Baş Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

baş ağrısına iyi gelen bitki çayları
baş ağrısına iyi gelen bitki çayları

Doğada buluna bazı bitkiler özellikle sakinleştirici, dinlendirici ve kasları rahatlatıcı etkileri ile baş ağrısına iyi gelmektedirler. Bazen tek bir bitki ile bazen de karışım haldeki bitkilerden hazırlanan baş ağrısına iyi gelen bitki çayları insanlar tarafından yaygın olarak kullanılmakta ve etkili sonuçlar alınmaktadır. Baş ağrısına ne iyi gelir yazımızı okumanızı ayrıca öneririz. Baş ağrısının pek çok sebebi olmakla birlikte uzun süren ve geçmeyen baş ağrınız var ise doktora başvurmanızda fayda olduğunu hatırlatmak isteriz.  Baş ağrısına iyi gelen bitki çayları, baş ağrısına iyi gelen bitki çayları yan etkileri, baş ağrısına iyi gelen bitkiler gibi başlıklar halinde incelediğimiz yazımızı sizlerle paylaşıyoruz. Ayrıca bu konu ile ilgili olarak detaylı bir şekilde hazırladığımız sakinleştirici bitki çayları yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Baş Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

Çağımızın en önemli sorunlarından biri olan baş ağrısı ile mücadele etmek kimi zaman oldukça sıkıntılı durumlara yol açmaktadır. Özellikle gerilimden kaynaklanan baş ağrılarının en temel sebebinin ise trafik, iş yoğunluğu, aşırı stres gibi modern kentin zorlayıcı yaşam koşulları olduğu bilinmektedir. Baş ağrısı gibi günlük olarak rahatsızlık veren sağlık sorunlarına ilk çare olarak ilaç kullanımının tercih edilmemesi uzmanlar tarafından da dile getirilmektedir. İşte karşınızda baş ağrısına iyi gelen bitki çayları;

Baş ağrısına iyi gelen ıhlamur çayı: Özellikle stres yüzünden boyun bölgesinde oluşan kasılmalardan kaynaklanan baş ağrısına iyi gelen bitki çaylarından biridir ıhlamur çayı. Kaynayan su içine atılan bir miktar ıhlamur bitkisi demlenmesi için bir süre bekletilir. Dilerseniz bir miktar bal ve limon ilave ederek tüketebilirsiniz.

Baş ağrısına iyi gelen papatya çayı: Sırtın üst kısmı ve omuzlardaki kasların gerilmesiyle ortaya çıkan baş ağrına iyi gelen bitki çaylarından biri de papatya çayıdır. Günlük olarak en fazla 2 bardak tüketilmesi tavsiye edilen papatya çayını hazırlamak için kurutulmuş papatya yaprakları kullanılmaktadır. Bir bardak kaynar su içine 1 tatlı kaşığı papatya yaprakları ilave edilir. Demlenmesi için 10 – 15 dakika ağzı kapalı olacak şekilde bekletilerek ılık olarak tüketilir. Papatya ile ilgili olarak dikkatinizi çekeceğine inandığımız papatya yağının faydaları yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Baş ağrısına iyi gelen lavanta çayı: hoş kokusu ve aromatik yapısı ile sakinleştiren lavanta, baş ağrısına iyi gelen bitki çayları arasında yer almaktadır. Bir bardak kaynar su içine 1 tatlı kaşığı lavanta atılır ve demlenmesi için bir süre bekletilir. Ruhsal ve fiziksel rahatlama sağlayan lavanta çayının günde en fazla 2 bardak olacak şekilde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Baş ağrısına iyi gelen zencefil çayı: 2 bardak su içine 1 parça taze zencefil ve 1 parça çubuk tarçın atıp kaynatın. 5 – 10 dakika demlenmesinin ardından içine 1 dilim limon ilave ederek ılık halde tüketin.

Baş ağrısına iyi gelen yeşil çay: 1 bardak kaynar su içine 2 çay kaşığı yeşil çay, bir tutam taze nane yaprakları ve 1 dilim limon ilave ederek ağzı kapalı bir şekilde 10 dakika demlenmesi için bekleyin. Günde en fazla 2 bardak olacak şekilde tüketin.

Baş ağrısına iyi gelen özel karışım bitki çayı: 1’ er yemek kaşığı yeşil çay ve papatya, bir parça taze zencefil ve 1 parça çubuk tarçın bir bardak kaynar su içine ilave edilir. 10 dakika demlenmesi için bekletildikten sonra servis edilir.

Baş ağrısına iyi gelen pelin otu çayı: 1 tatlı kaşığı pelin otu bitkisini 1 bardak kaynamış suyun içine atın ve demlenmesi için 10 dakika bekleyin. Süzdükten sonra ılık olarak servis edin. Acımsı tadı olsa da baş ağrısı için birebir olan pelin otu bitki çayının aç karnına tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Baş ağrısına iyi gelen kekik çayı: 1 tatlı kaşığı kekik 1 bardak kaynar su içine atılır. 10 dakika ağzı kapalı olacak şekilde demlendirilir. Süzüldükten sonra dilerseniz içine bal ve limon ilave ederek tüketebilirsiniz. Baş ağrısına iyi gelen kekik çayını 2 hafta boyunca günde en fazla 2 bardak tüketilmesi ve sonra 2 ay ara verilmesi  tavsiye edilmektedir. Şifalı kekik bitkisi hakkında detaylı olarak hazırlanan kekik çayının faydaları ve kekik suyunun faydaları yazılarını da okumanızı öneririz.

Baş ağrısına iyi gelen bergamot çayı: 2 yemek kaşığı bergamot otunu 1 demlik kaynar su içine atın ve 5 – 10 dakika ağzı kapalı olarak demlenmesi için bekletin. Günde en fazla 1 bardak olarak tüketilmesi tavsiye edilen bergamot çayınızı dilerseniz bal ve limon ile tatlandırabilirsiniz.

Baş ağrısına iyi gelen yaban mersini çayı: Hoş aroması ve rahatlatıcı etkisi ile yaban mersini çayı baş ağrısına iyi gelen bitki çayları arasında yer almaktadır. 1 litre kaynar su içine 60 gr kurutulmuş yaban mersini atın ve demlenmesi için 5 – 10 dakika bekleyin. Baş ağrısına iyi gelen yaban mersini çayının özellikle de yemeklerden önce tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Baş Ağrısına İyi Gelen Bitki Çaylarının Yan Etkileri

Baş ağrısına iyi gelen bitki çaylarının yan etkileri nadiren de olsa görülmektedir. Özellikle içeriğinde bulunan bitkilere karşı alerjik yatkınlığı, duyarlılığı ve hassasiyeti olan kişilerin bu çayları tüketmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Hamile ve emziren kadınların tüketmeden önce doktora başvurmaları gerekmektedir. Bitki çaylarının günlük tüketim miktarında aşırıya kaçmak çeşitli yan etkilerin görülmesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle günlük tüketim olarak tavsiye edilenlere miktarında uygun şekilde içilmelidir. Ayrıca baş ağrısına iyi gelen bitki çayları tedavi amaçlı değildir ve ilaç gibi sürekli kullanılmamalıdır. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde hemen doktora başvurulmalıdır.

Baş Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

Özellikle gerilim tipi baş ağrılarından kurtulmanın önemli bir adımı da baş ağrısına iyi gelen bitkileri uygun miktarda tüketmektir. Baş ağrısı nedeniyle sık sık ilaç içmek zorunda kalmadan, baş ağrısına iyi gelen bitkiler ile doğal yollardan şifa bulabilirsiniz.

 • Yaban turpu
 • Krizantem
 • Kedi nanesi
 • Biberiye
 • Kedi otu
 • Limon otu
 • Kırmızı biber
 • Hodan
 • Yenibahar
 • Okaliptüs
 • Veba otu
 • Sarı kantaron

 

 • Not: Baş ağrısına iyi gelen bitkilerin kişiye özel kullanım şekli ve dozu ile ilgili detayları aktarınıza danışarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Ancak kronik rahatsızlığı olan kişilerin kullanmadan önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here