Burun Kanaması Nedenleri Nasıl Durdurulur İlk Yardım

burun kanaması nedenleri nasıl durdurulur ilk yardım
burun kanaması nedenleri nasıl durdurulur ilk yardım

Burun Kanaması Nedenleri

Burun kanaması zaman zaman görülebilen bir rahatsızlıktır. Aniden burun kanaması meydana geldiği zaman hem kanama geçiren kişiyi hem de yakınlarını oldukça endişelendirir. Ani burun kanaması nedenleri ise kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir. Öncelikle bilmekte fayda var ki aniden burun kanaması bir hastalık değildir. Aniden oluşan burun kanaması; herhangi bir belirti vermeden aniden burnun iki deliğinden hafif ya da yoğun şekilde kan gelmesidir. Ani burun kanamasının süresi ise birkaç dakika ile 10 dakika arasında değişkenlik gösterebilir.

Tıptaki ismi epistaksis olan ani burun kanaması çeşitli yaş gruplarında görülebilir ve nedenleri farklılık gösterir. Alerji, buruna alınan darbe, nezle ya da kuru hava burun kanamasının nedenleri arasındadır. Burun kanamaları genellikle burnun ön ve arka kısmından kaynaklanır.

Burun Kanaması Neden Olur

Oldukça hassas olan burun damarları farklı sebeplerden dolayı kanayabilir. Bazı kan hastalıkları, burna alınan darbeler, kafa tasında oluşabilecek semptomlar,hipertansiyon, burun içine kaçan sert cisimler, burun içine parmak sokup karıştırmak burun kanamasına neden olan başlıca olasılıklardır. Daha detaylı anlatacak olursa burun kanaması nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır;

Kuru Havanın Neden Olduğu Burun Kanaması; Kuru ve nemsiz hava burun zarının da kurumasına neden olur. Burun zarının kuruması enfeksiyon ve kanamalara karşı hassasiyet kazanmasına neden olur. Özellikle çok soğuk havalarda burun mukozasının kuruyarak çatlaması burun kanamasına neden olur.

Darbe ve Yaralanmalar; Burun kanamalarının yaygın nedenlerinden birisi de buruna alınan darbeden kaynaklı olan kanamalardır. Kaza ya da yaralanma sonucu buruna darbe alınması ya da burnun içine sert bir cisim sokulması burun kanamasına neden olabilir. Ayrıca kafa tasına alınan darbe nedeniyle de burun kanaması oluşabilir. Burun kanamasına neden olan bir diğer neden ise, burun ameliyatı ya da yüz ameliyatları sonrasında oluşan kanamalardır.

Burun Kemiği Eğriliği; Burun delikleri arasında bulunan ince duvar burun merkezindedir ve burun boşluğunu eşit olarak ayırır. Ancak bazı kişilerde bu eşitlik yoktur. Bir taraf daha eğridir ve bu durum burun boşluklarından bir tanesinin daralmasına neden olur. Bu eğrilikten dolayı burun tıkanmaları, nefes alıp vermede zorlanma ve burun kanaması oluşabilir. Ayrıca ince burun duvarında oluşan kuruma da kanamaya karşı daha hassas olur.

Sümkürmeden kaynaklanan burun kanaması; Sert ve şiddetli şekilde sümkürme burun damarlarında hassasiyet oluşturarak kanamaya neden olabilir. Burun deliklerinden birisini kapatıp diğerinden sert şekilde sümkürme burun damarlarına zarar verir. Bu yüzden sümkürürken dikkatli olunmalı çok şiddetli şekilde sümkürülmemelidir.

Üst Solunum Yolları Enfeksiyonları; Üst solunum yolları hastalıkları yani sinüzit ya da nezle gibi hastalıklar burun kanamasına neden olabilir. Üst solunum yolu rahatsızlıkları burun mukozasının kurumasına yol açarak burun zarının hassasiyet kazanmasına neden olur. Bu sebepten dolayı burun mukozası da kabuk tutar ve öksürme ya da hapşırma gibi nedenlerden dolayı çatlayarak burun kanamasına neden olur.

İlaç Kullanımı; Bazı burun spreyleri burun kanamasına neden olabilir. Bu yüzden kullanmadan önce dikkatlice yan etkileri okunmalıdır. Reçeteli olarak satılan kan sulandırıcı ilaçlar ve aspirinler burun kanamasını tetikleyebilir.

Yüksek Tansiyon; Burun kanaması nedenleri arsında yüksek tansiyon da bulunur. Vücuttaki tuz, böbrek ve sinir sistemi, hormonların durumu tansiyonu etkileyen etmenlerdir. Tansiyonun yükselmesi kan basıncını da artırarak burun mukozasında bulunan en ince ve zayıf kılcal damarları çatlatarak burun kanamasına neden olabilir.

Burun kanamasına neden olan diğer etmenler; Nadir de olsa tümör, alkol ve karaciğer rahatsızlıklarıdır.

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur

Burun kanaması meydana geldiği zaman ister istemez bir kan görmeden dolayı bir panik hali yaşanır. Ancak ani burun kanaması nasıl durdurulur bilinmesi durumunda kanama durdurularak kişinin dinlenmesi ve gerekli tetikleri yaptırması gerekir. Ev ya da ofis ortamlarda uygulanacak tekniklerle burun kanaması durdurulabilir ancak uzun süre durmayan burun kanamalarında doktor müdahalesi gerekir. Burun kanaması nasıl durdurulur sorusunun cevabı ise şu şekildedir;

 • Burun ucundaki yumuşak kısım baş ve ikinci parmak ile hafifçe sıkılır.
 • Burunu hafifçe sıkıştırıp yüze doğru bastırabilirsiniz ve böylece 5 dakika beklenir.
 • Burunun kalp hizasının üzerinde olması gerekir. Bunun için başınızı biraz daha yukarıda tutabilirsiniz.
 • Burun ve yanağa buz tatbik edilir.

Burun Kanaması İlk Yardım

Burun kanaması ilk yardım uygulamasında öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta burun kanama sebebinin iyi bilinmesidir. Eğer ki hasta kafa tasında geçirmiş olduğu bir travma sonrası burun kanaması yaşamış ise hiç zaman kaybetmeden 112 acil servis aranmalıdır. Burun kanaması yaşayan hastayı ilk yardım uygulaması ile sağlığını güvende tutmanız önemlidir. Bunun için yapılması gerekenler;

 • Öncelikle sakin olun.
 • Hastaya kanı yutmaması konusunda uyarıda bulunun.
 • Baş bölgesinin çok değil ama hafif öne doğru eğimli durmasını sağlayın.
 • Burun içine kaçan bir cisim olmadığından emin olun.
 • Burun kanadını baş ve işaret parmağınız ile sıkın.
 • Bu şekilde en az 10 dakika bekletin.
 • Asla burnunu sümkürmesine izin vermeyin.
 • 10 dakika sonunda kanama hala devam ediyorsa acilen doktora götürün.

Burun Kanaması için Ne Zaman Doktora Gidilir

 • Kanama 10 dakikadan fazla sürüyorsa
 • Şiddetli ve yoğun bir kanama oluyorsa
 • Sık sık burun kanaması yaşıyorsanız
 • Şiddetli bir darbe ya da yaralanmadan dolayı kanama olduysa

Burun kanaması ile birlikte kusma, mide bulantısı, yüksek ateş görülmesi durumunda vakit kaybetmeden bir doktora ve sağlık merkezine gidilmelidir.

Bu yazılarımızda dikkatinizi çekebilir;

Hamilelikte Burun Kanaması, Neden Olur, Tedavi Edilir Mi
Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer
Yüksek Tansiyon Neden Olur Belirtileri Ne İyi Gelir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA