Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

baş ağrısına ne iyi gelir
baş ağrısına ne iyi gelir

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir, Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Baş ağrısı günümüzdeki birçok insanın en sık karşılaştığı ve yaşam kalitesini düşüren bir sağlık problemidir. Hal böyle olunca baş ağrısına ne iyi gelir sorusu da insanların sağlık konusunda en merak ettiği konulardan birisi haline gelmiştir. Baş ağrısı neden olur, baş ağrısına ne iyi gelir ve baş ağrısı nasıl geçer gibi soruların cevaplarını bilmek bu ağrıdan kurtulmak için hayati derecede önemlidir. Siz de sık sık baş ağrısı çekenlerden misiniz? O halde baş ağrınızın gününüzü mahvetmesine izin vermeyin ve uzman önerilerinden derlenen baş ağrısı için doğal çözüm yöntemlerini mutlaka uygulayın.

Dünya üzerinde yaşayan milyonlarca insan baş ağrısından kurtulmak için çeşitli yollar dener. Çünkü insanların yoğun stres altında yaşadığı günümüz dünyasında çok yaygın olarak ortaya çıkan şikâyetlerden birisi de baş ağrısıdır. Bireylerde yoğun iş temposu, sınav stresi, trafik, kronik hastalıklar, hava kirliliği, yoğun stres, psikolojik rahatsızlıklar, yaşanan travmalar ve susuz kalmak gibi çok çeşitli nedenlerden dolayı şiddetli baş ağrısı şikayeti ortaya çıkabilir. Çok ciddi bir sağlık sorunun tetikçisi değil ise baş ağrısının diğer nedenleri arasında beslenme düzenindeki hatalar, aşırı kafein alımı, hormon düzensizlikleri, uyku düzeni bozukluğu, ilaçların yan etkileri gibi faktörler de yer almaktadır.

İnsanlar arasında çok yaygın olarak görülen baş ağrısını dindirmek için hemen ilaç almak istenen bir durum değildir. Gereksiz ve bilinçsiz ilaç alımının vücuda sanıldığının aksine birçok olumsuz etkisi vardır. Bu nedenle en doğal yöntem olan ilaçsız baş ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabını bulmak çok önemlidir.

Bu amaçla hazırladığımız yazımızda sizlere baş ağrısına ne iyi gelir, ilaçsız baş ağrısı nasıl geçer, şiddetli baş ağrısına ne iyi gelir gibi en çok merak edilen soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Yazının son bölümünde ise baş ağrısı nasıl geçer evde doğal çözüm yöntemleri hakkında derlenen pratik bilgilere ulaşabilirsiniz.

Baş ağrısını ilaçsız geçirmek ve baş ağrısını pratik ve doğal yöntemlerle önemli düzeyde hafifletmek için bazı hususları sizlerle paylaşacağız, hazırsanız başlıyoruz.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Su 

baş ağrısını geçirmek için su
baş ağrısını geçirmek için su

Baş ağrınız tuttuğunda ilk önce yapmanız gereken şey hemen 1 bardak su içmektir. Hatta suyunuzun içine bir dilim limon ya da birkaç damla limon suyu ilave ederseniz daha da iyi olur. Suyun vücudumuz için saymakla bitmeyen faydalarından biri de kan dolaşımını hızlandırarak vücudu rahatlatmasıdır. Yapılan araştırmalara göre az su içmek baş ağrısı şikâyetlerini artırmaktadır. Bu nedenle ilaçsız baş ağrısı nasıl geçer diye merak edenler için hemen belirtelim ki günlük en az 5 bardak su içmek baş ağrısını ilaçsız geçirmek için çok etkili bir yöntemdir.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Yürüyüş

baş ağrısını geçirmek için yürüyüş
baş ağrısını geçirmek için yürüyüş

Özellikle uzun süre oturarak ve kapalı ofis ortamında çalışan kişilerde görülen baş ağrısı nasıl geçer sorusu için tavsiye edilen bir yöntemdir; yürüyüş yapmak. Yapılan araştırmalara göre de açık hava da bol oksijenli ortamlarda hafif tempolu yürüyüş yapmak şiddetli baş ağrısına iyi gelen aktiviteler arasında yer almaktadır. Baş ağrınız tuttuğunda kendinize kısa bir yürüyüş molası verin. Eğer siz de kapalı ortamlarda fazla zaman geçiriyorsanız açık havada olmak ve kısa bir yürüyüş yapmak size de iyi gelecek…

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Sessiz Ortam

baş ağrısını geçirmek için sessiz ortam
baş ağrısını geçirmek için sessiz ortam

Öncelikle baş ağrısını geçirmek için yapmanız gereken karanlık bir ortamda dinlenmek. Özellikle şiddetli baş ağrısını geçirmek için bile tavsiye ettiğimiz bu yöntemin ne kadar işe yaradığını görünce siz de şaşıracaksınız. Tek yapmanız gereken sakin, sessiz ve karanlık bir ortamda bir süre yatıp dinlenmek. Zihninizi baskı altında tutarak sürekli meşgul eden ve baş ağrısına neden olan şeylerden uzaklaşmak adına da önemli derecede etkili olan bu yöntem ayrıca migren atakları için de önerilen çok etkili bir uygulamadır.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Beslenme Süresi

baş ağrısını geçirmek için beslenme süresi
baş ağrısını geçirmek için beslenme süresi

Baş ağrısı; Vücudun uzun süre aç kalması, kendini enerjisiz hissederek kıtlık psikolojisine girmesi sonucu en çok görülen sağlık sorunudur.  Uzun süren açlık krizleri, gerilim tipi ağrı çeşidi olan ense ve alın bölgesinden başlayan baş ağrılarına sebep olur. Bu nedenle uzun süre aç kalmaktan kaynaklanan baş ağrısını geçirmek için ağrıyı hissettiğiniz anda hafif bir şeyler atıştırın. Ancak hemen belirtelim; mideye aşırı yüklenmek ve ağır beslenmek de baş ağrısına sebep olabileceği için ölçülü bir miktarda ve uygun zamanlarda beslenmeye özellikle özen gösterin.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Masaj 

baş ağrısını geçirmek için masaj
baş ağrısını geçirmek için masaj

Şiddetli baş ağrısı nasıl geçer sorusunun tarih boyu cevabını arayan insanların denediği bir yöntemdir; basınç noktalarına masaj yapmak. Vücudunuzda belli yerlerde bulunan basınç noktalarına baskı ile masaj yaparak kan dolaşımını hareketlendirebilir ve ağrıyı kısa sürede dindirebilirsiniz. Örneğin kulak kepçesinin hemen arkasındaki kafatası kemiğine baş parmaklar ile 2 dakika boyunca masaj yaparak baş ağrısından kısa sürede kurtulabilirsiniz. Bir diğer baskı bölgesi olan şakaklar için de aynı kural geçerlidir. Şakak bölgesindeki ana kas üzerinde yapacağınız masaj da baş ağrısını önemli derecede hafifletecektir. (Şakak bölgesindeki ana kası bulmak için parmaklarınızı şakaklarınıza koyun ve dişlerinizi sıkın. Ana kasın inip çıktığını hemen fark edeceksiniz.) Baş ağrısını ilaçsız geçirmek için son olarak en bilinen basınç noktası olan baş ve işaret parmaklarının arasındaki bölümdür. Baş ve işaret parmaklarının arasında kalan yumuşak kası diğer eliniz ile ovalayın ve masaj yapın.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Kalem 

baş ağrısını geçirmek için kalem
baş ağrısını geçirmek için kalem

Evet, yanlış duymadınız. Şiddetli baş ağrısını azaltmak için yapabileceğiniz bir diğer yöntem dişlerinizin arasına aldığınız kalemi bir süre sıkıp bırakmaktır. Burada önemli olan nokta kalemi çok fazla bastırarak ısırmamaktır. Alt çene çalıştırmasını sağlayan bu egzersiz sayesinde baş ağrınız kısa sürede hafifleyecektir.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Rahatlatıcı Yağlar

baş ağrısını geçirmek için rahatlatıcı yağlar
baş ağrısını geçirmek için rahatlatıcı yağlar

Lavanta yağı, nane yağı ve okaliptus yağı gibi esans özelliği ile rahatlatıcı etkisi olan yağlar ile baş ağrısının hızlı bir şekilde azaldığı ispatlanmıştır. Bunun için yapmanız gereken 5 – 6 damla lavanta yağını yarısına kadar kaynar su bulunan tencere içine damlatın. Karışımın buharını hafif hafif soluyun. Kısa sürede rahatladığınızı hissedeceksiniz. Baş ağrısını geçirmek için aromatik yağlardan yararlanma önerisi olan diğer yöntem ise 5 – 6 damla lavanta yağını 2 – 3 damla badem yağı ile karıştırıp şakak bölgesine masaj yapmaktır. Özellikle de rahatlatıcı bir klasik müzik eşliğinde masaj yapılırsa çok daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Çiğ Badem

baş ağrısını geçirmek için çiğ badem
baş ağrısını geçirmek için çiğ badem

Yapılan araştırmalar sonucunda çiğ badem tüketilmesi sonucunda baş bölgesinde hissedilen baskının kısa sürede kesilmesinde etkili olduğu ispatlanmıştır. Çiğ bademin içinde bulunan salisilin enzimleri baş ağrısını hızlı bir şekilde hafifletmeye etki etmektedir. Bu nedenle ağrı hissettiğinizde bir avuç çiğ badem tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Buz Kompresi

baş ağrısını geçirmek için buz
baş ağrısını geçirmek için buz

Bazen sadece küçücük bir buz parçası bile baş ağrınızı önemli derecede hafifletebilir. İster buzu elinizde tutun, bileklerinize sürün, isterseniz de buz torbasına koyup ense ve alın bölgesine tatbik edin. buz uygulamasının sonunda baş ağrınızın hızlı bir şekilde kesildiğini göreceksiniz.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Zencefilli Çay 

baş ağrısını geçirmek için zencefilli çay
baş ağrısını geçirmek için zencefilli çay

Baş ağrısına iyi gelen bitki çaylarının başında zencefil çayı gelir. zencefil içerisinde bulunan etken maddeler kan damarlarını rahatlatıp, kan akışını hızlandıracağı için baş ağrısını hızlı bir şekilde hafifletir. Bu amaçla 1 çay kaşığı toz zencefili ya da rendelenmiş bir parça taze zencefili sıcak su içine atıp 2 dakika demleyin. Ilık hale gelen zencefil çayınızı yudum yudum için. Rahatlatıcı aroması ile zencefil şiddetli baş ağrısı için birebir etkilidir.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Sıcak Duş

baş ağrısını geçirmek için sıcak duş
baş ağrısını geçirmek için sıcak duş

Sıcak su baş ağrısını önemli derecede dindirir. Baş ağrısını hissettiğiniz anda imkânınız varsa hemen bir duş alın. Sıcak su damarlarınızı rahatlatarak baş ağrısını keser. Eğer sıcak duş alma imkânınız yoksa sıcak su ile doldurulmuş kova içinde ayaklarınızı bir süre bekletin. Ayaklarınız sıcak su içinde beklerken ensenize buz torbası koyarak şok etkisi yaratabilirsiniz. Ağrınızın bu sayede daha hızlı kesildiğini fark edeceksiniz.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Limon Ve Nane Kompresi

baş ağrısını geçirmek için limon ve nane kompresi
baş ağrısını geçirmek için limon ve nane kompresi

Limon ve nane ikilisi daha isimlerini duyar duymaz bile insanlar üzerinde ferahlık ve rahatlama hissi yaratan mucizevi etkiler gösterir. Baş ağrınız tuttuğunda yarım limonun suyunu, 3 – 4 dal taze nane yaprağını 1 bardak su ile karıştırın. 15 dakika sonra temiz bir bezi bu karışım ile ıslatıp ense, alın, kulak arkası, bilek gibi bölgelere tatbik edin. Kısa sürede rahatlama ve ferahlama hissedeceksiniz.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Elma Sirkesi

baş ağrısını geçirmek için elma sirkesi
baş ağrısını geçirmek için elma sirkesi

Sirkenin saymakla bitmeyen faydalarından biri de baş ağrısına iyi gelmesidir. Bunun için yapmanız gereken şey oldukça basit; 1 bardak sıcak su içine 2 yemek kaşığı elma sirkesini ekleyip karıştırın. Sirkeli karışım ılıyınca yudum yudum için. Baş ağrınızın önemli derecede azaldığını fark edeceksiniz. Sirkeli karışımı şiddetli baş ağrısını geçirmek için de baş ağrısını önlemek için de günlük düzenli olarak tüketebilirsiniz.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Tarçın Çayı

baş ağrısını geçirmek için tarçın çayı
baş ağrısını geçirmek için tarçın çayı

Tarçın içinde bulunan etken maddeler ve demir, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller baş ağrısını giderir. Baş ağrısı hissettiğiniz anda içeceğiniz 1 fincan tarçın çayı sayesinde gerilim tipi baş ağrılarınızdan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Tarçın çayını hazırlamak için 1 parça çubuk tarçını 1 bardak sıcak su içine atıp 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Sürenin sonunda çubuk tarçını çıkarıp tarçın çayınızı içebilirsiniz.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Süper Yöntem

baş ağrısını geçirmek için süper yöntem
baş ağrısını geçirmek için süper yöntem

Baş ağrısını geçirmenin en pratik yöntemlerinden birini paylaşacağız şimdi sizlerle. Avucunuzun içine aldığınız bir avuç buz parçasını elinizde tutup güçlü bir şekilde sıkın. Elinizdeki donma hissinin verdiği şok etkisi ile baş ağrınızın hafiflediğini fark edeceksiniz.

Baş Ağrısını Geçirmek İçin Fesleğen Yağı

baş ağrısını geçirmek için fesleğen yağı
baş ağrısını geçirmek için fesleğen yağı

Şiddetli baş ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabı olarak aslında çok bilinmeyen ancak oldukça etkili bir doğal bitkidir fesleğen. Soğuk sıkım yöntemi ile yapılmış fesleğen yağı baş ağrısını geçirmek için birebirdir. Aromatik özlü fesleğen yağı ile ister şakak, alın bölgesine masaj yapabilir isterseniz de sıcak su içine birkaç damla damlatarak buharını soluyabilirsiniz. Her iki yöntem sonunda da baş ağrınızın çok kısa sürede hafiflediğini fark edeceksiniz.

Baş ağrısı nasıl geçer evde hangi yöntemler yapılmalıdır konularında geniş çaplı hazırlanan yazımızın bu bölümünde baş ağrısına ne iyi gelir ve baş ağrısını geçirmek için neler yapılmalıdır gibi sorulara pratik çözüm önerileri bulabileceksiniz; baş ağrısını geçirmek için dikkat edilecek hususlar şu şekildedir…

 • Alkol ve sigara kullanımını bırakın ya da mutlaka en aza indirin.
 • Düzenli olarak egzersiz yapın.
 • Kafein tüketiminde ölçülü davranın.
 • Her fırsatta açık havada olun.
 • Sürekli ağrı kesici ilaç almayın.
 • Doğru nefes alma tekniklerini öğrenin.
 • Uzun süre güneşte kalmayın.
 • Boyun kaslarınızı güçlendirici egzersizler yapın.
 • Stres yaratan ortam ve durumlardan mümkün olduğunca uzak durun.
 • Keten tohumu gibi omega3 yönünden zengin olan doğal ek takviyeler alın.
 • Günlük en az 2 litre su tüketin.
 • Aşırı yoğun kokulu parfüm ve deodorant kullanmayın.
 • Meditasyon ve yoga yapın.
 • Kan tahlilinizi yaptırarak eksik olan vitamin ve mineral değerlerinizin normal seviyelerde olması için doktor kontrolünde tedavi olun.
 • Ve unutmayın; şiddetli baş ağrılarınız tüm yöntemleri denemenize rağmen bir türlü geçmiyorsa, gece uykularında problemler eşlik ediyorsa, baş ağrılarınızın yanı sıra mide bulantısı ve kusma da görülüyorsa, görme bozukluğu, kol ve bacaklarda his kaybı gibi durumlar ortaya çıkmışsa hiç vakit kaybetmeden doktora gitmeyi ihmal etmeyin…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA