Bebek Bakımında Babanın Rolü

bebek bakımında babanın rolü
bebek bakımında babanın rolü

Bebek Bakımında Babanın Rolü

Gelişen toplum yapısı ile birlikte çalışan kadının da anne olmasıyla, aile içinde iş yükü kadının omuzlarında daha da artmış görülmektedir. Özellikle günümüzde bebeğin bakımında babanın rolünün çok önemli bir yere sahip olduğu görülmektedir. Bebekler tamamen ebeveynlerinin ilgi ve şefkatine muhtaç canlılardır. Anne ve babalar da bebeklerinin hayatı boyunca yanında olmaya, bebeği için en iyi yapmayı hedefleyen ebeveynler olmaya çaba sarf etmektedirler. Günümüzde henüz bebek doğmadan hamilelik döneminden itibaren babalar da doğum ve bebek bakımı ile ilgili konularda bilgi sahibi olmaya başlamaktadır. Baba olmak anneye yardımcı olmak için değil, başlı başına bebeğin gelişimine ve bakımına aktif olarak katılım sağlamayı gerektirmektedir. Babalık doğum öncesi hamilelik sürecinden itibaren başlayan, bebek ile yakından ilgilenilmesi gereken bir sorumluluktur. Babanın en erken dönemlerden itibaren bebeğiyle ilgili edineceği en ufak bir bilgi, bebeğin gelişimine katkı sağlayacaktır.Bebeğin ileride her yönden sağlıklı birey olması yolunda önemli adımlar atmasına katkıda bulunacaktır. Baba ile bebeği arasındaki yetersiz ya da hatalı ilişkinin, çocuğun tüm hayatını olumsuz yönde etkileyebileceği ya da kurulan sağlam ilişkinin bebeğin ilerleyen hayatında önemli avantajlar sağladığı uzmanlarca dile getirilmektedir. Özellikle babanın bebeği ile göz teması kurarak, sevgi dolu konuşarak bebeğinin altını değiştirmesi, bebeğini banyo yaptırması ve bebeğinin beslenmesinde aktif rol alması bebeğin sosyal, duygusal ve zihinsel gelişimini hızlandırdığı, yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur. Babanın bebeğini anneden daha farklı yönlerde etkilediği göz önünde bulundurulduğunda bebeğin bakımında anne ve babanın birlikte katkı yapması bebek gelişimde bütünsel açıdan önem taşımaktadır.

Babanın Bebek Gelişimindeki Önemi

babanın bebek gelişimindeki önemi
babanın bebek gelişimindeki önemi

Bebek bakımında babanın rolü çok önemli faydalar sağlamaktadır. Bebek bakımında aktif olarak rol alan babanın bebek gelişimdeki önemi uzmanlar tarafından pek çok kez dile getirilmektedir. Sağlıklı baba ve çocuk ilişkisinin çocukların gelişimleri üzerindeki faydaları sıralayacak olursak;

 • Baba, bebeği ile etkileşime geçeceği hiçbir detayı ve anı kaçırmamalıdır. Göz teması kurarak konuşmak, ona dokunmak, alt değiştirmek, beslenmesine yardım etmek, uyutma sürecine yardımcı olmak bebeğin baba ile arasındaki duygusal bağı güçlendirmesi babanın bebek gelişimindeki önemini ispatlar niteliktedir.
 • Anne bebeğinin bakımını yaparken babanın orada olması ve en ufak bir yardımı bile bebeğin babası tarafından sevildiğini ve önemsendiğini anlamasına yetecektir. Böylece bebeğin ebeveynlerine eşit olarak sevgi ve güven duygusu hissetmesi sağlanacağı için babanın bebek gelişiminde önemi vurgulanmış olacaktır.
 • Babanın bebek gelişimde önemine bir diğer örnek ise bebeğin sosyal yaşam kavramını baba vasıtasıyla öğrenmesi ve anneye aşırı bağımlılığın önüne geçilmesinde baba faktörünün önemli olmasıdır. Çocuk annesi ile kendini bir bütün hissederken, baba ile kurulan sağlıklı ilişki sonucunda daha çabuk toplumsallaşır ve diğer kişilerin varlığını kabul etmektedir.
 • Babanın bebek gelişimindeki önemi baba faktörünün bebeğin sosyal becerilerini geliştirmesi ile daha da açığa çıkmaktadır. Çünkü babası ile zaman geçirip oyun oynayan bebeklerin daha zeki, araştırmacı ve özgüven sahibi olduğu bilinmektedir.
 • Babanın bebeği ile iletişim kurma şekli, çocuğun kişiliğini karakterini büyük oranda etkilediği için babanın bebek gelişiminde önemi oldukça fazladır. Babasından ilgi ve sevgi gören çocukların başka insanlar ile ilişkileri de uyumlu olur.
 • Babanın bebek gelişimde önemini gösteren bir diğer konu ise artan baba ilgisinin doğum sonrası görülebilecek tüm sorunların önemli oranda önüne geçmesidir. Bebeğinin bakımında aktif olarak baba katılımın sağlanması aile bireylerini olumlu yönde etkilediği bilinmektedir.
 • Babanın bebek gelişiminde önemini vurgulayan bir diğer örnek ise mutlu anne, mutlu bebek yaratmasıdır. Babanın bebek bakımında aktif rol alması demek sadece bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak demek değildir. Babanın, her anne için hassas ve zorlu süreçlerden geçen hamilelik sonrasında anneye karşı ilgili davranması annenin fiziksel ve zihinsel olarak rahatlamasına ve kendini mutlu hissetmesine katkı sağlamaktadır. Mutlu anne, mutlu bebek demektir.
 • Bebek bakımında babanın aktif rol alması çocukların ileriki hayatlarında daha güçlü bağlar kurmasına, problem ve sorun çözme becerilerinin gelişmesine, daha dayanıklı kişilik yapıları oluşturmasına katkı sağladığı düşünüldüğünde babanın bebek gelişiminde önemi oldukça fazladır.
 • Babanın bebek bakımında aktif rol alması, ebeveynlik ve sorumluluk paylaşımını gerektirdiği için daha sağlam yapılı evlilikler oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Bu anlamda sağlam ve huzurlu yuva ortamı için babanın bebek gelişiminde önemi göz ardı edilmemelidir.
 • Babanın bebek gelişiminde önemini vurgulayan bir diğer husus ise baba faktörünün çocuğun cinsel kimlik rollerinin belirlenmesi sürecinde önemli bir yer aldığıdır. Bu süreçte baskıcı ve yanlış baba tutumları çocuğun cinsel kimlik edinme sürecinde sıkıntılı durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Babalara tavsiyeler:

 • Hamilelik ve doğum sonrası süreçte eşinizin biricik destekçisi olun.
 • Doğum sonrası eşinizin yaşabilme olasılığı olan psikolojik rahatsızlıklar hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Böylece eşinize karşı daha anlayışlı olabileceksiniz.
 • Bebek bakımı konusunda detaylı bir okuma yapmanız ve bilgi sahibi olmanız işleri kolaylaştırmak adına gerekebilir.
 • Bebek bakımı esnasında eşiniz ile birlikte aktif olarak katılım sağlamak olası psikolojik sorunları en aza indirgeyerek huzurlu bir yuva ortamı sağlayacaktır.
 • Her ne kadar eşiniz doğum yapmış ve bebek bakımı ile ilgileniyor olsa da baş başa özel zamanlar geçireceğiniz ortamlar (konsere gitmek, film izlemek ya da yürüyüşe çıkmak vb.) yaratmaya özen gösterin. Böylece birbirinize daha çok kenetlenerek sorunları daha kolay çözebileceksiniz.

Özetle; ilerleyen yıllarda güçlü bireyler haline gelecek olan çocuklar yetiştirmek isteniyorsa anne ve babaların birlik içinde bebeklerinin bakımında aktif bir şekilde roller üstlenmesi gerekmektedir. Daha güzel ve mutlu bir geleceğe aile içindeki bireylerin karşılıklı olarak hissettikleri sevgi, ilgi ve şefkatleri doğrultusunda ulaşılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA