Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir Beyaz Çay Zayıflatır Mı

beyaz çayın faydaları nelerdir,zayıflatır mı
beyaz çayın faydaları nelerdir,zayıflatır mı

Zayıflamak ve formda kalmak isteyenler için en faydalı bitki çaylarından birisi de beyaz çaydır. Sindirime yardımcı olması, metabolizmayı hızlandırması beyaz çayı zayıflamak ve formda kalmak isteyenler için en iyi tercih haline getiriyor. Beyaz çayın son zamanlarda daha çok tüketilmesinin bir nedeni de kalp kirizi riskini azaltmasıdır.

Beyaz Çay Nedir

beyaz çay nedir
beyaz çay nedir

Beyaz çay; klasik siyah çayın da yeşil çayın da bitkisi olan camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilmektedir. Beyaz çay elde edilirken çay yaprağının işlenme tekniği ve çay için seçilen çay yaprakları da farklıdır. Beyaz çay için çay yaprakları tam olgunlaşmayan ve açılmayan yapraklar toplanır. Toplanmış olan ve henüz tam olgunlaşmayan çay yaprakları beyaz tüylerle kaplı olduğu için beyaz çayın ismi de bu beyaz tüylerden gelmektedir.

Aynı bitkiden elde edilmesine rağmen, çay yapraklarının henüz tam olgunlaşmayan kısmının toplanması ve işleyiş tekniğinin farklı olmasından dolayı beyaz çayın tadı siyah çaydan farklıdır. Siyah çay daha sert bir aromada iken beyaz çay daha hafif aromalıdır ve içimi de siyah çaya göre daha kolaydır.

Ağız sağlığını koruma, bol miktarda antioksidan içermesi ve antibakteriyel özellik taşıması beyaz çayın başlıca faydalarındandır. Çaylar arasında en az işlenen çay olan beyaz çayın içimi de oldukça kolaydır ve hafif bir tadı vardır. Kullanımı Çin’e kadar dayanan beyaz çay yıllar içinde tüm dünya da içilmeye başlanmıştır.

Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir

beyaz çayın faydaları nelerdir
beyaz çayın faydaları nelerdir

Sağlık için birçok faydası bulunan beyaz çay, yeşil çaya göre daha fazla antioksidan içerir.Çünkü çay yaprakları toplanırken daha az okside olur. Birçok hastalık için de yararlı olan beyaz çay zayıflamaya da yardımcıdır.

Kansere karşı iyi gelir; Beyaz çay ile ilgili son yapılan araştırmalara göre (Oregon Eyalet Üniversitesi) içerisindeki kateşinlerin kanserli hücre oluşumunu engellediği ve kanserli kitlenin de büyümesinin yavaşladığı bilinmektedir. Düzenli olarak beyaz çay içilmesi; mide, akciğer, kolon, cilt, göğüs kanseri riskini de azaltmaktadır. Kanser hastalarının beyaz çay tüketmesinde yarar vardır.

Cilt sağlığına iyi gelir; Sağlıklı bir cildin en önemli özelliklerden birisi de nem seviyesini korumaktır. Beyaz çayın antioksidan içermesi cildin daha sağlıklı ve genç görünmesini sağlar. Beyaz çayda bol miktarda bulunan antioksidan cildi içerden besler ve canlılık kazanmasını sağlar. Beyaz çay ayrıca güneşin zararlı ışınlarına karşı cildin korunmasına yardımcı olur.

Kalp sağlığı için; Beyaz çay içmenin en önemli faydalarından birisi de kalp hastalıkları riskini düşürmesidir. Beyaz çay içinde bulunan kateşinler maddesi damarları genişletir ve kan basıncını düşürerek vücudun da kan akış seviyesini dengeler.

Antibakteriyel İçermesi; Beyaz  çay bileşenlerinde bol miktarda antibakteriel bulunur. Bu özelliği sayesinde vücudu ve cildi bakteri ve mikroplardan korur. Vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı koruyucu özelliği vardır.

Beyaz çay sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Yiyeceklerin sindirimini kolaylaştırır ve bağırsakların daha iyi çalışmasını yardım eder.

Kemik sağlığı içinde faydalı olan beyaz çay osteoporoza iyi gelir.

Beyaz Çayın Diğer Faydaları; 

  • Stresi azaltatır ve sakinleştirici özellik taşır.
  • Vücutta bakteri oluşmasını engeller.
  • Dolaşım sistemine fayda sağlar.
  • Kan şekerini dengeler.
  • Ağız ve diş sağlığını korur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olur.

Beyaz Çay Zayıflatır Mı

beyaz çay zayıflatır mı
beyaz çay zayıflatır mı

Beyaz çayın en önemli faydalarından birisi zayıflamaya yardımcı olmasıdır. Düzenli olarak beyaz çay tüketilmesi yağ hücrelerinin oluşumunu engeller ve yağ yakımını da hızlandırır. Yağ yakımını hızlandırmasının en önemli adımı ise metabolizmayı hızlandırmasıdır. Daha hızlık çalışan metabolizma yağ yakımını da hızlandırır.

Beyaz çayın zayıflamaya bir diğer etkisi de vücuttan ödemin atılmasına yardımcı olmasıdır. Vücutta biriken toksin,ödem ve sıvının atılmasını sağlayarak kilo vermeyi hızlandırır. Ancak zayıflamak ve zayıflama sürecini hızlandırmak için beyaz çayın içilmesinin yanında sağlıklı beslenmeye de çok önem verilesi gerekiyor. Gereksiz karbonhidrat alımı yapılmamalı ve egzersizler ile desteklenerek sağlıklı kilo verilmelidir.

Beyaz Çay Nasıl Hazırlanır

beyaz çay nasıl hazırlanır
beyaz çay nasıl hazırlanır

Beyaz çay aktarlarda yapraklı olarak ya da marketlerde poşet çay şeklinde satılmaktadır. Beyaz çay hazırlamak için kaynamış olan 1 bardak suyun içine 1 çay kaşığı beyaz çay eklemek yeterlidir. Yaklaşık 3-5 dakika beyaz çayın demlenmesi için beklenir ve süzüldükten sonra içilir. Poşet beyaz çayı da yine aynı şekilde 1 bardak kaynamış suyun içine koyarak demlenmesi beklenir. Beyaz çay demlendikten sonra 2 ya da 3 defa daha sıcak su ile demleyerek içilebilir, aromasını hemen kaybetmez.

Beyaz çayı gün içinde yemeklerden sonra ya da ara öğünlerde rahatlıkla içebilirsiniz. Günde 3 defa rahatlıkla içilebilir.

Beyaz Çay Nerede Satılır

Günümüzde beyaz çayın tüketimi olukça artmıştır ve beyaz çaya ulaşmak da kolaydır. Beyaz çay büyük marketler, aktarlar ve internet üzerinden satış yapan alışveriş sitelerinde satılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA