Boyun Kireçlenmesi Belirtileri, Nedenleri, Ne İyi Gelir Bitkisel

boyun kireçlenmesi belirtileri, nedenleri
boyun kireçlenmesi belirtileri, nedenleri

Boyun Kireçlenmesi

Boyun bölgesinde bulunan bağ ve kıkırdak dokuların ve boyun omurgasında bulunun kemik, kas ve bağ yapılarının zarar görmesi ve zedelenmesi sonucu oluşan sağlık problemine boyun kireçlenmesi denir. Boyun kireçlenmesi yaşam kalitesini oldukça düşüren ve günümüzde birçok kişinin karşılaştığı bir sağlık sorunudur. Bu günkü yazımızı boyun kireçlenmesi belirtileri, boyun kireçlenmesi nedenleri, boyun kireçlenmesine ne iyi gelir? Boyun kireçlenmesi bitkisel tedavi konu başlıkları halinde siz sevgili okurlarımız için hazırladık. İyi okumalar dileriz.

Boyun Kireçlenmesi Belirtileri

boyun kireçlenmesi belirtileri
boyun kireçlenmesi belirtileri

Boyun kireçlenmesi belirtilerinin bilinmesi ve fark edilmesi rahatsızlığın erken tedavisi için çok önemlidir. Boyun kireçlenmesi olan kişilerde kollarına vuran ağrılar, hareket edememe, hareket etmede zorlanma, kollarda uyuşma gibi şikâyetleri yaygın olarak görülür. Bunun dışında boyun kireçlenmesi belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Baş dönmesi ve denge bozuklukları
 • Boyun ağrısı ve boyundaki ağrının kola vurması
 • Kol, el ve parmaklarda his kaybı ve uyuşukluk
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Sinirli ve gergin ruh hali
 • Uyku problemleri ve uykuda ağrı hissetme
 • Eklem bölgelerinde şişme
 • Boyundan gıcırtı, tıkırtı gibi seslerin gelmesi
 • Kaslarda güç kaybı
 • Şiddetli kulak çınlaması
 • Bulanık görme
 • Duruş bozuklukları
 • Sinir kanallarında sıkışma

Boyun Kireçlenmesi Nedenleri

Boyun kireçlenmesi boyun omurlarında bulunan disklerin yapılarında meydana gelen bozulmadan kaynaklanmaktadır. Oluşan hasar sonucu sinirlere uygulanan bası ağrı hissedilmesine sebep olmaktadır. Boyun kireçlenmesi nedenleri arasında özellikle yaşadığımız dönemin en önemli sorunu olan hareketsiz yaşam yer almaktadır. Bununla birlikte uzun süreli pozisyon değiştirmeme, ofis gibi ortamlarda oturarak çalışma gibi faktörler de erken yaşta boyun kireçlenmesi nedenleri arasında yer almaktadır. Ayrıca boyun kireçlenmesi nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Kafayı ve boynu aynı pozisyonda uzun süre tutmak
 • Stres, depresyon ve uzun süren ruhsal bunalımlar
 • Kadın ve erkeklerde boyun kireçlenmesi nedenlerinden birisi de ilerleyen yaştır.
 • Aşırı kilolu olmak
 • Sakız çiğnemek, diş gıcırdatmak ve uzun süre oturur pozisyonda kalma gibi boyun eklemlerinin aşırı kullanıldığı faaliyetler
 • Anne veya babada var olan boyun kireçlenmesi rahatsızlığı gibi genetik faktörler
 • Romatizmaya bağlı eklem rahatsızlıkları
 • Ağır yük kaldırmak
 • Sağlık öyküsünde boyun yaralanması ve boyun ameliyatı geçirmiş olmak
 • Menenjit, beyin iltihabı gibi enfeksiyon hastalıkları
 • Boynunu sık sık öne doğru eğme alışkanlığı
 • Boyundaki omurlara ve omurgaya hasar ile sonuçlanan düşme veya kaza geçirme

 Boyun Kireçlenmesine Ne İyi Gelir

boyun kireçlenmesine ne iyi gelir
boyun kireçlenmesine ne iyi gelir

Boyun kireçlenmesi şüphesi olduğunda fizik tedavi ve rehabilitasyon doktoruna gidilmelidir. Uzman doktor tarafından yapılan fiziksel muayenenin ardından boyun röntgeni, MR, BT taraması, miyelogram, EMG gibi görüntüleme çalışmaları ve testler ile boyun kireçlenmesi hastalığı teşhisi konulmaktadır. Teşhis konulmasının ardından boyun kireçlenmesi tedavisinin ana amacı olan sinir sıkışmasını önlemek için doktor tarafından verilen ağrı kesici ilaçlar veya kas gevşetici ilaçlar kullanılmaktadır. İlerlemiş boyun kireçlenmesi rahatsızlıklarında ise fizik tedavi uygulaması ve boyun egzersizleri ile tedavi devam etmektedir. Boyun bölgesine streoit enjeksiyonlar yapılması ve kiropaktik manipülasyon uzman doktor kontrolünde önerilebilecek uygulamalardandır.

Boyun kireçlenmesine ne iyi gelir? sorusuna verilecek ilk cevaplardan biri boyun kireçlenmesinden dolayı ağrı yaşadığınız bölgeye sıcak su torbası ya da buz torbası ile kompres uygulaması yapmaktır. Bazı kireçlenme ağrıları sıcağı severken bazı kireçlenme ağrıları ise soğuğu sevmektedir. Sıcak su torbası ya da buz torbası ile denemeler yaparak kendi ağrınıza hangi uygulamanın daha iyi geldiğini anlayabilirsiniz. Boyun kireçlenmesine ne iyi gelir sorusuna verilebilecek diğer bir cevap ise boyunluk takmaktır. Doktorunuzun reçete ile yazacağı ve medikal ürünler satan yerlerde rahatlıkla bulabileceğiniz boyunlukları çok uzun süre takmak kasları zayıflatabileceği için dikkatli kullanmamaya özen gösteriniz. Ayrıca ufak çaplı hareketler ve yorucu olmayan ve zorlamayan egzersizler yapmak boyun kireçlenmesi için önerilmektedir. Egzersizleri yaparken şunlara dikkat edilmelidir;

-Bağdaş kurarak sabit pozisyonda oturun. Avuç içini alın bölgesine koyun ve karşı yönde 10 saniye boyunca basınç uygulayın. Bu hareketi 3 kez tekrar edin.

-Elinizi başınızın arkasına koyun. Karşı yönde 10 saniye boyunca basınç uygulayın. Bu hareketi 3 kez tekrar edin.

-Elinizi başınızın yanına koyun. Karşı yönde 10 saniye boyunca basınç uygulayın. Bu hareketi 3 kez tekrar edin. Aynı uygulamayı başın diğer yanı için tekrar edin.

-Nefes alın ve nefes verirken başınızı öne doğru eğin. Boynu çok eğmeye zorlamadan 5 – 6 saniye bu pozisyonda bekleyin. 8 kez tekrar edin. Aynı hareketi sağa ve sola 8’er kez olacak şekilde tekrar edin.

Ayrıca yoga, masaj terapisi, yürüyüş, yüzme ve uyku esnasında boyun desteği sağlayan tam ortopedik yastık kullanılması boyun kireçlenmesine ne iyi gelir sorusuna cevap olarak önerilmektedir.

Boyun Kireçlenmesine Bitkisel Tedavi

Boyun kireçlenmesine bitkisel tedavi olarak önerilen çınar yaprağı ile hazırlanan kürü sizlerle paylaşıyoruz.

Boyun kireçlenmesine çınar yaprağı kürü: 1 su bardağı klorsuz suyu kaynatın ve içine 1,5 yemek kaşığı kurutulmuş çınar yaprağını ilave edin ve 2 dakika daha kaynatın. Ocaktan alıp 10 dakika demlenmesi için bekleyin. Ilıyan karışımı süzdükten sonra içebilirsiniz. Her seferinde taze olarak hazırlayabileceğiniz çınar yaprağı kürünü 1 ay boyunca sabah ve akşam birer bardak içerek uygulayabilirsiniz. Ayrıca kullanılacak olan çınar yaprağının anatolius türü olmasına özellikle dikkat edilmelidir. Anatolius çınar yaprağı derin tırtıkları olan bir yapraktır. Aktarlarda rahatça bulunabilmektedir. Böbrek, tansiyon ve karaciğer rahatsızlığı olan kişilerin bu kürü kullanmadan önce doktorlarına danışmaları tavsiye edilir.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA