Beyaz Ekmeğin Zararları ve Kalorisi

beyaz ekmeğin zararları, kalorisi
beyaz ekmeğin zararları, kalorisi

Beyaz Ekmek

Sofralarımızın en temel besini olan beyaz ekmek ülkemizde en fazla tüketilen ekmek çeşitlerindendir. Ülkemizde günde ortalama 7-8 dilim ekmek tüketilmektedir ve kültürümüzden de kaynaklı olarak ekmeksiz sofraya oturulmaz anlayışı hakimdir.  Ancak yemek kültürümüzde önemli bir yeri olan beyaz ekmek fazla tüketildiği zaman sağlığımız için bazı tehditler oluşturabilmektedir.

Siyez Ekmeği Faydaları

Beyaz ekmek her yiyecekte olduğu gibi aşırı miktarda tüketildiğinde başta kilo problemi olmak üzere kalp ve damar tıkanıklığına kadar pek çok rahatsızlığa neden olmaktadır. Ancak ülkemizde ekmek tüketimi oldukça fazladır “ekmeksiz doymuyorum”ekmeksiz yaşayamam” gibi cümleler ekmeğe olan bağımlılığımızı gösterir niteliktedir.

Yazımızda beyaz ekmeğin zararlarını, beyaz ekmek bağımlılığını ve beyaz ekmek kalorisi hakkında önemli bilgiler bulabileceksiniz. Bizim tavsiyemiz mümkün olduğunca siyez unundan yapılmış siyez ekmeğinin ya da tam buğday unundan yapılmış tam buğday ekmeğini tüketmenizden yanadır.

Aslında beyaz ekmeğin zararları başlığında değinmek istenilen konu ekmeğin ham maddesi olan beyaz undur. Ekmek bilineceği üzere buğdaydan üretilir. Önemli bir tahıl ürünü olan buğday ise sağlığımız için oldukça faydalı bir besindir. Ancak günümüzde beyaz unu daha uzun saklamak için buğday çok fazla işlem görmekte ve gerçek besin değerlerini kaybetmektedir.

Günümüzde kullanımı oldukça yaygın olan beyaz unun bu tenli tercih edilmesindeki bir başka neden ise; beyaz unun daha güzel hamurlaşması ve kabarmasıdır. Beyaz unun hamurlaşmasındaki en önemli etken ise içinde bol miktarda gluten bulunmasıdır. Gluten beyaz unun kolayca hamurlaşmasını sağlarken beraberinde birçok hastalığı da getirmektedir. Glutenin neden olduğu hastalıkların başında ise çölyak hastalığı gelmektedir. 

Siyez Unu Nedir, Faydaları Nelerdir

Beyaz Ekmeğin Zararları

beyaz ekmeğin zararları
beyaz ekmeğin zararları

Beyaz ekmeğin zararı, ham maddesi olan beyaz undan gelmektedir. Beyaz un elde edilirken buğday birçok işlemden geçmektedir ve maalesef besleyici özelliklerini kaybeder. Beyaz un vitamin ve minerallerin %80’ini kaybetmiş bir un türüdür. Ayrıca lif oranı da çok azdır. Dolayısıyla beyaz undan yapılan beyaz ekmeğin de besleyici bir özelliği bulunmaz.  Vücudumuz için gerekli olan vitamin ve mineraller beyaz ekmekte bulunmaz.

Beyaz ekmek besleyici olmadığı gibi gerçek olmayan bir doygunluk hissi verir. Kısa bir süre sonra acıkmalar başlar ve tekrar yemek yeme hazzı uyanır.

Besleyici bir özelliği olmayan beyaz ekmek vücuda alındığı zaman sadece mideyi şişirmeye yarıyor ve sindirim ve boşaltım sistemi de ekmeği sindirmek için boş yere çalışmış oluyor.

Beyaz ekmek işlenmiş karbonhidrat oranı yüksek bir gıdadır ve işlenmiş karbonhidrat vücudumuzda yağ olarak depolanmaktadır.

Beyaz ekmek üretimi sırasında eklenen koruyucu maddeler migren ağrılarını da tetiklemektedir.

Migren Belirtileri Nelerdir

Beyaz ekmeğin içinde bulunan tatlandırıcılar ve  kıvam arttırıcı maddeler damar tıkanıklığı ve tansiyon bozukluğuna neden olabilir.

İçeriğinde posa bulundurmayan beyaz ekmek kabızlığa neden olabilir.

Beyaz ekmek içinde bulunan katkı maddelerinden ve işlenmiş beyaz undan dolayı kişilerde bağımlılık yaratabilir. Bu bağımlılık karbonhidrata olan bağımlılıktır. Beyaz ekmekle vücudun kan şekeri hızla yükselir ve kişi geçici bir tokluk ve mutluluk hisseder ancak çok kısa bir süre sonra da kan şekeri hızla düşer ve kişi açlık hissi yaşamaya başlar ve yeme isteği uyanır.

Beyaz ekmeğin bir diğer zararı ise göbek bölgesinde yağlanmaya neden olmasıdır.

Beyaz ekmeğin glisemik endeksi çok yüksektir. Glisemik endeks kan şekerini hızla yükselten bir maddedir. Beyaz undan yapılan her türlü yiyecek glisemik endeksi yüksektir ve vücudumuzda ciddi tahribatlara neden olabilir. Yapılan araştırmalara göre glisemik endeksi yüksek besinler (Beyaz ekmek, pirinç) tüketmek akciğer kanserine yakalanma riskini de %48 arttırdığı ortaya çıkmıştır.

Beyaz ekmek kandaki insülini arttırdığı için şeker hastalığı riskini arttırır.

Beyaz Ekmek Kalorisi

Beyaz ekmek oldukça kalorili bir besindir. 100 gramlık bir beyaz ekmek yaklaşık 250 kaloridir. Fırınlarda satılan standart büyüklükte bir ekmek 250 gramdır ve  1 tane beyaz ekmek yaklaşık 1000 kalori civarındadır. Ayrıca beyaz ekmek üretilirken içerisine beyaz un ile birlikte, tuz ve katkı maddeleri de eklenmektedir. Hiçbir besleyici özelliği bulunmayan beyaz unun yine şeker ve tuz ile birleşerek vücuda kalori sağlamaktan başka görevi yoktur.

Günümüzde ekmek yemeyen insan çok azdır. Zaten sağlıklı yağlara (Omega-3ve omega-6), çinko, kalsiyum ve karbonhidrat gibi maddelere vücudumuzun ihtiyacı vardır. Bu yüzden ekmek tüketilmelidir. Ancak belirtiğimiz bu bileşenler daha az işlem görmüş tam buğday unundan ya da siyez unundan yapılan ekmeklerde bulunmaktadır. Ekmek tüketirken tercihinizi tam buğday ekmeğinden, siyez ekmeğinden yana kullanmanız sağlığınız için daha faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA