Bebeklerde Alerji, Evde Alerji Sebepleri

bebeklerde alerji, evde alerji belirtileri
bebeklerde alerji, evde alerji belirtileri

Bebeklerde Alerji

Alerji, genetik miras olarak doğumdan itibaren başlayan ve dış faktörler ile etkileşimli bir süreçte ilerleyen ciddi sağlık problemidir. Son dönemlerde artan çevre ve hava kirliliği, endüstrinin gelişmesiyle birlikte artan kimyasallar alerji hastalığının ciddi bir sağlık problemi olarak gelişmesine sebep olmaktadır. Tüm bu dış faktörlerin tetiklediği alerji hastalığının genetik bir hastalık olduğu tıp dünyası tarafından söylenmektedir. Özellikle bebek alerjisi hassas bir konudur.  Bebekleri doğumdan itibaren evde geçirdikleri süre içinde alerjen etkisi olan durumlardan mümkün olduğunca uzak tutmak gerekir. Henüz korunmaya muhtaç olan bünyelerini ev akarları, ev tozu, hayvan tüyü ve atıkları gibi alerjiyi tetikleyen maddelerle temas ettirmemek için çok özenli davranmak gerekir. Çünkü bu tarz alerjen maddelere olan temas düzeyi arttıkça alerji rahatsızlığının boyutları da değişmektedir. Bebeklerde evde alerji sebepleri nelerdir, bebekleri alerjen maddelerden nasıl koruyabiliriz gibi soruların cevaplarını sizleri için araştırdık.

Bebeklerde Alerji, Evde Alerji Sebepleri

Alerji, genetik bir hastalık olduğu ve dış etkenlerden de beslendiği için bebek büyüdükçe geçmek yerine artarak devam edebilen bir sağlık problemidir.  Bu nedenle sürekli bir kontrol ve özenli olmak gerekmektedir. Alerji rahatsızlığı olan kişi bir bebek ise gösterilen özen ikiye katlanmak zorundadır. Anne veya babası alerji hastası olan bebekler alerji yatkınlığı olan bebekler olan nitelendirilmektedir. Ancak direkt anne ve babasında alerji hastalığı olmasa da bebeklerde alerji yatkınlığı görülebilmektedir. Bebek alerjisinin tanısının konması ve alerji tedavisinin başlaması için en az 3 yaşına kadar beklenmek gerekmektedir. 3 yaşına kadar olan süreçte bebeklerde alerji yapan maddelere karşı hassasiyet gözlenmeli, alerjen etkisi yüksek olan maddelerden mümkün olduğunca uzak tutulmalı ve 3 yaşına geldiğinde uzman bir hekim tarafından alerji muayenesinden geçmesi tavsiye edilmektedir. Ailelerin öncelikle yapması gereken bebeklerde evde alerji sebeplerini bilmek ve bu konu hakkında derinlemesine bilinçlenmektir. Çünkü ancak bebeklerde evde alerji sebepleri hakkında bildi edinildiğinde ve edinilen bilgiler doğrultusunda yaşam alanı düzenlenmesi yapıldığında hassas bir konu olan alerjinin etkilerinden bebeğinizi koruyabilirsiniz. Bebek alerjisinin etkilerini en aza indirmek, bebeğin yaşam alanını buna göre düzenlemek ile mümkün olmaktadır. Şimdi gelin, bebeklerde evde alerji sebepleri nelermiş diye hep birlikte bakalım…

  • Bebeklerde evde alerji sebebi havanın kuru olması: Ev içi ideal nem oranının % 50 olması gerektiği bilinmektedir. Özellikle kaloriferli bir evde yaşanılıyorsa ortamın nem miktarı sürekli olarak düşerek havanın kurumasına sebep olacaktır. Bebeklerde alerji yapan unsurların en önemlisi olan havanın kuru olması faktörüne bağlı olarak bebeklerde üst solunum yolları ve cilt hassasiyeti gibi sorunlar ile sıkça görülebilmektedir. Bebeklerde evde alerji yapan unsurlardan biri olan havanın kuru olması probleminden kurtulmak, evdeki nem seviyesini artırmak için özellikle bebeğin odasında kullanarak buhar makinelerinden faydalanabilirsiniz.
  • Bebeklerde evde alerji sebebi ev akarları: Bebeklerde solunum yolu ile vücuda girerek alerjik reaksiyona sebep olan ev akarları, gözümüzün göremeyeceği küçüklükte olan böceklerin dışkılarıdır. Bebeklerin günlerinin büyük bir kısmı uykuda geçmektedir. Bu nedenle bebeklerin yattıkları odanın, yatak ve yorganlarının hijyenine öncelikle özen gösterilmesi gerekmektedir. Bebeklerde evde alerji yapan unsurlardan biri olan ev akarlarının rahatça barınabildikleri yatak, yorgan, çarşaf, battaniye, yastık gibi alanların uygun bir şekilde temizlenmesi ve düzenli olarak evin havalandırılması gerekmektedir. Ev akarlarının 55 derece üzerinde yaşayamadıkları bilinmektedir. Bu nedenle bebeğin eşyalarının yıkama derecesinin en az 60 derece olarak ayarlanması tavsiye edilmektedir.
  • Bebeklerde evde alerji sebebi hayvan beslemek: Hayvanların tüyleri, salya ve idrarları alerjik reaksiyona sebep olabilmektedir. Evcil hayvanlardan gelen mikroskobik parçacıklar ev tozları ile birleşerek üst solunum yolu ile vücuda girmektedir. Bebeklerde alerji yapan unsurlardan biri olan evde evcil hayvan besleme sonucunda sadece bebeklerde değil yetişkinlerde de çok ciddi alerjik reaksiyonlar ortaya çıktığı görülmektedir.
  • Bebeklerde evde alerji sebebi pelüş ve tüylü oyuncaklar: Bebekler ve çocuklar için çok sevimli olan bu tüylü veya pelüş oyuncaklar bebeklerde evde alerji yapan unsurlardan en masum görünenidir. Ancak mikroskobik bir canlı olan mayt bakterisinin yoğunlukla bulunduğu eşyaların başında pelüş oyuncaklar gelmektedir. Pelüş oyuncakların güneş ışığı alan bir yerde bolca havalandırılması, düzenli periyotlarla temizlenmesi ve yıkanması gerekmektedir. Aksi halde mayt ve akarların solunum yolu ile bebeğin vücuduna girmesi kolaylaşacaktır. Bebeklerde evde alerji yapan unsurlardan biri olan pelüş oyuncakların temizlenmemesi sebebiyle alerji hastalığında zorlu bir süreç ortaya çıkmaktadır.
  • Bebeklerde evde alerji sebebi sigara: İnsan sağlığını ilgilendiren her alanda zararları bilinen sigaranın bebeklerde evde alerji yapan unsurlardan biri olduğu bilinmektedir. Özellikle hamilelik döneminde ve sonrasında ev ortamında içilen sigaranın bebeğin alerji hastalığını tetiklediği bilinmektedir. Bebeğin soluduğu havanın sigaranın zehirli dumanına maruz bırakılması bebeğin ciğerlerine nüfuz ederek ciddi sağlık problemleri ortaya çıkarmaktadır. Bebeklerde evde alerji yapan unsurlardan biri olan sigaranın evde kesinlikle içilmemesi gerekmektedir. Mutfakta ya da pencere önünde içmek sigaranın bebekte görülen alerjen etkisini yok etmez. Bu nedenle sigaranın evin dışında içilmesi gerekmektedir.
  • Bebeklerde evde alerji sebebi rutubet: Evin duvarlarından veya borularından sızan sular varsa hemen onarımı yapılmalı ve tamir edilmelidir. Rutubet oluşabilme riski ortadan kaldırılmalıdır. Bebeklerde evde alerji yapan unsurlardan bir diğeri olan rutubet hemen kurutulmaya çalışılmalıdır. Rutubet ve devamında küf oluşarak ortamın havasını kirleterek bebeklerde alerjik reaksiyonların görülmesini artırmaktadır.
  • Bebeklerde evde alerji sebebi yer döşemesi: Ev akarlarının barındırdığı bir diğer eşyalar halılardır. Bebeklerde evde alerji yapan unsurlardan biri olan halı alerjik reaksiyonu tetikleyen önemli bir eşyadır. Yer döşemelerinde halı seçimine özellikle dikkat etmek gerekmektedir. Boydan boya halıfleks döşenmiş evlerde temizlenmesinin zor olması ve toz tutma özelliği ile ortamın tozu devamlı olmaktadır. Bebeklerde evde alerji yapan unsur olan halı tercihinde, kalın halı ya da halıfleks döşemesi yerine ince ve makinede rahatlıkla yıkanabilen kilimler tercih edilmelidir.
  • Bebeklerde evde alerji sebebi perdeler: Bebeğin odası döşenirken seçilen eşyaların toz tutmayacak yapıda olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Bebeğin odasında önemli bir eşya olan perdeler bebeklerde evde alerji yapan unsurların arasında yer alır. Perde seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Kat kat kumaşlardan oluşan kalın perdeler çok toz tutmaktadır. Bu nedenle toz tutmayan hafif yapıda ince tüller tercih edilmelidir.
  • Bebeklerde evde alerji sebebi süpürge: Elektrik süpürgesi evin her yerinde tozları yok etmek için kullandığımız ve bebeklerde evde alerji yapan unsurların yol açtığı ev tozlarını yok etmede çok önemli olan bir makinedir. Özellikle bebeğin odasındaki ev tozlarından kurtulmak için özel filtreli süpürgeler kullanılması tavsiye edilmektedir. Tozları suya hapseden süpürgelerin ev ortamını daha iyi tozlardan arındırdığı bilinmektedir. Bebeklerde evde alerji yapan unsurların etkisini en aza indirmek için bebeğin odasında kaliteli ve özel filtreli, hipoalerjenik özellikte olan elektrik süpürgesi ile sık sık temizlik yapılması tavsiye edilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA