Boşanma Süreci Çocuklara Nasıl Anlatılmalı

boşanma süreci çocuklara nasıl anlatılmalı
boşanma süreci çocuklara nasıl anlatılmalı

Boşanma Sürecinde Çocuk

Boşanmalar  günümüzde hem dünyada hem de ülkemizde giderek artmakta. Bir ömür beraber olmaya söz veren kadın ve erkek gün geliyor  artık birbirleriyle olmaya tahammül edemiyor. Evlilikte çatışmaların başlaması, saygının ve aşkın yitirilmesi, en küçük meselelerde kavgaların yaşanması çiftleri çoğu zaman boşanmaya götürüyor. Boşanma süreci anne ve babayı da etkilerken hiç kuşkusuz bu süreçte en çok çocuklar etkileniyor. Ebeveynlerin bu sürece nasıl hazırlandıkları, boşanma sonrasındaki davranışları çocuğun gelişimi üzerinde olumlu olumsuz etkiler yaratır. Boşanmanın açıklanması öncesinde çiftlerin bu kararı almaya hazır olmaları çok önemlidir. Boşanma süreci öncesinde evde bir şeylerin yolunda gitmediği çocuğa hissettirilmemeye çalışılsa da çocuk bu durumu çoğu zaman fark eder.

Boşanma Süreci Çocuklara Nasıl Anlatılmalı

Boşanma kararı alan çiftler bu kararı kesinleştirmeden çocukları ile konuşmamalıdır. Sık sık ayrılacaklarını söyleyip her defasında barışan çiftlerin boşanma durumunda  çocukların ruh sağlığı daha da olumsuz etkilenir. Çünkü yaşanan bu süreç boyunca çocuklar her defasında ümit ve hayal kırıklığı yaşar.

Evdeki huzursuzluk ortamının tanımlanmasından kaçınmak ya da başka sebepler söylemek örneğin baba ya da annenin iş seyahatine çıktığının söylenmesi çocuğun güven duygusunun zedelenmesine neden olur.

Boşanma kararını çocuğa anne ve baba birlikte söylemelidir. Boşanma kararının söylenmesi mümkün ise ailenin her zaman vakit geçirdikleri tanıdık bir ortam olmalı mümkünse ev olabilir. Boşanma açıklaması suçlamalar içermemelidir.

Anne ve babanın  ayrılacak olması; bir daha  birbirleriyle konuşmayacakları anlamına gelmediği aralarında biten şeyin karı koca ilişkisi olduğu, insani ilişkilerinin bitmediği anne baba ilişkisinin ömür boyu devam edeceği anlatılmalıdır. Anne ve babaların bazen birlikte oturduklarında mutsuz olabildikleri, anlaşamadıkları ve artık ayrı evde olacakları ve bu durumun onunla ilgisi olmadığını söylemelilerdir.

Boşanma durumlarında çocuklar evden ayrılan kişi hakkında çoğunlukla kaygı duyarlar. Evden ayrılan için nerede yaşadığı ya da ne hissettiği gibi sorular sorabilir. Bu sorular dikkatlice dinlenip çocuğa tatmin edici cevaplar verilmelidir.

Anne ve babalar kendi aralarındaki sorunları çocuğun  önünde tartışmamaya özen göstermelilerdir.

Boşanan anne ve babalar çocuğa karşı diğer ebeveyn hakkında olumsuz şeyler söylememelidir. Bu çocuğun ruh sağlığını bozar.

Çocuk İçin Evlilik Devam Ettirilmeli Mi

Çocuk için mutsuz bir evliliğin devam ettirilmesi boşanma sonrasında yaşanacak muhtemel zorluk ve acılara hazır olunmaması demektir. Bu durum insanlar için haklı bir korkudur. Çünkü insanlar mutsuz bile olsalar alışılmış düzenlerinin bozulup yeni bir düzen kurmaktan korkabilirler. Bazı durumlarda ise bu durum çocuk için fedakarlık olarak devam eder. Eşler çocukları var ise gerçekten evlilikleri için mücadele etmelilerdir. Birbirlerine karşı yapıcı olmayı deneyip ilişkilerini kurtarmaları önerilir.  Ancak evliliklerde çiftlerin birbirlerine verdikleri şansa rağmen mutsuzluk ve çatışma devam ediyorsa çocukların da yükü artar. İlerleyen zamanlarda çocuk için bir arada kalmış anne baba varsa  bu çocukta   sorumluluk ve suçluluk duygusu ortaya çıkmasına neden olur. Mutsuz olan bir ebeveynlerden çocuk da etkilenir ve o da mutsuzluğa sürüklenebilir. Boşanma çok zorlu  bir süreçtir ve mücadele gerektirir. Evlilik yürümeme noktasında ise ve  devam ediyorsa kanayan biri haline dönüşürsünüz ve durum da çocuğa geçer.

Boşanma Çocuğu Nasıl Etkiler

boşanma çocuğu nasıl etkiler
boşanma çocuğu nasıl etkiler

Boşanma  durumlarında çocuklar yaş durumlarına göre farklı etkilenir  ve kaygı düzeyleri ve ruh durumları da yaş dönemlerine göre  etkilenir.

Okul öncesi dönemlerde çocuklar daha benmerkezci düşündükleri için anne ve babanın ayrılığını kendi hatalarından kaynaklandığını düşüncesine kapılabilirler  bu yaş aralığı çocuklar için ortada bir suç ve suçlu olmadığı anlatılmalıdır. Endişeye kapılıp öfke  patlaması yaşayabilirler. Eskisine göre daha sık ağlama görülebilir. Ebeveynler eskiden olduğu gibi günlük yaşamın rutinini bozmadan yaşamaya devam etmeli, çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmelidir.  Ayrı kaldığı ebeveyni ile istediği zaman görebileceğine dair güven verilmeli ve düzenli olarak  görüşmeler gerçekleştirilmelidir.

Anne ve babası ayrılan çocukların en çok yaşadığı duygu terk edilme duygusudur. Evden ayrılan ebeveynin terk ettiğini  ve yanında kaldığı ebeveynin de kendisini terk edebileceği duygusuna kapılır bundan dolayı okula gitmek istemez ebeveyni ile sürekli birlikte olmak ister. Yalnız kalmak istemez.

Anne ve baba dışında bu süreçte çocuğa yakın olan aile büyüklerinin de bir tarafı suçlaması çocuğa diğer ebeveyni ile ilgili olumsuz şeyler söylemesi de çocuk için olumsuz etki yaratır ve bu süreci  aşmasını engeller.

Boşanma gerçekleştikten sonra bazen çocuklarda içe kapanma, altına kaçırma, bebeksileşme gibi bağımlı davranışlar oluşabilir. İştahta azalma, sürekli birlikte uyuma isteği sergileyebilirler. Böyle durumlarda çocuğa ilgiyle yaklaşılmalı, kızgınlık  belirtilen davranışlardan kaçınılmalıdır.

Babası tarafından ihmal edilen erkek çocuk kendisine model olacak kişiyi de kaybeder. Davranışlarını kontrol etmek, sorumluluklarını yerine getirmek konusunda isteksiz davranabilir. Karşı cinsle ilişki kurmada güçlük çekebilirler. Rol model olabilecek aile bireyleri ile ilişkilerini güçlendirmek olumlu etki yaratır.

Ergenlik dönemi de boşanma süreci açısından riskli dönemlerden birisidir. Hormonların en yüksek seviyede değiştiği, duygusal dalgalanmaların en yoğun yaşandığı dönemdir. Anne ve babanın bu dönemde boşanması zaten hassas olan ergenlik çağındaki çocuk için önemle ele alınmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA