Bebek Masajı Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir

bebek masajı nasıl yapılır,faydaları nelerdir
bebek masajı nasıl yapılır,faydaları nelerdir

Bebek Masajı

Anne babalar evlatlarının bebeklikten başlayarak ilerleyen yaş dönemlerine kadar onların zihinsel, bedensel gelişimleri için her şeye dikkat etmektedirler. Özellikle bebeklik döneminde anne ve babanın bilinçli davranması bebeklik döneminin hem anne baba için hem de bebek için rahat geçmesine katkı sağlamaktadır. Rahatlık demişken bebeğin kendini güvende ve rahat hissetmesi yapılabilecek en önemli şey bebek masajıdır. Halk arasında yaygın olarak bilinmeyen ancak bebeklerin sağlıklı gelişimleri için oldukça önemli olan bebek masajının faydaları, bebek masajı yapılırken dikkat edilecek hususlar ve bebek masajı nasıl yapılır sorularıyla ilgili merak ettiklerinizi sizler için araştırdık.

Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

bebek masajı nasıl yapılır
bebek masajı nasıl yapılır

Bebek masajı yüz, karın, kol, bacak ve sırt olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerine yapılabilir. Bebek masajı yapılırken bebeğin sağlığını tehlikeye atacak sert ve ani hareketler yapmaktan kaçınılmalıdır. Bebek masajını yapan kişinin kendine güvenmesi ve tedirgin olmaması gerekir. Anne-babanın tedirginliğini hisseden bebeğin de masaj esnasında tedirgin olacağı unutulmamalıdır. Bebek masajı yapılması esnasında uyulması gereken herhangi bir sıra yoktur. Yüz bölgesine bebek masajı yapılırken eller alnın ortasına konulur ve şakalara doğru, oradan da yanaklara doğru hafif hareketler ile masaj yapılabilir. Başparmak ile bebeğin göz kapakları ve burnu hafifçe ovulur. Daha sonra çene bölgesinden kulak arkasına doğru yumuşak hareketler ile bebek masajına devam edilir. Kol bölgesine babak masajı yapılırken omuzdan başlayarak kol boyunca yapılan bebek masajı en son ellerin ovulması ile sonlandırılır. Ve bu işlem ellerden omuzlara doğru tekrar devam eder. Ellerin ovulması bebeklerin çok hoşuna gitmektedir. Bebek masajı uygulayıcısı avuçlarının arasına bebeğin elini alarak çeşitli masajlar yapabilir. Karın bölgesine yapılan bebek masajı ise bebeği sadece rahatlatmakla kalmaz sindirim anlamında birçok problemi de çözmektedir. Özellikle kolik sancılarında karın bölgesine yapılan bebek masajının önemli sonuçlar verdiği bilinmektedir. Bebeğin bacakları havaya kaldırılır ve dizlerden bükerek karın bölgesine doğru hafifte itilerek bastırılır. Karın kaslarının gevşemesine yardımcı olan bu hareket sonrasında bebeğin bacakları havaya kaldırılır ve bileklerinden tutulur. Aynı hareket tek tek bacaklar için tekrar edilir. Karın bölgesine uygulanan bebek masajı göbek deliğinden yanlara doğru parmak ucu masajı ile sonlandırılır.  Bacak bölgesine uygulanan bebek masajı aynı kol bölgesi bebek masajına benzemektedir. Bacak bölgesi bebek masajı için bebeğin bacağı kalçadan bileğe kadar ve tekrar bilekten kalçaya kadar yumuşak hareketlerle ovulur. Ayak tabanına, topuk kısmına ve ayak parmaklarına tek tek yapılan masaj hareketleri ile bacak bölgesi bebek masajı sonlandırılır. Sırt bölgesi bebek masajı yapmak için bebek düz bir zemine yüz üstü yatırılır. Bebeğin sırtında ileri geri ve sağa sola olacak şekilde yumuşak hareketlerle bebek masajına başlanır. Her iki el ile birlikte boyun ve ense kısmına yakın olan orta sırt bölgesinde yumuşak ovma hareketi ile bebek masajına devam edilir. Boyundan kalçaya doğru omurilik hizasında sürtme hareketi çok bastırmadan uygulanır. Bebeğin sırtında küçük dairesel hareketler ile bebek masajı yapılır. Sırt bölgesi bebek masajı sonlandırıldığında bebeğin sırtında boyun bölgesinden aşağıdan yukarıya doğru okşama hareketi yapılır. Unutmayın bebek masajı dokunuşlar ile bebeğin kendini önemli ve güvende hissetmesini sağlar, bebek sevildiğinden emin olur. Böylece bebeğin özgüveni gelişerek ilerleyen hayatında daha güçlü olur.

Bebek Masajının Faydaları

Bebek masajı bebeğin hazır olduğunda uygulanması gereken gaz ve sindirim problemlerini büyük oranda ortadan kaldıran bir masajdır. Bebek masajı anne-baba ve bebek arasında sevgi bağını dokunuşlar yoluyla oluşturan özel bir uygulamadır. Bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimine katkı sağlayan, anne-baba ve bebek arasındaki duygusal bağı güçlendiren oldukça etkili ve rahatlatıcı bir masajdır. Bebek masajının saymakla bitmek bilmeyen faydalarını sizler için derledik. İşte bebek masajının faydaları;

 • Bebek masajı, bebeğin anne sütünden ya da mamalardan aldığı kalsiyumun vücudunda doğru bir şekilde dağılmasına yardımcı olur.
 • Bebek masajı, besinlerin sindirimini kolaylaştırarak bebeklerin bedensel ve fiziksel gelişimlerine katkı sağlar.
 • Bebek masajı, enfeksiyonlara karşı bebeği korur.
 • Bebek masajı, bebeğin sakinleşip, gevşeyip rahat bir uyku uyumasına yardımcı olur.
 • Bebek masajı, bebeğin kas ve iskelet yapısına olumlu katkılar sunarak kemik ve kaslarda direnç ve dayanıklılık sağlar.
 • Bebek masajı, kan dolaşımını artırır.
 • Bebek masajı, kalbe pompalanan kan miktarını artırır ve doğru solunum için fayda sağlar.
 • Bebek masajı, sindirim sisteminin gelişmesine katkı sağlar. Gaz ve bağırsak sancılarını önemli oranda azaltır.
 • Bebek masajı, bebeğe güven duygusu aşılar.
 • Bebek masajı, bebeğin bağışıklık sisteminin güçlendirir. Ağrılarını azaltır.
 • Bebek masajı, bebeğin sosyal gelişimine, güven, beceri, cesaret gibi duygularının gelişimine katkı sağlar.
 • Bebek masajı, bebeğin hem ruhsal hem de zihinsel olarak sağlıklı bir beden ile büyümesine katkı sağlar.
 • Bebek masajı, bebeğin ebeveyni ile kuruduğu sevgi dolu dokunuşlar sonucunda aralarındaki bağın güçlenmesine yarar sağlar.

Bebek Masajı Yapılırken Dikkat Edilecek Hususlar

Dolayısıyla bebek masajı uygulanırken öpücükler, kucaklamalar ve sevgi dolu konuşmalar eşliğinde yapılması hem bebeğe hem de anne-babaya keyif verecektir. Bebek masajı hem rahatlamalarını sağlamak için hem de sağlıklı büyümeleri için bebeklere düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Bebek masajının kan dolaşımını artırdığı ve stres hormonunu azalttığı bilinmektedir. Bebeğin motor gelişimine de katkı sağlaması ve mental olarak gelişmesi için bebek masajının uygulanması esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bebek masajı yapılırken bebeğin hazır olması çok önemlidir. Yani bebeğin aç olmaması, o an her hangi bir rahatsızlığının olmaması tercih sebebidir. Bebeğin beslenmesinden 1-2 saat sonra ya da en huzurlu olduğu banyo sonrasında bebek masajının yapılması tavsiye edilmektedir. Bebek masajı yapılırken dikkat edilecek hususlar:

 • Bebek masajı yapılan yerin gürültüden uzak olması gerekmektedir. Bebek masajı yapılan odada hafif tonda bir müzik sesi iyi bir fikir olabilir.
 • Bebek masajı yapılan yerin ideal oda sıcaklığı 23-24 derecedir.
 • Bebek masajı esnasında yağ kullanılıyorsa, yağı bebeğin cildine direkt dökmek yerine uygulayıcı kişinin avuç içine sürdüğü yağı masaj bölgesine uygulaması gerekmektedir.
 • Bebek masajı yapılırkenbebek yağları ya da kayısı yağı, kayısı çekirdeği yağı, zeytinyağı veya susam yağı gibi doğal yağlar da kullanılabilir.
 • Bebek masajı uygulamasından önce ellerin sıcaklığı ayarlanmalıdır.
 • Bebek masajı yapacak olan kişinin ellerinde cilt döküntüsü, egzama, mantar gibi rahatsızlıkların olmaması gerekmektedir.
 • Bebek masajı uygulayacak olan kişinin tırnakları kesilmiş, el hijyenini sağlamış olması gerekmektedir.
 • Bebek masajına önce hafif dokunuşlar ile başlanmalı, bebeğin tepkilerine hafif düzeyde baskı ile bebek masajına devam edilmelidir.
 • Bebek masajı bebeğin aç ve rahatsız olmadığı bir zamanda yapılmalıdır.
 • Bebek masajının her gün aynı saatlerde ve düzenli bir şekilde yapılmasına dikkat edilmelidir.
 • Bebek masajı esnasında başka herhangi bir işle ilgilenilmemesi ve bebeğin asla yalnız bırakılmaması gerekmektedir.
 • Bebek masajı sistemli olarak ve bölgelere göre belli bir sıra ile yapılmalıdır.
 • Göbek kordon yarası iyileşmeden önce karın bölgesine bebek masajı yapılmamalıdır.
 • Bebek masajı için yeni doğanlarda 10 dakika, daha büyük bebeklerde ise 15-20 dakika süre yeterlidir.
 • Bebek masajı çok bastırarak ya da çok hafif dokunuşlar ile uygulanmamalıdır.
 • Bebek masajı yapılırken bebek ile iletişim içinde olunmalı ve bebekte herhangi bir rahatsızlık belirtisi görüldüğü an masaja son verilmelidir.
 • Bebek masajı yapılırken bebek ile konuşmalı, bebeğe sevgi dolu dokunuşlar ve kucaklamalar ile güven ortamı oluşturarak rahatlaması için bebek masajının dikkatle uygulanması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA