş ağrısı çeşitlerine oranla insanlar arasında daha az yoğunlukta görülmektedir.

baş ağrısı tipi
baş ağrısı tipi

Gerilim tipi baş ağrısı; insanlar arasında görülme sıklığı en fazla olan baş ağrısı çeşidi olan gerilim tipi baş ağrısı genellikle ense ve boyun bölgesinden başlayarak kafa yüzeyine yayılan bir ağrıdır. Ense ve boyun bölgesinden ilerleyerek alın ve hatta yüz bölgesine kadar yayılma eğilimi olan baş ağrısı tipidir. Gerilim tipi baş ağrısını etkileyen başlıca faktörler arasında ilk sırada ise aşırı gergin ruh hali, yorgunluk yer almaktadır. Bunun dışında uzun süre telefon ya da bilgisayar ile zaman geçirme, sigara ve alkol gibi etkenler de yer alır. Bu faktörlerin tetiklemesi sonucu oluşan kas gerilmesi devamında da baş ağrısına sebep olmaktadır.

İkincil Baş Ağrıları

ikincil baş ağrıları
ikincil baş ağrıları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ikincil baş ağrıları kişinin yaşadığı başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Ayrıca kişinin yaşadığı hastalıklar da baş ağrılarına neden olabilir. Çoğunlukla görmezden gelinen ve aman canım biraz geçer işte diyerek ihmal edilen baş ağrıları ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Bu nedenle sık sık baş ağrısı çekiyorsanız, baş ağrınızın şiddeti aniden yükseliyor ve sürekli tekrar ediyor ise mutlaka bir doktor kontrolünde olmanızı tavsiye ediyoruz.

Ancak çoğunlukla bu tip baş ağrıları nedensiz gelişen baş ağrısı olarak değerlendirebilmektedir. Kişinin daha önce hiç olmadığı şekilde şiddetli, sık tekrarlayan, aniden gelişen ve enseden  başlayan baş ağrıları yaşamasının başka hastalıkların habercisi olduğu söylenebilir.

Baş Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

 Özellikle sürekli tekrar eden baş ağrılarınıza kusma, zihin bulanıklığı, görme kaybı ve mide bulantısı gibi şikayetler de eşlik ediyor ise hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız…

İkincil baş ağrılarına neden olan hastalıkların başlıcaları şu şekildedir; 

 • Beyin tümörü ve Nörolojik hastalıklar
 • Beyin damar tıkanıklıkları
 • Kafa ve boyun zedelenmesi
 • Sinüzit
 • Beyin enfeksiyonu
 • Diş hastalıkları

Baş Ağrısı Nasıl Geçer, Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

ilaçsız baş ağrısı nasıl geçer
ilaçsız baş ağrısı nasıl geçer

İlaç kullanmadan baş ağrısını geçirmek çok önemlidir. Özellikle herhangi bir sağlık sorunundan kaynaklanmayan birincil baş ağrıları için pratik ve doğal çözüm yöntemleri ile kısa sürede baş ağrısından sağlıklı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

baş ağrısı
baş ağrısı

Haydi gelin şimdi hep birlikte ilaçsız baş ağrısı nasıl geçer gelin kısaca görelim;

 • Öncelikle yapmanız gereken şey baş ağrısına sebep olan uyarıcılardan uzak durun. Kendinizi ve vücudunuzu iyi tanıyın sizi nelerin etkilediğini bilin ve ona göre önleminizi alın.
baş ağrısı için uyku düzeni
baş ağrısı için uyku düzeni
 • Baş ağrısından kısa sürede kurtulmak için uyku düzeninize dikkat etmek çok önemlidir. bu sebeple vücudunuzun iyice dinlenmesini ve kendinizi daha dinç hissetmenizi sağlamak için günde en az 7-8 saat uyku uyuyun. Günlük olarak uyku düzeninizi gözden geçirin.
baş ağrısı için beslenmeye dikkat edin
baş ağrısı için beslenmeye dikkat edin
 • Baş ağrısını tetikleyen bir faktör de beslenme alışkanlıklarıdır. Hatalı beslenme baş ağrılarınızı tetikleyebilir bu nedenle yeme & içme düzeninize dikkat edin. Ayrıca gün içinde uzun süre aç kalmayın kısa aralıklarla atıştırmalıklar yapın ve kesinlikle öğünleri atlamayın.
 • Baktınız baş ağrınız kendini hissettirmeye başladı yapmanız gereken şey çok basit. Baş ağrısı başladığında hemen gözlerinizi kapatın hatta imkan varsa kısa bir süre uyumaya çalışın.
 • Masaj çok önemlidir ve kasları rahatlatıcı etkiye sahiptir. Baş ağrısını geçirmek için şakaklarınıza masaj yapın. Göreceksiniz ki masaj sayesinde kan dolaşımı daha rahat olacağı için hissedilen baskı ve ağrı kısa sürede hafifleyecek. Şakaklarınıza masaj yaparken alın bölgesinde şakaklara doğru parmaklarınızla nazikçe masaj yapın.
baş ağrısı için duş alın
baş ağrısı için duş alın
 • Baş ağrısını geçirmek için yine oldukça etkili bir diğer yöntem ise ılık bir duş almaktır. Ilık su vücudunuzda gerilen tüm damarların rahatlamasını sağlayacağı için baş ağrısına da oldukça iyi gelecektir. Eğer dışarıdaysanız ve duş alma imkanınız yoksa üzülmeyin. Hemen lavaboya gidip elinizi, yüzünüzü, kol bileklerini güzelce yıkayın… Bu yöntem de ağrınızı hafifletecektir.
baş ağrısı için buz kompres yapın
baş ağrısı için buz kompres yapın
 • Soğuk buz kompres uygulaması da gerilen damarlar üzerinde şok etkisi yaparak rahatlama sağlayacağı için tavsiye edilen bir yöntemdir. Baş ağrısını geçirmek için bir miktar buzu bir poşet içine alın ve başınıza, alnınıza ya da ağrının başladığı alanda bir süre bekleterek soğuk kompres uygulaması yapın.
 • Dehidrasyon yani vücudun susuz kalması da baş ağrısını tetikler. Bu nedenle gün içerisinde bol miktarda su tüketmeyi ihmal etmeyin. Vücut ağırlığınıza bağlı olarak değişse de ortalama olarak günde 8 – 10 bardak su için.
baş ağrısı için yürüyüş yapın
baş ağrısı için yürüyüş yapın
 • Açık havada hafif tempo yürüyüş yapın. Temiz hava ve bol oksijen baş ağrınıza iyi gelecektir.
baş ağrısı için sağlıklı beslenin
baş ağrısı için sağlıklı beslenin
 • Taze meyve ve sebze ağırlıklı beslenin. Ağır yağlı ve hamur işi yemekler baş ağrınızı daha da artırabilir. Bu nedenle hafif beslenmeye dikkat edin.
baş ağrısı için egzersiz yapın
baş ağrısı için egzersiz yapın
 • Boyun kaslarınızı güçlendirici etkisi olan yüzmek, aerobik gibi ya da bisiklet gibi stresi azaltan egzersizler yapın. Bu egzersizler sayesinde baş ağrılarına karşı daha dayanıklı hale gelebilirsiniz. 

Baş Ağrısına Evde Kesin Çözüm

Baş Ağrısı Tedavisi

baş ağrısı tedavisi
baş ağrısı tedavisi

Her yolu denemiş olmanıza rağmen baş ağrınız geçmiyor ve şiddeti her geçen gün artıyor ise baş ağrısı tedavisi için hastanelerde nöroloji bölümündeki uzman bir doktora görünmelisiniz.

Nöroloji uzmanı fiziki muayene esnasında öncelikle baş ağrınızın çeşidini tespit eder ve tedavi şeklini de buna göre belirler. Fiziki muayene sonrasında migren tipi baş ağrısı tanısı koyduysa buna uygun bir ilaç tedavisine başlayabilir. Ancak sinüzit ya da beyin hastalıkları ile ilgili bir belirti olarak baş ağrısı görülüyor ise sebep olan hastalığı ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi şekli izleyebilir.

Unutmayın! Baş ağrısı hangi durumda olursa olsun kesinlikle ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Her baş ağrısı tuttuğunda sürekli ağrı kesicilere sarılıp baş ağrısının asıl nedenini örtmeye çalışmayın. Uzman bir doktor tarafından muayene olmalı, ağrının temel sebebini öğrenmeli ve doktorunuzun uygun gördüğü tedaviye bir an önce başlamalısınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA