Bezelyenin Faydaları Nelerdir, Besin Değeri

100
bezelyenin faydaları nelerdir besin değeri
bezelyenin faydaları nelerdir besin değeri

Yaz mevsiminin en sevilen besinlerinden biri olan bezelye, hem lezzeti hem de faydaları ile dikkati çeker. Yazımızın tamamını okuduktan sonra bezelyenin faydalarını çok daha yakından görecek ve sofralarınızdan bezelyeyi eksik etmemeye çalışacaksınız.

Sağlık açısından birçok faydası bulunan bezelye özellikle sindirim sistemine çok iyi gelir. Bezelyede bulunan lif bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar. Tüm bunların yanında bezelye kalbi korur, vitamin ve mineral bakımından zengindir.

Şimdi gelin bezelyeyi ve bezelyenin faydalarını çok daha yakından görelim.

Baklanın Faydaları 

Bezelye

bezelye
bezelye

Yeşil kabukların içinde toplar halinde bulunan bezelye, kabuklarından ayıklanarak pişirilir. Ancak kabukları ile pişirenler de vardır. İlkbaharın gelmesi ile birlikte taze olarak tüketilen bezelye, bezelye kışın konserve olarak da tüketilir. Eski çağlardan beri üretimi yapılan ve tüketilen bir besin olan bezelye, yaklaşık 40 cm boyunda yeşil yaprakları olan bir bitkinin gövdesinden çıkan taneli  bir besindir. Bezelyenin içinde lif, nişasta, protein  ve nişasta bulunur. Ayrıca bezelye A, B ve C vitamini içerir. Fosfor, demir ve potasyum mineralleri bakımından da zengin olan bezelyenin sağlığımız için bu kadar faydalı olmasının nedeni de besin değerlerinin yüksek olmasıdır.

Bezelyenin Faydaları Nelerdir

bezelyenin faydaları nelerdir
bezelyenin faydaları nelerdir

Mide Kanserinden Korur; Bezelye içinde bulunan polifenol isimli madde, mide kanserine karşı koruyucudur. Mide yüzeyinde oluşabilecek küçük plakalar mide kanseri riskini artırır. Bezelyede polifenol maddesi mideyi bu küçük plaklara karşı korur.

Bezelye cilt sağlığını korur; Yeşil renkli besinler karoten açısından zengindir. Bezelyede bulunan kateşin, karetonoid maddeleri cilt dokusunun korunmasını sağlar ve cildin yaşlanmasını geciktirir.

Bağışıklık Güçlendirici; Bezelye antioksidan içeren bir besindir. Antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı korur. Ayrıca içerdiği, Fosfor, demir, potasyum ve demir gibi minerallerde bağışıklık güçlendiren minerallerdir ve bezelyede bulunur.

Bezelye Kan Şekerini Dengeler; Bezelye kan şekerimizi dengeleyen  bir besindir. Bitkisel protein ve besin lifi içeren bezelye kan şekerinin sindirilmesini kolaylaştırır ve şekerin ani yükselmesine neden olmaz.

Alzheimer; Nörolojik bir rahatsızlık olan alzheimer, maalesef kesin olarak tedavi edilmez. Ancak hastalığın etkilerini azaltmak mümkündür. Bezelye içinde bulunan K vitamini nörolojik hasarların onarılmasına yardımcı olur.

Zayıflatır; Bezelye çok az yağ içerir ve bunun yanında bol miktarda lif barındırır. Lifler zayıflamak isteyenler için en faydalı maddelerden birisidir. Bezelyede bulunan lif bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar ve sindirimi düzenler.

Göz Sağlığını Korur; Bezelye içinde bulunan zeaksantin, karoten ve lutein antioksidanları göz sağlığının korunmasını sağlarlar. Göz sağlığına iyi gelen bir vitamin olan A vitamini bezelyenin içinde bol miktarda bulunur ve göz sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Sindirim Sistemi; Bezelye sindirim sistemine iyi gelen besinlerden birisidir. Bol miktarda lif içerir. Mide sorunları yaşayanlar rahatlıkla bezelye tüketebilir. Bezelye gaz sorunu ya da şişlik yapmaz. Bezelyede bulunan lifler bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar ve sindirim faaliyetlerini düzenler.

Saç Sağlığı; Beslenme düzeninden en çok etkilenen yerlerden birisi de saçlardır. Kansızlık ve demir eksikliği saçların zayıflamasına neden olabilir. Ancak bezelyede bulunan demir ve protein saç sağlığını korur ve saçın güçlenmesini sağlar.

Hamilelik; Gebelik döneminde bebeğin gelişimi için sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Bezelye hamilelikte daha çok önem taşıyan folik asit ve fosfor içerir. Uzmanlar hamilelik boyunca folik asit zengini besinler tüketilmesi önerilir. Bezelye folik asit içerir ve hamilelikte rahatlıkla tüketilebilir.

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri

Kolesterolü Dengeler; Bezelye kandaki kötü kolesterolün yükselmesini engeller. Az yağ içermesi ve bol lifli olması kandaki kolesterolün yükselmesinin önüne geçer.

Osteoporozu Engelleyicidir; Osteoporoz’un diğer ismi kemik erimesidir. Kemik erimesi kadınlarda daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Kemiklerin zayıflaması kemik erimesine neden olur. Kemik sağlığını korumak ve osteoporoz riskini azaltmak için sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Kalsiyum ve potasyum mineralleri kemik sağlığını korur. Bezelye içerdiği potasyum sayesinde kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Bezelyenin Diğer Faydaları; 

 • Bağırsak faaliyetlerini düzenler
 • Daha rahat bir uyku sağlar.
 • Kasların gelişmesine yardımcı olur.
 • Enfeksiyon hastalıklarının geçmesine yardım eder.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Bezelyenin Besin Değeri

bezelyenin besin değeri
bezelyenin besin değeri

Bezelye az yağ içermesi ve düşük kalorili olmasının yanı sıra besin değerleri bakımından oldukça zengindir. A,B,C ve K vitamini ve faydalı mineraller içerir.

Bezelyenin Besin Değeri; 

1 porsiyon pişmiş bezelyede;

 • 85 kalori
 • 2 gram lif
 • 6,3 gram protein
 • 14,4 gram karbonhidrat
 • 0,50 gram yağ
 • 259 mg potasyum
 • 27 mg kalsiyum
 • 15,5  mg C vitamini
 • 17 mg A vitamini
 • 1,78 mg Demir bulunur.

Bezelye doyurucu bir besin olmakla birlikte düşük kalorilidir. İçerdiği lif sayesinde zayıflamaya yardım eder.

Bezelye Çiğ Yenir Mi

Bezelye tüketirken pişirilen bir besindir. Ancak bazı yerlerde bezelye lezzetli olmasından dolayı çiğ olarak da yenir. Bilindiği gibi yiyecekler pişirilirken ısıya maruz kaldıkları için besin değerleri kaybolmaktadır. Bezelye çok kısa sürede pişirilir. Ancak çiğ tüketmek damak tadımız için alıştığımız bir lezzet değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA