Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır Faydaları Nelerdir

çay ağacı yağı nasıl kullanılır faydaları nelerdir
çay ağacı yağı nasıl kullanılır faydaları nelerdir

Çay ağacı yağı saymakla bitmeyen faydaları ile en çok tercih edilen yağlar arasında yer alıyor. Çay ağacı yağı sivilce ve akne gibi cilt sorunlarından tutun da bağışıklık sistemini korumaya kadar çok geniş alanda önemli etkilere sahip.

Son günlerde internet arama motorlarında sıkça aranan ve insanlar tarafından merak edilen konular arasında yer alan çay ağacı yağı faydaları, çay ağacı yağı nasıl kullanılır, çay ağacı yağı kullanımı, çay ağacı ne işe yarar gibi konu başlıklarını sizler için araştırdık. İyi okumalar dileriz…

Bu Yazının Konu Başlıkları

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı faydalarına geçmeden önce çay ağacı nedir diye merak edenler için hemen açıklayalım; çay ağacı mersingiller familyasına ait olan bir bitki çeşididir. Anavatanı Avustralya olan bu bitki 200’ den fazla çeşit yeşil bitki ve çalıdan oluşmaktadır. Çay ağacı bitkisinin yapraklarının damıtılması yolu ile çay ağacı yağı elde edilmiştir.

Çok eski çağlardan beri çay ağacı bitkisinin yaprakları çeşitli hastalıkların tedavisi için yaygın bir şekilde kullanılmıştır. Son yıllarda yapılan klinik araştırmalar sonucunda ise çay ağacı bitkisinin; öksürükten mantar tedavisine, diş eti iltihabından tutun da kepek sorununa kadar pek çok alanda olumlu etkiler gösterdiği ortaya çıkmıştır.

Güçlü antiseptik özelliği ile yaraların temizlenmesinde de etkili bir şekilde çay ağacından yararlanılmıştır. Çay ağacı güçlü bir antiseptik olmasının yanı sıra aynı zamanda çok etkili bir anti bakteriyel ve anti fungal özellikler içermektedir.

Çay ağacı faydalarından en iyi şekilde yararlanmak adına günümüzde çay ağacından yapılmış bir çok ürün bulunmaktadır. Çay ağacı kremi, çay ağacı yağı sabunu, çay ağacı yağı kremi, çay ağacı yağı şampuanı bunlardan birkaçıdır.

Çay Ağacı Yağı Faydaları

çay ağacı yağı nasıl kullanılır faydaları nelerdir
çay ağacı yağı nasıl kullanılır faydaları nelerdir

Çay ağacı ne işe yarar sorusu çay ağacı yağı hakkında en merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Çay ağacı faydaları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Çay ağacı yağı sivilce ve akne tedavisinde oldukça etkili sonuçlar vermektedir.
 • Çay ağacı yağı kulak ağrılarına iyi gelir.
 • Çay ağacı yağı faydalarından bir diğeri ise mantar tedavisinde önemli oranda iyileştirmeyi sağlamasıdır. Yapılan bilimsel araştırmalar çay ağacı yağının özellikle ayak mantarı için olumlu etkiler yaptığını ortaya çıkarmıştır.
 • Çay ağacı yağı ateş ve sıtma kaynaklı mikropları yok eder.
 • Çay ağacı yağı siğillere karşı koruma sağlar.
 • Çay ağacı yağı soğuk algınlığına iyi gelir. Birkaç damla çay ağacı yağı ile gece yatmadan önce göğüs bölgesi ovulursa şiddetli öksürük ve grip etkileri hafifletilir.
 • Çay ağacı yağı bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı direnç sağlar.
 • Çay ağacı faydalarından biri de vücudun toksinlerini atmasına yardımcı olmasıdır. Ter yolu ile vücudun toksinlerini atmasını sağlar.
 • Çay ağacı yağı ciltteki leke oluşumunu ve kırışıklıkları giderir.
 • Yara ve kesiklerin mikrop kapmasını engeller. Bunun için 1 damla çay ağacı yağı ile 1 damla Hindistan cevizi yağını karıştırın. Su ve sabun ile temizlenmiş bölgeye yağ karışımını sürüp steril bir bezle sarın.
 • Çay ağacı yağı erken yaşlanma belirtilerini en aza indirir.
 • Çay ağacı faydalarından bir diğeri de kas ağrılarını azaltmasıdır. Bunun için burkulan ya da ağrı olan bölgeyi birkaç damla çay ağacı yağı ile masaj yapın ve ovalayın. Ağrının azaldığını kısa sürede fark edeceksiniz.
 • Çay ağacı yağı mikroplara karşı koruma sağlar.
 • Çay ağacı yağı küf oluşumunu engeller ve küf kokularını giderir.
 • Çay ağacı yağı yaraların kolay iyileşmesini sağlar.
 • Çay ağacı yağı besinlerin kolay emilimini sağlar.
 • Çay ağacı yağı saç dökülmesine iyi gelir.

Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır

Çay ağacı kullanımı da oldukça merak edilen bir konudur. Çay ağacı kullanımı için önerilen pek çok yöntem vardır. Bunlar;

 • Çay ağacı yağının esans yağı olarak kullanımı; Çay ağacı bitkisinin belki de en çok kullanım alanıdır. Bitkinin ince dallarının damıtılması yolu ile elde edilen çay ağacı yağı esans yağ olarak çeşitli durumlar için kullanılabilir.
 • Çay ağacı yağının krem ya da jel olarak kullanımı; İçeriğinde en az % 5 oranında çay ağacı bulunan krem ya da jeller cildi nemlendirme için veya özellikle sivilce ve akne tedavisinde kullanılabilmektedir.
 • Çay ağacı yağının mantar tedavisi için kullanımı; Çay ağacı yağının mantar tedavisinde oldukça etkili olduğu bilimsel araştırmalarda da ispatlanmıştır. Mantar tedavisinde çay ağacı yağından yararlanmak için 2 damla çay ağacı yağını, 1 damla lavanta yağını ve 1 damla zeytin yağını karıştırıp mantar olan bölgeye sürerek uygulayın. Özellikle ayak mantarı için çok etkili olan bu uygulamayı günde birkaç kere tekrar edin. Uygulama sonrası çorap giymeyi ihmal etmeyin.
Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir;
Aspir Yağı Nedir Faydaları Nasıl Kullanılır
Karanfil Yağı Faydaları, Nasıl Kullanılır
Tatlı Badem Yağı Faydaları Ne İçin Kullanılır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA