Boyun Düzleşmesi Nedir Belirtileri Tedavisi

boyun düzleşmesi nedir belirtileri tedavisi
boyun düzleşmesi nedir belirtileri tedavisi

Boyun Düzleşmesi Nedir

Gençler arasında sık görülmeye başlanan bir rahatsızlık olan boyun düzleşmesi, stres ve boyun bölgesine yük binmesinden dolayı ortaya çıkar. Doğuştan gelen bir rahatsızlık olmayan boyun düzleşmesi boyun bölgesindeki C harfine benzeyen kıvrımların zamanla kıvrımlarını kaybederek düzleşmesidir.

Omur bölgesine yük binmesi, darbe, travma, boynun ters durması ve duruş bozuklukları gibi nedenlerden dolayı boyun düzleşmesi rahatsızlığı oluşabilir.

Boyun düzleşmesi belirtileri hissedildiği zaman tedavi edilerek kontrol altına alınmalıdır. İhmal edilen ve tedavi edilmeyen boyun düzleşmesi rahatsızlığı zamanla daha ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

Boyun Düzleşmesi Neden Olur

boyun düzleşmesi neden olur
boyun düzleşmesi neden olur

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir 

Omuriliğin doğal duruş şeklinde bulunan kıvrımlar hassas bir yapıdadır ve normal hali kavis şeklindedir. Hassas olan bu kavislerdeki disklerin kayması, duruş bozukluğuna ve boyun düzleşmesine neden olur. Boyun düzleşmesi doğuştan gelen bir rahatsızlık değildir ve sonradan meydana gelir. Boyun düzleşmesine neden olan bazı risk faktörleri vardır. Gelin şimdi kısaca önce bu risk faktörleri nelermiş onları görelim;

Boyun Düzleşmesi Nedenleri 

Boyun düzleşmesine neden olan sebeplerin başında; boynun uzun süre aynı pozisyonda ve hareketsiz kalmasıdır.

Bunun yanında boyun bölgesine yük bindirmek de boyun düzleşmesine neden olur.

Yanlış yastık seçimi ve yanlış uyku pozisyonu da ilerleyen zamanlarda boyun düzleşmesine neden olur.

Yorgunluk, stres, depresyon da kişilerde boyun düzleşmesi rahatsızlığının görülme riskini arttırır.

Yanlış duruş pozisyonları; Kambur durmak ve ders çalışırken ya da bilgisayar başında eğilerek aynı pozisyonda kalmak da boyun düzleşmesine neden olur.

Boyun bölgesini zorlayacak spor egzersizleri yapmak boyun düzleşmesinin en çok görülen nedenleri arasındadır.

Kalıtım; Boyun düzleşmesi doğuştan gelen bir rahatsız olmasa da bazı kişilerde doğuştan gelen omurilik rahatsızlıkları boyun düzleşmesine neden olabilir.

Boyun Kireçlenmesi Belirtileri

Boyun Düzleşmesi Belirtileri Nelerdir

boyun düzleşmesi belirtileri
boyun düzleşmesi belirtileri

Boyun düzleşmesi rahatsızlığı başlangıç evresinde belirtiler gösteren bir rahatsızlıktır. Ancak belirtiler ihmal edilmemelidir. Çünkü kısa sürede geçer düşüncesi ile tedavi altına alınmadığı taktirde boyun düzleşmesi omurilik ve sırt bölgesinde kalıcı rahatsızlıklara neden olur.

Boyun düzleşmesi belirtileri; 

Boyun Ağrısı; Boyun düzleşmesinde en sık görülen belirtilerden birisi de şiddetli ağrıdır. Boyun bölgesinde oluşan bu ağrılar şiddetli ve uzun süren ağrılardır. Özellikle sabahları yataktan kalktıktan sonra başlayan boyun ağrısı kişiye acı verir ve ağrı kesici bir ilaç kullanmak isteyebilir. Gün içinde de çalışırken başlayan boyun ağrıları baş bölgesini hareket ettirdikçe daha çok ağrı oluşur.

Boyun Duruş Bozukluğu; Boyun düzleşmesinin ileri evresinde görülen bu belirtide boyun bölgesi doğal duruşundan farklı olarak görünür. Kişi başını dik tutmaya çalışsa bile boyundaki bozukluk eski haline döner.

Baş Dönmesi Görülür; Boyun düzleşmesinde görülen belirtilerden birisi de baş dönmesidir. Damarların gerilmesinden dolayı zaman zaman baş dönmesi yaşanabilir. Baş dönmesi her boyun düzleşmesi hastasında görülmez. Ancak bazı kişilerde baş ağrısı da görülebilir.

Boyun Hareketlerinde Zorlanma; Boyun bölgesinde hareket ettirmek istendiğinde zorlanma ve acı hissedilmesi boyun düzleşmesi belirtilerindendir. Kişi boyun bölgesini hareket ettirdiğinde zorlanır ve kıtlama ve kütleme gibi sesler duyabilir. Baş ve boyun bölgesindeki kaslar hareket etmekte zorluk boyunda baskı hissi oluşur.

Boyun Düzleşmesi Diğer Belirtileri; 

Boyun düzleşmesi ilerleyen evrelerde sırt ağrısı ve karıncalanma belirtileri gösterir. Boyun ağrısı sonrasında boyun bölgesinde uyuşma da görülebilir. Omurilikteki sinir sistemini de etkilendiği için güç kaybı da boyun düzleşmesi belirtileri arasındadır.

Boyun Düzleşmesi Tedavisi

boyun düzleşmesi tedavisi
boyun düzleşmesi tedavisi

Boyun ağrıları ve boyunda zorlanma belirtileri şikayeti nedeniyle doktora başvurulması durumunda doktor el muayenesi ve MR ya da röntgen gibi tetkiklerle boyun düzleşmesi teşhisi yapılır. Boyundaki hassasiyet tespit edilerek vücutta güç  kaybı olup olmadığı kontrol edilir. Boyun düzleşmesi tedavisinde tedavi şekli, hastalığın vücutta yarattığı etkiye göre uzman doktor tarafından belirlenir.

Boyun düzleşmesi tedavisinde düzleşme ileri evredeyse doktor fizik tedaviye yönlendirir. Düzenli olarak yapılan fizik tedavi boyun düzleşmesi rahatsızlığında olumlu etki gösterir ve iyileşme sağlanır. doktorunuz ağrıların azalması için ağrı kesici krem ya da hap verebilir. Ağrının etkisini azaltmak için verilen ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdır.

Cerrahi Operasyon; Boyun düzleşmesi rahatsızlığında omurilikteki sinirlerin zarar görmesi ve güç kaybı ile uyuşma yaşanması durumunda son çare olarak ameliyat önerilir. Ancak omurilik çok hassas olduğu için ameliyat risk taşır. Doktor kontrolünde karar verilen cerrahi operasyon sonrasında boyun düzleşmesi tamamen durdurulabilir ya da boyun düzleşmesinin ilerlemesi durdurulur.

Skolyoz Nedir, Belirtileri Nelerdir

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

Boyun düzleşmesi tedavisinde yapılacak boyun egzersizleri ile de boyun düzleşmesi durdurulabilir. Boyun düzleşmesi rahatsızlığı olan kişilerde egzersiz ile birlikte boyun hareketlerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Ani ve zor hareketlerden kaçınmaları ve boyun bölgesine yük bindirmemeleri gerekmektedir. Özellikle spor yaparken en çok hareket ettirilen bölge boyun bölgesidir ve boyun düzleşmesi olan kişiler spor yaparken zorlayıcı hareket yapmaktan kaçınmalıdır.

Ayrıca boyun düzleşmesi rahatsızlığında ıslak saçla gezmemeli ve klimanın soğuk havasına direkt maruz kalmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA