Beyin Kanaması Belirtileri Nelerdir Nasıl Anlaşılır

72
beyin kanaması belirtileri nasıl anlaşılır
beyin kanaması belirtileri nasıl anlaşılır

Beyin kanaması; kafatası altındaki beyin damarlarının bütünlüğünün bozulması sonucunda beyin içinde kan birikmesidir. Beyin kanamasına yol açan ana nedenlerden birisi yüksek tansiyondur.  Genellikle 50 yaş altında görülen beyin kanaması nedenleri arasında hipertansiyon, kafa travmaları ve kafatası içindeki damarlarda bozukluk sonucu oluşur. Beyin kanaması ile ilgili dikkat edilmesi gereken nokta; yüksek tansiyon ve anevrizma zamanla gelişen rahatsızlıklar olduğu için kanamanın olduğu bölgedeki dokularda yavaş yavaş zarar verirler bundan dolayı en son noktaya gelene kadar ciddi belirti göstermezler. Bu bazen birkaç saat ya da birkaç hafta alabilir.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Bu Yazının Konu Başlıkları

Beyin Kanaması Belirtileri Nelerdir

beyin kanaması belirtileri nelerdir
beyin kanaması belirtileri nelerdir

Beyin kanamasının hangi bölgede meydana geldiğine bağlı olarak beyin kanaması belirtileri değişiklik gösterebilir. Beynin konuşmayla ilgili bölümünde oluşan kanama konuşma bozukluklarına neden olabilir ya da beynin görme kısmında meydana gelen kanama görme bozukluklarına yol açabilir.

beyin kanaması
beyin kanaması

Beyin kanaması belirtilerinde; vücudun bir bölümünde dengesizlik, kasılma titreme görülebilir.

Beyin kanaması beynin alt kısmında oluştu ise kişi komaya girebilir.  Bazı durumlarda kanama aniden ortaya çıkıp belirtiler gösterebilir fakat kanamaya bağlı belirtiler birkaç saat sürebilir.

Bölgesel baş ağrıları; Beyin kanaması belirtilerinde görülen en sık belirtilerden birisi de bölgesel baş ağrılarıdır. Bölgesel görülen baş ağrıları çok şiddetlidir ve kişiyi uykusundan uyandıracak şekilde ağrı verir ve baş ağrısı öksürme, öne eğilme gibi pozisyonlarda daha da şiddetlenebilir. Ancak her beyin kanaması belirtilerinde bölgesel baş ağrıları görülmeyebilir.

  • Konuşma ve konuşulanları anlamada zorluk çekme
  • Bilincin zayıflaması
  • El titremeleri
  • Mide bulantısı
  • Vücudun denge kaybı yaşaması ve vücut koordinasyon bozukluğu
  • Göz kapağı düşmesi ve yutkunmada zorluk.
  • Burundan kan gelmesi
  • Yavaş gelişen,hafif sızıntılı beyin kanamalarında kafatası kemiklerinin genişleyememesi kafes gibi beyni çevrelemesi nedeniyle belirtilerin oluşması  günlerce sürebilir. Kafa İçi Basıncın artması (KİBAS) ile beyin bası altında kalır ve belirtiler fark edilir hale gelir.
  • Kafa içi basıncın artmasının en belirgin belirtisi gözlerdedir. Göz bebekleri aşagıya doğru kayar, göz akı üst göz kapaklarından belirgin bir şekilde görünür.Buna gözlerde batan güneş manzarası belirtisi denir.

Beyin kanamasında görülen diğer belirtilerdir.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Beyin Kanaması Nasıl Anlaşılır

Beyin kanaması çok ciddi bir rahatsızlıktır ve kısa sürede müdahale edilmesi gerekir. Beyin kanaması sırasında kan beyin içindeki yüzeylere dolmaya başlar ve kanın dolmaya başladığı bölgelerde yer alan dokularda beyin hücreleri ölür. Ancak beyin kanaması geçiren bir kişinin yaşadığı semptomları her kişi beyin kanaması olarak anlayamayabilir. Beyin kanaması nasıl anlaşılır sorusunu yanıtlamak için; beyin kanaması geçiren kişi hiçbir darbe almadan dengesini kaybedip düşüyorsa hemen kaldırılmalı ve kendine getirilmeye çalışılmalıdır. Kişiye gülümsemesini ve bazı basit cümleler kurmasını isteyebilirsiniz. Nerede olduğunu, adını ,bugünün tarihini  sorarak bilincinin açık olup olmadığını, yer ve zaman oryantasyonunu kontrol edebilirsiniz. Kan damargggggggKişinin dilini dışarı çıkarmasını isteyin ki bunu yapamıyorsa dili yamulmuş olabilir felç geçiriyor olabilir.

Sabah Kalkınca Baş Ağrısı Neden Olur

Beyin Kanaması Neden Olur

Beyin kanamasına neden olan çeşitli sebepler vardır. Bu risk faktörleri beyin kanaması riskini artırır.

Yüksek Tansiyon; Yüksek tansiyon ve tansiyonun sürekli yüksek seyretmesi beyin damarı çeperlerini yıpratır ve beyin kanaması için en büyük riski oluşturur.

Kafa Travmaları; Başın ve kafatasının almış olduğu darbe beyinde ve beyin damarlarında hasara neden olarak beyin kanamasına neden olabilir. Özellikle 50 yaş altındaki kişilerde görülen beyin kanaması kafa travmalarından dolayı görülür.

Anevrizma; Kan damarlarının içinde oluşan kan dolu baloncuklardır. Yıllarca sessiz kalıp hiç belirti vermediğinden yüksek tansiyonda hassas beyin damarlarının ilk patladığı yerlerdir.Ciddi beyin kanamalarına sebep olduklarından hayatı tehdit edici özellikleri vardır. Bu nedenle tesadüfen beyin MR ve beyin tomografisinde fark edildiklerinde değişik seçeneklerle tedavi edilmelidirler. Beyin damarı duvarının genişlemesi ve bu genişlemeye bağlı olarak dokularda basıya bağlı hasarlar başlar. Bu biriken kanlar zamanla basınç oluşturur ve yırtılır. Bu durum beyin kanamasına neden olur.

Kan Damarları Anormallikleri; Beyin kan damarlarındaki zayıflıklar, bozukluklar beyin kanamasına neden olabilir. Kan damarı anormallikleri doğum ile birilikte oluşur ve belirti gösterdiklerinde fark edilebilir.

Kan Bozuklukları; Kan değerlerindeki bazı bozukluklar hemofoli ve anemi kandaki trombositin azalmasına neden olur ve beyin kanaması riskini arttırır.

Karaciğer Rahatsızlıkları; Karaciğerde oluşan bazı hastalıkları beyin kanaması riskini de arttırabilir.

Beyin tümörü; Beyin çevresinde bulunan dokulara zarar veren beyin tümörleri beyin kanamasına yol açabilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA