Bıngıldak Nedir Bebeklerde Bıngıldak Ne Zaman Kapanır

bıngıldak nedir,bebeklerde bıngıldak ne zaman kapanır
bıngıldak nedir,bebeklerde bıngıldak ne zaman kapanır

Anne ve babaların yeni doğan bebeklerinde bıngıldağa dokunurken çok tedirgin oldukları bilinmektedir. Ancak uzmanların yaptığı açıklamalara göre çok sert bir darbe olmadığı sürece bıngıldağa dokunmanın zararı yoktur. Aksine bıngıldağın beyni koruyan bir kask gibi güçlü bir yapıda olduğu bilinmektedir. Uzmanlar, anne babaların bebeğini banyo yaptırırken, kucağına alırken, saçını tararken tabi ki dikkatli olmaları gerektiğini söylemektedir. Bu yazımızda; Bıngıldak nedir? Bıngıldağın görevi nedir? Bıngıldak ne zaman kapanır? gibi soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Bıngıldak Nedir

“Bıngıldak nedir?” Bebeğin kafa kemiklerinin birleşme noktalarının arasındaki bağ dokudan oluşan, üstü saçlı deri ve altı ise yağ dokusu ile kaplı olan bölgeye verilen isimdir. Beyin bu doku ve kafatası ile korunmaktadır. Doğumdan önce 6 tane olan bıngıldak sayısı doğumdan sonraya 1 tane kalacak şekilde, diğer 5 tanesi kapanır. Bıngıldağın şekli baklava dilimine benzemektedir. Bebek doğarken kafatası tam olarak kapanmamış ve tam olarak şeklini almamıştır. Bebeğini kucağına alan her anne babanın dikkatini çeken, bebeğin kafasının ön ve arka bölgelerindeki bıngıldaklardır. Doktorların takibinde olan ön bıngıldaktır.

Bıngıldağın Görevi Nedir

Yeni doğan bebeğin beyni koruyucu bir tabaka ile korunmaktadır. Bu yumuşak koruyucu zar olan bıngıldak sağlam bir yapıya sahiptir. Hafif çarpmalardan zarar görmeyen bıngıldak, ayrıca önemli görevlere sahiptir. Bıngıldağın görevi nedir? Bıngıldak olmazsa kafatası ve beyin büyüyemez. Beyin büyümezse gelişim ve zeka geriliğine sebep olabilir. Ayrıca bebek bıngıldağın yumuşak yapısı sayesinde doğum esnasında dar olan doğum kanalından geçebilmektedir. Yani bıngıldağın görevi nedir diye baktığımızda, beyin büyümesi ve doğum kanalından geçmede kolaylık sağlaması gibi iki önemli görevi vardır.

Bıngıldak İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

  • Özellikle süt emme esnasında bıngıldakta damar atımı görülmesi normaldir.
  • Nefes alıp verme ve ağlama esnasında bıngıldakta şişme görülmesi normaldir.
  • Ağlama, öksürme esnasında görülen hafif kabarmalar olağandır. Ancak şiddetli ishal ve kusmaya bağlı olarak vücutta gelişen susuzluk bıngıldağın çökmesine sebep olur. Bu durumda doktor kontrolünde olmak gerekmektedir.

Bebeklerde Bıngıldak Ne Zaman Kapanır

bebeklerde bıngıldak ne zaman kapanır
bebeklerde bıngıldak ne zaman kapanır

Bıngıldak ne zaman kapanır sorusuna cevap olarak karşımıza çıkan sonuçlar ise şu şekildedir. Gelişim süreci içerisinde bıngıldak kendi kendine kapanmaktadır. 6 bıngıldağın 5 tanesi 3-4 ay içinde kendiliğinden kapanırken ön bıngıldağın kapanması ise daha uzun sürmektedir. En geç 18.aya kadar kapanmış olması gereken ön bıngıldağın uzman doktor tarafından takibi yapılmaktadır. Bıngıldağın kapanması büyümeye bağlı olarak kemik yapısının gelişi ile birlikte işleyen bir süreçtir. Bu süreçte bebeğin beslenmesi, D vitamini alması gibi durumlar bıngıldağın kapanmasını etkilemektedir. Bu nedenle bebeklere D vitamini takviyesi önerilmektedir. Bıngıldağın daha erken aylarda kapanmış olması bebeğin beyin gelişimini engelleyerek, görme, işitme sorunlarına yol açabilir. Bu durumun mutlaka uzman bir hekim tarafından takibi yapılması gerekir. Bıngıldağın erken kapanması gibi durumlar cerrahi müdahale ile çözülebilmektedir. Kafatası kemiklerini esnetmek amaçlı yapılan bu cerrahi müdahale için geç kalınırsa kalıcı şekil bozuklukları ve beyin gelişiminin engellenmesine sebep olmaktadır. Bıngıldağın erken kapanması gibi bıngıldağın geç kapanması da bebeğinizde belli hastalıklar ve rahatsızlıklar olabileceğine işarettir. Çocuk doktorunun bu durumdan haberdar edilmesi şarttır. Bıngıldağın kapanmasını geciktiren başlıca sebepler;

  • Beslenme yetersizliği,
  • Hipotiroid rahatsızlığı
  • İskelet ve kemik gelişim bozuklukları
  • Beyin basıncını artıran durumlar(hidrosefali)
  • D vitamini eksikliği

Bıngıldağın Belirttiği Hastalıklar

Bıngıldağın belirttiği hastalıkları teşhis etmek için uzman doktor muayenesi gerekmektedir. Aile evdeki gözlemlerinde bıngıldakta gördüğü değişimlere göre hemen paniğe kapılmamalıdır. Bıngıldak muayenesi rutin kontroller esnasında çocuk doktoru tarafından yapılmaktadır. Bebek muayene esnasında sakin ve oturur pozisyonda olmalıdır. İshal ve kusmaya bağlı olarak vücutta sıvı kaybı fazla olduğunda bıngıldakta çökme meydana gelir. Ciddi bir durumdur. Doktor kontrolünde vücut susuzluğunu gidermek için bebeğe acilen yeterli miktarda su verilmelidir. Bazen bıngıldakta şişme görülmektedir. Bıngıldağın belirttiği hastalıklar ise menenjit, hidrosefali ve bazı tümör olabilmektedir. Bu hastalıkların oluşum süreçlerinde bıngıldakta şişmeler görülebildiği için bu durumdan doktorun haberdar edilmesi ve doktor kontrolünde olması gerekir. Ayrıca bıngıldağın normalden daha çıkıntılı olması kafaiçi basıncının arttığını gösterir ki acilen doktor muayenesi yapılması gerekmektedir. Yeni doğan bebeğin baş çevresi ölçümleri düzenli olarak yapılması ve doktor kontrolünde olmak bıngıldağın takibi ve tedavisi için önemli bir önlemdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA