Bıldırcın Yumurtası Faydaları Nelerdir Kilo Aldırır Mı

bıldırcın yumurtası faydaları nelerdir, kilo aldırır mı
bıldırcın yumurtası faydaları nelerdir, kilo aldırır mı

Protein zengini besinlerden olan bıldırcın yumurtası sağlık için de birçok fayda içermektedir. Protein kaynakları vücudun gelişmesi için sporcular ve çocuklar için en çok ihtiyaç duydukları bileşenlerden birisidir. Kemik gelişimi için de iyi bir kaynak olan bıldırcın yumurtası bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı korur. Astım ve göğüs hastalıları gibi pek çok hastalığa iyi gelen bıldırcın yumurtası kas yapımı için de oldukça etkilidir. Bıldırcın yumurtası faydaları nelerdir, bıldırcın yumurtası kilo aldırır mı sorularını açıklamadan önce bıldırcın yumurtası nedir ve besin değerleri nelerdir açıklayalım.

Hacamat Nedir Faydaları Nelerdir

Bu Yazının Konu Başlıkları

Bıldırcın Yumurtası Nedir

bıldırcın yumurtası nedir
bıldırcın yumurtası nedir

Bıldırcın yumurtasında tavuk yumurtasından çok daha fazla aminoasit bulunur. Bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına göre 5 kat fazla fosfor içerir. 8 kat demir ve 9 kat protein içerir. Ülkemizde de kullanımı gittikçe artan bıldırcın yumurtasını 3 yaş öncesi çocukların tüketilmesi önerilmez. Bunun nedeni ise; çocukların mide ve karaciğer gibi organlarının henüz bıldırcın yumurtasını sindirecek düzeyde olmamasıdır. Tavuk yumurtasına göre 6 kat fazla B1 vitamini içeren bıldırcın yumurtası kalori olarak tavuk yumurtası ile aynı kaloriye sahiptir. Bıldırcın yumurtası sodyum, potasyum ve kalsiyum gibi değerli mineraller bakımından da oldukça zengindir.

Bıldırcın Yumurtası Faydaları Nelerdir

bıldırcın yumurtası faydaları nelerdir
bıldırcın yumurtası faydaları nelerdir

Çocukların Gelişimini Destekler; Tavuk yumurtasına göre içerdiği vitamin ve mineral oranları fazla olan bıldırcın yumurtası; çocukların bağışıklık sisteminin güçlendirir ve hastalıklara karşı korur. Güçlü bir bağışıklık sistemi de çocukları hastalıklara karşı koruyucu kalkan oluşturur. Enfeksiyon ve virüslere karşı daha güçlü olan bağışıklık sistemi hastalıklara karşı mücadele eder. Kemik gelişimini de destekleyen bıldırcın yumurtası çocukların kemiklerinin güçlenmesini sağlar ve darbelere karşı korur.

Çocuklarda Hafızayı Güçlendiren 10 Mucizevi Besin

Kansızlığa İyi Gelir; Kansızlık bir çok insanın en fazla şikayet ettiği konuların başında gelir. Bıldırcın yumurtası damarlardaki kan hücrelerinin artmasını sağlar ve hemoglobin seviyesini yükseltir. Kan hücrelerinin artması, demir seviyelerinin de artmasını sağlayacaktır.

Öksürüğü Geçirir; Öksürük ve boğaz için en iyi gelen besinlerden birisi de bıldırcın yumurtasıdır. Öksürüğü geçirmek için bıldırcın yumurtası çiğ tüketilmelidir. Çiğ tüketilen bıldırcın yumurtası sadece öksürüğü geçirmez, iltihap ya da virüs gibi hastalığa neden olan faktörleri de ortadan kaldırır. Ancak bıldırcın yumurtasını çiğ tüketirken dikkat edilmesi gereken nokta; bıldırcın yumurtasının organik olmasıdır. Bıldırcın yumurtasının zengin vitamin ve mineralli yapısı öksürüğün kısa sürede geçmesini sağlar.

Mide Hastalıklarından Korur; Bıldırcın yumurtası tüketmek mideyi gastrit ve ülser gibi hastalıklara karşı korur. Ayrıca bu mide hastalıklarının yaşanması durumunda bıldırcın yumurtasının hastalığın etkisini azaltmak gibi özelliği de vardır. Bıldırcın yumurtası tüketmek mide için fayda sağlar, ancak mide rahatsızlığı için ilaç kullanıyorsanız bıldırcın yumurtası tüketmeden önce doktorunuza danışmakta fayda vardır.

Kanser; Bıldırcın yumurtasının kansere karşı koruyucu özelliği, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve zengin vitamin kaynağı olmasından gelir. Kanserli hastalara tüketilmesi için önerilen bir besin olan bıldırcın yumurtası kanserli hücrelerin yok edilmesine yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bağışıklık Güçlendirici; Tavuk yumurtasına göre 5 kat demir, 8 kat protein, 15 kat B12 vitamini içeren bıldırcın yumurtası bağışıklık sistemini de güçlendirir. Hastalıklara karşı korunmamız için güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyacımız vardır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için de sağlıklı beslenme ve besin seçimi çok önemlidir. Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyeceklerin başında bıldırcın yumurtası gelir.

Bıldırcın Yumurtası Diğer Faydaları;

Zekayı geliştirir.

Yaşlanmayı geciktirir.

Vücudun protein ihtiyacını karşılar.

Antibiyotik özelliği gösterir.

Bıldırcın Yumurtası Kilo Aldırır Mı

bıldırcın yumurtası kilo aldırır mı
bıldırcın yumurtası kilo aldırır mı

Bıldırcın yumurtası zengin besin değeri yanında kilo aldırır mı sorusunu da akıllara getirir. Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasına göre daha düşük kalorilidir. 1 adet bıldırcın yumurtası yaklaşık 15 kaloridir. 1 adet tavuk yumurtası ise 77 kaloridir. Bıldırcın yumurtası zengin protein kaynağıdır ve tok tutmaya yardımcı bir besin olduğu için kilo aldırmaz, kilo vermeye yardımcı olur. Ancak bıldırcın yumurtası tüketilirken dikkatli olunması gerekir. Çünkü bıldırcın yumurtası kandaki kolesterolü yükseltir. Bu yüzden kolesterol hastaları bıldırcın yumurtası tüketirken porsiyonuna dikkat etmelidir.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Bıldırcın Yumurtası Nasıl Tüketilir

bıldırcın yumurtası nasıl tüketilir
bıldırcın yumurtası nasıl tüketilir

Bıldırcın yumurtası çiğ ve pişmiş olarak tüketilmektedir. Ancak bıldırcın yumurtasını 3 yaş altı çocukların tüketmesi önerilmez. 3 yaşından büyük çocuklar ise haftada 3 gün bıldırcın yumurtası tüketmesi uygundur. Bıldırcın yumurtası pişmeden çiğ olarak tüketileceği zaman organik olmasına dikkat edilmelidir. Bıldırcın yumurtası çiğ tüketilirken sarısı ve beyazı ayrıştırılmalıdır. Sadece sarısı çiğ tüketilebilir. Bıldırcın yumurtasının beyaz kısmı çiğ tüketildiğinde içeriğindeki avidin maddesi B7 vitamininin emilimini engelliyor. Bu sebeple bıldırcın yumurtasının çiğ tüketilirken beyaz kısmıtavsiye edilmez. Bunun yanında kesinlikle bozuk bıldırcın yumurtası tüketilmemelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA