Budapeşte’de Gezilecek Yerler Listesi

Budapeşte'de gezilecek yerler listesi
Budapeşte'de gezilecek yerler listesi

Budapeşte, Macaristan’ın başkentidir. “Tuna Nehri’nin incisi” olarak bilinir ve üstün coğrafi konumu, güzel doğal manzarası ve klasik ve modern tarzlarla harmanlanmış kentsel mimarisi nedeniyle “Küçük Paris” ününe sahiptir. Tarihte Budapeşte, Buda ve Peşte olarak adlandırılan iki şehirdi. Tuna Nehri’nin her iki tarafında karşı karşıya geldiler. Buda ile Pest arasında tarihi öneme sahip birçok köprü inşa edildi. Ve şimdi bu köprüler Budapeşte’nin ayırt edici özellikleri haline geldi. Budapeşte tarih, kültür, manzara ve tutkunun bir arada yaşadığı bir şehirdir. Sizler için Budapeşte’de gezilecek en popüler turistik yerlerin listesini hazırladık. Keyifli okumalar 🙂

Budapeşte’de Gezilecek Yerler

Szechenyi Zincir Köprüsü

Szechenyi Zincir Köprüsü
Szechenyi Zincir Köprüsü

Szechenyi Zincir Köprüsü, genellikle Zincir Köprü olarak bilinir. Zincir Köprü, Tuna Nehri üzerindeki Buda ve Peşte’yi birbirine bağlayan ilk köprüdür ve bu nedenle Budapeşte’nin sembolü olarak da kabul edilir. Asma köprü, 202 metre uzunluğa sahiptir. Köprünün tamamlanması o dönemde mühendislik inşaatının mucizesi olarak adlandırılıyordu. 1898’de, köprü, Macaristan’ın modern tarihindeki en büyük politikacı ve reformcu Estefan Szechenyi’yi anmak için resmen Szechenyi Zincir Köprüsü olarak adlandırıldı. Aynı zamanda köprünün ana destekçisi ve bağışçısıydı. Köprü, II. Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından havaya uçuruldu ve geriye sadece iki iskele kaldı. Bu köprü, 1949 yılında restore edildi.

Parlamento Binası

Budapeşte Parlamento Binası
Budapeşte Parlamento Binası

Parlamento Binası, Budapeşte’nin simgesi ve Avrupa kıtasındaki en büyük kongre binasıdır. Parlamento Binası, Avusturya-Macaristan Devleti zamanında inşa edilmiş ve ünlü Macar mimar Stendel Imre tarafından tasarlanmıştır. 691 oda, konferans salonları, 27 kapı ve toplam merdiven uzunluğu 20 kilometreden fazladır. Parlamento binası, Macar ulusal tarzını yansıtmaktadır ve Neo-Gotik bir mimari yapıdır. Parlamentonun ana gövdesi beyazdır ve kırmızı kubbeler bir dizi beyaz Gotik kuleyle çevrilidir. Bina çok vahşi bir tarza sahip çiçek tarhları ve çimlerle çevrilidir. Bu binada Macar tarihi ünlülerinin heykelleri ve dev duvar resimleri yer alır. Kırmızı tonozun altında büyük konferans ve kutlamaların yapıldığı kubbe salonu bulunmaktadır.

Castle Hill

Budapeşte Castle Hill
Budapeşte Castle Hill

Castle Hill, deniz seviyesinden sadece 100 metre yüksekte ve Buda bölgesinin en yüksek yeridir. Castle Hill’in geçmişi 13. yüzyıla kadar uzanıyor. Castle Hill Yolu üzerinde yürürken, yol boyunca uzanan sokakların, meydanların ve evlerin hepsinin ortaçağ mimarisinde olduğunu görürüz. Buda Kalesi’nin tepelerinde Ulusal Saray, Ulusal Galeri, Tarih Müzesi, Matthias Kilisesi, Balıkçılar Burcu ve diğer ilgi çekici yerler bulunmaktadır. Castle Hill, Budapeşte şehrinin tarihini ve Macar milletinin geçmişini gösteren dev bir müze gibidir. Kalenin tepesinde dururken, Tuna’yı ve Pest’in manzarasını görebilirsiniz.

Buda Kalesi

Budapeşte Buda Kalesi
Budapeşte Buda Kalesi

Başlangıçta “Kraliyet Sarayı” olarak bilinen Buda Kalesi, Kale Tepesi’nde yer alır. Buda Kalesi, 1247 yılında inşa edilmiş ve keşişlerin işgaline karşı savunmak için Macaristan Kralı IV. Beira tarafından yaptırılmıştır. Daha sonra Lüksemburg Kralı Sigismund, orijinal binayı Gotik bir saraya dönüştürdü. 1541’den 1686’ya kadar Osmanlı Devleti Buda Kalesi’ni askeri kamp ve cami olarak kullanıldı. 17. yüzyıla Buda Kalesi Barok tarzda yeniden inşa edildi. Kale günümüzde galeri ve müze olarak kullanılmaktadır. Buda Kalesi, Bu kale, 1987 senesinde UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir

Tuna Nehri

Budapeşte Tuna Nehri
Budapeşte Tuna Nehri

Tuna, Rusya’nın Volga Nehri’nden sonra Avrupa’nın ikinci en büyük nehridir. Ayrıca toplam uzunluğu 2.857 metre olan bu nehir, Avrupa’da son derece önemli bir uluslararası nehirdir. Budapeşte’nin Tuna Nehri en güzel bölümüdür. İster sahilde, köprünün ortasında veya bir tekne gezisinde olun, her zaman muhteşem manzarayı görürsünüz. Avrupa’nın ana nehri, boğazın her iki tarafındaki eski yapıları yansıtır.

Stephen Bazilikası

Budapeşte Stephen Bazilikası
Budapeşte Stephen Bazilikası

Kilise 1851’de inşa edilmiş ve 1905’te tamamlanmıştır. 1949’da yeniden inşa edilmiştir. 96 metre yüksekliğinde, 55 metre genişliğinde ve 87,4 metre uzunluğundadır. En üst bölümünde Yunan haçı olan neoklasik bir yapıdır. Cephede iki büyük saat kulesi vardır. Güney Kulesi, Macaristan’daki 9 tonun üzerindeki en büyük saate sahiptir. Bu kilise, II. Dünya Savaşı sırasında askeri amaçlarla kullanıldı. Ziyaretçiler kubbeye ulaşmak ve Budapeşte’ye bakmak için asansöre binebilir veya 364 merdiven çıkabilirler.

Kahramanlar Meydanı

Budapeşte Kahramanlar Meydanı
Budapeşte Kahramanlar Meydanı

Macar halkı, Macaristan’ın kuruluşunun 1000. yıldönümünü kutlamak için Kahramanlar Meydanı’nı kurdu ve meydanın ortasına bir Milenyum Anıtı dikti. Meydan 1896’da tamamlandı. Milenyum Anıtı’nın tepesinde bir Gabriel meleği yer alır. Melek, taç giydiğinde Kral Esteban’ın tacını tutuyor, bu da Macaristan’ın Hıristiyan bir ülkeye dönüştüğünü simgeliyor. Meydanın arkasına inşa edilmiş simetrik sütun dizisinin üzerinde on dört heykel yer alır. Bunlar, kurucu babaların yanı sıra, 1848 devriminde ülkeye önemli katkılarda bulunan Macaristan’ın kralları, liderleri ve tarihi ünlüleridir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA