Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer

burun tıkanıklığı nasıl geçer
burun tıkanıklığı nasıl geçer

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı aslında tek başına bir hastalık değil bir belirtidir. Burun tıkanıklığına neden olan çeşitli faktörler vardır. Ancak sebebi ne olursa olsun burun tıkanıklığı kişinin yaşam kalitesini düşürür ve zor nefes alıp vermesine neden olur. Burun tıkanıklığı nedenleri;

Burun Eti; Burun içinde bulunan ve giderek büyüyen et burun kanallarına baskı yaparak nefes alıp vermeyi zorlaştırır. Burun eti burun tıkanıklığına neden olduğu gibi geceleri uyurken horlamaya da neden olabilir.
Alerji; Bahar aylarında polen ya da tozların daha çok yayılmasından dolayı burun tıkanıklığı oluşabilir.
Virüsler; Bağışıklık sisteminin zayıflaması ile vücut enfeksiyonlara daha açık hale gelir. Solunum yolları ile bulaşan virüsler burun tıkanıklığına neden olabilir.

Burun Kemiği Eğriliği: Sebebi genetik olabildiği gibi geçirilmiş kazalar da burun kemiğinde hasarlara ve yamulmalara sebep olabilir. Eğer eğrilik burundan nefes alamayacak kadar tıkanıklık oluşturuyorsa cerrahi olarak düzeltilmelidir.

Geniz Eti Büyümesi: Çocuklardaki burun tıkanıklıklarının en büyük sebebi geniz eti büyümesidir. Çocuklarda normal olarak var olan ve onları üst solunum yolu enfeksiyonlarından koruyan geniz eti sık tekrar edilen viral enfeksiyonlar sonucunda anormal genişlemesiyle burun tıkanıklığına yol açabilir. 8 yaşına doğru küçülmeye başlayan geniz eti hala burun kanallarının hava geçişini engelliyorsa uzman doktora müracaat etmekte fayda vardır.

Sinüzit Belirtileri Tedavisi Ne İyi Gelir

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer

Günlük yaşamı olumsuz etkileyen burun tıkanıklığı nasıl geçer sorusunun cevabını bilirseniz evde uygulayacağız basit yöntem ve önlemlerle burun tıkanıklığının önüne geçebilirsiniz. Burun tıkanıklığı nedenleri soğuk algınlığı, alerji, sinüzit gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanır. Tıkalı burun çeşitli rahatsızlıklara neden olur. Solunumda güçlük, nefes alıp verirken zorlanma ve ağızdan nefes almak zorunda kalındığı için ağız kuruluğuna neden olur. Kalitesiz gece uykusu, yorgunluk ve uyku apnesine kadar varabilen ciddi sorunlara yol açabilir. Ancak, tıkalı burun açmak için evde uygulayacağınız bazı uygulamalar var ve uygulaması oldukça basit. Peki burun tıkanıklığı nasıl geçer? Tıkalı burun nasıl açılır?

Tuzlu Su; Burun tıkanıklığını geçirmek için evde uygulanan en iyi yöntemlerden birisi de tuzlu sudur. 1 bardak ılık suyun içine 1 çay kaşığı tuz ekleyip karıştırın ve gün içinde burun deliklerine birkaç damla damlatarak tıkalı burunun açılmasını sağlayabilirsiniz. Tuzlu su burun içinde tahrişin geçmesini sağlar ve mukusun da atılmasını gerçekleştirir.
Tuzlu su damlasını uygulamak için başınızı geriye doğru eğin ve damlalık var ise damlatın eğer yoksa burundan çok hafif şekilde tuzlu suyu çekin.

Papatya Buharı; Papatya çayının rahatlatıcı etkisi tıkalı burun için de geçerlidir. Tencere dolusu suyu iyice kaynatın ve içine bir avuç papatya çayı yapraklarından ekleyin ardından 7-8 dakika demlenmesi için bekleyin. Papatya çayı demlenirken tencerenin kapağı kapalı olmalıdır ki buhar dışarı kaçmasın. Daha sonra başınızı tencerenin içine eğerek papatya buharını burundan hafif hafif soluyarak içinize çekin. Bu işleme su ılıyıncaya kadar devam edebilirsiniz.
Soğan; Keskin kokusu ile soğan tıkalı burun açmak için en iyi yardımcıdır. Ortadan ikiye kesilen soğan buruna yaklaştırarak solunmalıdır. Ancak soğanın kokusu gözleri yaşartabilir; bunu önlemek için hafif ıslak bir havlu gözaltlarına konabilir. Soğanın kokusu burunda biriken mukusun dışarı atılmasına yardımcı olur.

Buhar Duşu; Buharı bol bir duş burun tıkanıklığının geçmesine yardımcı olacaktır. Buharlı su burun kanalındaki mukusun dışarı atılmasını sağlar ve daha rahat nefes alıp verirsiniz. Ayrıca duş vücutta da rahatlatıcı etki yaratır. Ancak banyoda buharlı duş alamazsanız bile sıcak su ile doldurduğunuz bir kabın içine burnunuzu eğin ve başın üzerine bir havlu kapatarak buharın kaçmaması için çadır etkisi yaratın. Sıcak su buharını solumaya başlayın. Buhar tıkanmış mukusun yumuşamasını ve daha rahat nefes alıp verilmesini sağlar.

Bol Su İçin; Bol su içmek burun tıkanıklığını hafifletecektir. Bol bol su içmek burun kanallarında biriken mukusun yumuşamasını sağlar ve dışarı atılmasına yardımcı olur. İçtiğiniz suyun ılık su olmasında yarar vardır.

Burun Tıkanıklığı İçin Başka Neler Yapılabilir

burun tıkanıklığına ne iyi gelir
burun tıkanıklığına ne iyi gelir

Tıkalı burun için tuzlu su buharı ya da soğan soluma gibi yöntemler uygulayabilirsiniz. Burun tıkanıklığı için ne yapılmalı ki eğer burun tıkanıklığı 10 günden fazla bir süredir geçmiyorsa ve burun kanaması ya da burun akıntısı da başladıysa vakit kaybetmeden bir kulak burun boğaz hastalıkları (KBB) uzmanına başvurmakta fayda vardır. Peki doktora başvurmadan önce evde biz neler yapabiliriz:
• Sigara içilen ortamlardan uzak durun.
• Bulunduğunuz ortamlarda klima çalıştırmayın. Klimanın hava kurutucu etkisi burun tıkanıklığınızın artmasına sebep olur.
• Havayı nemlendirmek için kalorifer üzerinde geniş bir kap su bulundurun veya oda için buhar makinesi kullanın.
• Enfeksiyon kaynaklı burun tıkanıklıkları için bol meyve tüketin. C vitamini takviyesi alın.
• Bebeklerin burun içi mukuslarını aspiratör ile temizleyin. Çünkü bebekler burun kirlerini fizyolojik olarak atamazlar.
• Burun içini nemli tutmak ve mukusları yumuşatmak için bol su için.
• Bitki çaylarından destek alın. Zencefil ve papatya çayının ılık olarak içildiğinde nefes açıcı özelliğinden faydalanabilirsiniz.
• Nane ve okaliptüs içerikli pastil çiğneyebilirsiniz.
• Eğer imkanınız varsa tuzlu suyu denize girerek burnunuza çekin. Tüm solunum yolları deniz suyu ile açılacaktır.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA