Baş Dönmesi Neden Olur

baş dönmesi neden olur
baş dönmesi neden olur

Baş Dönmesi Neden Olur

Baş Dönmesi zaman zaman yaşadığımız bir sıkıntıdır. Günlük hayatta yaşanan baş dönmesinin birçok farklı sebebi vardır. Tansiyon düşüklüğü, travmalar, migren ya da nabız düşüklüğü baş dönmesine neden olan sebepler arasında yer almaktadır. Ancak baş dönmesinin nedenleri çok fazladır. Bu yazımızda baş dönmesi neden olur sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Baş dönmesi yaşanırken farklı türleri vardır. Baş dönerken  sanki etrafta her şey dönüyormuş ya da kişinin ayaklarının altından yer kayıyormuş gibi olur. Kişinin ayakları yerden yukarı doğru kayıyormuş hissine vertigo denir. Vertigo ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz vertigo belirtileri, nedenleri linkini tıklayabilirsiniz. Bunun dışında sarhoşluk ya da biri sizi itiyormuş gibi hissedilen baş dönmesi ise dizziness olarak adlandırılır. Baş dönmesi için hangi hissi veriyorsa dikkat edilmesi gereken baş dönmesi bir hastalık değildir, bir hastalığın belirtisi olarak kendini gösterir.  Baş dönmeleri kısa ya da uzun süreli olabilir. Bazen birkaç dakika sürer ve geçer bazen gün içinde tekrarlar ya da saatlerce de sürebilir. İşte baş dönmesinin neden kaynaklandığını belirlemek için baş dönmesinin süresi, baş dönmesinin tipi ne sıklıkla olduğu gibi belirleyicilerin önemi vardır.

Baş Dönmesi Nedenleri

Travmalar; Vücudumuzda meydana gelen kafa travmaları baş dönmesine neden olabilir. Baş bölgesinin sert bir yere çarpması, başın darbe alması ya da düşme gibi nedenlerden dolayı baş darbe alınca kafatasında oluşan darbeden dolayı baş dönmesi yaşanabilir.

İç Kulak; İç kulakta yaşanan bazı sorunlar baş dönmesine neden olabilir. Çünkü iç kulak vücudun pozisyonunu sağlamak için beyne sinyaller gönderir. Eğer iç kulakta bazı sorunlar varsa bu sinyalleri tam olarak gönderemez ve baş dönmesi yaşanabilir.

Migren; Migren genel olarak baş dönmesi ile başlamaz. Başın tüm bölümünü zonklama şeklinde kaplayan bir ağrı çeşididir. Ancak migren başladıktan sonra ses, koku ve ışığa duyarlılık oluşur ve bu durumdan kaynaklanan baş dönmeleri de oluşabilir. Migren tedavisinin uygulanmasıyla baş dönmesi şikayetleri de ortadan kalkmaktadır. Migren ile ilgili olarak migren belirtileri nelerdir yazısını okuyarak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İlaç Kullanımı; Farklı hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar yan etki olarak baş dönmesi yapabilir. Kullanılan ilaçların baş dönmesine neden olduğu fark edilirse bu belirti doktor ile paylaşılmalıdır. Baş dönmesine neden olan ilaçlar; bazı güçlü antibiyotikler, uyku ve tansiyon ilaçları,  idrar söktürücü etkisi olan ilaçlar ve aspirin-salisalit grubundaki ilaçlardır. Ayrıca bazı depresyon ilaçlarının aniden kesilmesi veya bırakılması da baş dönmesi şikayetleri yaşanmasına sebep olmaktadır.

Orta Kulak İltihabı; Orta kulak iltihabı ciddi bir rahatsızlıktır ve 3 aydan daha fazla sürmesi durumunda kronik oitis media oluşur yani müzmin orta kulak iltihabı oluşur ve işitme kaybı gibi ve kulak akıntısına neden olur. Ayrıca baş dönmesine de neden olur.

Denge Bozuklukları; Vücudumuzda bulunan denge sinirleri, denge sinyalinin iç kulak tarafından beyine iletilmesinde görev alır. Denge sinirindeki oluşan herhangi bir bozukluk baş dönmesine neden olabilir. Viral enfeksiyonun neden olduğu bir hastalık nedeniyle denge sinirine daha fazla basınç yapılır ve bu durum baş dönmesine neden olur.

Maniere hastalığı; kulak çınlaması, kulakta dolgunluk ve işitme kaybı gibi krizlerle kendini belli eden maniere hastalığının baş dönmesine neden olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konulmuştur.

Kulak kristallerinin dökülmesi; Genellikle yatar pozisyonda, sağdan sola dönerken veya ani bir şekilde aşağı yukarı bakarken oluşan saniyeler süren baş dönmesi sebebidir.

Sistemik hastalıkları; hipertansiyon, tiroit hastalıkları, kansızlık, böbrek üstü bezi hastalıkları, varis, kalp damar hastalıkları ve otoimmun hastalıkları baş dönmesine neden olan merkezi sinir sistemi hastalıklarıdır.

Merkezi sinir sistemi hastalıkları: Epilepsi, kafa tramvası, beyin dokusuna zarar veren hastalıklar ve tümörler baş dönmesine neden olan merkezi sinir sistemi ile ilgili olan hastalıklardır.

Yolculuklar; özellikle uçak yolculuklarında meydana gelen basınç değişiklikleri baş dönmesini tetiklediği bilinmektedir. Ayrıca araç tutması yaşayan kişilerde yolculuk nedeniyle baş dönmesi şiklayetleri görülmektedir.

Psikolojik nedenler; psikolojik nedenlerden dolayı yaşanan baş dönmesi için psikolojik destek almak çok önemlidir. Depresyon, panik atak, anksiyete, aşırı korku ve kaygı duyma gibi psikolojik sorunlar baş dönmesine neden olabilmektedirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA