Bebeğin Cinsiyeti En Erken Ne Zaman Belli Olur?

bebeğin cinsiyeti en erken ne zaman belli olur
bebeğin cinsiyeti en erken ne zaman belli olur

Bebeğinin sağlıkla dünyaya gelmesi için hafta hafta gebelik takibini titizlikle yapan ve hamileliği normal seyreden anne adayının gebe kaldığını öğrendiği andan itibaren aklında tek bir soru vardır: bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Anne adayı ve baba adayının belki de en çok merak ettiği konuların başında bebeğin cinsiyeti ne zaman doktor tarafından açıklanacağı sorusu yer alır. Çünkü bebeğin cinsiyeti öğrenmek anne ve baba adayının kendisi ve yakın çevresi tarafından oldukça merak edilir ve en kısa sürede öğrenmek istenen başlıca bir sorudur.

Ayrıca çocuğun cinsiyetini öğrenmek hazırlık sürecinde bir çok şeyin de belirleyicisi olacaktır. Örneğin bebeğin cinsiyeti belli olur olmaz anne adayı bebeğine kıyafet alışverişi yapabilecek, odasına uygun mobilya seçebilecek ve tabiî ki bebeğine koyacağı ismi bile düşünmeye başlayabilecek… Hal böyle olunda anne adayını yanı sıra tüm yakın çevrenin birinci gündeminde bebeğin ve annenin sağlığı varken hemen ikinci sırada yer alan gündem bebeğin cinsiyetinin ne olduğudur.

Hafta Hafta Hamilelik Gebelik Takibi

Bebeğin cinsiyeti nasıl anlaşılır, bebeğin cinsiyeti hangi haftada belli olur, bebeğin cinsiyeti kaçıncı ayda belli olur, bebeğin cinsiyeti kaç ayda belli olur, ve bebeğin cinsiyeti ne zaman öğrenilir gibi sık sorulan sorulara uzman görüşlerini en doğru şekilde aktaracağız…

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur
bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur

Öncelikli şunu açıklamak isteriz ki halk arasında bebeğin cinsiyetini tahmin etmek adına yapılan çeşitli spekülatüf ve hiçbir bilimsel gerçekliği olmayan sadece hislere dayalı uygulamalar çok fazla… Böyle durumlardan anne ve baba adayının kendisini uzak tutmasını ve bu tarz şeylere fırsat vermemesini tavsiye ediyoruz…

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur sorusuna dair en merak edilen en sık sorulan soruları ve tamamen bilimsel açıklamalara dayanana uzman görüşlerini sizler için araştırdık;

  • Bebeğin cinsiyeti nasıl anlaşılır?
bebeğin cinsiyeti nasıl anlaşılır
bebeğin cinsiyeti nasıl anlaşılır

Bebeğin cinsiyeti nasıl anlaşılır diye baktığımızda birçok farklı yöntemin olduğunu görüyoruz. Bebeğin cinsiyetini belirlemede en yayagın olarak tercih edilen yöntem ultrason ile görüntüleme yöntemidir. Bunun yanı sıra amniyo sıvısı örneği almak bebeğin cinsiyetini belirlemede kesin sonuçlar veren bir diğer yöntemdir. Bunun dışında kromozom incelemsi de bebeğin cinsiyetini belirleme de az da olsa tercih edilen bir diğer yöntem olarak bilinmektedir. Tabi ki doktorunuz hangi yöntemin gerekli olduğuna ve uygulanması gerektiğine kendi karar verecektir.

  • Bebeğin cinsiyeti hangi haftada belli olur?
bebeğin cinsiyeti hangi haftada belli olur
bebeğin cinsiyeti hangi haftada belli olur

Anne adayının gebeliğinin ilk 12 haftası süresince bebeğin cinsiyeti hakkında herhangi bir veri elde edilemez. Ancak 12 haftadan sonra vajinal ultrason tekniği ile bebeğin cinsiyetinin öğrenildiği durumlar söz konusudur. Bu uygulama her anne adayı için uygulanmayabilir. Kimi sağlık sorunları gereğince doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda bebeğin cinsiyetini öğrenmek için acele etmeyin.

Bebeğin cinsiyeti en erken gebeliğin 16. Haftasında belli olur. Hamileliğin ilk 12 haftasından sonra bazı durumlarda bebeğin cinsiyeti hakkında değerlendirme yapılabilirse de ne kesin ve en erken diyebileceğimiz tarih gebeliğin 16.haftasıdır.

Bebeğin cinsiyeti 13. Ve 16. Haftalar arasında da belli olabilir ama bu durum bazı özel durumlardan da kaynaklı olarak elde edilmiş olabilir. anne adayı sağlıklı giden bir gebelik sürecinde ise bebeğinin cinsiyetini öğrenmek için acele etmemeli en geç 20. Haftaya kadar kesin ve net bir şekilde bebeğin cinsiyetini öğrenebilmektedir. 

  • Bebeğin cinsiyeti kaçıncı ayda belli olur?
bebeğin cinsiyeti kaçıncı ayda belli olur
bebeğin cinsiyeti kaçıncı ayda belli olur

Bebeğin cinsiyeti kaç ayda belli olur? Sorusu da anne adayının merak ettiği bir sorudur. Bebeğin cinsiyeti en erken 16.hafta en geç 20. haftada belli olur. Ay olarak hesaplandığında bebeğin cinsiyetinin en erken 4. Ay itibariyle belli olduğu görülmektedir.

  • Bebeğin cinsiyeti ne zaman öğrenilir?

Bebeğin cinsiyeti ne zaman öğrenilir sorusuna hafta olarak cevap verdiğimizde bebeğin cinsiyeti en kesin ve en erken gebeliğin 16. Haftasında en geç ise gebeliğin 20. Haftasına kadar belli olur. Hamileliğin 2.trimester dönemi olan bu süreç içinde anne adayı gebeliğinin getirmiş olduğu bazı gelişmeleri de yakından hissetmeye başlayacağı hassas bir döneme girmiş olacaktır.

  • Bebeğin cinsiyetini kim belirler?
bebeğin cinsiyetini kim belirler
bebeğin cinsiyetini kim belirler

Bebeğin cinsiyetini anne tarafından mı baba tarafından mı belirlendiği çok merak edilen ve tartışılan bir diğer konu… Yapılan bilimsel açıklamalara göre kadın genetik yapısında sadece X kromozumu vardır. Erkeğin ise bazı sprem hücrelerinde XY kromozumu vardır. X ve Y kromozumlarının bebeğin cinsiyetini belirlemede rol aldığını biliyoruz. Buna göre kadının yumurtasını erkeğin X kromozomu döllerse kız bebek, Y kromozumu döller ise erkek bebeğin olacağı bilinmektedir. Bu durum da bebeğin cinsiyetini kadın değil erkek belirliyor anlamına gelir.

  • Bebeğin kalp atışı cinsiyeti belirler mi?

Bebeğin cinsiyet tahmini için bazı veriler vardır. Kalp atışı da bu verilerden biridir. Ultrason muayenesinde erkek bebeklerin kalp atım hızı ile kız bebeklerin kalp atım hızı arasında ufak farklılıklar cinsiyeti belirlemede kullanılan bir unsur olarak yer alır. Çoğu durumda erkek bebeklerin kalp atım hızı 140 ve aşağısında seyrederken, kız bebeklerin kalp atım hızı 140 ve yukarısında seyreder. Ancak bu veriler bebeğin cinsiyetinin belli olması için tek başına yeterli değildir. Diğer başka bulgular ile değerlendirildikten sonra bebeğin cinsiyeti hakkında yorum yapılması daha doğru olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA