Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir, Boğaz Ağrısını Ne Geçirir

boğaz ağrısına ne iyi gelir, boğaz ağrısını ne geçirir
boğaz ağrısına ne iyi gelir, boğaz ağrısını ne geçirir

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Boğaz ağrısına ne iyi gelir basit önlemleri ile bilirseniz boğaz ağrısını geçirebilirsiniz. Boğaz ağrısı eğer geçmezse boğaz mukozasını tahriş ederek boğaz enfeksiyonuna neden olabilir. Boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir birçok kişi tarafından merak edilir. Evde şifası bilinen bitkilerle hazırlayacağınız çaylar ya da kürler ile boğaz ağrısını geçirebilirsiniz. Boğaz ağrısı nedenleri arasında enfeksiyonlar en önemli nedendir. Ancak nemsiz ortamlarda bulunmak, sigara içmek, az su içmek ve hava kirliliği gibi nedenler de boğaz ağrısına neden olan faktörler arasındadır.

Enfeksiyonlar boğaz ağrısına neden olan en önemi sebeptir. Özellikle kış aylarında virüsler daha çok yayılır ve direnci düşen vücuda daha çabuk bulaşır. Sigara İçmek nemsizlikten dolayı havanın kuruması ve sigara İçmek boğaz ağrısına neden olan başlıca sebepler arasındadır.

Boğaz Ağrısı kişiye oldukça acı veren bir ağrıdır. Yutkunmada zorluk, yemek yerken zorlanma ya da konuşurken ağrının artması gibi belirtiler gösterir ve boğaz ağrısının bu belirtileri ile birlikte burun akıntısı ve boğaz şişmesi de görülebilir.

Boğaz ağrısına neden olan virüsler ve bakterilerdir ve virüsler yaklaşık 1 hafta gibi bir süre içinde geçerken bakteriler ise antibiyotik içerek tedavi olunabilir. Boğaz ağrısını evde yapacağınız basit uygulamalar ve önemlerle geçirebilirsiniz. Ancak boğaz ağrısı evde yapılan uygulamalara rağmen geçmiyorsa burun akıntısı başladıysa ve ağrı daha da arttıysa doktora başvurmanız gerekmektedir.

boğaz ağrısına ne iyi gelir
boğaz ağrısına ne iyi gelir

Boğaz Ağrısını Geçirmek İçin Neler Yapılır

Eğer özellikleri olan bir virüs değilse boğaz ağrısını evde geçirebilirsiniz. Bol su içmek, pastil ve gargara gibi yöntemler özelliksiz virüslerin neden olduğu boğaz ağrısını geçirmeye yetecektir.

Tuzlu Su İle Gargara; Boğaz ağrısına neden olan virüsü temizlemek için eczanelerde satılan ağız gargaralarını kullanabilirsiniz. Eğer evde ağız gargarası yoksa tuzlu su aynı görevi görecektir. 1 bardak ılık suyun içine yaklaşık 1 tatlı kaşığı tuz eklenir ve güzelce karıştırılır. Tuz ve su iyice karıştıktan sonra tuzlu sudan yudum yudum alınarak boğaz bölgesinde yutmadan gargara yapılır ve tükürülür. Tuzlu su boğaz enfeksiyonunun neden olduğu iltihabı azaltır ve şişliğin hafiflemesine yardımcı olur. Tuzlu su gargarasını günde 3 bardak da yapabilirsiniz.

Kırmızı Biber Gargarası; 1 bardak ılık suyun içine 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber ekleyerek iyice karıştırın. Karışım elde edildikten sonra yutmadan gargara yapın ve suyu tükürün. Acı biber enfeksiyonun neden olduğu virüslerin geçmesinde etkili olacaktır.

Bal ve Sirke; En doğal antibakteriyel sıvılardan olan sirke boğaz ağrısına neden ola virüslerin yok olmasını sağlar.Bal ise boğazın kuruluğunu azaltarak yumuşamasına etki eder. 1 bardak ılık suyun içine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı bal eklenir, elde edilen karışım güzelce karıştırılır ve içilir. Ancak midenizde sirke yanmaya neden oluyorsa sirkeli su ile gargara yapabilirsiniz.

Zencefilli Su; Zencefilli su karışımını hazırlamak için 1 bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı toz zencefil eklenir ve karıştırılır. 1 tatlı kaşığı bal eklenir ve elde edilen ballı zencefilli karışım içilir.

Sarımsak Pastili; Bağışıklık güçlendirici, doğal antibiyotik olan sarımsak en iyi mikrop öldürücülerden biridir. Enfeksiyonun neden olduğu boğaz ağrısını geçirmek için en iyi doğal ilaçtır. Sarımsak pastilini hazırlamak için sarımsak ortadan ikiye kesilir ve yanakların içine yerleştirilir ve tıpkı pastil gibi sarımsak suyu emilir. Sarımsakları iyice emmek için arada bir dişlerinizin arasında sıkıştırabilirsiniz.

Kekik Çayı; Boğaz ağrısını geçirmek için evde uygulayabileceğiniz yöntemlerden birisi de kekik çayıdır. 1 bardak kaynar suyun içinde  1 tatlı kaşığı kekik eklenir ve iyice karıştırılır.Elde edilen karışımı süzerek boğaz gargarası olarak kullanabilirsiniz.

Buhar Banyosu; Boğaz kuruluğundan kaynaklanan ağrıyı geçirmek ve boğazı yumuşatmak için buhar banyosu uygulayabilirsiniz. Nemsizlikten oluşan boğaz kuruluğuna buhar çok iyi gelecektir. Başınızın sığacağı kadar tencerenin içinde 1 litre suyu iyice kaynatın. Kaynattıktan sonra başınızı tencerenin içine eğin ve su buharının dışarı kaçmaması için başınızın üzerine bir havlu örtün. Hafif hafif suyun buharını soluyun. Suyun içine 1 çay kaşığı viks damlatarak solunumun açılmasını sağlayabilirsiniz.

Boğaz Ağrısını Ne Geçirir

boğaz ağrısını ne geçirir
boğaz ağrısını ne geçirir

Karanfil Çiğneyin; Boğaz ağrısının neden olduğu yutkunmadaki zorluğu geçirmek için 1 tane karanfili çiğneyin. Karanfil enfeksiyonun neden olduğu ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca kokusu ile ağız içinin ferahlamasını sağlar.

Meyan Kökü; Meyan kökünü demleyerek içeceğiniz çay boğaz ağrısının hafiflemesine yardımcı olacaktır. Birkaç parça meyan kökünü sıcak suda demleyin ve ılıdıktan sonra için.

Karbonat; Karbonat  antibakteriyel özelliği sayesinde günlü yaşamda kullandığımız ürünlerin başında gelir. Enfeksiyonun neden olduğu boğaz ağrısını geçirmek için karbonat özelliksiz virüsleri temizler. Ayrıca boğaz mukozasını yumuşatır ve mukozanın ph seviyesini dengeler. Boğaz ağrısını geçirmek için karbonatlı su ile gargara yapabilirsiniz. 1 bardak ılık suyun içine 1 çay kaşığı karbonat ekleyin ve iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışım ile gargara yapın. Karbonatlı su gargarasını günde 3 kez tekrar edebilirsiniz.

Papatya Çayı; Rahatlatıcı etki gösteren papatya çayı enfeksiyonun neden olduğu boğaz ağrısının hafiflemesine yardımcı olur. Mide ağrılarını hafifletir ve ferahlatıcı kokusu ile rahatlama etkisi sağlar.

Adaçayı; Keskin kokusu ile soğuk algınlığı ve boğaz ağrısında en bilinen çaylardan birisi de adaçayıdır. Adaçayı yapraklarını sıcak suda demleyerek süzün ve ılımasını bekleyin. Ilıdıktan sonra adaçayını yudum yudum içebilirsiniz. Adaçayı boğaz ağrısından dolayı sıkışan boğaz damarlarının yumuşamasını sağlar. Demlediğiniz adaçayını gargara olarak da kullanabilirsiniz. Gargara yaptıktan sonra adaçayını yutmayın ve etkisini arttırmak için 1 tatlı kaşığı tuz ekleyebilirsiniz.

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer

Boğaz ağrısı yaşayan kişi için ağrı oldukça acı vericidir. Öyle ki boğaz ağrısı aynı zamanda vücut direncini de düşürür ve halsizlik baş gösterir. Boğaz ağrısını geçirmek için vücut direncini arttıran besinlerin tüketilmesi ve bol sıvı alımı da önem taşır.

Vücut direncini arttırmak için et sulu ya da tavuk sulu çorbalar içilmelidir.

C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bol su içilmelidir; Boğaz ağrısı ile birlikte boğaz kuruluğu da yaşanır ve yutkunma sırasında acı verebilir. Boğaz kuruluğunu geçirmek için bol bol su içilmelidir. Su içerken suyun soğuk olmamasına dikkat edin.

Nemli bir ortam sağlanmalıdır; Kalorifer ve elektrikli ısıtıcılar odanın ısınmasını sağlarken havanın kurumasına neden olur.  Kuru havayı solumak boğazın daha çok kurumasına neden olur ve ağrıya neden olur. Klima ya da elektrikli soba ile ısınıyorsanız odadaki havanın nemlenmesini sağlamak için buhar cihazı kullanabilirsiniz. Ayrıca kalorifer peteklerine kalorifer suluğu asarak odanın nemlenmesini saplayabilirsiniz.

Sigara İçmeyin; Sigara kokusu boğazın daha çok tahriş olmasına neden olur ve boğaz ağrısını tetikler. Boğaz ağrısı yaşıyorsanız. Boğaz ağrısı çekiyorsanız sigara içmemelisiniz ve sigara içilen ortamlarda bulunmayınız.

Asitli İçecekler İçmeyin; Kola, kahve gibi içecekler içerdikleri kafein ve asit nedeniyle boğazın daha çok tahriş olmasına neden olur. Bu nedenle boğaz ağrısı yaşadığınız dönemlerde asitli içecekleri içmekten uzak durun.

Tozlu ve Kirli Havayı Solumayın; Boğaz ağrısından dolayı tahriş olan boğaz mukozası tozlu ve kirli havadan daha çok etkilenir ve boğaz kuruluğu artar. Eğer boğaz ağrısı çekiyorsanız tozlu ortamlarda bulunmayın ve kirli havayı solumayın.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA