Bebeklerde Yarık Damak Dudak Neden Olur, Ameliyatı

bebeklerde yarık damak, dudak neden olur, ameliyatı
bebeklerde yarık damak, dudak neden olur, ameliyatı

Bebeklerde Yarık Damak Dudak Neden Olur

Halk arasında tavşan dudak olarak da bilinen yarık dudak ve kurt ağzı olarak bilinen  yarık damak toplumumuzda her 1000 doğumun 1’sinde görülebilen anatomik bir gelişim bozukluğudur. Anne karnında gelişen bebekte yüzün oluşumu 8. ile 12 haftalarda belli olur. Bebeğin yüzünü oluşturan dokularda gelişim bozukluğu bu haftalarda belirti gösterir ve yarık damak, yarık dudak yüzü oluşturan bileşenlerin orta hatta simetrik olarak tamamlanmamasından kaynaklanır. Orta hat defekti olarak da adlandırılan dudak  yarığı veya damak yarığı tek başına olabildiği gibi her ikisi birlikte olabilirler. Bu yarıklar tek taraflı veya çift taraflı olabilir.

bebeklerde yarık damak dudak neden olur
bebeklerde yarık damak dudak neden olur

Yarık dudak ve damak anomalisi gelişim bozukluğundan kaynaklanan bir durum olabildiği gibi bazen de bebekte genetik defektler sonucu olarak da görülebilir. Böyle durumlarda bebek doğduktan sonra gen analizi yapılır. Eğer gen analizi normal çıkarsa tedavi sadece estetik cerrahi ile çözülür. Sadece yarık dudak defekti ile doğan bebeklerde emzirme problem oluşturmazken yarık damak ile birlikte olduğunda bebeği emzirmek mümkün değildir. Çünkü damak yarığı ağız içinde vakum oluşturmayı engeller ve üst damak burun kanalları ile birleşik olduğundan beslenme esnası akciğerlere kaçak oluşturur. Beslenme sorunu bebeğin hayatını tehdit eden risklere neden olabilir.

Doğduktan sonraki ilk aylarda beslenme güçlükleri çok ciddi sıkıntılar oluşturabilir. Bu nedenle bebeği besleyebilmek için bir süre hastane bakımı şarttır. Hastanede çocuk uzmanınız ile birlikte ortodonti ( Ağız ve çene cerrahisi) uzmanı bebeğinizin ağız içi yarığına uygun protezler yaparak damak yarığını geçici olarak kapatır. Bebek proteze uyum sağlayıncaya dek hastanede beslenmesini sürdürür. Protez ile birlikte özel biberon başlıkları kullanılarak bebeğin beslenmesi anne ile birlikte devam ettirilir. Bu şekilde yarık damak ameliyatına kadar bebek beslenir.

Bebeğin gelişimi ile birlikte ağız içi protezler belli sürelerle değiştirilir. Yeterli kilo alması ve büyüme gelişmesi uygun hale geldiğinde yarık damak ameliyatı uygulanır. Yarık damak  defekti solunum yolları ile birleşmiyorsa veya defekt küçük ise damak protezine gereksinim olmadan özel biberonlar ile bebek beslenmeyi öğrenebilir. Yarık damak doğan bebeklerde ilerleyen zamanlarda üst solunum yolları hastalıkları da sık görülebilir. Ameliyat süresi geciktirilmiş bebeklerde  diş gelişimi bozuklukları, konuşma bozuklukları, yüz simetrisinde yamukluklar görülebilir. Ancak gelişen tıbbı yöntemeler sayesinde yarık damak tedavi edilebilir ve yarık damak ameliyatı ile normal damak ve dudak yapısına kavuşabilirler. Tüm bu riskleri önlemek için bebeğin tüm ameliyatları 3. ve 6. aylarda tamamlanmalıdır.

Yarık Damak Neden Olur

Ailelerinde en çok merak ettiği soruların başında gelen bebeklerde yarık damak yarık dudak nedenleri incelendiğinde genetik ve çevresel faktörlerin yarık damağa neden olduğu belirlenmiştir. Yarık damakta genetik % 10 etkilidir. Eğer bebeğin anne ya da babasında yarık damak var ise bebeğin yarık damak olma riski vardır. Ayrıca bebeğin ailesinin birinde de yarık damak olması da risk oluşturur. Çevresel faktörlerde yarık damak yarık dudak riski yaratır. Kortizon alımı bu riski arttırır.

Ayrıca gebeliğin ilk 3 ayında anne adayı kızamıkçık enfeksiyonu geçirirse yarık dudak riski oluşur. Gebelikte sigara içilmesi, vitamin eksiklikleri de yarık damak riskini oluşturur.  Yarık damak erkek bebeklerde kız bebeklere oranla daha çok görülür. Bunun nedeni ise; ağız içi mezodermal çıkıntısının embriyonel birleşme döneminde kız bebeklerde 1 hafta daha geç olmasından kaynaklanır. Yarık dudak da mezodermal çıkıntılar birleşmediği için olur. Yarık dudak üst dudakta oluşur.

Yarık Dudak; İki taraflı dudak yarığı ya da tek taraflı dudak yarığı olarak oluşabilir.

Yarık Damak; Sert damak yarıkları, yumuşak damak yarıkları, küçük dilin ikiye ayrılması şeklinde ortaya çıkar.

Yarık damak ve yarık dudak meydana gelen bebeklerde ebeveynler kendilerini suçlu hisseder. Ancak genel olarak bir suç hissedilmesi yanlıştır. Bu tutum oldukça yanlıştır ve yarık damak ve yarık dudak tedavisine katkısı bulunmaz.

Bebeklerde Yarık Damak ve Dudak Ameliyatı 

bebeklerde yarık damak dudak ameliyatı
bebeklerde yarık damak dudak ameliyatı

Yarık damak ve yarık dudak anomalisi ameliyat ile tedavi edilebilir. Cerrahi operasyonlar sonrasında yarık  dudak ve yarık damak anomalisi estetik olarak düzeltilir.

Yarık Dudak Ameliyatı; Dudak fonksiyonu ve normal dudak görüntüsünü kazandırmak için yapılan yarık dudak ameliyatı hem yüz hem de dudak anatomisini normalleştirir. Dudak kasları, dudak mukozası, dudak derisi simetrik bir şekle getirilir. Yarık dudak ameliyatında bebekler yaklaşık 1 gün hastanede yatar ve ertesi gün taburcu edilir. Dudak kesiği hatlarının kirlenmemesi sağlanmalıdır. Kesiler her gün pomat ve antibiyotik ile temizlenir

Yarık Damak Ameliyatı; Yarık damak farklı çeşitlerde olabileceği için ameliyat da yarığın çeşidine göre yapılır. Burun boşluğu, diş aralıkları, küçük dil ayrımı gibi alanlarda bulunan yarıklar vardır ve plastik cerrahlar tarafından yarık damak ameliyatları yapılır. Damak kasları birbirinden ayrı olduğu için bebeklerde yarık damak konuşması oluşabilir ve sesler burundan çıkabilir “hım hım” sesleri duyulabilir. Bebekte hem dudak yarığı hem de damak yarığı bulunuyorsa  önce yarık damak ameliyatı yapılır. Ameliyat sonrası tam iyileşme sağlandıktan ve tam beslenmeye geçildikten sonra yarık dudak ameliyatı yapılır.

Yarık Damak Ultrasonda Belli Olur Mu

Yarık damak, yarık dudak küçük ise belli olmayabilir. Ancak gelişen görüntüleme sayesinde bebekte oluşabilecek anomaliler ultrasonda belli olmaktadır. Bebeklerde yarık damak ve yarık dudak ultrasonda belli olma oranı yaklaşık %30’dur. Ancak detaylı görüntüleme yöntemler uygulanırsa yarık damak ve dudak tespit edilebilir. Yarık damak ve dudak ölümcül bir hastalık değildir ve cerrahi operasyonlar ile tedavi edilebilir. Yarık damak ve yarık dudak ameliyatları bebek doğduktan sonra 2 – 6 ay arasında yapılabilir. Tam doğru süreyi bebeğin sağlık durumuna göre doktor belirleyecektir. Yarık damak dudak ile doğan bebekte beslenme sorunları, kalp ve nefes bozuklukları görülebilir. Yarık damak dudak operasyonlarını plastik cerrah, kulak burun boğaz uzmanı, çocuk genetik uzmanı ve ortodontist tarafından takip edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA