Bel Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer, Tedavisi

bel ağrısı neden olur nasıl geçer
bel ağrısı neden olur nasıl geçer

Bel Ağrısı Nedir

Dünya’da baş ağrısından sonra en sık karşılaşılan sağlık probleminin bel ağrısı olduğu tespit edilmiştir. Günümüzde nüfusun %75-80’inde farklı yaş grubundan pek çok kişide bel ağrısı şikâyetlerine yaygın bir şekilde rastlanmaktadır. Daha çok 35-40 yaşları arasında kadın ve erkekte eşit olarak görülmektedir. Kişilerin iş, sosyal ve özel hayatları fazlasıyla etkileyen bel ağrısı ciddi sağlık sorunlarının da habercisi olabilmektedir. Bel zorlanması veya duruş bozukluğu sonucu bel kaslarında, eklemlerde oluşan ağrıya bel ağrısı denmektedir. Bel ağrısı sebebi ile yürüme, ayakta durma, oturma gibi hareketlerin sınırlandığı görülmektedir.

Bel ağrısı beli aşırı zorlayıcı fiziksel hareket yapmak, hamilelik, aşırı kilo almak veya uzun süre ayakta kalma gibi nedenlerle artış gösterirken yatarak istirahat etmek ile bel ağrısı şikâyetlerinin önemli oranda azaldığı görülmektedir. Bel ağrısı şikâyetlerinin bazıları cerrahi müdahaleye gerek kalmadan istirahat ya da ilaç tedavisi ile geçerken bazı bel ağrısı şikâyetleri için cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Omurgada oluşan hasar sonucunda görülen bel ağrısı omurilikte oluşabilecek tümör gibi kanser hastalığının bile habercisi olabileceği unutulmamalı ve gereken önlemler alınarak tedavi sürecinin aksatılmaması gerekir. Artan bel ağrısı şikâyetleri olduğunda sinir ve omurilik cerrahına başvurmak gerekmektedir.

Bel Ağrısı Neden Olur

bel ağrısı neden olur
bel ağrısı neden olur

Sürekli oturarak çalışan veya ağır yük taşıyan kişilerde bel ağrısı şikâyetleri yaygın bir şekilde görülmektedir. Günlük yaşantımızı oldukça olumsuz etkileyen bel ağrısının kimi durumlarda ise stres nedeniyle ortaya çıktığı uzmanlarca dile getirilmektedir. Ancak bel ağrısı neden olur sorusuna verilecek cevapta bel ağrısının pek çok nedeni olduğu karşımıza çıkmaktadır.

 • Oturuş bozukluğu bel ağrısına neden olur.
 • Aşırı kilo almak bel ağrısına neden olur.
 • Uzun süre oturma veya ayakta kalmak bel ağrısına neden olur.
 • Omurga yaşlanması bel ağrısına neden olur.
 • Böbrek, sindirim sistemindeki iç organ bozuklukları bel ağrısına neden olur.
 • Stres hormonu nedeniyle gerilen bel kasaları bel ağrısına neden olur.
 • Hareketsiz yaşam ile zayıflayan bel kaslarımız esnekliğini kaybederek bel ağrısına neden olur.
 • Omur disklerinin bozulması veya yırtılması sonucunda ortaya çıkan bel fıtığı bel ağrısına neden olur.
 • Uzun süreli oturmak bel ağrısına neden olur.
 • Orta sertlikte olmayan, aşırı sert ya da aşırı yumuşak yatakta yatmak bel ağrısına neden olur.
 • Zorlama, düşme, kaza sonucu omurların birbiri üstüne kayması bel ağrısına neden olur.
 • Vücudun ön kısmına aşırı yük bindirdiği için büyük göğüsler bel ağrısına neden olur.
 • Kemiklerde oluşan kireçlenme bel ağrısına neden olur.
 • Zayıf karın kasları bel ağrısına neden olur.
 • Hamilelik ya da şiş göbek bel ağrısına neden olur.
 • Doğuştan gelen omurilik eğriliği bel ağrısına neden olur.
 • Kemik enfeksiyonu veya kas iltihabı bel ağrısına neden olur.
 • Burusella, osteoartrit, osteoporoz, disk bozulmaları gibi rahatsızlıklar bel ağrısına neden olur.
 • Omurga kemiklerinde bulunan tümör bel ağrısına neden olur.
 • Doğum veya jinekolojik operasyon bel ağrısına neden olur.
 • Böbrek taşı, safra kesesi, prostat, pelvik iltihabı gibi sorunlar bel ağrısına neden olur.

Bel Ağrısı Tedavisi

bel ağrısı tedavisi
bel ağrısı tedavisi

Bel ağrısı tedavisi yapılmadan önce mutlaka bel ağrısı nedenlerinin araştırılması gerekmektedir. Bel ağrısının nedenleri doğru tespit edildikten sonra doğru tedavi yöntemi uzman doktor tarafından uygulanmalıdır. Bel ağrısı tedavisi uygulamadan önce kişinin bel ağrısı nedeni, bel ağrısı şiddeti, yaşı, sağlık durumu iyi analiz edilmelidir. Evde dinlenme ve özel bakımlara rağmen 15 günden uzun süren bel ağrısı varsa uzman bir hekime başvurulmalıdır. Bel ağrısının tanısı ve incelenmesi sırasında tam kan sayımı, rutin idrar tahlili, karın ve pelvis ultrasonu, omurganın MR, rektum prostata ve cinsel organ incelenmesi, bel ve kuyruksokumu x-ray gibi tetkiklerinin uzman doktor tarafından ve laboratuar ortamında yapılması gerekmektedir.

Bel ağrısı tanısının ardından bel ağrısı tedavisinin nasıl olacağı hekim tarafından belirlenmektedir. Birçok bel ağrısı tedavi yöntemi mevcuttur. Bel ağrısı tedavisi yöntemlerinden biri olan kısa süreli bel ağrısından kurtulmak için ideal olan ağrı kesici ilaçlar kullanılmaktadır. Ağrı kesici ilaçlar kullanılırken aşırıya kaçmamalı ve doktor tavsiyesinin dışına çıkılmamalıdır. Bir diğer bel ağrısı tedavisi kas gevşeticilerdir. Kas gevşeticiler hafif ve orta bel ağrısı ağrı kesiciler ile düzelmezse doktorunuz kas gevşetici ilaç ya da kremler önerebilir. Kullanımı, dozu hakkında doktordan detaylı bilgi sahibi olmak ilaçların yan etkilerinden korunmak adına önemlidir. Mevcut bel ağrısı tedavi yöntemleri bel ağrısını dindirmiyorsa uzman doktor tavsiyesi ile kortizon enjeksiyon uygulaması yapılabilmektedir. Sinir köklerindeki iltihabı azaltmaya yardımcı olmaktadırlar. Direkt kas içine yapılabileceği gibi epudral boşluna da uygulanabilen bu tip enjeksiyonların içine ağrı kesici de ilave edilebilmektedir. Bel ağrısı denilince akla gelen bir diğer bel ağrısı tedavi yöntemi olan fizik tedavi gelmektedir. Bel ağrısı için fizik tedavi çok önemli bir yere sahiptir. Fizyoterapist eşliğinde yapılan fizik tedavi sürecinde ısı, elektriksel uyarı, kas gerdirme teknikleri ile çeşitli tedaviler yapılabilir. Ayrıca fizyoterapistin verdiği egzersizlerin yapılmasıyla bel ve karın kasları güçlendirilir ve böylece bel ağrısı tedavi sürecinde önemli oranda iyileşmeler görülür. Bel ağrısı tedavi yöntemlerinden bir diğeri ameliyattır. Bel ağrısı tedavi sürecinde ameliyata nadiren de olsa ihtiyaç duyulmaktadır. Bel ağrısı devamında görülen bacakta uyuşmanın önlenemediği durumlarda,  omurganın daralması ya da bel fıtığı gibi ağrıların tedaviye cevap vermediği durumlarda bel ağrısı için ameliyat önerilmektedir. Bunların dışında bel ağrısı tedavisinde son yıllarda uygulanan yöntemler arasında alternatif tıp, akupunktur, masaj, yoga ve bioenerjiyi de saymak mümkündür. Tüm bu yöntemlerin uzmanlar tarafından uygulanması bel ağrısının doğru bir şekilde tedavi edilmesi açısından çok gereklidir.

Bel Ağrısı Nasıl Geçer

bel ağrısı nasıl geçer
bel ağrısı nasıl geçer

Bel ağrısı nasıl geçer diye incelendiğinde öncelikle bel ağrısına sebep olan faktörün iyi belirlenmiş olması ve gereken önlemlerin alınmış olması gerekmektedir. Bel ağrısına neden olan etkeni iyi bilmeli ve ondan uzak durmalısınız. Oluşan duşuma bağlı olarak doktorunuz muayene sonucunda ağrının ileriye dönük olarak engellenmesi için çeşitli ağrı kesici ve kas gevşetici ilaç tedavileri uygulayabilir. Bunun yanı sıra bel ağrısı nasıl geçer sorusuna cevap olarak önerilen ve dikkatle uygulanması istenen bazı hususlar vardır;

 • Bol bol dinlenmek, istirahat etmek bel ağrısı için çok önemlidir. Çok uzun süre aynı pozisyonda kalmak bel ağrılarının artmasına neden olabilir. Örneğin uzun süre ayakta durmak ya da uzun süre oturmak da bel sağlığı için önerilmez. Arada küçük molalar vererek kısa yürüyüşler, ayağınızı uzatıp 10 – 15 dinlenmek bile bel bölgesinin rahatlamasını sağlayacaktır.
 • Sıcak ya da soğuk kompres yapmak bel ağrılarının hafiflemesine yardımcı olabilir. Bazı kişilerde sıcak uygulama bazı kişilerde ise soğuk uygulama işe yaramaktadır. Sizler kendiniz için en doğru yöntemin hangisi olduğunu deneyerek bulabilirsiniz. Bel ağrısı oluşan ilk 48 saat içinde soğuk kompresin 5 – 10 dakika boyunca bölgeye uygulanması tavsiye edilir. Ancak 48 saatten daha uzun süren bel ağrılarında sıcak yastık ya da sıcak bir duş ile sıcak kompres uygulaması yapabilirsiniz.
 • Kişinin günlük yaşam koşuşturmacası içinde yaptığı eğilme, kalkma, oturma, uyuma, ayakta durma gibi hareketleri düzgün bir şekilde yapması, iskelet ve omurga sağlığına ters olacak hareketlerden kaçınması bel bölgesini büyük oranda korumaktadır.
 • Fizik tedavi yöntemlerini uygulamak ve hafif düzeyde egzersizler yapmak da bel ağrısının geçmesi için yapılabilecekler arasında yer alır. Bel bölgesindeki kasların güçlenmesi ve omurların esneklik kazanması için yapılacak egzersizler çok önemlidir. Böylece omurlar ve diskler üzerine baskı yapan gücün kaslar tarafından kontrol edilmesi sağlanacak bel bölgesi rahatlayacaktır. Ancak hemen belirtelim her egzersiz ve spor bel sağlığına iyi gelmeyebilir. Yürüyüş ve yüzme gibi sporların bel sağlığı için uzmanlar tarafından önerildiği bilinse de siz yine de egzersiz ve spor konusunda doktorunuzdan daha geniş bilgi alabilirsiniz.

Bel ağrısını önlemek için;

 • Özellikle oturur pozisyondayken arka tarafa doğru aniden dönmek bel sağlığını ciddi anlamda tehdit eder. Sakin hareketler yapmaya çalışın.
 • Çok ağır eşya kesinlikle kaldırarak belinizi zorlamayın. Ancak yerden tüy bile alacak olsanız dizlerinizi kırarak çömelin.
 • Fazla kilolarınızdan kurtularak bel, kalça ve omurlara binen yükü hafifletebilirsiniz. Sadece kilo vererek bile bel ağrılarınızdan kurtulduğunuzu görebilirsiniz.
 • Mümkün olduğunca çok yükseğe uzanmamaya çalışın. Özellikle boyunuzdan yüksek yerlerdeki eşyaları almaya çalışmayın.
 • İş gereği uzun süre oturur pozisyonda çalışıyor ya da uzun süre araba kullanıyorsanız kısa molalar vermeyi ihmal etmeyin. Uzun süre aynı pozisyonda kalmayın. Oturduğunuz sandalye ve koltukta sırt & bel destekleyicilerini kullanın.
 • Yatar pozisyonda kitap okumak ya da dizüstü bilgisayarda çalışmak da bel sağlığını olumsuz etkilediği için önerilmemektedir.
 • Yatak ve yastık sağlığı bel için çok önemlidir. Günün önemli bir kısmını uyuyarak geçirdiğiniz yatağınızın omurga ve bel sağlığını desteklemesi yönünden ortopedik olmasına dikkat edin. Yatağınız çok sert ya da çok yumuşak olmamalıdır.
 • Özellikle kadınların bel bölgesine aşırı yüklenme getirdiği için uzun süre topuklu ayakkabı giymesi çok sakıncalıdır. Hem bel hem de ayak ve bacak sağlığı için spor ya da ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA