Bel Fıtığı Belirtileri Ne İyi Gelir Tedavisi

bel fıtığı belirtileri,ne iyi gelir,tedavisi
bel fıtığı belirtileri,ne iyi gelir,tedavisi

Bel Fıtığı

Bel bölgesi kalça ve kaburgalar arasında kalan vücut için önemli bir bölgedir. Özellikle çok ağır çalışanlarda görülen bel ağrısı günlük hayatı oldukça etkilemektedir. Bel ağrısının en yaygın sebebi bel fıtığı olmakla birlikte birçok faktör bel ağrısı oluşmasına sebep olmaktadır. Bu yazımızda bel fıtığı nedir, bel fıtığı nedenleri, bel fıtığı belirtileri, bel fıtığına ne iyi gelir, bel fıtığına evde çözüm önerileri gibi konularını sizler için araştırdık. Ayrıca bel ağrısı ile ilgili olarak detaylı bir şekilde hazırladığımız bel ağrısı neden olur, bel ağrısı adlı yazımızı da okumanızı öneririz.

Bel Fıtığı Nedir?

bel fıtığı nedir
bel fıtığı nedir

Özellikle bel fıtığından kaynaklanan bel ağrısı insanlar arasında oldukça yaygın bir ağrıdır. Bel bölgesindeki kasların gerilmesi sonucu görülen ağrı çeşidi bel ağrısı olarak tanımlanmaktadır. Gerilen doku ve kasların omuriliğe ve sinirlere baskı yapması sonucu görülen bel ağrısı çeşidine ise bel fıtığı denir. Bel fıtığı nedir? Sorusunu daha detaylı anlatacak olursak: Bel bölgesinde 5 adet omurilik arasında yer alan disk denilen kıkırdak dokular vardır.  Omurları birbirinden ayıran ve omurilikler arasındaki sürtünmeyi engelleyen dokuların içindeki disklerin çeşitli nedenlerle dışarı çıkması sonucu oluşan ağrıya bel fıtığı denir.

Bel Fıtığı Nedenleri

bel fıtığı nedenleri
bel fıtığı nedenleri

Genç, yaşlı, kadın veya erkek hemen hemen herkeste görülen bel fıtığı ağrıları genellikle geceleri artış göstermektedir. Bel fıtığı nedenleri başlıca şu şekilde olduğu bilinmektedir;

Ağır yüklerin taşınması bel fıtığı nedenleri arasında yer alır.

Ağır egzersiz veya ters bir hareketin yapılması diskleri olumsuz yönde etkileyerek bel fıtığı oluşumuna sebep olur.

Hareketsiz yaşam, kasların yapısını zayıflatarak, fonksiyonlarını bozar. Böylece boyun ve bel bölgesindeki kaslara fazla yük binmesini sağlayarak bel fıtığı oluşumunu güçlendirir.

Obeziteye bağlı aşırı kilo alımı bel fıtığı oluşumu için büyük bir tehdit unsurudur.

Disklerdeki bozulmayı tetikleyen sigara bel fıtığı nedenlerindendir.

Kaza sonucu oluşan kırık, çatlak gibi sonuçlar bel fıtığı nedenleri arasında yer alabilir.

Duruş ve yatış bozuklukları bel fıtığı ağrısına neden olmaktadır.

AS gibi genetik olan iltihaplı kemik hastalıkları da bel fıtığı nedenlerindendir.

Bel Fıtığı Belirtileri

bel fıtığı belirtileri
bel fıtığı belirtileri

Çoğunlukla sinsi ilerleyen ve birden ortaya çıkabilen bel fıtığı bazen de öncesinde sinyaller ile birlikte görülmektedir. Bel fıtığı belirtileri olan bazı semptomlar bulunmaktadır. Bel fıtığının erken teşhis ve kişiye özel en uygun tedavi için bel fıtığı belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak önemli avantajlar sağlamaktadır. Başlıca Bel fıtığı belirtileri şu şekildedir;

 • Bel bölgesinden bacağa doğru yayılan şiddetli ve uzun süren ağrılar
 • Yürümede zorlanma
 • Bacaklarda ve kalçada uyuşukluk hissi
 • Hareketlerde kısıtlanma
 • Siyatik gibi sinir kökü ağrıları
 • Omurgada karıncalanma ve yanma hissi
 • Tuvaletini tutamama

Bel Fıtığına Ne İyi Gelir

bel fıtığına ne iyi gelir
bel fıtığına ne iyi gelir

Bel fıtığına ne iyi gelir sorusuna verilecek ilk cevap istirahat etmektir. Bel fıtığı iyileşme sürecinde vücudun ihtiyaç duyduğu en önemli şey bol dinlenmek ve istirahat etmektir. Ancak istirahat ederken aşırı hareketsiz kalmamaya özen gösterilmeli arada yorucu olmayan egzersizler de yapılmalıdır. 5 günden uzun süren ve geçmeyen bel ağrıları için doktora gidilmesi gerekmektedir. Doktora düzenli giderek tıbbi kontrol altında olmak bel fıtığı iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Doktor tavsiyesi ile verilen ilaçları uygun dozda ve aksatmadan almak, verilen egzersiz örneklerini planlı bir şekilde uygulamak ve başarılı geçen fizik tedavi seansları bel fıtığına ne iyi gelir sorusuna verilecek başlıca cevaplar arasında yer almaktadır. Bel fıtığına iyi gelen diğer bir etken ise beslenme düzenine dikkat etmektir. Vücudun iyileşme sürecini hızlandıran iyi bir beslenme planı, sebze ve meyveler açısından zengin, tam tahıllı gıdalar, yağlı balıklar gibi sağlıklı besinler içermeli ve tedaviyi destekleyici olmalıdır. Bel fıtığının tedavisinde uygulanan tüm bu yöntemlere rağmen iyileşme sağlanamazsa fıtığın ilerleyen safhalarında ameliyat yapılması da gündeme gelmektedir. Ayrıca bel fıtığı ağrısını önlemek için yapılması gerekenler;

 • Düzenli spor yapmak, çok fazla ağır yük kaldırmamak, kötü hava koşullarından korunmak, kemik ve kaslarımızı güçlendirecek aktiviteler yapmak, stresli ortamdan uzaklaşmak, bol protein almak bel fıtığının oluşmasını önleyecek tedbirler arasında yer almaktadır.
 • Bel bölgesini sıkan kemer ve kıyafetler tercih edilmemelidir.
 • Uzun süre masa başında çalışan kişiler sandalyelerinde bel bölgesini destekleyecek aparatlar kullanmalıdır. Ayrıca ayaklarının hafif yüksekte kalmasını sağlayacak ayak altı destekleri kullanmalıdırlar.
 • Ağırlık kaldırırken iki elinizde eşit ve makul ağırlıklar olmasına dikkat edin.
 • Uzun süre araç kullanacaksanız belinize küçük bir yastık koymanız ve sık sık yürüyüş molası vermeniz tavsiye edilmektedir.
 • Yerden bir şey almak için eğilirken dizlerinizi kırarak çömelin.
 • Tek omuza asılan çanta yerine sırt çantası kullanın.
 • Topuklu ayakkabılar yerine ergonomik ve ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir. Uzun süre ayakta çalışan kişilerin ayakkabı içine destek tabanlık koyması da önerilmektedir.
 • Mümkün olduğu kadar dik durmaya dikkat edin.
 • Uzun süreli oturmanız gereken bir mesleğiniz varsa yarım saatte bir kalkıp kısa süreli de olsa yürüyüş yapmaya özen gösterin.
 • Bel fıtığı ağrısında önemli olan bir diğer husus ise yatış pozisyonudur. Bel ve sırt sağlığını destekleyici ortopedik yataklar tercih edilmeli ve yatış pozisyonuna dikkat edilmelidir. Yatak ne çok sert ne de çok yumuşak olmamalıdır. Ayrıca rahat ve ağrısız bir uyku uyumak için sırt üstü yatarken ayakların altına, yan yatarken de bacak altına yastık koyulmalıdır.

Bel Fıtığı Tedavisi Evde Çözüm Önerileri

bel fıtığı tedavisi evde çözüm önerileri
bel fıtığı tedavisi evde çözüm önerileri

Bel fıtığı tedavisinde evde çözüm önerileri ile ilgili doğal yöntemleri uygulayarak da etkili sonuçlar alınmaktadır. Bel fıtığı tedavisinde ağrı kesici ilaç, fizik tedavi, egzersiz gibi uygulamaların yanı sıra evde bitkisel ve doğal çözüm önerileri de tavsiye edilmektedir. Bel fıtığı tedavisinde evde çözüm önerileri için sunulan bazı bitkilerin bel bölgesine masaj yapılarak uygulanması bazı bitkilerin ise bitki çayı olarak tüketilmesi ve beslenme programına dahil edilmesi tavsiye edilmektedir. Bel fıtığı tedavisinde evde çözüm önerileri;

Bel fıtığı tedavisi için aksöğüt bitkisi: Aksöğüt bitkisinin gövdesi bel fıtığına bağlı olarak gelişen ağrıları azalttığı bilinmektedir. Aksöğüt bitkisinin içeriğindeki salisin etken maddesinin yatıştırıcı ve büzücü etkileri ile bel fıtığı tedavisinde kullanılan bitkisel bir yöntemdir.

Bel fıtığı tedavisi için çarkıfelek: Çarkıfelek bitkisi bel fıtığına bağlı olarak bel bölgesindeki ağrıları hafiflettiği bilinmektedir. Ayrıca çarkıfelek bitkisi kaslardaki batma hissini ve kas spazmını önemli oranda azaltmaktadır.

Bel fıtığı tedavisi için sıcak & soğuk kompresler: Özellikle uzun süren bel ağrıları için sıcak ve soğuk kompres uygulamalar çok etkili sonuçlar vermektedir. Bel bölgesinde özellikle enfeksiyonlu bir ağrınız varsa buz torbası ile uygulama yapmanız rahatlama sağlatacaktır. Kas ve dokulardan kaynaklı ağrılar için sıcak yastık uygulaması, sıcak bir duş alma ya da sıcak bitki çayları tüketmek işe yarayacaktır.

Bel fıtığı tedavisi için egzersiz: Sanılanın aksine bel fıtığı tedavisinde egzersiz yapmak çok önemlidir. Hafif veya orta şiddette bel fıtığı rahatsızlığınız var ise aşırıya kaçmadan ve fazla yüklenmeden bazı egzersizler yapılmalıdır. Kısa yürüyüşler, esneme ve gerilme hareketleri, hafif tempo kondisyon bisikleti, yüzme gibi etkinliklerin kolaydan zora olacak şekilde sıralı ve kademeli bir halde yapılması tavsiye edilmektedir.

Bel fıtığı tedavisi için zeytinyağı: 1 su bardağı zeytinyağı cezve içerisinde ılıtılır. Bel bölgesine masaj yapılarak sürülür. Masaj yapılan bölgenin üzeri ılık bir bezle kapatılır ve bir süre istirahat edilir.

Bel fıtığı tedavisi için lahana: 1 bardak doğranmış lahana yaprakları içine yarım bardak süt katın. 10 dakika kaynatın ve macun haline gelinceye kadar öğütün. Sonra bel bölgesine masaj yaparak sürüp 30 dakika bekletin. Haftada 3 kere uygulayabileceğiniz bu yöntem bel ağrılarınızı hızlı ve etkili bir şekilde kesecektir.

Bel fıtığı tedavisi için meşe kabuğu: 4 su bardağı su içine 2 – 3 avuç meşe kabuğu konulur ve 15 – 20 dakika boyunca kaynatılır. Kaynamış suya batırılan bez iyice sıkılır ve bel bölgesine sarılarak bir süre bekletilir.

Bel fıtığı tedavisi için bitkisel kür: 1 su bardağı kaynar su (klorsuz) içine 3 yemek kaşığı kilit otu katılır ve bir taşım kaynatılır. Ilıyınca masaj yapılarak bel bölgesine sürülür. Bel fıtığı tedavisi için bitkisel kürü haftada 2- 3 kez uygulayabilirsiniz.

Bel fıtığı tedavisi için bitkisel masaj yağı: Bir miktar hardal, biberiye yağı ve zeytinyağı ile hazırlanan karışım uygun bir kapta biraz ısıtılır. Bel fıtığı tedavisi için bitkisel masaj yağı ılıdıktan sonra ağrılı bölgeye masaj hareketleri yaparak 3 hafta boyunca yatmadan önce her gece uygulanabilir.

Bel fıtığı tedavisi için Hindistancevizi yağı: İçeriğinde bulunan aktif bileşenler sayesinde kas spazmlarını önemli oranda engelleyen, bağ dokularını onaran, krampları ve ağrıları önleyen hindistancevizi yağı bel ağrılarını önlemede de oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Isıtılan 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı ılıdıktan sonra ağrılı bölgeye 15 dakika masaj eşliğinde sürülür. Yağ iyice emildikten sonra bölge ılık su ile yıkanır. Bu yöntemi günde 2 defa uygulayabilirsiniz.

Bel fıtığı tedavisi için tüketilmesi gereken yiyecekler: Havuç ve havuç suyu, sarımsak, zerdeçal, rezene çayı ve defneyaprağı Bel fıtığı tedavisi için tüketilmesi gereken yiyeceklerin başında gelmektedir.

Bel fıtığı tedavisi için diğer bitkiler: Binbirdelik otu, biberiye ve kurbağa otu bel fıtığına bağlı sinir ağrılarını azaltırken, Hint yer alması, kava, zerdeçal, öküzgözü ve keçi sakalı gibi bitkiler bel fıtığında görülen ağrıları kesici özelliklere sahiptir.

Ayrıca çiğ patates lapasının ağrılı bölgeye sürülmesi bel fıtığı ağrılarını hafifletmektedir. Nane yağı ve sarımsak yağı gibi yağlar ile yapılan masajlar bel fıtığı ağrılarını dindirmek için çok faydalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here