Baş Ağrısına Ne İyi Gelir, Baş Ağrısı Nasıl Geçer

baş ağrısına ne iyi gelir baş ağrısı nasıl geçer
baş ağrısına ne iyi gelir baş ağrısı nasıl geçer

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Sosyal yaşantımızdan beslenmemize kadar pek çok şeyi etkileyen baş ağrısı, günümüzde en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir. Bu yazımızda baş ağrısı nasıl geçer ve baş ağrısına ne iyi gelir ile ilgili bilgileri sizler için derledik. Baş ağrısını geçirmek için uzman önerilerini ve baş ağrısı için pratik çözüm yollarını biran önce ve genel başlıklar altında görmek istiyorsanız yazımızın son bölümüne bakmanızı tavsiye ediyoruz. Ancak baş ağrısı nedir, baş ağrısı çeşitleri ve nedenleri, şiddetli baş ağrısı, baş ağrısı nasıl geçer ve baş ağrısına ne iyi gelir ile ilgili daha detaylı bilgi almak için yazımızın tamamını okumanızı tavsiye ediyoruz…

Günümüzde en sık karşılaştığımız sorunlardan birisi de baş ağrısıdır. Kadın erkek her yaştan pek çok insanın sosyal yaşantısını olumsuz yönde etkilediği için  baş ağrısı neden olur sorusunun cevabını bulmak çok önemli bir yer tutmaktadır. Stresli yaşam, bazı hastalıklar, sağlıksız beslenme, ya da diğer nörolojik sorunların baş ağrısına neden olduğu bilinmektedir.Baş ağrınız sadece sabahları görülüyorsa sabah kalkınca baş ağrısı neden olur yazımıza da bakmanızı tavsiye ederiz. Konumuza dönecek olursa baş ağrısında birçok kişinin ilk başvurduğu yöntemlerden birisi de ağrı kesici ilaçlara başvurmaktır. Ancak unutulmamalıdır ki ağrı kesici ilaçlar baş ağrısını dindirmekle birlikte her baş ağrısı şikâyetinde ağrı kesici içmek farklı yan etkiler de gösterebilmektedir. Bu yazımızda günlük hayatımızda maruz kaldığımız baş ağrısı neden olurbaş ağrısı nasıl geçer, baş ağrısı çeşitleri ve baş ağrısı tedavisi hakkında faydalı ve yararlı bilgileri okuyabilirsiniz.

baş ağrısına ne iyi gelir
baş ağrısına ne iyi gelir

Baş ağrısı; Başımızın bir bölümünden başlayarak, etrafına yayılan kafa yüzeyini sararak da ilerleyen bir ağrıdır. Baş ağrısı genellikle baş bölgesinde başlamaktadır ancak bazı durumlarda baş ağrısı ense ve yüze bölgelerinde de hissedilmesiyle yayılma özelliği gösterebilmektedir. Baş ağrısı farklı çeşitlerde ve sebeplerden kaynaklanabilir.

Baş ağrıları vücutta bulunan herhangi bir hastalıktan kaynaklanmayan şekilde meydana geliyorsa bu “Birincil baş ağrıları” olarak gruplandırılır. Eğer baş ağrısı, beyinde ya da vücuttaki bir hastalıktan dolayı meydana gelmişse “ikincil baş ağrıları” olarak gruplandırılır. Öncelikle birincil baş ağrılarının neden olduğunu açıklayarak başlayalım.

baş ağrısı neden olur
baş ağrısı neden olur

Baş Ağrısı Çeşitleri

Birincil Baş Ağrıları 

Migren; Belli uyarıcıların beyin damarlarını genişletip daraltması sonucu oluşan baş ağrısı migrendir. Migren tipi baş ağrısının neden meydana geldiği tam bilinmemektedir. Ancak genetik yatkınlık ve çevresel faktörler migrenin oluşmasında önemli etkenlerdir. Migren ağrısını en çok tetikleyen uyarıcılar; stres, yorgunluk, açlık, aşırı ses ve gürültü, çikolatadır. Migren ile ilgili ayrıntılı  migren belirtileri nelerdir , migreni tetikleyen faktörler yazımızı okumanızı  tavsiye ederiz.

baş ağrısı çeşitleri
baş ağrısı çeşitleri

Gerilim tipi baş ağrısı; Boyundan başlayıp baş bölgesine yayılan bir ağrıdır. Başın arka tarafından ilerleyerek alın bölgesine doğru yayılan bir baş ağrısı tipidir. Aşırı stres, yorgunluk, depresyon kas gerilimine ve devamında da baş ağrısına neden olmaktadır. Ayrıca uykusuzluk, alkol, uzun süre bilgisayar başında oturmak, üzüntü gibi faktörlerin de gerilim tipi baş ağrısına neden olan diğer uyarıcılar olduğu söylenebilir.

Küme baş ağrısı; Bu tip baş ağrılarının aninden belirdiği bilinmektedir. Öyle ki kişi uykuda ise uykusundan uyandırabilecek şiddette bir baş ağrısı tipidir. Gün içinde aninden başlayıp ve aninden kesilmektedir. Bu tip küme baş ağrısı, geçtikten birkaç ay sonra yeninden tekrarlayabilir. Küme baş ağrısının nedeni tam bilinmemekle birlikte ses yoğunluğu, yorgunluk, aşırı sıcak havanın küme baş ağrısını tetikleyen faktörler arasında olduğu söylenebilir. Küme tipi baş ağrısı diğer baş ağrısı çeşitlerine göre insanlar arasında daha az görülmektedir.

İkincil Baş Ağrıları

Bu tip ikincil baş ağrılarının nedeni kişinin yaşadığı başka bir hastalığın belirtisi olduğu bilinmektedir. Yaşanan bazı hastalıklar baş ağrılarına neden olabilir. Ancak çoğunlukla bu tip baş ağrıları nedensiz gelişen baş ağrısı olarak değerlendirebilmektedir. Kişinin daha önce hiç olmadığı şekilde şiddetli, sık tekrarlayan, aniden gelişen ve enseden  başlayan baş ağrıları yaşamasının başka hastalıkların habercisi olduğu söylenebilir.

Eğer siz de bu şekilde aniden ve boyun bölgesinden başlayan baş ağrıları çekmeye başladıysanız ihmal etmeden doktora görünmenizde yarar vardır. Ayrıca bu tip baş ağrısı ile birlikte kusma, mide bulantısı, görmede zorluk ve zihin karmaşası yaşanıyorsa ağrılar dikkatle takip edilmeli ve bir uzman tarafından muayene edilmelidir. Peki İkincil baş ağrılarına neden olan hastalıklar nelerdir; 

 • Beyin hastalıkları
 • Beyin ve damar hastalıkları
 • Kafa ve boyun yaralanması
 • Beyin tümörü
 • Sinüzit
 • Beyin enfeksiyonu
 • Diş hastalıkları

Baş Ağrısı Nasıl Geçer

baş ağrısı nasıl geçer
baş ağrısı nasıl geçer

Baş ağrısının geçmesi için birçok kişinin ilk yaptığı şey bir ağrı kesici içmektir. Ağrı kesicilere vücudun zamanla alışkanlık kazandığı ve her baş ağrısında ağrı kesici içme ihtiyacı duyulduğu bilinmektedir. Ancak baş ağrısı sonrası içilen ağrı kesiciler çok sık kullanılması durumunda yan etkiler yaratabilir ve böbrek başta olmak üzere farklı organlarımıza zarar verebileceği unutulmamalıdır. Doktor tavsiyesi dışında bilinçsizce ağrı kesici ilaç kullanmamaya dikkat edilmelidir.Baş ağrısına ne iyi gelir ve evde nasıl geçerle ilgili ayrıntılı baş ağrısına evde kesin çözüm yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.Ayrıca baş ağrısına iyi gelen bitki çaylarını ayrıntılı olarak incelediğimiz baş ağrısına iyi gelen bitki çayları yazımızı da kesinlikle okumalısınız.

Konumuza dönecek olursak peki ağrı kesici içmek dışında baş ağrısı nasıl geçer gelin kısaca madde madde görelim;

 • Baş ağrısına sebep olan uyarıcılara dikkat etmeye çalışın ( Stresliyken mi başınız ağrıyor  ya da yorgunluktan mı)

  baş ağrısı için uyku
  baş ağrısı için uyku
 • Vücudun dinlenmesini ve daha dinç hissetmesini sağlamak için uyku düzeninizi gözden geçirin ve günde 7-8 saatlik bir uyku uyumaya özen gösterin.
 • Baş ağrısı başladıysa mümkünse kısa bir süre de olsa gözlerinizi kapatıp uyumaya çalışın.

  baş ağrısı için beslenme
  baş ağrısı için beslenme
 • Beslenme düzeninize dikkat edin, gün içinde uzun süre aç kalmayın, öğünleri atlamayın.
 • Baş ağrısını geçirmek için şakaklarınıza masaj yapabilirsiniz, böylece kan dolaşımı rahatlar ve ağrı hafifleyebilir. Alnınızı şakaklarınıza doğru doğu parmaklarınızla gerip serbest bırakır şekilde masaj yapın.

  baş ağrısı için duş alın
  baş ağrısı için duş alın
 • Ilık bir duş gerilen damarların rahatlamasını sağlar. Ilık duş almak baş ağrısına oldukça iyi gelir. Eğer duş almak imkanı yoksa yüzünüzü, kol bileklerini yıkayın ya da ayaklarınızı ılık suda dinlendirin.

  baş ağrısı için soğuk kompres
  baş ağrısı için soğuk kompres
 • Baş ağrısını geçirmek için soğuk kompres uygulayın. Buzları bir poşet içine alarak başınıza, alnınıza ya da ağrının başladığı alana soğuk kompres yapın.

  baş ağrısı için bol sıvı tüketin
  baş ağrısı için bol sıvı tüketin
 • Gün içerisinde bol miktarda sıvı tüketmeyi ihmal etmeyin.Vücudun susuz kalması da baş ağrısına neden olabilir.

Baş Ağrısı Tedavisi

baş ağrısı tedavisi
baş ağrısı tedavisi

Baş ağrısı tedavisi için öncelikle bir nöroloji uzmanına görünmelisiniz. Nöroloji uzmanı size sorduğu sorularla baş ağrısının çeşidini tespit edecek ve tedavi şeklini ona göre belirleyecektir. Örneğin; migren tipi bir baş ağrısında ilaç tedavisi şeklinde yapılabilir. Ya da baş ağrısı örneğin sinüzit, beyin hastalıkları ya da boyun hastalığının belirtisi ise o hastalığa yönelik bir tedavi şekli izlenebilir. Baş ağrısı kesinlikle ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Asla ağrı kesicilere sarılıp baş ağrısının asıl nedenini ötelemeye çalışmayın. Bir uzman tarafından muayene olup baş ağrısının sebebini öğrenerek tedaviye o şekilde başlamanız çok daha faydalı olacaktır.

Baş Ağrısı İçin Pratik Çözüm Önerileri

 • Karanlık ve sessiz bir odada gözlerinizi kapatıp dinlenin.
 • Açık havada hafif tempo yürüyüş yapın.
 • Şakak, alın ve ende bölgesine yavaş hareketler ile masaj yapın.
 • Sıcak bir duş alın.
 • Baş, alın ve ense bölgesine soğuk kompres uygulaması yapın.
 • Taze meyve ve sebze ağırlıklı beslenin.
 • Boyun kaslarınızı güçlendirici egzersizler yapın.
 • Yüzmek, aerobik ya da bisiklet gibi stresi azaltan egzersizler yapın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here