Bebeklerde Göz Çapaklanması Neden Olur, Nasıl Geçer

bebeklerde göz çapaklanması neden olur, nasıl geçer
bebeklerde göz çapaklanması neden olur, nasıl geçer

Bebeklerde Göz Çapaklanması

Bebeklerde göz çapaklanması sorunu ile çoğu zaman karşılaşılmaktadır. Bebeklerde göz çapaklanması özellikle doğumu takip eden ilk 3 ay içerisinde yoğun olarak görülmektedir. Bebeklerde göz çapaklanması belirtileri şu şekilde görülmektedir;

 • Göz çevresinde sarı veya yeşil akıntı
 • Göz kapaklarında ve kirpiklerde kurumuş iltihap
 • Göz beyazlarında kızarıklık
 • Göz kapaklarında şişlikler
 • Birbirine yapışık kirpikler

Bebeklerde Göz Çapaklanması Neden Olur

 • Bebeklerde göz çapaklanması neden olur diye baktığımızda verilecek cevaplardan biri bebeklerin doğumundan itibaren ilk 3-4 ay içerisinde gözyaşı kanallarının tıkalı olmasıdır. Bebeklerde gözyaşı kanallarının tıkalı olması sorunu hemen ilaç ile tedavi edilmemelidir. Öncelikle doktor kontrolünde ve tavsiyesiyle göz masajları yapılması gerekmektedir. Günde 5 kez tekrar edilerek burun kanalına yarım dairesel hareketlerle masaj yapılması tıkalı olan gözyaşı kanallarının açılmasına yardımcı olmaktadır. Göz masajı uygulamaları ile bebeklerde göz çapaklanması ve gözyaşı kanallarının tıkalı olma sorununun 7-8 ay içerisinde kendiliğinden geçtiği ve iyileşme sağlandığı gözlenmektedir. Gözyaşı tıkanıklığı rahatsızlığı bebek 1 yaşına gelinceye kadar geçmez ise cerrahi müdahale gerekebilmektedir.
 • Bebeklerde göz çapaklanması neden olur sorusuna verilecek bir diğer cevap ise bakteri ve virüslerin neden olduğu iltihaplanmalardır. Bakteri kaynaklı olan göz çapaklanması sonucu iltihaba bağlı olarak bebeğin gözünden sarı ya da yeşil renkte irin geldiği görülmektedir. Bakteri ve virüs kaynaklı iltihaplar sonucu oluşan bebeklerde göz çapaklanması doktor tarafından verilen ilaçlar ile kolaylıkla tedavi edilebilmektedir.
 • Çocuklarda ve bebeklerde görülen kornea yaraları ve kornea enfeksiyonları da göz çapaklanmasına neden olan hastalıklar arasında yer almaktadır.
 • Bunun dışında çocuklarda göz çapaklanmasına neden olan etkenler arasında yer alan bir diğer rahatsızlık olan sinüzitin ise ateş, boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı gibi sorunlar doğurarak göz çapaklanmasına neden olduğu bilinmektedir.
 • Çocuklarda ev tozuna, ev akarına karşı olan alerjik yatkınlıkları gözde kızarıklık, kaşıntı ve göz çapaklanmalarına sebep olabilmektedir. Çocuğunuzun alerjik durumu ile ilgili detaylı bilgi almak için mutlaka alerji doktoru ile görüşerek gerekli teşhis ve tedaviyi uygulamanız tavsiye edilmektedir.
 • Soğuk havalar ile birlikte kapalı ve yeterince havalandırılması yapılmayan ortamlarda damlacık yolu ile bulaşan konjoktivit hastalığı yani göz nezlesi de gözlerde çapaklanma ile ortaya çıkmaktadır.

Bebeklerde Göz Çapaklanması Nasıl Geçer

Öncelikle çocuklarda ve bebeklerde göz çapaklanması çok sık tekrarlarla görülüyorsa ve göz çapaklanması uzun süre boyunca geçmiyorsa mutlaka bir göz doktoruna başvurulmalı ve gerekli görülen tedavi yönteminin aksatılmadan uygulanması gerekmektedir. Çocuklarda ve bebeklerde göz çapaklanması nasıl geçer sorusunun cevabını bilmek bebeklerde göz çapaklanmasının ilerlemesini ve rahatsızlık vermesini önleyeceği için çok önemlidir.

 • Bebeklerde göz çapaklanması durumuyla karşılaşıldığında göz bölgesinden çapağın temizlenmesi, iyice arınması için pamuklu ve temiz bir bezi ılık suya batırarak göz bölgesi silinebilir. Çapaklanmayı önlemek için her iki göz için de ayrı temiz bez ya da temiz pamuk kullanılmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca bebeklerde göz çapaklanmasının geçmesi için bebeğin gözleri ılık su ile düzenli olarak yıkanabilir.
 • Ayrıca demlenmiş ve soğutulmuş çay suyu ile göz bölgesine tampon yapmak çocuklarda göz çapaklanmasını geçirmek için uygulanacak doğal çözüm yollarından birisidir. Ancak çocuğun gözündeki çapaklanmaların nedeni iltihaplanmadan kaynaklanıyorsa kesin tedavi için doktorun verdiği ilaçların kullanılması gerekmektedir.
 • Enfeksiyon kapmış ve çapaklanma oluşmuş göze el ile temas kesinlikle yapılmamalıdır. Yapılacaksa bile eller mutlaka sabunlu su ile iyice yıkanmalı ve durulanmalıdır.
 • Göz çapaklanmasına neden olan durumun çok iyi tespit edilmesi gerekmektedir. Enfeksiyon kaynaklı çapaklanmalar genellikle doktor tarafından verilen ilaçlar ile tedavi edilirken, çapaklanma kaynağı yabancı bir cisim ise bu yabancı cimin çıkarılması işlemi yapılmalıdır.
 • Bebeklerde göz çapaklanması tedavisi için genellikle serum fizyolojik kullanılmaktadır. Bebeğin gözüne serum fizyolojik damlatılması gerekir pratik bilgisi ile bebeklerde göz çapaklanması nasıl geçer sorusunun cevabı da verilmiş olmaktadır.
 • Bebeklerde göz çapaklanmasının geçmesi ile ilgili olarak yapılması gerekenlerden biri de gözlerin bebek şampuanı ile düzenli bir şekilde yıkanmasıdır. Göz çevresinin sık sık temizlenmesi çapakların çoğalmasını engelleyecek ve bebeğin rahatlamasını sağlayacaktır.
 • Göz kanallarına yarım dairesel hareketlerle masaj yapmak da göz çapaklanmalarını önemli oranda azaltacaktır.
 • Ayrıca demlenmiş ve soğutulmuş papatya çayı ile göz çevresine temiz bir bez ya da pamuk yardımıyla göz çapaklarından temizlenebilir. Papatya çayı ile göz çevresi, enfeksiyonlardan önemli oranda temizlenebilir.
 • Bebeklerde göz çapaklanması tedavisi için doğal antibiyotik görevi gören anne sütü de kullanılabilir. Çapaklanmış gözün burun tarafındaki köşesine birkaç damla anne sütü uygulaması yapılarak çapakların temizlenmesi sağlanabilir.
 • Bebeklerde göz çapaklanması tedavisi için doktorun verdiği damla veya merhem uygulaması yapılırken ellerin mutlaka yıkanmış olmasına ve hijyenik olmasına özen gösterilmelidir. Sabahları göz çapaklanması daha çok görüleceği için uygulamaların tümünün sabah yapılması tavsiye edilmektedir. Bazı göz damlalarının 7 günden fazla kullanılması bebeğe zarar verebileceği unutulmamalı ve ilaç kullanım süreleri hakkında doktorunuzdan veya eczaneden detaylı bilgi alımı sağlanmalıdır.

Özetle; bebeklerde göz çapaklanması görüldüğünde vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir ve çapaklanma nedenleri iyi analiz edilmelidir. Doktor muayenesinden sonra çapaklanma sebebinin enfeksiyon mu yoksa gözyaşı kanalının tıkalı olmasından mı kaynaklandığına bakılmalıdır. Çapaklanma sebebine uygun olan farklı tedavi yöntemleri doktor tarafından seçilir. Enfeksiyon kaynaklı çapaklanma ise doktor tarafından antibiyotik tedavisi, çeşitli merhem ya da damlalar uygulanarak bebek takibe alınır. Tedavi sonucunda çapaklanma geçmez ise gözyaşı kanalı tıkalı olma şüphesi belirebilir. Ve uygun tetkikler neticesinde tedavi yöntemleri uygulanır. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavi yöntemlerinin başında masaj uygulama ve hijyen kurallarına dikkat etmek gelmektedir. Tüm bu uygulamalara eş zamanlı olarak bebeğe ilaç ve merhem gibi tıbbi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bir yıl boyunca masaj yapılmış, hijyen kurallarına dikkat edilmiş ve ilaç tedavisi yapılmış olmasına rağmen göz çapaklanması sorunları devam ediyorsa cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Göz çapaklanması sorununun çözümünün her aşamasında doktor kontrolünde olmak ve tedaviyi aksatmamak çok önemli bir yere sahiptir.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA