Beta Hcg Hormonu Nedir

beta hcg hormonu nedir
beta hcg hormonu nedir

Kadınlarda gebeliğin var olup olmadığının ispat yollarından biri de kanda beta hcg hormonunun bulunmasıdır. Bu hormon hamilelik döneminin ilk günlerinden başlayarak yükselişe geçer.

Hafta Hafta Hamilelik Gebelik 

Bunu yanı sıra gebeliğin dışında farklı kadın hastalıkları nedeniyle de hcg hormonunun artış gösterdiği bilinmektedir. Öyle ki dış gebelik, çeşitli tümör ve mol gebelik gibi durumlarda da Hcg hormonunun artış gösterdiği yapılan kan tahlillerinde ortaya çıkmaktadır.

Hcg Hormonu Nedir

hcg hormonu nedir
hcg hormonu nedir

Hcg hormonu hamilelik hormonu olarak bilinir. Anne adayında idrar ya da kan testi ile hcg hormon seviyesi ölçülebilir.

Hcg hormonu glikoprotein tipinde bir hormon çeşididir. Hcg hormonunun alfa ve beta olmak üzere iki değişik yapısı bulunur. Gebelik döneminde yapılan kan tahlillerinde beta hcg hormonu seviyesine bakılır ve yapılan ultrason ile muayene sonucunda gebeliğin olup olmadığı netleştirilir.

Ayrıca hcg hormonu gebelikte çok önemli görevler de üstlenir. Hcg hormonu gebelikte rahim kasılmalarını engellediği gibi erkek bebeklerin testislerindeki testosteronlarının uyarılmasını da sağlar. Hcg hormonu gebelik sürecinde düşük riskini önleyen bir hormon olan progesteron hormonun üretilmesini de sağlar.

Tüm bunların yanı sıra Hcg hormonun ilk aylarda hızlı bir şekilde yükselişe geçmesi ile anne adayında mide bulantılarının görülmesine de sebep olur.

Hamilelikte Mide Bulantısı

Hcg Hormonu Ne Zaman Artar

hcg hormonu ne zaman artar
hcg hormonu ne zaman artar

Gebe olmayan kadınlarda hcg hormon değeri sıfır ya da sıfıra çok yakın bir değerdedir. Örneğin gebe olmayan bir kadında hcg hormonu 0 ile 10 mlU/ml seviyelerinde olabilir. Gebelikte hcg hormon seviyesinin artmasının sebebi emriyodur. Embriyo rahme tutunduktan yani gebeliğin oluştuğu ilk 10 gün içinde plasenta hücreleri hcg hormonu salgılamaya ve üretmeye başlar. Böylece yapılan kan tahlillerinde hcg hormonunun artış gösterdiği görülür.

Gebeliğin ilk haftalarında Hcg hormonu 48 ya da 72 saat içinde iki kat artmaktadır. Bu artış seviyesi her anne adayında farklı olabileceği gibi fetüsün anne rahmine yerleşmesi ile birlikte çok daha hızlı bir şekilde arttığı da bilinmektedir.

Hamileliğin 10. Ve 12. Haftalarında en yüksek seviyelere ulaşan hcg hormonu doğuma kadar 18000 – 20000 mlU/ml civarında sabit kalır.

Gebelikte beta hcg hormonu ortalama seviyeleri;

  • 3. Haftada; 10 – 50 mlU
  • 4. Haftada; 5 – 450 mlU
  • 5. Haftada; 20 – 7, 300 mlU
  • 6. Haftada; 1,080 – 56, 000 mlU
  • 7. ve 12. Haftalar arasında; 7, 650 – 290, 000 mlU
  • 13. ve 16. Haftalar arasında; 13, 300 – 250, 000 mlU
  • 17. ve 24. Haftalar arasında; 4, 000 – 165, 000 mlU
  • 25. ve 40. Haftalar arasında; 3, 640 – 117, 000 mlU

Hcg Hormonunun Düşmesi Ne Anlama Gelir

Hcg hormonunun gebeliğin ilk zamanlarında düşüş seyrinde olması bir sorunun var olduğu anlamına gelir. Düşük riski ya da dış gebelik olabileceği gibi farklı gebelik sorunlarından dolayı da hcg hormonu seviyesi düşebilir. Normalde düzenli bir şekilde artış göstermesi gereken hcg hormonu düşüş halinde seyrediyorsa gebelik ile ilgili sorun olabilir. Bu nedenle mutlaka doktor kontrolünde olmak gerekir.

Anne adayı doğum yaptıktan sonra ya da düşük yaşadıktan sonra da hcg hormonu seviyesi yavaş yavaş inişe geçer. Her anne adayında hcg hormonunun azalma süresi değişkenlik gösterir.

Beta Hcg Hormonu Seviyesi İle Gebelik Testi

beta hcg hormonu seviyesi ile gebelik testi
beta hcg hormonu seviyesi ile gebelik testi

Hcg hormonun sıfırdan fazla olması gebelik olabileceği anlamına gelse de ultrason ya da doktor muayenesine girmeden net bir şey söylemek doğru olmaz. Hcg hormonunun 1000’ den az olması durumunda kese henüz çok küçüktür bu nedenle hcg hormonunun 1000’den fazla olması halinde ancak ultrasonda kese görünümü gerçekleşir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Gebeliğin olup olmadığını kan tahlilinden yani hcg hormonundan anlamak için yumurtlama döneminden en az 10 – 12 gün geçmiş olması gerekir. Tüp bebek tedavisinde ise embriyo transferi gerçekleştiği tarihten yaklaşık 12 gün sonra kanda gebelik testine bakılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA