Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir Ameliyatı Tedavisi

boyun fıtığı belirtileri nelerdir ameliyatı tedavisi
boyun fıtığı belirtileri nelerdir ameliyatı tedavisi

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir

Omurların arasında bulunan disklerde jele benzeyen bir sıvı bulunur ve bu sıvı disklerden zamanla çıkabilir ve boyun ağrılarına neden olur. Diskler yer değiştirdiğinde ya da disklerin içinde yer alan sıvı omurların arasına çıktığı zaman boyun çevresinde bulunan sinir ve kaslara baskı yapmaktadır. İşte bu baskıların sonucunda boyun bölümünde ağrılar oluşur. Bu ağrılar boyun fıtığıdır. Ağrıların neden olduğu en önemli belirti ise boyun hareketlerinde kısıtlamaların olmasıdır. Boyun fıtığının ilerlemesi ağrıların şiddetini daha çok arttırarak boyun, el ve kol bölgelerinde uyuşma ve ağrıya da neden olur. Boyun fıtığı çeşitli belirtiler gösterir.

boyun fıtığı belirtileri nelerdir
boyun fıtığı belirtileri nelerdir

Boyun Fıtığı Belirtileri; 

  • Boyun fıtığı ilk başladığında hemen fark edilmeyebilir. Başlangıçta oluşan fıtık kaslara ve sinir uçlarına baskı yapmadığı için boyun ağrısı da oluşmaz. Fıtık artmaya ve ilerlemeye başladığı zaman kaslara da baskı yapar ve ağrılar oluşmaya başlar. Fıtık ilerlemesiyle boyun ağrısı artar, bilgisayar başında oturanlarda çalışmak zorlaşabilir.
  • Poşet taşırken boyundan başlayan ve kol bölgesine uzanan ağrılar oluşur. Ağrıların artması ile boyun fıtığı da şiddetlenir. Omurların arasındaki jeller kaslara ve sinirlere daha çok baskı yapmaya başlar. Boyun sertleşmeye başlar ve ağrılar artar. Boyun kasılmaları ya da boyun kitlenmeleri oluşabilir.
  • Boyun fıtığı ağrıları çok şiddetli olması durumunda boyun damarları ile birlikte, el, kol, omuz ve sırt bölgelerinde de ağrılar ve kasılmalar yaşanır.
  • Sinir uçlarına baskı yapan ağrılar kolları da etkiler, kollarda uyuşma, karıncalanma ve güç kayıpları yaşanabilir.

Ters bir hareket ya da zorlama olmadığı halde boyun ağrıları ve boyun kasılmaları yaşıyorsanız boyun fıtığından kaynaklanabilir.

Boyun fıtığı yaşayan kişilerde başlarını sağa ya da sola döndürmekte zorluk yaşadıkları görülür.  Başı çevirirken şiddetli ağrılar yaşanır.

Boyun Fıtığı Nedenleri

Boyun fıtığı oluşmasında çeşitli nedenler vardır. Boyun bölgesine alınan sert bir darbe boyun fıtığını tetikler. Trafik kazası, boyun ya da baş üzerine düşme ve yanlış duruştan kaynaklı boyun fıtıkları görülebilir.

Boyun bölgesinin çok zorlandığı bazı iş dalları boyun fıtığının oluşmasına neden olur. Sürekli matkap kullanmak ya da boynun devamlı yukarı doğru bakması gereken işlerde çalışanların boyun fıtığına yakalanma riskleri daha yüksektir.

İlerleyen yaşlardaki kişilerde de boyun fıtığı görülebilir. İleri yaşlardaki kişilerde dikslerde bulunan jel kıvamındaki sıvıların azalması boyun fıtığına neden olabilir.

Boyun Fıtığı Tedavisi

boyun fıtığı tedavisi
boyun fıtığı tedavisi

Boyun fıtığı tedavisinde öncelikle ağrının şiddetine göre tedavi uygulanmaktadır. Fıtığın tedavisinde ilk olarak boyun kaslarını açmak için boyun egzersizleri verilmektedir. Boyun egzersizleri boyun fıtığı tedavisinde önemli bir yer almaktadır. Düzenli olarak yapılacak boyun egzersizleri boyun fıtığının şiddetini önemli ölçüde azaltılabilir. Boyun fıtığı tedavisinde egzersizlere ek olarak boyun ağrılarını dinmesi için ağrı kesici ilaçlar ve kas gevşetici ilaçlar da verilebilir. Bu ilaç tedavileri doktor kontrolünde olmalıdır.

Boyun kaslarının rahatlaması için ilaç tedavisi ile birlikte kas gevşetici merhem ya da losyonlar da boyun fıtığı tedavisinde uygulanır.

Fizik Tedavi

Boyun fıtığı tedavisinde egzersizler etkisini göstermediği durumlarda fizik tedaviler uygulanır. Fizik tedavi ile fıtığın neden olduğu kasılmaların azaltılması amaçlanır.

Boyun Fıtığı Ameliyatı

En ileri seviyede ve şiddetli boyun fıtıklarında ameliyat seçeneği değerlendirilir. Boyun fıtığı ameliyatı en son seçenek olarak başvurulur. Boyun fıtığında egzersiz, fizik tedavi ve ilaç tedavisi değerlendirilir. Ancak bu tedavi yöntemlerinden sonuç alınamaması durumunda boyun fıtığı ameliyatı uygulanmaktadır. Boyun fıtığı ameliyatları mikrocerrahi yöntem de denilen mikroskop altında yapılır. Ameliyatta amaç bası altında kalan siniri boyun omurları arasından kurtarmaktır. Bunun için değişik ameliyat yöntemleri olmakla birlikte en sık kullanılan ve başarısı yüksek olan mikrodisktektomidir. Bu yöntemde omurlar arasındaki fıtıklaşmış disk parçalar halinde çıkarılarak basınç ortadan kaldırılır.Böylece sinir serbest kalmış olur. Yerine bazen omurları sabitleyici kafes denilen içinde kemik tozu, karbon ve titanyumdan yapılmış implantlar kullanılır.Bazen de hareketi devam ettirmek için protez diskler yerleştirilir.Her ameliyatta olduğu gibi ameliyat sonrası bakım ameliyat başarısını artıran etmenlerdendir.

Boyun fıtığı ameliyatlarında lazer uygulaması da kullanılmakla birlikte dezavantajlarının çokluğu ve tedavideki başarısının kısıtlılığı nedeniyle çok fazla tercih edilmemektedir. Disklerin yerine göre omurgaya kadar ulaşılabilir. Boyun fıtığı ameliyatının boyun ya da enseden yapılıp yapılmayacağı doktor kontrolünde karar verilir. Omurga ve sinirlerin olduğu bölgede yapılan boyun fıtığı ameliyatı önemli bir ameliyattır. Ameliyattan 1 gün sonra hasta ayağa kaldırılır. Uyuşukluğun geçmesi biraz daha uzun sürse de ağrılar büyük oranda kaybolur.Ancak yapılan ameliyat tekniğine göre 3-4 hafta süreyle boyunluk kullanmak gerekebilir.

Boyun Fıtığı Nasıl Anlaşılır

Boyun bölgenizde ağrılar ve kasılmalar yaşıyorsanız ve herhangi bir darbe almadıysanız doktorunuza başvurarak fiziki muayene yaptırmalısınız. Doktorunuz muayenede boynun hangi bölgelerde görüldüğünü sorabilir ve MR çekimi verebilir.

Boyun MR’ında omurlar ve omurların arasında bulunan disklerin baskı yaptığı sinir ve kaslar rahatlıkla görülebilir. Boyun MR’ı çektirmek yaklaşık 10-15 dakika sürer MR çekimi boyunca hareketsiz durulmalıdır ki MR filminde kesitler net şekilde görülmesi açısından önemlidir.

Boyun Fıtığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boyun bölgesinin zorlanması, yaşam şartları ve boynun etkilendiği meslekler boyun fıtığını tetikler. Boyun bölümünü güçlendiren egzersizler ve yaşam tarzı boyun fıtığının ilerlemesinde büyük önem taşımaktadır.

Boyun fıtığı rahatsızlığınız varsa ya da boyun ağrılarından şikayet ediyorsanız boyun bölgesi hareketlerine ve bazı önemli noktalara dikkat etmenizde yarar vardır;

  • Oturarak çalışıyorsanız eğer duruşunuzu kontrol edin, başınız çok aşağı bakmamalı ve sırtınızı fazla eğmemelisiniz.
  • Egzersiz yapmak vücuttaki kasların esnemesini sağlar böylece kaslar daha güçlenir.
  • Yürürken, otururken ya da günlük yaşamınızdaki boyun bölgesini zorlayacak hareketlerden uzak durulmalıdır.
  • Spor yaparken boyun bölgesini zorlayacak hareketler yapılmamalıdır.
Boyun Kireçlenmesi Belirtileri, Nedenleri, Ne İyi Gelir Bitkisel
Bel Fıtığı Belirtileri Ne İyi Gelir Tedavisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA