Böbrekleri Tertemiz Yapan Besinler

böbrekleri temizleyen besinler
böbrekleri temizleyen besinler

Böbrekleri Tertemiz Yapan Besinler

Böbreklerimiz hayati organlarımızdır. Bu nedenle sağlıklı böbreklere sahip olmak çok önemlidir. Böbrek sağlığı için dikkat edilmesi gereken en önemli uygulama ise beslenmeye dikkat etmektir. Yediğimiz içtiğimiz besinlerin böbrek dostu besinler olması ve böbreklerin çalışmasını destekler nitelikte olması gerekmektedir. Bu nedenle böbrekleri tertemiz yapan ve çalışma yapısını düzenleyen besinleri sizler için araştırdık. İyi okumalar dileriz…

Böbreklerin Görevleri

  • Vücuttaki zararlı toksin maddeleri süzer.
  • Şeker ve hormon dengesini sağlar.
  • Kandaki elektrolit ve asit – baz dengesini sağlar.

Böbrekleri Temizleyen Besinler

Böbrek Sağlığı İçin Elma

böbrek sağlığı için elma
böbrek sağlığı için elma

Böbrek organının işlevini en iyi şekilde yerine getirmesini sağlayan meyve özellikle kırmızı elmadır. Elma lifli yapısı sayesinde böbrekleri çok güzel bir şekilde temizlemektedir. Her gün orta boy 1 adet elma yiyerek böbrek sağlığına önemli katkılar sunabilirsiniz.

Böbrek Sağlığı İçin Pirinç

böbrek sağlığı için pirinç
böbrek sağlığı için pirinç

Şeker oranının düzenlendiği durumlarda pirinç böbreklerin sağlıklı çalışmasına oldukça önemli katkılar sağlamaktadır. Böbrek hastalarında pirincin hastalığın seyrini olumlu yönde etkilediği yapılan araştırmalar kapsamında da ortaya çıkarılmıştır.

Böbrek Sağlığı İçin Kabak Çekirdeği

böbrek sağlığı için kabak çekirdeği
böbrek sağlığı için kabak çekirdeği

İçeriğinde bulunan çinko ve demir minerali sayesinde böbrekleri temizleme konusunda oldukça etkili olan bir diğer besin de kabak çekirdeğidir. Yüksek miktarda omega 3 içermesi sebebiyle de genel bağışıklık sisteminin geliştirilmesi yönünde de olumlu katkılar sunmaktadır. Bu nedenle her gün ( tercihen ara öğünlerde )1 avuç işlenmemiş kabak çekirdeği düzenli bir şekilde tüketilmelidir.

Böbrek Sağlığı İçin Pancar

böbrek sağlığı için pancar
böbrek sağlığı için pancar

Böbreklerin toksinlerden arınması ve temizlenmesi için çok önemli bir besindir pancar. Çiğ halde salatalarda bolca tüketilmesi tavsiye edilen pancar, yüksek oranda potasyum içermektedir.

Böbrek Sağlığı İçin Yaban Mersini

böbrek sağlığı için yaban mersini
böbrek sağlığı için yaban mersini

Yaban mersini böbreklerdeki bakteri oluşumunu engelleyerek böbreklerin temizlenmesinde çok önemli rol oynamaktadır. Özellikle toksinlerden arındırılmış tertemiz bir böbreğe sahip olmak için düzenli olarak aç karnına yaban mersini suyu içilmelidir.

Böbrek Sağlığı İçin Kereviz

böbrek sağlığı için kereviz
böbrek sağlığı için kereviz

İçeriğinde önemli oranda su olan ve E vitamini, beto-karoten, C vitamini, folik asit yönünden de oldukça zengin olan kereviz, böbrek dostu bir diğer besindir. Doğal idrar söktürücü özelliği sayesinde böbreklerin temizlenmesi ve atık maddelerin böbreklerden uzaklaştırılması için çok önemli görevler üstlenmektedir. Çiğ olarak kereviz salatasının tüketilmesi ya da kereviz çorbasının yapılarak içilmesi en ideal olan ve tavsiye edilen kereviz tüketilme şekilleridir.

Böbrek Sağlığı İçin Yoğurt

böbrek sağlığı için yoğurt
böbrek sağlığı için yoğurt

Yoğurt yüksek oranda kalsiyum ve D vitamini içerir. Böbreklerin sağlıklı çalışmasını sağlayan yoğurt, günlük düzenli olarak mutlaka tüketilmelidir. Böbreklerin temizlenmesinde en yüksek faydayı sağlamak için taze meyve ve sebzelerin yoğurt ile karıştırıldıktan sonra ara öğünlerde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Böbrek Sağlığı İçin Maydanoz

böbrek sağlığı için maydanoz
böbrek sağlığı için maydanoz

Yüksek oranda C vitamini içeren maydanoz böreklerin atık maddelerden arındırılması için çok önemli bir besindir. Lifli yapıya sahip olan maydanoz, enerji verici etkisi ile üreme ve sindirim sistemi organları için vazgeçilmez bir besindir. Bu nedenle her sabah kahvaltıda özellikle çiğ maydanoz tüketilmesi önerilmektedir.

Böbrek Sağlığı İçin Somon

böbrek sağlığı için somon balığı
böbrek sağlığı için somon balığı

Böbrek sağlığı denilince akla ilk gelen ve omega 3 deposu bir besindir somon. İçerdiği bileşenler ve vitaminler sayesinde böbreklerin en iyi şekilde çalışabilmesini sağlamaktadır. Böbrek hastalıklarını iyileştirici ve toksinlerden arındırıcı etkilere sahiptir. Bu nedenle haftada 2 ya da 3 öğün somon tüketmeye özen gösterilmelidir.

Böbrek Sağlığı İçin Bal Kabağı

böbrek sağlığı için bal kabağı
böbrek sağlığı için bal kabağı

Yüksek derecede kalsiyum içeren bal kabağının böbreklerde taş oluşumunu önlediği tespit edilmiştir. Bal kabağının diğer faydalarını da görmek ve bal kabağı çorbası tarifini de öğrenmek için bal kabağının faydaları nelerdir yazımızı da kesinlikle okumanızı tavsiye ederiz.

Böbrekleri Temizleyen Doğal İçecek Tarifleri

böbrek sağlığı için doğal içecekler
böbrek sağlığı için doğal içecekler

-Elma ve kereviz suyu: Kerevizin sap ve yaprak kısımlarından bir miktar ile 1 adet kırmızı elma ve birkaç yaprak taze naneyi blenderden geçirin ve aç karnına için.

Marullu rezene suyu: 4 – 5 yaprak kırmızı yapraklı marulu,  bir miktar rezeneyi ve tatlandırmak için 1 tatlı kaşığı balı blenderden geçirin ve akşamları aç karnına 1 bardak için.

Soğan ve domates suyu: Yarım soğan, 2 adet olgunlaşmış domates, 2 yemek kaşığı tuzlu su ve 1 yemek kaşığı zeytinyağını blenderden geçirin ve aç karnına bir bardak için.

Isırgan otu çayı: Normal bitki çayı demler gibi bir miktar ısırgan otunu kaynamış su içine atın ve 15 dakika bekleyin. Ilıyınca bir bardak için.

Adaçayı: Düzenli olarak tüketilen adaçayı böbrek ve mesaneyi toksinlerden arındırmaktadır. Bunun için adaçayı otlarını kaynamış olan su içine atın ve 10 dakika demlenmesi için bekleyin. Ilıyınca 1 bardak için.

Aşağıdaki Yazı Da İlginizi Çekebilir;

Kadınlarda Böbrek Enfeksiyonu Belirtileri, Tedavisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA