Boğaz Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer Ne İyi Gelir

boğaz ağrısı neden olur, nasıl geçer, ne iyi gelir
boğaz ağrısı neden olur, nasıl geçer, ne iyi gelir

Boğaz Ağrısı Neden Olur 

Kış aylarında ya da mevsim geçişlerinde alerjik, viral ya da bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle boğaz ağrıları oluşabilir. Özellikle kışın soğuk havalarda ya da soğuk içecek içildiği zaman üst solunum yolları etkilenir ve nezle grip gibi üst solunum yolu hastalıkları oluşur. Üst solunum yolu hastalıkları da boğaz ağrılarına, yutkunmada zorluk yaşamaya ya da ses kısıklığı gibi rahatsızlıklara neden olur.

boğaz ağrısı neden olur
boğaz ağrısı neden olur

Boğaz ağrılarının tek nedeni üst solunum yolu hastalıkları değildir. Evde ya da ofisteki havanın çok kuru olması boğaz ağrısına neden olabilir. Ayrıca hava kirliliği, sigara içmek de boğaz ağrılarına neden olan risk faktörleri arasındadır. Burun akıntılarının dışa değilde genize doğru akması da boğaz ağrılarına neden olur. Çünkü  akıntılar boğazı tahriş eder.

Boğaz ağrısına neden olabilecek bir diğer neden ise; reflüdür. Özellikle yemek yedikten sonra mide asidinin boğaz yoluna doğru çıkması boğazı yakar ve acıtır. Bu durum boğaz ağrılarına neden olabilir.

Özellikle guatr ve tiroit gibi rahatsızlıklar da boğazda tahrişe neden olarak boğaz ağrılarına neden olabilir.

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer

boğaz ağrısı nasıl geçer
boğaz ağrısı nasıl geçer

Boğaz ağrısı oldukça rahatsız edicidir. Günlük yaşamı olumsuz etkiler. Yemek yerken, konuşurken ve yutkunurken boğaza oldukça acı verir ve ağrı yapar. Boğaz ağrısı çekenler özellikle kısa sürede ağrının geçmesini ister. Boğaz ağrısını geçiren ya da geçmesini hızlandıran pratik bilgilerle boğaz ağrılarını geçirebilirsiniz. Ancak evde yaptığınız boğaz ağrısını geçiren yöntemlere rağmen boğaz ağrısı geçmiyor, ağrı devam ediyorsa mutlaka doktora görünmekte yarar vardır.

Boğaz Ağrısını Geçiren Yöntemler

boğaz ağrısını geçiren yöntemler
boğaz ağrısını geçiren yöntemler

Tuzlu Su ile Gargara Yapılması; Boğaz ağrılarını geçirmede en eski ve en faydalı yöntemlerden birisi tuzlu su ile gargara yapmaktır. Tuzlu su gargarası enfeksiyonun neden olduğu şişliği azaltmaya etki eder ve boğaz ağrısına oldukça iyi gelir.

Tuzlu su ile gargara nasıl yapılır; 1 Su bardağı ılık suyun içine 1 çay kaşığı sofra tuzu ilave edilir ve iyice karıştırılır. Tuzlu suyu büyük yudum içerek başınızı geriye doğru alarak boğazınızda çalkalayın ve suyu tükürün. Tuzlu su gargarasını günde 3 kez tekrar edebilirsiniz.

Kırmızı Biber; Yarım çorba kaşığı acı pul biberi yarım fincan sıcak su ile karıştırın bu acılı karışımı boğaz bölgesine alarak gargara yapın. Günde 3 kez tekrarlayabilirsiniz.

Bal ve Sirke; Sirkenin asitli yapısı boğaz ağrısına neden olan bakterileri yok eder. Balın yumuşak yapısı da tahriş olan boğazı yumuşatır.

Bal ve Sirke gargarası nasıl hazırlanır; 1 bardak kaynatılmış suyun içine 1 tatlı kaşığı bal 1 tatlı kaşığı elma sirkesi eklenir ve iyice karıştırılır. Karışımdan büyük yudumlar alınır ve boğaz bölgesinde yaklaşık 30 saniye gargara yapılır. Bal ve sirke gargarası gün içinde 2 ya da 3 kez yapılabilir.

Zencefil Çayı; Zencefil çayı boğaz ağrısını hafifletir ve tahriş olmuş boğazı yumuşatır. 1 bardak kaynamış suyun içine 3 çay kaşığı taze zencefil eklenir ve 5 dakika demlenir. Zencefil çayının içine 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek keskin tadını yumuşatabilirsiniz.

Sarımsaklı Pastil;  Sarımsak en iyi antibiyotiktir ve mikrop kırıcı özelliği vardır. Enfeksiyonların neden olduğu boğaz ağrılarını hafifletir. Sarımsaklı pastil hazırlamak için; 1 diş sarımsak soyulduktan sonra ortadan ikiye kesilir. Kesilen sarımsaklar yanak içine yerleştirilir ve sarımsakların suyu emilir.

Bal-Limon Çayı; Boğaz ağrısına iyi gelen en eski yöntemlerden birisi de bal limon çayıdır. Ballı limon karışımını ister bitki çayından isterseniz de normal çayda yapabilirsiniz. Yapmanız gereken çayınıza birkaç damla limon sıkmak ve 1 tatlı kaşığı bal eklemek.

Buhar; Boğaz ağrısı yaşayanların çoğu boğaz kuruluğundan da şikayet etmektedir. Nem hem boğaz kuruluğunu iyi gelir hem de boğazı yumuşatır. Bir tencerenin içine yarısına kadar su doldurup kaynatın, kaynar su dolu tencerenin üzerine doğru yüzünüzü eğin ve başınıza bir havlu kapatın böylece buharın etrafa kaçmasını engellersiniz. 10 dakika boyunca suyun buharını koklayın. Suyun içerisine 1-2 damla okaliptüs yağı ya da çok az viks ekleyebilirsiniz böylece üst solunum yollarındaki tıkanıklık çok daha kolay açılır. Bu yöntemi denerken yüzünüzü tencereye çok yaklaştırmamaya da dikkat edin.

Karbonat; Karbonatın anti bakteriyel özelliği boğaz enfeksiyonuna iyi gelir ve boğazda oluşan tahrişi iyileştirir. Karbonatın boğaz ağrısına iyi gelmesi için hazırlanma yöntemi ise şöyledir; 1 su bardağı sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı karbonat ve tuz eklenir. İyice karıştırılır. Karbonatlı sudan büyük bir yudum alınarak gargara yapılır.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

boğaz ağrısına ne iyi gelir
boğaz ağrısına ne iyi gelir

Boğaz ağrısını evde doğal yöntemlerle geçirmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için doğal yöntemler oldukça işe yarar. Evinizde bulunan malzemelerle kolaylıkla yapabileceğiniz gargara ya da bitki çayları ile ilaç kullanmadan bile boğaz ağrılarını geçirebilirsiniz. Ancak bazı boğaz ağrıları çok şiddetli olabilir böyle durumlarda viral enfeksiyon çok şiddetli olabilir ve doktora başvurarak antibiyotik ilaç tedavisi verebilir. Bunların dışında evde boğaz ağrısına iyi gelen yöntemler nelerdir; 

Adaçayı; 1 tutam adaçayını 1 bardak sıcak su içinde 3-5 dakika demleyin ve için. Adaçayının boğaz tahrişini azaltan özelliği bulunur ve boğaz ağrısına çok iyi gelir.

Kekik Çayı; Boğaz ağrısına en iyi gelen çaylardan birisi de kekik çayıdır. 1 sıcak suyun içine 1 tutak kuru kekik eklenir ve ardından kekik çayını süzün ve gargara yapın.

Papatya Çayı; Papatya çayı rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliği ile bilinen bir çaydır aynı zamanda boğazı da rahatlatır içimi de yumuşak bir çaydır. 1 bardak sıcak suyun içine 1 çay kaşığı papatya eklenir ve demlenir. Demledikten sonra süzülür ve içilir. Eğer evde taze papatya yoksa poşet çay olarak satılan papatya çaylarından içebilirsiniz.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Diğer Öneriler 

Boğaz ağrısını geçirmek için bol su almalısınız. Boğaz ağrıları boğaz kuruluğunu da arttıracağı için bol su içmelisiniz ve böylece boğazınız kurumaz.

Boğaz ağrısı çekerken asitli içecekler içmeyin boğaz tahrişini arttırabilir (kola, alkol diğer gazlı içecekler) sigara dumanı da boğaz ağrısını tetikler.

Kuru havalar birçok kişide boğaz kuruluğuna neden olur ve aşırı kuruluk boğaz ağrısına da neden olur. Bunu engellemek için kışın kalorifer peteklerine su dolu ağzı açık bir kap bırakıp odayı nemlendirin ya da buhar makinasından yararlanın.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA