Buğday Çimi Suyu Faydaları Nelerdir, Nasıl Hazırlanır

buğday çimi suyu faydaları nelerdir, nasıl hazırlanır
buğday çimi suyu faydaları nelerdir, nasıl hazırlanır

Buğday çimi suyu faydaları saymakla bitmiyor; Zayıflamaya yardımcı olması, hücreleri yenilemesi buğday çimi suyunun faydalarından sadece birkaçıdır. Oldukça faydalı olan ve diyetisyenler tarafından da sıklıkla önerilen buğday çimi son zamanlarda herkesin merak konusu haline geldi. Özellikle birçok kişi “Buğday çimi nasıl hazırlanır, buğday çimi zayıflatır mı, buğday çiminin faydaları nelerdir ?” konularını merak etmektedir. Bu yazımızda buğday çimi suyu hakkında önemli bilgileri bulabileceksiniz. Gelin şimdi önce “Buğday çimi suyu nedir?” onu açıklamakla başlayalım.

Buğday Çimi Suyu Nedir

Çok eski zamanlardan beri buğday çimi suyu özellikle hastalıkların tedavisinde kullanılırmış. Buğday tohumu ile ekilen çimenlerinden elde edilen bu karışımın kanser gibi hastalıklardan korumaya yardımcı olduğuna da inanılırmış. Daha bir çok faydası olduğuna inanılan buğday çimi suyunu bu kadar popüler hale getiren faydalarından bazıları da ödem atıcı ve yağ yakıcı etki göstermesidir. Peki buğday çimi suyunun diğer faydaları nelerdir?

Buğday Çimi Suyu Faydaları Nelerdir

buğday çimi suyu faydaları nelerdir
buğday çimi suyu faydaları nelerdir

Buğday çimi suyunun tadı çok hoş olmasa da sağlığımız için birçok faydası vardır. Buğday çimi suyunun faydaları;

 • Vitamin ve mineral bakımından zengin olan buğday çimi suyu, antioksidan içerir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Buğday çimi sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.
 • Vücudumuza enerji verir.
 • Şişkinliklere neden olan ve ödem olarak adlandırdığımız zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
 • Hazımsızlık ve şişkinlik gibi sindirim sorunların giderilmesine yardımcı olur.
 • Buğday çimi suyunda fosfor, kalsiyum ve demir bulunur.
 • A,B,C ve E vitaminleri bulunur.
 • Selenyum ve magnezyum mineralleri içerir.
 • Kompleks protein ve  amino-asitleri barındırır.
 • Güçlü antioksidan içermesinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudumuzu hastalıklara karşı korur. AIDS gibi bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklarda buğday çimi içilmesi önerilir.
 • Antibakteriyel özelliği vardır. Doğal toksin atıcıdır.
 • Buğday çimi suyu kırmızı kan hücrelerinin sayısının artmasını sağlar.
 • Buğday çimi suyu saç köklerini besler. Saçların beyazlamasını önleyerek daha sağlıklı saçlara kavuşmayı sağlar.
 • En önemli faydalarından birisi kanın oksijen taşıma kapasitesi arttırmasıdır. Böylece daha enerjik ve sağlıklı oluruz.
 • Buğday çimi suyunun yağ yakıcı özelliği vardır. Gün içinde 1 çay bardağı buğday çimi içmek gün içinde daha hızlı yağ yakılmasını sağlar. Böylece zayıflamaya yardımcı olur.

Buğday Çim Suyu Nasıl Hazırlanır

buğday çimi suyu nasıl hazırlanır
buğday çimi suyu nasıl hazırlanır

Vücutta detoks etkisi yaratan, zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan buğday çimi suyu nasıl hazırlanır merak ediyorsanız cevabını yazımızın devamında bulabileceksiniz. Buğday çimi bazı marketlerde hazır olarak satılmakla birlikte evde kendiniz de buğday çimi suyu hazırlayabilirsiniz.

Buğday çimi suyu nasıl elde edilir; 

Evde buğday çimi hazırlamak için öncelikle buğday tohumu edinmelisiniz.

Buğday tohumunu aktarlardan satın alabilirsiniz. Buğday tohumunu öncelikle en az 10 saat kadar suda bekletin. Suda beklettiğiniz buğday tohumunu 1 kavanoz içine alın ve kavanoz kapağına minik delikler açın.

Buğday tohumunu gün içinde 8 saat arayla ıslatıp daha sonra durulayın. Daha sonraki aşamada saksı içerisine toprak koyun ve buğday çimini bu toprağın içerisine gömün. Ektiğiniz buğday çimini ilk 3 gün sabah ve akşam olmak üzere düzenli olarak sulayın. 3 gün sonrasında ise ektiğiniz buğday çimlerini sadece sabahları sulamak yeterlidir. Buğday çimi yaklaşık olarak 10 ya da 12 gün içerisinde yetişir. Buğday çimleri biçilmeye hazırdır. Buğday çimlerini biçtikten sonra suyunu çıkarmak en önemli aşamadır.

Mevcut meyve sıkacakları ya da blenderlar buğday çimini sıkarken yararlı özelliklerini de almaktadır. Bu nedenle buğday çiminin suyunu çıkarmak için buğday çimi makinası alabilirsiniz. Buğday çimi makinasına buğday çimini yerleştirdikten sonra suyunu elde edebilirsiniz.

kez içecekler için çim suyu tadı biraz acı gelebilir. Ancak zamanla içtiğinizde buğday çimi suyuna alışabilirsiniz.

Buğday çimini eğer evde hazırlayamazsanız bazı sağlık merkezlerinde hazır paketlerde buğday çimi suyu alabilirsiniz. Buğday çimi suyu içmenin bir diğer yolu ise; buğday çim suyu tozu içmektir. Buğday çimi suyu tozunu aktarlardan ya da internet üzerinden satın alabilirsiniz. Yaklaşık 1 tatlı kaşığı buğday çim suyu tozu üzerine 1 bardak su ya da taze sıkılmış sebze – meyve suyu ekleyerek karıştırın ve için.

Buğday Çimi Suyu Zayıflatır Mı

buğday çimi suyu zayıflatır mı
buğday çimi suyu zayıflatır mı

Buğday çimini zayıflamak isteyenler de tüketmektedir. Ancak buğday çimi suyu tek başına bir öğün olarak içilmez. Ara öğünlerde ya da yemekten önce içilmesi önerilir. Buğday çimi suyu zayıflamaya yardımcıdır. Çünkü buğday çimi vücutta detoks etkisi yaratarak zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Böylece ödem ve şişkinlikler azalır ve kilo kaybı oluşur. Ayrıca buğday çimi yağ yakıcı özellik gösterir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, güçlü bir vücudun yağ yakımı da artar böylece kilo vermek kolaylaşır. Buğday çimi suyu kilo vermeye yardımcı bir içecektir.

Buğday Çimi Nasıl İçilir

buğday çimi nasıl içilir
buğday çimi nasıl içilir

İçmek için suyunu sıktığınız buğday çimi günde 1 çay bardağı kadar içilebilir. Buğday çimi suyunu içmek için ayrıca shot bardakları da yeterli olacaktır. Buğday çimi suyu oldukça güçlüdür ve tadından dolayı içimi zordur. Bu nedenle gün içinde 1 çay bardağını geçmeyecek kadar içilmesi önerilir. Daha fazla içilmesi durumunda kusmaya neden olabilir. Hamilelerin içmesi tavsiye edilmez. Ayrıca kronik rahatsızlığı olanlar da doktoruna danışmadan tüketmemeli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA