Çalışan Anne Olmak

çalışan anne olmak
çalışan anne olmak

Çalışan Anne Olmak

Günümüzde kadınların iş yaşamında giderek daha aktif olması, kariyer planları ile birlikte çalışan anne sayısını günden güne arttırmakta. Ancak bir yandan çalışmak bir yandan anne olmak  kadınlar için zor. Çağımızın yaşam şartları kadınları dünyaya getirdikleri çocuklarını belli bir zaman sonra kreşe ya da bir bakıcıya ya da aileden güvendikleri yakınlarına bırakarak iş yaşamına geri dönme durumunda bırakıyor.Kadınlar iş yaşamı ile annelik ve ev işlerinde bir denge kurmaya çalışırken, onları zorlayan ve etkileyen bir diğer durum ise suçluluk duygusu.

Çalışan anneler, doğum yaptıktan bir süre sonra iş yaşamına dönünce, çocuklarını evde bırakmaları suçluluk duygusuna kapılmalarına neden olabiliyor. Çalışan annelerin yaşadığı suçluluk ve vicdan azabının temelinde ise çocuklarını evde bir başkasına bırakarak çalışma hayatına başlaması yatıyor. Ama asıl kaygı bu durumun çocuğun üzerinde yaratacağı etki ve çocuğun gelişimini olumsuz etkileyip etkilemeyeceği düşüncesi yatıyor.

Çalışan anneler ve çocukları üzerinde yapılan araştırmalara göre annenin çalışması çocuğu olumsuz etkilemediği yönündedir. Her gün işe giden annelerin çocuklarının gelişiminin yavaş olmadığı ve zarar görmedikleri saptanmıştır. Doğumdan itibaren annenin yaşamı ve zihni belli bir süreliğine sadece bebeği ile doludur. Bu durum anne ve bebeği arasında güvenli bir bağın oluşması ve bebeğin ihtiyaçlarının giderilmesi açısından çok önemlidir.

Bu zamanlarda anne; bebeğin ağlamasından, altını ıslatmasından, çıkarttığı seslerden ihtiyaçlarını anlar ve ilk zamanlar bebeğin fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarının giderilmesi açısından kendisine bağımlı olan bebeğinden başka bir şey düşünemez. Ancak zaman ilerledikçe annenin zihni bebeği dışındaki şeylerle meşgul olmaya başlar. Örneğin ; iş hayatına geri dönmesi gibi. Bu durum bebeğin anneden ayrılabilmesi, dış dünyayı keşfetmesi açısından çok önemli bir basamaktır. Bu dönem bebeğin bireyselleşmesi, anne dışındaki dünyayı keşfetmesi, annesinden ayrılabilmesine yardımcı olunması bakımından önemlidir. Aynı zamanda bebeğin psikolojik gelişimi açısından da çok önemlidir. Bu aşamada  bebeğe ya da çocuğa bakacak kişi ile arasında sevgi bağının da kuvvetli olması çocuğun kendini hem güvende hissetmesine hem de gelişimine yarar sağlar.

Çalışan Annelerde Suçluluk Duygusu

çalışan annelerde suçluluk duygusu
çalışan annelerde suçluluk duygusu

Çalışan annelerin çoğu kendini suçlu hisseder. Bu duyguyu hissetmelerinin değişik sebepleri olabiliyor. Bu zamana kadar tüm ihtiyaçlarını özenle karşıladıkları ve sonsuz bir sevgi besledikleri çocuklarına bir bakıcının ya da aile yakının kendileri kadar iyi bakabilecek mi endişesi onları bu süreçte daha da kaygılandırıyor. Bazen de annenin çalışma hayatına tekrar dönmesi anne üzerinde çevresel baskılara da neden olabiliyor. Eş ya da aile yakınları kadının artık anne olduğunu, çalışmaması gerektiğini, tüm vaktini ve enerjisini çocuğuna vermesi gerektiğini söyleyip çalışan anneyi etkileyebiliyor. Böyle düşüncelerin içinde kalan kadın çalışarak bebeğini ihmal edebileceğini ve büyüme sürecinde de olumsuz etkilenebileceğini düşünebiliyor. Ancak çalışan annelerin kendilerini suçlu hissetmeleri gereksizdir. Annenin çalışmasından dolayı çocuğundan ayrı kalması, onunla geçireceği zamanın da kıymetini arttırmaktadır. Önemli olan çocukla geçirilen zamanın azlığı ya da çokluğu değildir. Önemli olan çocukla geçirilen kalan zamanda kaliteli vakit geçirilip geçirilmesidir. Çalışan anne işe dönerken çocuğunu bu sürece adapte etmeye çalışmalıdır. Anne  bebeği doğduktan 6 ay sonra süre işe dönecekse bebeğe bakacak kişi bebekle bir süre aynı ortamda bulunmalıdır.

Çalışan Anne Olmak Zor Mu

Çalışan anneler suçluluk duygusu dışında mükemmel anne olma düşüncesine de kapılabilirler. Hem iş yerinde başarılı olmak, aynı zamanda ev işleriyle ilgilenmek, eşiyle geçireceği zaman ve tüm bunların merkezinde çocuğuna çok iyi bakmak. Bazen bu süreçleri dengelemek zor olabilir. Ancak bu durumda eşinizin desteğini almak çok önemlidir. Çocuğun gelişiminden anne kadar babanın da katkısı çok büyüktür. Bebek bakımında babanın rolünü çok daha ayrıntılı olarak incelediğimiz bebek bakımında babanın rolü yazımızı okumanızı da özellikle tavsiye ederiz.

Çalışan Anneler İçin Öneriler

çalışan annelere öneriler
çalışan annelere öneriler

-Hem çocuğunuzun gelişimine katkı sağlamak hem de işe geri döndüğünüz ilk zamanların zorluğunu  azaltmak için dikkate alacağınız bazı öneriler olabilir. Son zamanlarda çok sık gündeme gelen “çocuğunuzla kaliteli zaman geçirin” kavramını dikkate almak gerekir. Çocuğunuzla uzun, iletişimsiz ve etkileşimsiz zaman geçirmek yerine, daha az zamanı iletişim ve etkileşim içinde geçirmek mümkündür. Anneler çocuklarının gelişimini gözleyerek çocukların annelerinden neler beklediklerini, nelere ihtiyaç duyduklarını bilecek ve beraber geçirdikleri zamanlarda o ihtiyaçlara göre davranmış olacaklardır.

-Bazı anneler sabah işe giderken çocuğuyla  vedalaşmadan sessizce evden çıkmayı tercih ediyor. Ancak bu doğru bir davranış değildir. Anne işe giderken çocuğu ile vedalaşmalı ve geri döneceğinin güvenini vermelidir. Aksi durumlarda çocuk terk edilme duygusu yaşayabilir. Çocuğun için anne ile vedalaşması, sonrasındaki kavuşma anı için çok önemlidir.

-Kimi çalışan annelerde en sık gözlemlenen durumlardan birisi de tüm gün çocuğundan ayrı geçirmesini telafi etmek için akşam eve hediyelerle gelmesidir. Ancak çocuğun ihtiyacı hediye değildir. Annenin çocukla ilgilenmesi, ihtiyaçlarını karşılaması ve çocukla oyun oynamasıdır. Suçluluk duygusu ile çocuğun her istediğini yapmak ilerleyen zamanlarda daha farklı sorunlara neden olabilir.

-Bazı durumlarda aileler çocuklarını bakması için şehir dışındaki anneanne ya da babaanneye bırakıyor. Ancak bu durum çok risklidir. Çocuk aileden uzun süre ayrı kalmakta bu durum çocuğu olumsuz yönde etkilemektedir.Mümkünse çocuğa başka biri de baksa aynı şehirde olunmalıdır.

-Çocuğun bakımını üstlenen bakıcı ya da aile yakının (anneanne- babaanne) çocuk ile arasında sevgi dolu, güven veren bir ilişki olmalıdır.  Çocuğun bakımını üstlenen kişinin ilk 3 yıl aynı kişi olması çocuğun gelişiminde de olumlu katkılar sağlamaktadır. Sık bakıcı değiştirmek çocuk üzerinde olumsuz etki yaratır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA