Brokoli Faydaları Nelerdir Kaç Kalori

brokoli faydaları nelerdir, kaç kalori
brokoli faydaları nelerdir, kaç kalori

Brokoli 

Zayıflama listelerinin bir numarası brokolinin faydaları saymakla bitmiyor. Besleyici özelliğinin yanında oldukça düşük kalori olması da diyet listelerinin vazgeçilmesi yapıyor brokoliyi. Lahanagiller ailesinden olan brokoliyi daha yakından tanımak ve en önemli faydalarını öğrenmek için yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz..

Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Lahana türünden gelen brokoli İtalya’dan tüm dünyaya yayılmıştır. Günümüzde daha ziyade diyet yapanların tükettiği bir sebze olan brokoli sağladığı faydalar açısından sofralardan eksik olmaması gereken en sağlıklı besinlerin başında geliyor. Lif bakımından çok zengin olan brokolinin içinde bol miktarda B1 ve C vitamini bulunmaktadır.

Brokoli Kaç Kalori 

Besleyici özellikleri ile sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez sebzesi brokoli oldukça düşük kalorili bir sebzedir. 100 gram brokoli (1 tabak brokoli) yaklaşık 60 kaloridir. Düşük kalorili bir sebze olması brokolinin zayıflamaya yardımcı olmasını sağlar. Brokoli düşük kalori içermesine karşın besin değerli açısından oldukça yüksektir. Brokoli Besin Değeri;

Yaklaşık 100 gram brokoli;

  • 3 gram lif
  • 0.2 gram yağ
  • 3.3 gram protein
  • 2,51 gram karbonhidrat
  • 1,3 mg demir
  • 115 mg C vitamini
  • 143 mg A vitamini
  • 105 mg Kalsiyum
  • 373 mg Potasyum
  • 18 mg Sodyum         İçerir.

Brokoli Zayıflatır Mı

Brokoli diyet listelerin en vazgeçilmez sebzelerinden birisidir. Oldukça besleyici olmasının yanında düşük kalori bir sebze olan brokoli kilo vermek isteyenlerin tüketmesi gereken bir besindir. Düzenli olarak brokoli tüketenler daha kolay kilo verebilir.

Brokoli Faydaları Nelerdir

brokoli faydaları nelerdir
brokoli faydaları nelerdir

İyi bir antioksidan olan brokolinin sağlımız için faydaları saymakla bitmez. Brokoli kanserden, göz ve cilt sağlına, sinir sisteminden, kan basıncını korumaya kadar sağlığımız için oldukça faydalıdır.

Brokolinin sağlık için faydaları;

Brokoli kanserden korur; Brokolinin içinde vücudumuzu kanserden koruyan fitokimyasallar bulunur.Bunlar sulforophane ve indol -3-kabinol bileşenleridir. Brokoli özellikle kadınlarda daha sık görülen meme kanserine karşı koruyucudur. Brokoli aynı zamanda turpgiller familyasından geldiği için yapısında kansere karşı koruyucu birçok bileşen bulunmaktadır.

Brokoli cilt sağlığını korur; Brokolinin içinde bulunan A vitamini özellikle cilt için çok faydalıdır. Cildin hücre zarını korur. Ayrıca C ve E vitaminleri de içeren brokoli cilt hücreleri için enerji üretir. Aynı zamanda brokoli cildi kansere karşı da korur. Brokolinin içinde bulunan bileşenler cildi güneşin zararlı ışınlarından karşı korur. Cilt hücrelerini içeriden besleyerek daha sağlıklı bir cildin oluşmasını sağlar.

Brokoli sindirim sistemini korur; Brokoli iyi bir lif kaynağıdır. Lifli besinler tüketmek sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasına yardımcı olur. Günde 100 gram brokoli tüketmek günlük besin lifi alımının % 110’unu karşılar. Ayrıca lif içeriği yüksek gıdalar tüketmek kabızlık sorunlarına iyi gelmektedir.

Brokoli saç sağlığını korur; Saç hücrelerini besleyen vitaminler olan A ve C vitamini brokolide bol miktarda bulunduğu için brokoli tüketmek saç hücrelerini besler. Brokoli içerdiği bileşenler sayesinde saç dökülmesine karşı koruyucudur. Beslenme alışkanlığında bol miktarda brokoli tüketmek saç kırılmalarını ve saç dökülmelerini engeller.

Brokoli kalp sağlığını korur; Kalp ve damar sağlığı için oldukça faydalı olan brokoli kolesterolü düşürücü etki yapar. Düzenli olarak brokoli tüketmek kolesterolü dengede tutar ve kalp damar sağlığını korur. Ayrıca brokolinin içeriğindeki B vitamininden dolayı damar sağlığını da korur.

Brokoli sinir sistemine iyi gelir; Sinir sistemine iyi gelen maddelerden birisi potasyumdur. Brokolinin içinde bulunan potasyum sinir sistemi sağlığını korur.

Brokoli detoks etkisi yapar; A,C vitaminleri ve bol miktarda kalsiyum içermesi brokolinin vücudu toksinlerden temizler. İyi bir ödem atıcı sebze olan brokoli vücudu temizler. Bol miktarda lif içermesi de bağırsakları çalıştırarak vücuttan ödem atılmasını sağlar. Brokoli karaciğer dostu bir sebzedir. Aynı zamanda karaciğeri enzimlerini dengeler, karaciğere detoks etkisi yapar.

Brokoli kemik sağlığına koruyucu etki yapar; Brokolinin içinde bulunan kalsiyum kemik sağlığı için çok faydalıdır. Özellikle gebelik döneminde ortaya çıkan kalsiyum eksikliğine karşı bol miktarda brokoli tüketmek önemlidir.

Göz Sağlığına iyi gelir;  A vitaminin en önemli faydalarından birisi göz sağlığını korumasıdır. Güneş ışınlarını süzen retinanın A vitaminine ihtiyacı vardır. Brokolinin içinde bol miktarda A vitamini bulunur ve brokoli göz sağlığı için oldukça faydalı bir sebzedir.

Brokoli kansızlığa iyi gelir; Kansızlık demir eksikliğinden oluşan bir rahatsızlıktır. Brokoli içerisinde bulunan demir ve folik asit hem kansızlığa hem de saç dökülmesine karşı koruyucu etki yapar.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Brokoli Nasıl Pişirilir

Kendine has kokusu ve tadı ile brokoli sofralarda farklı lezzet arayanlar için iyi bir alternatif olabilir. Brokoli haşlanarak pişirilen bir yemektir. Ancak brokoli haşlarken besin değerlerinin kaybolmaması için çok az haşlanması yeterlidir. Yaklaşık 7-10 dakikalık haşlama brokoli için yeterli olacaktır. Brokoliyi brokoli salatası ve brokoli çorbası olarak da pişirebilirsiniz. Brokoli çorbası hem besleyici hem de zayıflamaya yardımcı etkisiyle oldukça faydalıdır.

Brokoli pişirilerek yenebileceği gibi çiğ olarak da yenebilir. Detoks etkisini arttırmak için brokoli suyu içebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA