Böbrek Taşı Belirtileri, Böbrek Taşı Nasıl Düşer

böbrek taşı belirtileri, böbrek taşı nası düşer
böbrek taşı belirtileri, böbrek taşı nası düşer

Böbrek Taşı Nedir

İdrar yaparken vücudumuza yararlı olmayan toksinleri atarız. Ancak idrar ile vücuttan atılamayan bu maddeler zamanla birikir ve kristal zerreciğe benzeyen bir hale gelir ve sertleşerek böbrek taşına dönüşür. Bu kristal zerrecikler her zaman büyümeyebilir ve küçük böbrek taşları olarak idrar yolundan idrarı yaparak atılabilir. Bazı kristal zerrecikler ise zamanla daha çok büyür ve idrar kanalından idrar yapılarak atılamaz. Büyüyen böbrek taşı mesanede sıkışıp baskı yaptığı için şiddetli ağrılara neden olur.

böbrek taşı nedir
böbrek taşı nedir

Böbrek Taşı Risk Faktörleri

 • 20 ile 30 yaşları arasındaki her 100 erkekten yaklaşık 15’inde böbrek taşı oluşumu görülmektedir.
 • Genetik yatkınlık (ailesinde ya da akrabalarında böbrek taşı rahatsızlığı olanlar)
 • Yaş
 • Cinsiyet (erkeklerde kadınlara oranla görülme olasılığı daha fazladır)
 • Coğrafi faktörler, iklimsel yaşam koşulları
 • Hareketsiz yaşam tarzı
 • Beslenme alışkanlıkları

Böbrek Taşı Belirtileri

böbrek taşı belirtileri
böbrek taşı belirtileri

Oldukça can acıtıcı bir sancı olan böbrek taşı sancısı idrar yollarında ve böbrek kısmında bazı belirtiler gösterir. Taşın börekte sıkışması sonucunda idrar kanalında ilerlemek zorunda kalan taş enfeksiyonlara neden olur ve sancı başlar. Kadınlara göre erkeklerde görülme olasılığı 3 kat daha yüksek olan böbrek taşının en fazla yaşanan belirtileri arasında; karın üst kısmında ağrıdır. Bu bölge böbreklerin bulunduğu bölgedir. Böbrek taşı ağrısı çok küçük olduğunda ağrı gibi belirtilere yol açmazken bazı böbrek taşı ağrıları çok şiddetli olur. Bir anda başlayan ağrılar kesik kesik aralıklarla dakikalarca bazen de saatlerce sürebilir. Kişinin yaşam kalitesini etkileye bu ağrıların geçmesi için acil başvurabilir.

Böbrek taşı küçükse ve idrar kanalına inmediyse fark edilebilir bir belirti göstermez. Fakat böbrek taşı mesane kanalına inmek isterse üst idrar kanalına çıkar ve tıkanmaya neden olur. Böbrek taşı idrarın mesaneye ulaşmasını engeller ve ağrı ve sancıya neden olur. Böbrek taşı belirtileri;

Ağrı; Böbrek taşının en sık görülen belirtisi ağrıdır. Ağrıyan bölge karnın üst kısmıdır. Bu bölgede böbrek bulunur. Böbrek ağrısı çekenler ağrılarını bıçak girmesi şeklinde tarif ederler. Böbrek taşı ağrısı kesik kesik ve şiddetli ağrılardır. Aniden gelen bu ağrılar aniden de geçer.  Ağrıların şiddeti böbrek taşının büyük ya da küçük olmasına bağlı değildir. Küçük böbrek taşının keskin uçları varsa bu taşlar daha şiddetli ağrılara neden olabilir. Böbrek taşı ağrısı kasık bölgelerine doğru inebilir.

İdrarın Rengi; Börek taşından dolayı idrarın renginde değişiklik olabilir. İdrar rengi normalden daha koyu ve kokulu olabilir. Kimi durumlarda idrardan kan gelmesi yaşanabilir.

Sık sık İdrara Çıkma; Böbrek taşı idrar kanalından mesaneye inmesi durumunda idrara çıkma sıklığı artar. İdrarı yaparken yanma görülür.

İdrarı Yaparken Ağrı; Böbrek taşı ağrısı kişinin idrarını yaparken ağrı ve yanma hissetmesine neden olur.

Böbrek Taşı Diğer Belirtileri; Mide bulantısı, kusma, halsizlik, titreme, yüksek ateş.

Böbrek Taşı Neden Olur

böbrek taşı neden olur
böbrek taşı neden olur

Böbrek taşının nedeni ve risk faktörleri farklıdır. İdrarda sıvı oranından daha fazla miktarda kalsiyum, ürik asit gibi idrarı kristalize eden maddeler bulunması böbrek taşı oluşumunu hızlandırır. Ayrıca günlük yeterli miktarda su içilmemesi ve alınması gereken sıvı miktarının az olması da böbrek taşı oluşma riskini arttırır. 1 litrenin altında su içmek böbrek taşı oluşma nedenlerini tetikleyen faktörler arasındadır. Böbrek taşı neden olur sorusunun diğer cevapları şu şekilde sıralanabilir;

 • Yetersiz sıvı alımı
 • Genetik faktörler
 • Geçmiş sağlık öyküsü
 • Hareketsiz yaşam tarzı
 • İdrardaki kalsiyum ve oksalat değerlerinin dengesizliği ve ürik asit fazlalığı böbrek taşı oluşumunu tetikleyen faktörler arasındadır.
 • D vitamininin yüksek çıkması, böbrek hastalıkları ya da böbrek üstü bezlerinde meydana gelen bazı rahatsızlıklar da böbrek taşı oluşmasına neden olabilir.
 • Bunun yanı sıra dengesiz ve yetersiz beslenme böbrek taşının diğer nedenleri arasındadır.

Böbrek Taşı Çeşitleri

Böbrek taşları tek tip değildir. Farklı türde böbrek taşları vardır ve hepsinin de oluşum nedenleri farklıdır.

böbrek taşları
böbrek taşları

Kalsiyum Taşları; En sık görülen böbrek taşlarındandır. Kalsiyum birikmesinden dolayı görülen böbrek taşları 20-30 yaş arasındaki erkeklerde görülür. Böbrek taşı oluşmasına neden olan kalsiyum birikmesi; fosfat, oksalat, karbonat gibi diğer maddelerle birleşerek böbrek taşını oluşturur. İnce bağırsak hastalıkları kalsiyum birikmesini tetiklediği için böbrek taşı oluşma riskini arttırır. Ayrıca C vitamini takviyeleri ve iyi yıkanmamış ıspanak da böbrek taşı riskleri arasındadır.

Sistin Taşları; İdrarda yüksek sistin bulunmasından kaynaklanır. Sistin seviyesinin yüksek metabolizma hastalığı olan sistinüri böbrek taşı oluşmasına neden olur. Sistinüri nedeniyle idrarda sistin seviyesi artar ve böbrek taşı oluşmasına neden olur. Sistin taşları, böbreklerin amino asit salgılamasına sebep olan genetik hastalıklara sahip bireylerde daha yaygın bir şekilde görülür.

Ürik Asit Taşı; Gut hastalığının da nedeni olan ürik seviyesinin yüksek çıkması böbrek taşı oluşmasını tetikler. Bunun yanı sıra yetersiz sıvı alımı, günlük alınması gereken su miktarından daha az ya da aşırı fazla miktarda su tüketmek, ağırlıklı olarak yüksek proteinli besinler ile beslenmek böbreklerde ürik asit taşı oluşmasını tetikleyen durumlardır.

Strüvit Taşı; Strüvit mineralinin böbrekte birikmesi ile oluşan strüvit böbrek taşı; idrar yolu enfeksiyonu yaşayan kişilerde daha sık görülür. Zamanla büyüyen strüvit böbrek taşları idrar yollarını tıkayarak ağrılara neden olur.

Böbrek Taşı Nasıl Düşer

böbrek taşı nasıl düşer
böbrek taşı nasıl düşer

Böbrek taşı tedavisinde amaç; böbrek taşını düşürmektir. Ancak böbrek taşının tedavisinde taşın türüne, sayısına ve büyüklüğüne bağlı olarak tedavi şekilleri farklılık gösterebilir. Bu sebeple böbrek taşı tedavisinde başarılı sonuçlar almak için asıl dikkat edilmesi gereken nokta; böbrek taşının büyüklüğü ve verdiği rahatsızlıktır. Örneğin küçük böbrek taşları; bol su içerek ve beslenmeye dikkat ederek idrara çıkma sıklığı arttırılarak böbrek taşının düşmesi amaçlanır. Böbrek taşının böbrekten çıkarak idrar yoluna girmesi ile ağrılar şiddetlenebilir. Bu ağrıların azalması için doktor ağrı kesici verebilir.

Doktorunuz böbrek taşı tedavisi için öncelikle ilaç tedavisini önerebilir. Alfa bloker tipi diye bilinen bu ilaçlar kasların gevşemesini sağlarken böbrek taşlarının daha hızlı ve sancısız bir şekilde düşmesine yardımcı olacaktır.

Böbrek taşının düşmesi için uygulanan bir diğer tedavi yöntemi ise; taşın türüne göre büyümüş olan taşın bölünmesini sağlayacak yani böbrek taşı kırma amaçlı verilen ilaç tedavisidir.  Taşların bölünmesini sağlayan ilaç tedavisinde doktor kontrolünde idrar sökücü ilaç tedavisi de yapılır. Taşın bölünmesi için uygulanan diğer bir tedavi şekli de şok dalgası terapisidir. Bu terapi sayesinde taş küçük parçalara ayrılır.

Böbrek Taşı Ameliyatı

böbrek taşı ameliyatı
böbrek taşı ameliyatı

İlaç tedavisi ile böbrek taşını bölünmüyor ve vücuttan atılmıyorsa böbrek taşı ameliyatı yapılır. Böbrek taşı atımı olmadığında ve taşın büyümesi gözlemlendiğinde doktor ameliyat kararı verebilir. Böbrek taşı ameliyatının ne şekilde olacağı taşın büyüklüğüne ve bulunduğu bölgedeki durumuna göre değişebilir.

Böbrek Taşı Tedavisi İçin Öneriler

böbrek taşı tedavisi için öneriler
böbrek taşı tedavisi için öneriler
 • Böbrek taşı tedavisi sırasında günlük alınması gereken miktarda (en az 2 – 3 litre) su içmek boşaltım sisteminin temizlenmesi için önemli bir etki yarattığı için uzmanlar tarafından önerilmektedir.
 • Böbrek sağlığına en uygun şekilde hazırlanmış beslenme & diyet programı için bir uzmandan yardım alınmalıdır.
 • Günlük en az yarım saat yürüyüş ya da hafif egzersizler yapılmalıdır.
 • Stresli ve gergin ortamlardan mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır.
 • Doktorunuzun incelemesini sağlamak ve detaylı takip kolaylığı için düşürülen taşların saklanması tavsiye edilir.
 • Böbrek taşı tekrarlamaması için en az 6 ayda bir ultrason ve idrar tetkiki gibi rutin kontrollerin yapılması ihmal edilmemelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA