Bebekler Ne Zaman Yürür Bebeklerde Geç Yürüme Sebepleri Nelerdir

bebekler ne zaman yürür,geç yürüme nedir, geç yürüme sebepleri nelerdir
bebekler ne zaman yürür,geç yürüme nedir, geç yürüme sebepleri nelerdir

Bebekler Ne Zaman Yürür

Bebeklerin doğduğu andan itibaren gelişimlerinin her dönemi anne babalar tarafından dikkat ve heyecan ile takip edilmektedir. “Bebekler en geç ne zaman yürür, bebek ne zaman oturur, bebekler ne zaman yürümeye başlar ve nasıl yürür?” anne ve babaların en çok merak ettikleri sorulardan biridir.

Genellikle bebeklerinin ilk yürüme anı anne babaların hatıralarından hiç silinmeyecek en özel anlardan biridir. Bebeğinizin yürümesi için kaslarının gelişmeye başladığı en önemli zamanlar yürümeye hazırlık evresidir.

bebeklerde yürüme
bebeklerde yürüme

Bu evrede yuvarlanma, emekleme, oturma ve oturduğu yerden uzanma gibi temel hareketleri yapar. Bu hareketlerde başarı elde ettikçe daha fazlasını isteyecek ve kendi başına bir yere tutunup kalkmak, dengesini sağlamak, tek başına desteksiz ayağa kalkmak ve devamında da ilk adımı atarak yürüme gerçekleşecektir.

Yeterli kas gelişimi ve psikolojik destek bu aşamada çok önemlidir. Bebekler ne zaman yürür sorusuyla birlikte  anne ve babaları düşündüren bir başka sorun da tuvalet eğitimidir.

 Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlar? 

Sağlıklı bebekler genellikle 12. ve 18. aylar arasında yürümeye başlasa da, bu genel bir kuraldır.Her bebeğin gelişim düzeyinin farklı olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Bazı bebekler daha kilolu olduğundan gövdesini taşıyabilmek, ayağa kalkabilmek için daha fazla güce ihtiyaç duyarlar.

Genetik yapıdan, bebeğin boy ve kilo oranına, kas ve hareket gelişiminin tamamlanması, aşırı korumacı anne baba davranışı ve bebeğe fırsat verilmemesi gibi faktörler bebeğinizin yürüme süresini etkiler.

yürüme
yürüme

Peki bebekler ne zaman yürür ? Bebekler genellikle 1 yaş civarında yürürler ancak bu sürenin 18 aya kadar uzayabildiği unutulmamalıdır.

“Bebekler ne zaman yürür ve yürümeye başlar?” sorularının net bir cevabı olmamakla birlikte genellikle 12.ve 18.aylar arasındaki bebeklerin yürümesi beklenebilir. Ancak 12. ve 18.aylardan önce ya da birkaç ay sonra yürüyen bebekler de olabildiği görülmektedir.

geç yürüme
geç yürüme

Yürüme her bebeğin kendi özelinde olan ve değişkenlik gösterebilen bir gelişim göstergesidir. Yürüme aşamasına giden süreçte bebeklerden beklenen bazı davranışlar vardır.

Bebeklerden beklenen bu davranışlar şu şekildedir:

 • 9.ayda desteksiz oturabilmeli
 • 12.ayda desteksiz ayakta durabilmeli.
 • 15.ayda yürümeye geçmiş olmalıdır.

Tüm bunlar genel olarak karşılaşılan tablolara göre verilen rakamlardır. Bebeğiniz kendi gelişim özelliklerine göre birkaç ay önden ya da geriden takip ediyor olabilir.

Bebeklerde Konuşma Süreci Nasıl Gelişir?

Bazı bebekler cesaretini toplayamadığı için yürümeyi erteliyor olabilirler. Ancak 18 ay geçtiği halde yürüme anlamında sorunlar yaşanmaya devam ediyorsa doktora görünmeniz tavsiye edilir.

bebekler en geç ne zaman yürür
bebekler en geç ne zaman yürür

Yaşları birbirine yakın olan bazı çocuklar arasında yürüme zamanı açısından farklılıklar olabilir. Bu farklılığı etkileyen birçok faktör bulunmaktadır.

Yürümeyi Etkileyen Faktörler

 • Yürüme konusunda desteklenmiş bebekler yürümeye daha hızlı geçebilir.
 • Aşırı kilolu olan bebekler daha geç yürümeye geçebilir.
 • Meraklı, maceracı kişilik yapısı erken yürümeyi sağlayabilir.
 • Bebeğin yürüme denemelerinde yaşadığı kötü tecrübeler geç yürümesine sebep olabilir.
 • Desteksiz oturabilen, emekleyebilen, kendi kendine tutunup ayağa kalkabilen bebekler daha erken yürüyebilir.
 • Ancak hızlı emekleyebilen bebeklerde yürümeye ihtiyaç duymadıkları için geç yürüme görülebilir.
 • Nörolojik etkenler

Kız Bebekleri Yürümeye Daha Erken Mi Başlar?

kız bebekler yürümeye daha erken mi başlar
kız bebekler yürümeye daha erken mi başlar

Amerikan Çocuk Sağlığı Akademisi’nin yapmış olduğu çalışmalar neticesinde ulaştığı sonuca göre çocukların yürüme, konuşma, dil eğitimi, tuvalet eğitimi, zihinsel gelişim gibi gelişim basamaklarına bakıldığında kız ve erkek bebekler arasında farklılık görülmemiştir.

Buna göre tıbben, kızların erkek bebeklere göre erken yürüdüğünü söylemek mümkün değildir.

Bebeklerde Geç Yürüme Nedir

bebeklerde geç yürüme nedir
bebeklerde geç yürüme nedir

Bebeğiniz 18. ayını doldurmuşsa ve başka hiçbir sorunu yoksa 2 ay daha beklenir. Bu sürede yürürse problem oluşturmaz. Ancak bebeğiniz 20. ayını doldurmasına rağmen hala yürüyemiyorsa veya parmak ucu yürüyüşü yapmaya başlamışsa (balerin yürüyüşü) mutlaka doktora götürülmeli. Bebeklerde geç yürüme nedenleri doktor kontrolünde araştırılmalıdır.

Bebeklerin Yürümeye Hazır Oluş Belirtileri Nelerdir

bebeklerin yürümeye hazır oluş belirtileri nelerdir
bebeklerin yürümeye hazır oluş belirtileri nelerdir

Bebeğinizin yürüyebilmesi için vücudunu taşıyabilecek kadar güçlenmiş olması gerekir. Bebek kendi etrafında yuvarlandıkça, oturdukça ve emekledikçe kuvvetlenir ve yürümeye hazırlanır. 8-10 ay civarında kendini mobilyalara doğru çeker, ayağa kalkmaya çalışır. Ayakta durmayı başardığında tutunarak dolaşmaya başlar. Sonra kendine güveni geliştikçe desteksiz yürümeye gayret eder.

Bebeklerin Geç Yürüme Sebepleri Nelerdir

bebeklerin geç yürüme sebepleri
bebeklerin geç yürüme sebepleri
 • Bebeğin boy ve kilo oranı fazla ise gövdesi ağır geldiği için onu taşıyamaz. Emekleme, yuvarlanma, dönme gibi motor hareketlerin yapılamaması bebeklerin geç yürüme sebeplerinden bazılarıdır.
 • Bebek çok hızlı emekliyor ise yürüme hevesi oluşmaz. Yürüme yorucudur ve cesaret gerektirir. Emekleyerek istediği yere ulaşır.
 • Aşırı korumacı anne, baba. Bebeğin sürekli kucakta tutulması, yerler mikroplu diye yere bırakılmaması da bebeklerin geç yürüme sebeplerindendir.
 • Bebeklerin her istediğinin sürekli önüne konulması da bebeklerde geç yürümeye sebep olur. Bu tür tutumlar bebeklerde kas gelişimini olumsuz etkiler.
 • Bebeklerde geç yürümenin bir başka sebebi de nörolojik sistem hastalıklarıdır. Bu hastalıklar daha önce belirti verirler. Dikkatli anne ve babalar bebeğindeki bu farklılıkları daha başından fark edebilir. Bebek 3. ayda başını dik tutamıyorsa , 6.-7. ayda dönmeye başlamadıysa , 8. ayda desteksiz oturamıyorsa yürümenin de gecikeceği aşikardır.

0 – 1 Yaş Çocuğunun Gelişim Özellikleri

Yürüme gecikmiş ise bebekte diğer gelişim basamaklarına da bakılmalıdır. Bebeğin 18. aya kadar 5-10 kelimeyi anlamlı olarak söylemesi, istediği şeyi parmak ile işaret etmesi, kendi yaşına uygun söylenenleri anlaması gerekir. Bu basamaklarda da sorun varsa mutlaka çocuk nöroloğu ile iletişime geçilmelidir.

Bebeğin Yürümesi İçin Neler Yapılabilir?

bebeğin yürümesi için neler yapılabilir
bebeğin yürümesi için neler yapılabilir
 • Bebeğiniz yürümüyorsa asla ona kızmayın ve zorlamayın.
 • Tutunarak ayağa kalkması için destekleyin, tutunduğu eşyaları sağlamlaştırın.
 • Yürüme için özendirin.
 • Ellerinden tutup birlikte yürüme denemeleri yapın.
 • Gün içinde fazla oturtmayın. Hem evde hem dışarda yürüme alıştırmaları yapın.
 • Ayak ve bacak kaslarının gelişmesi için çıplak ayak ile dolaşmasına izin verin.
 • En sevdiği oyuncağını önüne hedef koyun ve ona ulaşması için özendirin.
 • Bezi ve kıyafetinin yürümeyi engelleyecek sıkılıkta olmamasına dikkat edin.
 • Ağır ve sıkı ayakkabılar giydirmeyin.

Bütün bu çalışmalara rağmen bebeğiniz hala tutunarak kendini yukarıya çekemiyorsa veya kendi başına ayakta durmak istemiyorsa bebeğiniz yürümeye hazır değildir.

Peki Bebeğimiz Yürümeye Çalışırken Ayakkabı Giydirelim Mi

bebekler yürümeye çalışırken ayakkabı giydirilmeli mi
bebekler yürümeye çalışırken ayakkabı giydirilmeli mi

Bebeğiniz yürümeyi öğrenirken ayağını çıplak tutmakta fayda vardır. Böylece denge ve koordinasyonu daha iyi kazanır. En önemli nokta çocuğunuz yürümeye başladığında ev içinde güvenli bir ortam yaratılmalı, zeminde takılabileceği şeyler olmamalı, düşme ve kaldırma ihtiyacı ihtimaline karşı yalnız bırakılmamalıdır.

Bebeklerin Yürüteç Kullanması Doğru Mu?

bebeklerin yürüteç kullanması doğru mu
bebeklerin yürüteç kullanması doğru mu

Bebeklerde geç yürümenin bir başka nedeni de yürüteç kullanımı. Yürüteç kullanımı bilinenin aksine bebeğinizin yürümesini hızlandırmadığı gibi geciktirir. Yürüteç bebeğinizin kas gelişimini olumsuz etkiler. Yürüteç kullanan bebek aslında yürümez parmak uçlarıyla kendilerini iteler.

Yürüteç kullanımı yürümeyi geciktirdiği gibi bütün yük kalçaya verildiği için kalça gelişimini de olumsuz etkiler. Yürüteç kullanımı birçok kazaya da neden olur. Bebekler kendilerini kontrolsüz bir şekilde öne doğru ittiklerinden kazalara da neden olurlar. Ayrıca bebekler yürüteç içinde kısıtlı bir mekanda olduklarından psikolojileri de olumsuz etkilenebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA