Bel Göbek Çevresindeki Yağlardan Kurtulmak Mümkün Mü

bel ve göbek çevresindeki yağlardan kurtulmak mümkün mü
bel ve göbek çevresindeki yağlardan kurtulmak mümkün mü

Kilo problemi olanlar arasında en çok şikayet edilen konu bel ve göbek çevresindeki yağlanmalardır. Bel ve göbek çevresindeki yağlanmalar hem hareket kısıtlılığı hem de dış görünüşü etkilediği için insanlar tarafından üzerinde hassasiyetle duydukları bir konudur. Ayrıca bel ve göbek çevresindeki yağlanmalar sağlık açısından da kalp, felç, diyabet tip2 gibi birçok hastalığın habercisi olabilir.

Erkeklerde kadınlara kıyasla bel ve göbek yağlanma oranı daha fazla olduğu görülmektedir. Nedenleri ile ilgili yapılan araştırma sonuçlarına göre erkeklerde bel çevresindeki yağlanmanın daha fazla olmasının sebebi, seks hormonları olarak tespit edilmiştir.  40 yaşından genç kadınlarda en çok yağ oranı, kalça ve basen bölgesinde yer aldığı görülürken, 40 yaş sonrasında yağlanmanın karın bölgesine olduğu tespit edilmiştir. Buna sebep olarak ise 40 yaş sonrası kadınlardaki östrojen hormonunun azalması gösterilmektedir

Bu Yazının Konu Başlıkları

Bel ve Göbek Çevresinde Yağlanma Neden Olur?

bel ve göbek çevresinde yağlanma neden olur
bel ve göbek çevresinde yağlanma neden olur

Bel ve göbek çevresinde oluşan yağlanma için birçok sebep sıralanabilir. Hem psikolojik olarak ciddi rahatsızlık veren ve hem de sağlığımızı tehdit eden bu yağlardan kurtulmanın yollarının ipuçlarını sizler için derlediğimiz bu yazımızda bulabileceksiniz.

Fazla Kalori Alımı

Yağ içeriği yüksek besinleri çok fazla tüketmek, fazla kalori alımı, genetik faktörler, yaş, cinsiyet ve hareket yoğunluğu bel ve göbek çevresindeki yağlanmada etkin rol oynamaktadır. Satın aldığınız ambalajlı ürünlerin etiketini okuyarak, kalori hesabı yaparak, öğünlerinizde sebze tüketimine ağırlık vererek ve sporu hayatınıza katarak yağlardan kurtulmak tabi ki mümkün.

Homojenize Yağlar

Wake Forest Üniversitesi’nde yapılan bir bilimsel araştırmaya göre; margarin tipi yağlardan yapılmış olan pasta, kurabiye ve hamur işi ürünleri, kızarmış olan her türlü besinde bulunan trans yağ asitleri bel ve göbek çevresindeki yağlanmayı artırdığı saptanmıştır. Buna göre dikkat edilmesi gereken nokta trans ve homojenize yağ içeren besinleri tüketirken miktarına çok dikkat etmemiz gerektiğidir.

Fast Food Tüketimi

Fast food tarzı yiyeceklerin sık sık tercih edilmesi, içeriğinde bulundurdukları zararlı yağlar nedeniyle ve bu tarz yiyeceklerin porsiyon miktarının da günlük öğün miktarının çok üstünde olması sebebiyle özellikle bel ve göbek bölgesinde yağlanmalara sebep olmaktadır.

Alkol

Alkol tüketim miktarının fazla olması, bunun yanı sıra şekerli içeceklerin fazlaca tüketimi özellikle göbek bölgesindeki yağlanmada etkendir. Alkol ve yağın kalori hesabı yapıldığın birbirine eşdeğerde çıkması bu durumu kanıtlar niteliktedir.

D Vitamini Yetersizliği

D vitaminin yetersizliği ile vücutta doyma hissi duyulmaz ve dolayısıyla çok fazla yemek yemeye yol açarak göbek ve bel yağlanmasına sebep olur. Tavsiyemiz düzenli olarak kan tahlillerinizi yaptırarak D vitamini değerlerinizi kontrol etmenizdir.

Hareketsiz Yaşam

Hareketsiz yaşam tarzı, uzun süre oturarak çalışmak bel ve göbek çevresindeki yağlanmanın diğer başlıca sebepleridir. Her türlü zayıflama ve yağlardan kurtulma çözüm önerilerinin başında spor yapmak yer almaktadır. Zira tek başına beslenme yeterli olmamaktadır. Bel ve göbek çevresindeki yağlardan kurtulmak için özellikle pilates, jimnastik gibi bölgesel zayıflama hareketlerinin yapıldığı sporlar tercih edilmelidir. Alternatif olarak yüzme sporunu da tercih edebilirsiniz.

Yağlardan Kurtulmak İçin 

Bel ve göbek çevresindeki yağlardan ve diğer bölgelerdeki yağlardan kurtulmanın yollarını sizler için araştırdık ve kısaca derledik. Yağlardan kurtulmak için yapabilecek birçok öneri uygulama olduğu gerçeğini göz önüne alırsak belirtmek isteriz ki dikkat edilmesi gereken nokta, her şeyden önce sağlık için gerekli olan bu yaşam şeklini istikrarlı bir şekilde devam ettirmeniz ve gereken özeni göstermenizdir. Böylece kısa sürede etkili sonuçlar almanız çok daha hızlı ve kolay olacaktır.

Yağlardan Kurtulmak İçin Yeşil Çay

Yeşil çay bitkisi bel ve göbek çevresi yağlanmasını önlemede çok etkilidir. Amerika Beslenme Dergisi’nde yapılan bir araştırmaya göre; yeşil çay kilo vermeye kesinlikle yardımcı oluyor. Tabi ki beslenme kontrolü eşliğinde yapılan bir spor programını uygulayan bireyler için kilo verme daha hızlı gerçekleşiyor. Araştırmacılar, yeşil çayın içeriğinde bulunan etken maddenin, kalori yakma hızını artırdığını, özellikle bel ve göbek çevresindeki yağları önemli oranda azalttığını ispat etmişlerdir.

Yağlardan Kurtulmak İçin Yaban Mersini 

Yine yapılan bir araştırma sonuçları uyarınca yaban mersini meyvesini yiyen insanların bel bölgesinin daha az yağlandığı görülmüştür.

Yağlardan Kurtulmak İçin Lifli Besinler

Amerikan Klinik Beslenme dergisinde yayınlamış olan bir araştırma makalesinde, obez kişilerde uygulanan diyet programında lifli besinlere ağırlık verilmiştir. Programın sonunda bel bölgesinde daha fazla yağ azalması meydana geldiği görülmüştür. Sizler de öğünlerinizde lifli besinleri tüketerek bel ve göbek bölgesindeki yağlardan hızlıca kurtulabilirsiniz. Örneğin miktarına dikkat ederek beyaz pirinç yerine esmer pirinç, bulgur, mercimek, yulaf, badem, elma, ananas, tam tahıllı ya da kepekli ürünlere öğünlerinizde yer açabilirsiniz.

Yağlardan Kurtulmak İçin Suy

Evet yanlış duymadınız. Su, bel ve göbek çevresindeki yağlardan kurtulmada çok önemli bir yere sahiptir. Organlarımızın iyi çalışması için, kısacası vücudumuzun genel sağlığı için su içmeyi ihmal etmemeliyiz. Bel ve göbek çevresindeki yağlardan kurtulmak isteyen bir yetişkinin günlük en az 8-10 bardak su tüketmesi gerektiğini unutmayınız. Suyunuzu hiçbir zaman yanınızdan ayırmayınız.

Yağlardan Kurtulmak İçin Elma

Özellikle yeşil elma içeriğinde bulunan C vitamini, beta karoten bileşeni ile yağları yakmada önemli bir silahtır. Uzmanlar tarafından her sabah kahvaltı öncesi tüketilmesi tavsiye edilen bir meyvedir. Özellikle yulaf ve yağsız yoğurt ile birlikte tüketilmesi sonucu yağ yakımını hızlandırıcı etkileri olabilir.

Göbek Eriten Kür Tarifi

Bu tarif ile hem zayıflayacak hem de göbek bölgesinde oluşan yağlardan hızlıca kurtulacaksınız. Hazmı kolaylaştıran, kabızlık giderici ve ödem söktürücü etkisi olan bu kür evde bulunan ve tamamen doğal malzemeler ile yapılabiliyor. 1 kase yoğurt içine 1’er çay kaşığı toz tarçın, zerdeçal ve zencefili katıp iyice karıştırın. Uyumadan 4 saat önce yiyin. Yatana kadar olan sürede ise en az 4 bardak suyu yudum yudum yavaşça için. Etkisini hemen fark edeceksiniz.

  • Hazır ya da ev yoğurdundan yapabilirsiniz.
  • Kürü haftada en çok 2 kez yapın.
  • Emziren anneler ve hamileler için uygun değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA