Böbrek Taşına İyi Gelen Şeyler

böbrek taşına iyi gelen şeyler
böbrek taşına iyi gelen şeyler

Böbrek Taşına İyi Gelen Şeyler

Toplumda en çok erkekler arasında daha sık görülen bir rahatsızlık olan böbrek taşı çok şiddetli ağrılara sebep olabilmektedir. Genetik özellikler, kalıtsal hastalıklar, vücutta kalsiyum ve hayvansal proteinin fazla olması gibi etkenlerin artırdığı böbrek taşı beslenme alışkanlıkları ile de yakından ilişkili bir sağlık sorunudur. Böbrek sağlığı ilgili olarak kadınlarda böbrek enfeksiyonu ile bilgi almak isterseniz yazımızı okuyabilirsiniz.

Aşırı miktarda tuz tüketimi, bilinçsiz besin takviyesi, gazlı içeceklerin bolca tüketilmesi gibi nedenler dolayısıyla görülen böbrek taşı; idrar yolu enfeksiyonu, bağırsak hastalıkları ve gut gibi kemik hastalıkları sebebiyle de görülebilmektedir. Ayrıca böbrek taşı nedenleri ve belirtileri hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Tüm bunlara rağmen böbrek taşının kesin olarak neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda çoğunlukla neden olan bazı faktörler belirlenmiş ve bu olumsuz etkenlerden uzak durarak böbrek taşının oluşmasının önüne geçilebileceği düşünülmüştür.

böbrek taşına ne iyi gelir
böbrek taşına ne iyi gelir

Böbrek taşı oluşmasını önlemek için yapılması gerekenler ve böbrek taşına iyi gelen şeyler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Böbrek taşına iyi gelen şeylerin en başında bol su ve sıvı alımı gelmektedir. Vücudun sıvı kaybının yüksek olması böbrek taşı oluşumuna direkt etki ettiği için bol miktarda sağlıklı sıvı almak, bol su, soda ve taze sıkılmış meyve sularını içmek çok önemlidir. Kahve, çay ve alkol gibi içeceklerden ise mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
 • Günlük yaklaşık olarak 2 , 5 – 3 litre su içmeye özen gösterilmelidir. Su alımı birden değil gün içine yayarak yavaş yavaş olmalıdır.
 • Böbrek taşına iyi gelen şeylerden bir diğeri ise beslenmeye oldukça dikkat etmektir. Sağlıklı beslenmek en direkt olarak böbrek sağlığına etki etmektedir. Yemeklerdeki tuz miktarına dikkat ederek böbrek taşı oluşumunu en ideal şekilde engelleyebilirsiniz. Aşırı tuzlanmış gıdalardan uzak durmak, işlenmiş, konserve edilmiş ve paketlenmiş yiyecekleri tercih etmemek gerekmektedir. Ürik asit miktarını artıran et ürünleri ve yumurta gibi protein ağırlıklı yiyecekleri tüketirken de özellikle daha dikkat edilmelidir. Bol limonlu yeşil salata tüketilmeli.
 • Günlük alınması gereken kalsiyum ve C vitamini ve D vitamini miktarlarına dikkat etmek de böbrek taşı oluşumunu engellemek için çok önemlidir. Günlük alınması gereken kalsiyumun 2 ya da 3 porsiyonu geçmemesi gerektiğini de hatırlatmak isteriz.
 • Kan dolaşımını hızlandıracak egzersiz ve hareketlerin yapılması da böbrek taşı oluşumunu büyük oranda engellemektedir. Kemik ve kas sağlığının yanı sıra böbrek sağlığı için siz de günlük düzenli olarak spor ve egzersiz yapın.
 • Ayrıca karahindiba kökü, elma sirkesi, zencefil, zerdeçal, çavdar, kabak çekirdeği, maydanoz ve bal kabağı gibi böbrekleri tertemiz yapan besinler de böbrek sağlığı için ve böbrek taşlarının hem düşmesine yardımcı olacağı için hem de oluşmasına engel olması açısından düzenli olarak tüketilmelidir.
 • Böbrek taşlarından kurtulmak ve böbreklerin çalışmasını desteklemek amacıyla özellikle turunçgiller bol miktarda tüketilmelidir. Böbrek taşının önleyici ve iyileştirici tedavisinde portakal, greyfurt ve limon gibi gıdalar önemli etkiler göstermektedir.
 • Oksalat yönünden zengin olan gıdaları mümkün olduğunca azaltın. Oksalat yönünden zengin olan domates, bamya, susam, dondurma, çikolata, tahin fındık, patates, fıstık gibi besinler tüketilirken yanında mutlaka yoğurt da tüketilmelidir.
 • Hayvansal proteini diyet listenizden çıkarın. Ürik asit birikmesine neden olan hayvansal proteinler sitrat maddesinin azalmasına sebep olur. Sitratın azalması ise böbrek taşı oluşma sürecini hızlandırır. Bu nedenle yapılması gereken hayvansal protein kaynakları yerine yoğurt, peynir ya da bitkisel protein kaynakları olan kuru baklagillerin tercih edilmesidir.
 • Böbrek taşına iyi gelen ve böbrek sağlığını destekleyen başlıca yiyecekler şu şekilde sıralanmaktadır

Okzalat türünde böbrek taşı olanlar;

 • Domates, bamya, patates, fıstık, fındık, susam, tahin gibi okzalat yönünden zengin olan gıdalardan uzak durmalıdırlar.
 • Okzalat yönünden zengin gıdaları tüketirken de mutlaka yoğurt ile birlikte tüketmelidirler.
 • Aşırı miktarda kalsiyum almamaya (günlük 2 porsiyon) özen göstermelidirler.
 • Alınması gereken günlük C vitamini 1000 mg geçmemelidir.
 • Günlük 150 mg’ dan daha fazla protein alınmamalıdır.

Ürik asit türünde böbrek taşı olanlar;

 • Püri yönünden zengin olan balık ve dana eti, kuşkonmaz, pazı, semizotu, ıspanak, kuru baklagil ve bulgur gibi besinleri kısıtlı tüketmelidirler.
 • Deniz ürünleri tüketimini kısıtlamalılar.
 • Bol sebze ağırlıklı beslenmelidirler.
 • Şok diyetlerden ve aşırı kilo alımından kaçınmalıdırlar.

Strüvit türünde böbrek taşı olanlar;

 • Bol su tüketimine özellikle dikkat etmelidirler.
 • Yüksek miktarda C vitamini almaya özen göstermelidirler.
 • B1 ve B6 vitaminleri yönünden zengin beslenmelidirler.
 • Taş oluşumuna neden olan enfeksiyonun yok edilmesi için öncelikle doktor tedavisinin uygulanmasına özen göstermelidirler.

Sistin türünde böbrek taşı olanlar;

 • Sistin türündeki böbrek taşlarının yok edilmesinde idrarın alkali değerini artırmak gerekmektedir. Bunun için de hayvansal gıdaların azaltılması sebze ve meyve tüketiminin artırılması gerekmektedir.
 • Ayrıca günlük 2 porsiyon kalsiyum ve 30 gram posa alımı sistin türünde böbrek taşı oluşumunu önemli oranda engellemektedir.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA