Bipolar Bozukluk Nedir Belirtileri Tedavisi

bipolar bozukluk nedir, belirtileri, tedavisi
bipolar bozukluk nedir, belirtileri, tedavisi

Bipolar Bozukluk Nedir

Manik depresif veya manik depresyon ismiyle de bilinen bipolar bozukluk iki uçlu duygu bozukluğudur. Daha çok ergenlik döneminde görülen bipolar bozukluk her yaşta da görülebilir. Tedavi edilmediği taktirde intihara kadar sürükleyen ciddi bir ruhsal rahatsızlıktır. Nüfusun %2’sinde görülen bipolar bozukluk hakkında ayrıntıları, bipolar bozukluğun belirtilerini, nedenleri ve tedavi yöntemlerini aktaracağız. Ani duygu durum değişikliği olan bipolar bozuklukta kişinin duygu durumunda ani yükselmeler yaşanır. Yani bipolar bozukluğu olan bir hasta çok neşeli ya da çok üzgün duygular yaşayabilir. Kişi daha sonra eski durumuna tekrar döner. Kişi duygu durumlarını çok uç noktalarda yaşar.

Bipolar bozukluk yaşayan kişi; mani ve depresyon arasında karışık duygu durumları yaşayarak psikolojik duygu bozukluğu içinde olur.

Mani; Kişinin enerjik, hareketli, güçlü ve umursamaz olduğu bir dönemdir.

Depresyon; Mani döneminde yaşanan duyguların tam tersi duyguların yaşandığı dönemdir. Karamsar ruh hali, içe kapanıklık, umutsuzluk, değersiz hissetme, sinirlilik, öfke, uyku bozukluğu, ruhsal çöküntü yaşanması depresyon halidir.Depresyon ile ilgili daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak ve diğer depresyon türleri de okumak için depresyon belirtileri nelerdir yazımızı da okuyabilirsiniz. Konumuza dönecek olursak kişinin bu birbirinden zıt iki ruh durumunu yaşaması manik depresyon bir diğer ismiyle bipolar bozukluk olarak tanımlanır.

Bipolar Bozukluk Nedenleri

Bipolar bozukluğun nedeni tam olarak anlaşılamasa da çevresel ve kalıtsal bir takım risk faktörleri vardır. Eğer kişinin ailesinde bipolar bozukluk yaşanmışsa, kişinin duygu durumları dikkatle kontrol edilmeli ve bipolar bozukluk belirtisi hissedildiğinde doktora başvurulmalıdır.

Çocukluk döneminde yaşanmış tramvatik olaylar bipolar bozukluğa neden olabilir.

Bipolar bozukluğa neden olan biyolojik risk faktörleri de bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre beyindeki duygudurumun normal seviyede kalmasını etkileyen bazı anormallik olduğunu göstermiştir. Beyindeki kimyasal maddelerin dengeleri bozulduğunda yani beyin sinyallerinin doğru iletilememesi bipolar bozukluğun nedenleri arasındadır.

Bipolar bozukluğa neden olan çevresel faktörlerden biri de kişinin uzun süre baskı ve stres altında yaşamasıdır. Bipolar bozukluk genellikle 20’li yaşlarda görülür. Kadın ya da erkeklerde görülme sıklığı açısından büyük farklar yoktur. Hastalık özellikle mevsim geçişlerinden etkilenir. Sonbahar-kış aylarında depresif çöküntü hali, ilkbahar yaz mevsiminde ise manik ataklar gözlenir. Kişi daha enerjik hareketli ve sevinçli olabilir.

Bipolar Bozukluk Belirtileri

bipolar bozukluk belirtileri
bipolar bozukluk belirtileri

Hastalığın belirtileri mani ve depresyon ataklarıyla kendini gösterir.

Manik dönem Belirtileri 

Bu dönemde bipolar bozukluk belirtilerinin süresi 2 hafta ile 5 ay arasında değişir.

Kişinin çevresi tarafından fark edilen enerji artışı.

Kendisini aşırı mutlu hissetmesi.

Uyku bozukluklarının başlaması; Sabahları çok erken uyanmak, geceleri ise uyuyamamak.

Aşırı konuşma isteğinin olması.

Cinsel isteğin artması.

Kişinin yetenekleri ve gücü hakkında gerçek dışı inanış içinde olması.

Gereksiz öfkeye kapılma durumları.

Aşırı para harcama isteği.

Öz güven artışı.

Kişi teninde karıncalanmalar ve yanma hissedebilir.

Uyku ilacı ve alkol kullanımın artması  gibi belirtiler de manik dönem belirtileri arasındadır.

Depresyon Dönemi Belirtileri

Kişi kendini devamlı üzgün ve kaygılı hisseder.

Değersizlik hissine kapılır.

Günlük yapması gereken işlere karşı isteksizlik yaşar.

Çok basit olaylara bile aşırı tepki verme ve sinirlenme durumları görülebilir.

Kilo kaybı ve iştah azalması yaşanabilir ya da tam tersi iştah açılır ve kilo artışı yaşanır.

İntihar ve ölüm gibi düşüncelere kapılma,

İntihar girişiminde bulunma.

Kişi kendisini çok yorgun hissedebilir. Geçmeyen vücut ağrıları yaşayabilir.

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Bipolar bozukluk tedavi edilebilen bir ruhsal hastalıktır. Asla hafife alınmamalıdır. Yukarıdaki belirtileri belirli aralıklarla yaşıyorsanız ya da yaşayan yakınlarınız varsa vakit kaybetmeden psikiyatri doktoruna başvurulmalıdır.

Psikiyatri muayenesi ve diğer taramalardan sonra psikiyatri uzmanı belirtilere göre hastalığı değerlendirecektir. Bipolar bozukluk tedavisi tek başına ilaç tedavisi ile yürütülmez. Kişinin aile çevresi de hastalık hakkında bilgilendirilir mani ve depresyon yani coşkulu ve karamsar dönemlerinde gösterdiği belirtileri aileye de sorabilir. Bipolar bozukluk tedavisinde antidepresan ilaçlar hastaya verilir.

Ancak hasta özellikle mani dönemine aşırı hareketlenme sonucu riskli davranışlarda bulunuyorsa ya da intihar düşüncesi gösteriyorsa bunların önüne geçmek adına tedavisine hastanede devam edilebilir. Belirgin mani depresyon atakları ile bipolar bozukluğu olan kişilerin %90’ı en az bir kez hastaneye yatırılarak tedaviye alınmıştır.

Bipolar Bozukluğu Teşhisi Konan Kişilere Aile Desteği 

Bipolar bozukluk tanısı almış kişiler için aile desteği çok önemlidir. Zaten bu hastalığın seyri hasta ile birlikte aile ve yakın çevresini de etkiler. Bu noktada önemli olan; uygun ilaç tedavisi ve aile desteğiyle ruh durumunun dengelenmesidir.

Aileler bipolar bozukluk hakkında bilgi edinip araştırma yapabilirler. Hastalık hakkında bilgi sahibi olmakla yakınınıza daha fazla yardım eder onu anlamaya çalışırsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA